Kthehu   Kreu > Ateistėt > Koncepte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 18.2.2010, 13:30   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkenca dhe feja, dy stade tė ndryshme tė zhvillimit historik


Shumė njerėz gabojnė kur i pėrdorin termat shkencė dhe fe sikur janė dy forca tė barazvlershme qė kundėrshtojnė njėra-tjetrėn. Feja ėshtė thjesht njė stad i tejkaluar i zhvillimit njerėzor me rolin e vet si sistem tėrėsor dhe arkaik rregullator dogmatiko-politiko-ekonomiko-shoqėror. Nė kohėt e sotme roli i fesė ėshtė regresiv.

Fushat qė mbulonte feja nė tė kaluarėn janė tejkaluar nga disiplinat pėrkatėse qė nė shumicėn e tyre janė ngritur nė rang shkence. Pavarėsisht se termi shkencė nė pėrdorimin e pėrditshėm ka rol pėrgjithėsuesi pėr disiplina nga mė tė ndryshme tė dijes, do tė thotė thjesht sistem i dijes.

Nė kėtė kėndvėshtrim kur nė propagandėn fetare shkenca sulmohet si opsion i barazvlershėm, por kundėrshtar, i fesė, duhet tė kemi tė qartė se ky ėshtė gabim arsyetimi (premisė e rreme). Feja nuk ėshtė fare opsion.

Nė rrafshin ku thirret tė ballafaqohet me shkencėn, feja pėrmban vetėm shpjegime tė ngurta tė tejkaluara qė bien ndesh me dijet e reja tė pėrftuara me metodėn shkencore. Nga ai ēast e tutje, feja ėshtė praktikisht e pavlerė nė pėrftimin e dijes.

Pėr sa i pėrket vijės nė tė cilėn ndodhen shkenca dhe feja, funksionet qė nė tė kaluarėn i kishte feja nė popuj tė caktuar, janė zhvilluar sot pėrtej stadeve primitive tė fesė, nė ideologji politike e sisteme ekonomike-shoqėrore; kėshtu feja ėshtė nė kohėn e shkuar, ndėrsa shkenca, qė ėshtė nė tė tashmen dhe qė mbulon fushėn e dijes, nuk ka lidhje me fenė, por duhet gjykuar e vlerėsuar sipas vlerave e veēorive tė sotme.

Gjithashtu fakti qė metoda shkencore funksionon mė sė miri duket nė arritjet e saj afatgjata. Sepse afatgjatė shkenca bėn makinat tė lėvizin, kompjuterėt tė punojnė, sėmundjet tė shėrohen etj. Feja nga ana tjetėr, e vetmja vlerė qė ofron sot ėshtė ajo historike, pėr tė hetuar stadet e mėparshme tė zhvillimit tė shoqėrive njerėzore kur njeriu frikac shpjegonte mjedisin rrethues me pėshtjellime tė ndryshme psiko-emocionale qė pėsonte nga padija.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.2.2010, 15:01   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Dhe njė gjė tjetėr, jashtėzakonisht qesharake dhe absurde, ėshtė kėrkesa e fetarėve qė tė jepet shpjegim i menjėhershėm pėr diēka qė ende nuk ėshtė gjet shpjegimi. Mendojnė se sikur libri fetar qė "shpjegon" gjithēka aty pėr aty, edhe shkenca i paska tė gjitha tė gatshme. Shkenca punon derisa tė vijnė momentet kur zbulohen gjėra tė reja, atėherė jepet pėrgjigja.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 02:59.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.