Kthehu   Kreu > Ateistėt > Koncepte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.9.2009, 15:18   1
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė

Gjeografia e besimit fetar


Kur lindim nuk kemi ndonjė besim nė 'zot'. Edhe sikur tė lindė nė familje fetare, foshnja nuk lind fetare. Truri nuk ka koncept tė fesė apo zotit, sepse kjo duket te ne tė tjerėt qė, pasi nuk na mėsuan fare konceptin e zotit apo fesė, nuk u kushtėzuam tė besojmė diku.

Pra n.q.s. nuk i kemi mėsuar konceptet nė fėmijėri, mė vonė kur dimė tė dallojmė ca gjėra dhe sjemi mė fėmijė, kur i hasim pėr herė tė parė 'fenė dhe zotin' na duket idiotėsi dhe fyerje e intelektit njerėzor tė besojmė nė kėto lloj absurditetesh.

Kjo do tė thotė se ajo qė fetarėt besojnė ka ardhur si pasojė e bindjeve dhe indoktrinimit qė iu kanė futur prindėt e shoqėria e caktuar nė fėmijėri, kur skanė pasur mundėsi tė reagojnė ndaj indoktrinimit. Nė vitet e para tė jetės sė fėmijės ėshtė e thjeshtė t'i fusėsh atij bindje tė ndryshme qė s'kanė lidhje me realitetin.

Pra, po tė pyesim njė fetar se ēfarė do tė kishte ndodhur sikur ai tė kishte lind nė njė familje jofetare, a do tė pranonte ai se nuk do tė kishte tė njėjtat besime qė ka dhe tani? Ose sikur tė kishte lindur nė njė familje qė i pėrket njė feje tjetėr?!

P.sh. e zėmė se njė person qė ka lindur nė familje tė fesė kristiane ku prindėt ia kan larė trurin me Krisht e Jahve, do tė kishte lindur nė njė familje ku do ia lanin trurin me Muhamed e Allah, apo Ram, Ishvar, Vaeguru etj. A do tė ishte sot ai kristian dhe nė rastet e tjera? Apo do tė ishte mysliman, hindu etj sipas familjes?... Pyetjet siē kuptohet janė retorike.

Kjo tregon se shumica e njerzve bėhen fetarė sipas vendit ku lindin, qė d.m.th. i pranojnė fetė nga autoriteti i prindėrve tė tyre qė i pėrkasin njė shoqėrie, kulture dhe vendi tė caktuar dhe jo sepse njė fe apo njė tjetėr ka ndonjė vlerė objektive qė u zgjodh nė mėnyrė tė pavarur nga secili fetar.

Kjo ėshtė dhe ajo qė quhet gjeografi e feve. Pra qė si rregull feja ėshtė subjektive dhe varet nga vendndodhja gjeografike e besimtarit.

N.q.s. linde nė Lindjen e Mesme do tė dalėsh nė shumicėn e rasteve mysliman, n.q.s. linde nė Indi do tė dalėsh nė shumicėn e rasteve hinduist, n.q.s. linde nė Itali do tė dalėsh katolik, n.q.s. linde nė Gjeorgji do tė dalėsh ortodoks e kėshtu me radhė...

Kjo tregon se sa subjektiv dhe relativ ėshtė besimi fetar dhe qė s'ka lidhje me "tė vėrtetėn", por me indoktrinimin e fėmijėve, pikėrisht atėherė kur nuk kanė mundėsi tė reagojnė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.9.2009, 20:17   2
DarkGoroTh
 
Kjo qe e thua eshte shum e vertet, se ne cilen pjes te botes je aty do ta kesh besimin dhe zotin. Edhe jo qe ekziston ndonje hyjni por eshte vet njeriu qe ja imponon nje femije 4 ose 5 vjecar fejen me gjithe zot.

Dhe me kete ja futin friken ne mendje dhe s'mundet ti del dot ajo deri sa t'ja nis te logjikoj prej moshes 15 vjec e te nalt...dhe ne ate kohe kur i ka femiu 5 vjec eshte nje faze e cila femija fillon te kete frike t'ju hin frika ne veti sepse vet mendja ja fillon te imagjinoj gjera te ndryshme dhe per ate ndodh kjo gje dhe futet zoti ne mendjen e njeriut...

Ja edhe nje thenje shum te mire nga Shopenhaueri:

Citim:
"S'ka absurditet, sado i madh qoftė, qė tė mos t'i ngulitet njeriut fort nė kokė, nėse fillon t'ia imponosh atė para moshės 5-vjeēare, duke ia pėrsėritur vazhdimisht me ton tejet solemn."
Thenja eshte mese e logjikshme se femija fillon ti merr gjerat ne ate mosh, pra ne 5 vjec...

Me t'mira...
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:58.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.