Kthehu   Kreu > Ateistėt > Koncepte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 30.7.2010, 08:43   1
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė

Termat myfti/kryepeshkop etj. nė mediat shqiptare e gjetiu


Diēka qė mė vret veshin nė injorancėn e zakonshme tė gazetarėve ėshtė fakti qė i quajnė kryetarėt e OJQ-ve fetare me emra si "myfti i Shqipėrisė/Kosovės", "ipeshkėv i Shqipėrisė/Kosovės" etj.

Kjo s'ka kuptim! "Myfti" i cilės Shqipėrie e "ipeshkėv" i cilės Kosove?! Tė dy shtetet shqiptare janė shtete jofetare, nuk kanė pozicione e tituj "myftiu" e "ipeshkvi" nė praktikat shtetėrore!

Kėshtu qė kėta "myftinj e peshkopė" janė thjesht kryetarė OJQ-sh! Ata mund tė vendosin dhe tituj "Perandori i Leshit" dhe "Mbreti i Preshit" qė i shkojnė mė shumė, po nė fund e vetmja gjė qė pėrfaqėsojnė ata janė OJQ-tė e tyre (qė i kanė dhe pa anėtarė tė regjistruar...).
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.7.2011, 23:16   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Atavizma tė pushtimit turko-sllav dhe injorancė e pėrgjithshme, si nė ēdo gjė tjetėr fundja.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.10.2011, 19:05   3
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006
Nė pėrdorim normal kėto do duhet tė shkruhen kreu i KMSH-sė, kreu i BIK-ut, kreu i KK-sė, kreu i KOASH-it etj. mbase i thėrrasin mendjes. Ky pėrdorim siē e bėjnė tani ėshtė si me qenė nė Arabi Saudite.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 02:55.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.