Kthehu   Kreu > Ateistėt > Absurditete fetare
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 14.12.2007, 20:29   1
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006

Mospėrputhja mes epiteteve dhe bėmave tė "zotit" nė fetė abrahamike


Nė librat e ranishtes "zoti" pėrshkruhet me (dhe i pėrshkruhen) veti, veprime e bėma.

Fetarėt kur e shohin veten ngushtė me njė ballafaqim tė shkurtėr logjik nxjerrin si mburojė atė tezėn e famshme se s'dinė gjė rreth "zotit", apo se "zoti" ėshtė i pakonceptueshėm (tjetėr store kjo), po fakti ėshtė se nė librat e ranishtes "zoti" pėrshkruhet edhe fizikisht edhe virtualisht.

Deri kėtu nė rregull, po ku ėshtė problemi? Problemi ėshtė se ndėrkohė qė "zoti" pėrshkruhet, ai pėrshkruhet si "i drejtė, i mėshirshėm, i dhembshur, plot dashuri, vetė dashuria, etj", po nė tėrė pjesėn tjetėr tė librit shohim nga veprimet e bėmat se kjo gjėja e drejtė dhe e mėshirshme plot dashuri, vret e pret e masakron popuj e kombe, deri dhe foshnje nė djep, zbaton dhe lejon pedofili dhe inēest, etj. pra padrejtėsi, shkatėrrim, mungesė totale mėshire, shkelje e rregullave tė veta, etj.

Kėtu fetarėt pohojnė se ajo qė quhet "e drejtė, e mėshirshme, e dhembshur, plot dashuri, vetė dashuri etj." mund tė jetė ndryshe pėr "zotin" nga ajo qė kuptojmė ne kur dėgjojmė kėto fjalė.

Po n.q.s. qenka kėshtu, atėherė pse u lodh qė nė fillim "zoti" qė tė vetėpėrshkruhej me fjalė qė ne do i kuptonim ndryshe nga ajo qė ai/ajo/asnjanėse/asgjė donte tė thoshte?

Ajo qė mė bėn akoma pėrshtypje ėshtė prirja qė kanė fetarėt tė pjellin kaq shumė absurditete pėr tė justifikuar besimin e tyre nga frika...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.5.2008, 19:33   2
art
 
Pėrvojė tė ngjajshme kam edhe me musliman. Zakonisht ata e mbrojn i fjalėt e tilla qė e pėrcaktojnė "zotin" si mėshirues e dashamirė me diskutime pėr varfėrinė e gjuhės arabe. Meqė shumė fjalė nė arabisht mund tė interpretohen nė disa kuptime.

A thua cfarė zoti i mbifuqishėm kish me zgjedhė njė gjuhė tė tillė pėr me e pėrhap fjalėn e tij? A mos fjalėt tmerr, shkatėrim, djegje nė Xhehnem, luftė, vrasje... a mos kan kėto kuptim mirėsie e paqe?

Apo ju dukėt shumė e arsyeshme me u djeg pėr gjithmonė me dhimbje tė parrėfyeshme njė qė nuk besoi nė zot; pavarėsisht sa bamirės qė ishte?

Nuk e logjikojnė kurrė mėsimin fetar (Isamik) qė "zoti" gjykon dhe godet ēmendurisht ashpėr e plot mizori pasojat qė vet i shkaktoi. Dhe rrallė pėrmendet dėnimi pėr ata qė ban dėm dikujt nė krahasim me ata qė thjesht nuk besuan. Allahu do me i dėbu nė Ferr familarėt, shoqėnin, e tė dashurėn tem e edhe mua ...gjithė ata qė thjesht nuk e falėn namazin? Sa mė neveritėse deshte?

Qysh ndryshe mundėm me i interpretu tan ato fjalė kuranore qė pėrshkruajn tėrė at dhunė e mizori? Eh po shumė edhe tepėr. Me pėrjashtimin e fjalėve tė tilla Kurani do pėrmbante vetėm 4-5 faqe tė formatit a4.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim





Ora nė Shqipėri ėshtė 00:58.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.