Kthehu   Kreu > Ateistėt > Koncepte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 6.9.2009, 22:22   1
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė

Ngatėrrimi i besimit (fetar) me traditėn (kombėtare)


Mė bėn pėrshtypje fakti se metėrmend besimtarėt nė shumicėn e tyre dėrrmuese ngatėrrojnė ritualet e njė tradite kombėtare (psh. traditėn kombėtare arabe, ēifute, indiane, kineze etj.) me besimin e tyre nė zotin e kėsaj tradite tė huaj.

Pse njė besimtar mysliman i kombėsisė shqiptare apo nigeriane sillet si arab dhe zbaton traditat kombėtare arabe kur fillon beson nė zotin e arabėve, allahun? Dhe pse njė besimtar kristian i kombėsisė shqiptare apo haitiane sillet si ēifut dhe zbaton traditat kombėtare ēifute kur fillon e beson nė zotin e ēifutėve, jahveun? Tema ėshtė e gjerė, por kėto dy pyetje janė kryesisht ēfarė kėrkohet.

Personalisht mendoj se kjo dukuri tregon se njė pjesė e gjerė e popullatės asimilohet sepse s'ka traditė tė vetėn dhe e mbush kėtė zbrazėti me traditė tė huaj. Nė njė farė mėnyre tregon krizė kombėtare, krizė tė kulturės e traditės kombėtare dhe krizė personale tė kėtyre njerėzve.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.9.2009, 11:27   2
kalimtar/e
 
Gjėja mė e shėmtuar dhe njėkohėsisht qesharake, ėshtė kur shikon shqiptarė tė veshur me rroba shkretėtire. Ajo lloj veshje ėshtė menduar posaēėrisht pėr rrezet e diellit pėrvėlues arabik, tė mos digjet lėkura dhe njėkohėsisht trupi tė freskohet. Kurse dimri shqiptar nuk kalohet me fustan pa pantallona poshtė.

Ne festojmė Ditė Vere pasi nė atė kohė ringjallet toka, ndryshimi ėshtė i prekshėm dhe pėrsėritet me saktėsi. Kjo gjė na ka bėrė tė besojmė tek natyra dhe vetvetja.

Ne nuk udhėtojmė nėpėr humbėtirė pėr tė gjetur njė oaz dhe tė na duket si “dhuratė” nga zoti kur e gjejmė njė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.8.2012, 06:06   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Pse njė besimtar mysliman i kombėsisė shqiptare apo nigeriane sillet si arab dhe zbaton traditat kombėtare arabe kur fillon beson nė zotin e arabėve, allahun?
Faji i besimtarit nuk ėshtė pse bėn hapin e dytė dmth asimilohet, por pse bėn hapin e parė, pra beson.

E para sjell tė dytėn.
1. Unė besoj Allahun
2. Allahu urdhėron tė shkoj nė Mekė pėr pelegrinazh me shpenzimet e mia
------------
3. Prandaj unė shkoj nė Mekė me shpenzimet e mia
E njėjta mėnyrė arsyetimi vlen edhe pėr tjerat, psh namazi, agjėrimi, zekati etj.

Pse lutet arabisht?

Unė mendoj se arabishtja ka fituar respekt pėr shkak se ėshtė gjuha e profetit, por edhe se nė Kuran tė paktėn nė dy vende thuhet shprehimisht se Kurani "zbriti" arabisht nė mėnyrė qė arabėt t'a kuptojnė. Pastaj ėshtė i p-ėrhapur mendimi se lutjet duhet tė thuhen vetėm arabisht dhe se Kurani i vėrtetė ėshtė vetėm arabisht, edhepse nuk gjendet askund nė Kuran.

Nė pėrgjithėsi mėnyra e jetesės arabizohet, pėr faktin se kėshtu urdhėrohet nė tėrė librin. Ėshtė thjesht njė libėr arab, pėrmban tėrė folklorin arab aty brenda, dhe mbajtja e kėtij folklori urdhėrohet nga Allahu.

Kėtu ka dy rrugė: E beson Allahun dhe arabizohesh ose nuk e beson fare.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.