Kthehu   Kreu > Ateistėt > Absurditete fetare
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 6.11.2009, 19:52   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

"Universi 6000-vjeēar"... i feve


Sado e pabesueshme qė duket, fetarėt e treshes abrahamike besojnė se gjithėsia u krijua prej "zotit" rreth 6000 vjet mė parė. Kjo llogaritet duke marrė pėr bazė brezat njerėzore tė mitologjisė semite qė nga "krijimi". Prej aty del se ēdo gjė nė gjithėsi, si: planetėt, yjet, hėnat, kometat dhe vetė drita etj., duhet tė jenė krijuar gjatė (ose pas) ēastit tė "krijimit fillestar".

Duke marrė parasysh se energjia dhe lėnda nė univers nuk mund tė udhėtojnė mė shpejt se shpejtėsia e dritės, nėse ecim mbrapa nė kohė 6000 vite deri nė pikėn e "krijimit" tė fetarėve, pėrftojmė njė rreze rreth 6000 vite-dritė nė hapėsirė. Pra njė sferė me diametėr 12 000 vite-dritė ėshtė gjithēka mund tė pėrfshijė brenda universi fetar!

Nė figurėn mė poshtė ilustrohet se ēfarė pėrmase ka ky "univers" i fetarėve pėrbri njė galaktike tė vetme ēfarėdo tė universit aktual.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	diam-univers1.jpg
Shikimet:	94
Madhėsia:	94,3 KB
NNJ:	7649
Galaktika e Andromedės ka diametėr rreth 200 000 vite-dritė.

Astronomėt vlerėsojnė se nė gjithėsi ka qindra miliarda galaktika, ndėrkaq secila prej tyre pėrmban qindra "universe" sa ky i fetarėve. Madje dhe diametri i mėsipėrm i "universit" fetar ėshtė disi i zmadhuar, pasi tė paktėn deri nė mesjetė po tė njėjtat fe pohonin se ekzistonte vetėm Toka dhe se yjet rrotulloheshin rreth Tokės, ose qė janė raketa pėr tė vrarė djajtė...

Mė poshtė kemi njė video qė tregon shtrirjen dhe pėrmasat derimėtash tė njohura tė gjithėsisė. (Diku pas mesit tė videos ēdo pikė e ndriēuar pėrfaqėson vetėm njė galaktikė...)Poshtė ėshtė dhe pamja e kombinuar HDF nga teleskopi "Hubble ", qė tregon vetėm njė pjesė tė hapėsirės nė yjėsinė e Arushės sė Madhe. Kėtu mund tė shikohet se si shtrihen galaktikat nė gjithėsi dhe se sa jashtė realitetit ėshtė koncepti fetar i "universit 6000-vjeēar".

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	galaksite-hdf-arusha-madhe.jpg
Shikimet:	118
Madhėsia:	88,0 KB
NNJ:	7648

Shkrimi mė i zgjeruar nė anglisht: http://www.nobeliefs.com/comments11.htm.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.11.2009, 06:07   2
DarkGoroTh
 
Gjeja me interesante dhe me e pabesuar me ndoket ajo qe thote ne KURAN: Se Universi, Yjet, Dielli dhe Toka jan krijuar te gjitha per 6 (mos gabofsha) por ne anen tjeter kur e shikojm kete gje kjo Sure bie ne UJE menjehere, pasi qe per Universin eshte dasht shume kohe qe te zhvillohet, ndryshohet dhe te krijohen Yjesi, Diej, Planet etj...e pra vetem Token po e marri si shpjegim se ka miliona vite qe ka ekzistuar dhe kan qen shum vite deri sa u kriju Toka e leje me te themi per Diellin ose Universin qe ka shku shum shum kohe e madhe per procesin e ndryshimit dhe me kohe si ne Planetin tone ka ardhur si shkak Evolucioni t'cilen e ka bere ndryshimin me te madh ne toke qe ka GJallesa te ndryshme ne kohen tone...

Ate gje s'muj ta kuptoj dhe disa Sure tjera qe jane totalisht kundra Shkences dhe nuk shpjegohen kurqysh per te qen te Besuara...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.11.2009, 13:04   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Pėrftohet njė pamje mė e gjerė e gjithėsisė nga puna me teleskopėt euro-japonezė:

Citim:
Astronomers see 'skeleton' of the universe

Astronomers have for the first time seen part of the 'cosmic web' of galaxies that holds together the known universe, some seven billion light-years from Earth.

