Kthehu   Kreu > Ateistėt > Koncepte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.9.2009, 22:02   1
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006

Kuptimi i jetės pa "zotin"


I dėgjojmė shpesh fetarėt tė flasin pėr kuptimin e jetės, se si kuptimi i jetės sė tyre vjen nga "zoti" dhe se si jeta e ateistėve nuk ka kuptim, pėrderisa ateistėt nuk kanė "zot" qė t'i japė kuptim...

Pėrveē qė kėtu s'ka as ndonjė argument pėr tė thėnė, ajo qė bie nė sy po tė qėndrosh e ta vėresh pėr njė ēast kėtė qėndrim tė fetarėve, ėshtė se tėrthorazi pohojnė se nė tė vėrtetė pa "zotin" jeta e vetė fetarėve ėshtė pa kuptim!

Kuptimi nė jetėn e njeriut vjen nga trashėgimia jetėsore qė lėmė pas, nga pasardhėsit tanė, nga familja qė kemi, nga zgjedhjet qė bėjmė, nga miqtė qė bėjmė gjatė jetės etj.

Por nėse ēdo gjė do tė vinte nga "plani i zotit" qė ka paracaktuar gjithēka pėr jetėn e secilit, pra nėse ēdo gjė do tė ishte paravendosur nga "zoti", atėherė nė tė vėrtetė veprimet e askujt nuk do tė kishin mė asnjė kuptim, pasi njeriu do tė ishte si njė program qė ekzekuton nė mėnyrė mekanike rutinat e kodit tė vet qė "e ka shkruar zoti". Kodi do tė kishte dhe njė rutinė qė do ta bėnte programin tė besonte se ka vullnet tė lirė, ndėrsa nė tė vėrtetė nuk ka vullnet tė atillė, pėrderisa vijon tė ekzekutojė kodin... e shkruar nga dikush tjetėr. Pra, cili qenka kuptimi nė ekzekutimin e njė kodi tė shkruar nga dikush tjetėr?

Kėshtu mendėsia gjysmake e fetarėve qė pohon se jeta e tyre e merr kuptimin nga "zoti", nė tė vėrtetė na thotė se jeta e tyre (dhe jo e ateistėve) qenka pa kuptim...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.9.2009, 10:42   2
turbobubi
 
Shume e vertete. Besimtaret qe thone se pa zot jeta ska kuptim, tregojne me nje menyre se ata vet e kane zotin dhe fene si aksesor per te mbushur jeten e tyre pa kuptim. Kjo nga ana tjeter eshte e frikshme se sa njerez me jete ta pakuptimta qarkullojne..
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.8.2010, 16:40   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Pishina pa bretkoca nuk ka kuptim, prandaj patjetėr duhet tė ketė bretkoca nė pishinėn e Tiranės.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.8.2010, 12:04   4
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Unė pyta google-n dhe makina llogaritse tha 42

http://www.google.com/search?q=the+a...d+ev erything
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.