Kthehu   Kreu > Ateistėt > Absurditete fetare
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 18.1.2010, 05:21   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Toka ėshtė e pėrsosur, pra e ka bėrė... [fut emrin kėtu]


Njė nga pohimet e zakonshme fetare ėshtė "pėrsosmėria e kushteve tė Tokės pėr tė mbajtur jetėn". Pra Toka ėshtė aq mirė e pėrshtatshme pėr jetėn saqė "dikush" duhet ta ketė bėrė "me qėllim" ashtu.

Ėshtė gabim i thjeshtė logjik dhe shumė qesharak, ngatėrrim i shkak-pasojės. Si kundėrshembull qėndron tregimi i pellgut tė ujit qė tha njė ditė "Shiko ēfarė grope gjeta, tamam sikur tė jetė bėrė pėr mua." (Pėr fetarėt qė s'e kuptojnė: ėshtė nė fakt uji qė i pėrshtatet kushteve tė gropės.)

Jeta e vetme qė njohim ne deri mė sot ėshtė jeta nė Tokė. Nėse kushtet e Tokės do tė ishin tė ndryshme edhe jeta do tė ishte ndryshe (dhe do tė ishin kushtet po njėsoj "tė pėrsosura" pėr atė jetė), ose s'do tė ishte fare. Kėtu mbaron zbėrthimi bashkė me mbėshtetjen statistike tė miliarda planetėve nė gjithėsi qė thonė tė njėjtėn gjė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.9.2010, 11:01   2
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Nga lajmet e fundit:

Citim:
Found: first rocky exoplanet that could host life

Astronomers have found the first alien world that could support life on its surface. It is both at the right distance from its star to potentially harbour liquid water and probably has a rocky composition like Earth.

"That's the most exciting exoplanet I've seen yet," says James Kasting of Pennsylvania State University in University Park, who was not involved in the discovery.

The planet orbits a dim red dwarf star 20 light years from Earth called Gliese 581. Four planets were already known around the star, with two lying near the inner and outer edges of the habitable zone, where liquid water – and therefore potentially life – could exist on its surface.

http://www.newscientist.com/article/...host-life.html
Citim:
NASA and NSF-Funded Research Finds First Potentially Habitable Exoplanet

WASHINGTON, Sept. 29 /PRNewswire-USNewswire/ -- A team of planet hunters from the University of California (UC) Santa Cruz, and the Carnegie Institution of Washington has announced the discovery of a planet with three times the mass of Earth orbiting a nearby star at a distance that places it squarely in the middle of the star's "habitable zone."

http://www.prnewswire.com/news-relea...104033993.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.4.2011, 20:46   3
Urimi-Kukes
 
Toka nuk eshte aspak e persosur. Perkundrazi, eshte rremuje e plote. Pershtatja jone ndaj saj ben qe te na duket e persosur.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.4.2011, 00:43   4
gurax
 
Po pra, kush tha qe Toka eshte e persosur. Mua pervec fizikes me duket se po fillon te me pelqeje dhe metafizika, se bej cirqe te papame me metafizike dhe eshte njish per te arritur ne perfundime filozofike
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 21:37.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.