Viewed through the world's most powerful telescopes, the discovery "is the first observation of such a prominent galaxy structure in the distant universe, providing further insight into the cosmic web and how it formed," according to a statement by the European Southern Observatory (ESO).

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	universi.jpg
Shikimet:	86
Madhėsia:	75,9 KB
NNJ:	7650
The galaxies located in the newly discovered structure are shown in red, those in front or behind are shown in blue (Source: ESO/Subaru/National Astronomical Observatory of Japan/M Tanaka)

http://www.abc.net.au/science/articl...05/2734121.htm
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.7.2010, 00:22   4
walter
 
6000 vite nga krijimi i universit... kėte mund tė besojnė vetėm frigacakėt dhe mendjet e varfėra.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.8.2010, 13:03   5
evola
 
Citim:
Thėnė nga Legjion

Poshtė ėshtė dhe pamja e kombinuar HDF nga teleskopi "Hubble ", qė tregon vetėm njė pjesė tė hapėsirės nė yjėsinė e Arushės sė Madhe. Kėtu mund tė shikohet se si shtrihen galaktikat nė gjithėsi
Pamja HDF pėrmban mbi 10 mijė galaktika, ndėrsa astronomėt pohojnė se numri i galaktikave nė univers shkon nė qindra miliarda, me akoma mė shumė se aq yje e planete.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.9.2010, 13:36   6
gurax
 
Te tera keto absurditete nuk duhet t'ju cudisin nese llogarite i beni mbi nje sistem tjeter referues nga ai qe jemi mesuar te perdorim. Mos harroni qe ne thelbin e cdo argumentimi eshte omniprezente ideja "Zoti e ka bere te tille" dhe mbi kete argument une (si avokat i djallit) mund te shpjegoj edhe paradoksin e limiti te shpejtesise se drites, universin ne dukje kaq te vogel prej 12000 ly ne diameter, etj etj qe pertoj.

Gjithashtu mund te them qe ne nje tekst shkollor matematike ne Arabine Saudite gjehet kjo aksiome per drejtezat paralele: "Dy drejteza paralele shtrihen ne nje plan dhe nuk bashkohen asnjehere, vetem Zoti mund t'i beje ndryshe". Ne aspektin literal sikur mos e vendosim fare trurin ne pune, kjo gje eshte e vertete: ato asnjehere nuk bashkohen dhe deri tashti Zoti s'ka dashur t'i beje te bashkohen, por perhere e ka kete mundesi. Jane pikerisht 'cengele' te ketij lloj arsyetimi ku varen argumentimet teiste. Per te ardhur keq ne tere kete diskutim eshte se nuk arrijne ta kuptojne se ky lloj argumentimi i ngjan dikujt qe s'di not dhe perpiqet te mbahet ne floket e veta.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.9.2010, 19:06   7
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006
Citim:
Thėnė nga gurax

Mos harroni qe ne thelbin e cdo argumentimi eshte omniprezente ideja "Zoti e ka bere te tille"
Haha, mė kujtove atė "argumentin" kreacionist tė tipit "Zoti i ka bėrė fosilet tė duken sikur janė tė vjetra, po jo se kanė ekzistuar vėrtet kafshė tė atilla..."
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.9.2010, 19:55   8
gurax
 
Hehe, ky "argumenti" i ka mbushur mendjen shume njerezve qe eshte aq edukativ sa vlen te ndertohen edhe muze qe paraqesin kete linje mendimi dhe arsyetimi.

Zoti i beri kastile fosilet qe te duken sikur jane miliona vjecare. Zot me sens te holle humori, qe te thote "Ahaaaa, qerrata, qenke i zgjuar, s'e hengre. Bravo bravo. Po ja gje nje here kete tjetren..." dhe vijon ne kete 'argument' zbulimi i radhes, psh stratat gjeologjike te Tokes dhe datimi Karbonik, apo gjysemzberthimi i elementeve radioaktive, etj etj.

Filloi shfaqja, doni kokoshka?
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:40.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.