Kthehu   Kreu > Ateistėt > Absurditete fetare
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.4.2008, 19:07   1
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006

Kurani kundėr astronomisė


Nga njė debat mes njė islamiku dhe njė fizikani irakian nė Al Fayhaa TV (Irak), 31 tetor 2007. Islamiku pohon se Toka ėshtė e sheshtė (po ashtu dhe Hėna me Diellin) se ashtu thotė Kurani.



Citim:
Fadel Al-Saad:

Dielli rrotullohet rreth Tokės sepse ėshtė mė i vogėl se Toka, siē e thonė dhe vargjet e Kuranit. Ke parė ndonjėherė se si lėviz Dielli? Unė pra e kam parė Diellin tė lėvizė. Dielli bėn njė lėvizje ēdo 24 orė.

Ajo qė them mbėshtetet nė shkencėn kuranore. Kurse ky [fizikani] i mbėshtet argumentet e tij nė njė lloj shkence tė cilėn unė e hedh poshtė kategorikisht, nė shkencėn moderne, qė iu mėsojnė fėmijėve nėpėr shkolla.

Kjo lloj shkence ėshtė njė risi heretike qė nuk pohohet askund nė Kuran. Asnjė varg i Kuranit nuk tregon se Toka ėshtė e rrumbullakėt apo qė rrotullohet. Ēfarė nuk tregohet nė Kuran, ėshtė e rreme.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.5.2008, 23:22   2
art
 
Sipas Kuranit: "Toka ėshtė e sheshtė dhe nė vendqėndrim":

Citim:
Suretu En Neml (27)
61. A ėshtė Ai qė tokėn e bėri vendqėndrim e nėpėr tė rrjedhin lumenj, dhe asaj (tokės) i bėri (male) pėrforcuese, dhe nė mes dy deteve bėri ndarje. A ka pėrveē All-llahu zot tjetėr? Jo, por shumica e tyre nuk e dinė.
Citim:
Suretu Nuh (71)
19. All-llahu juve ua bėri tokėn tė sheshtė.
Citim:
Suretu Er Ra`d (13)
3. Dhe ai ėshtė, i cili tokėn e shtriu, dhe nė tė krijoi kodra e lumenj dhe prej secilit frut bėri dy lloj (ēift), bėri qė nata ta mbulojė ditėn. Vėrtet, nė gjithė kėtė ka fakte pėr njerėzit qė thellė mendojnė.
Citim:
Suretu Esh Shems (91)
5. Pasha qiellin dhe Atė qė e ndėrtoi atė!
6. Pasha tokėn dhe Atė qė e shtriu atė (e sheshoi)!
Citim:
Suretu En Naziat (79)
30. E pastaj tokėn e sheshoi.
Citim:
Suretu El Kehf (18)
86. Deri kur vendperėndimin e diellit, e gjrti se po perėndon nė njėfarė burimii me lym tė zi dhe aty e gjeti njė popull. E Nei thamė: “O Dhulkarnejn, ose do t’i dėnosh, ose do t-i marrėsh me tė mirė e t’i udhėzosh!”
Citim:
Suretu El Kehf (18)
90. Deri kur arriti vendlindjen e diellit, e gjeti atė se po lind mbi njė popull, qė nuk i kemi dhėnė ndonjė mbulojė prej tij (diellit).
Kjo gjithashtu lidhet me konkludimin e gabum se Toka ėshtė e rrafshėt dhe nė vendqėndrim siē pohon Kurani. Kjo ėshtė gabim i madh sepse pėrderisa nė njė pjesė tė botės Dielli perėndon- nė tjetrėn ai lind. Kjo ėshtė se Toka ka formė tė rrembullakėt dhe rrotullohet rreth boshtit tė vet. Nuk ėshtė Dielli qė udhėton dhe pushon nė vendperėndim.

Eh sa pėr mė tepėr kemi nė surėn 36, vargu 40; qė thotė:

Citim:
Suretu Jasinė (36)
40.As dielli nuk mund ta arrijė hėnėn, e as nata para ditės po secili noton nė njė galaksion.
Pra sipas kėtyre fjalėve edhe Dielli edhe Hėna lėvizin prej veprimeve tė veta. Dhe lehtė mund tė pėrkthehet sikur dyjat notojnė nė njė orbitė tė vetme. Dhe njė kundėrshtim tjetėr ėshtė se nė fakt nė disa vende nata vie para ditės apo e kundėrta. P.sh nė vendet Skandinave nė disa periudha tė caktume kemi dritė natėn.

Ose p.sh nė disa periudha nė pole Dielli nuk perėndon por vetėm rrotullohet rreth horizontit me muaj tė tėrrė pėr shkak tė formės tė rrembullakėt tė Tokės. Apo mos kjo fjalė bie nė kundėrshtim me mėsimin tjetėr Kuranor se Dielli do tė perendoj prej Perėndimit nė Lindje para fundit tė botės? Atėhere patjetėr do bėhej nata para ditės apo e kundėrta... por kjo shkencėrisht ėshtė e pamundun.

Eshtė e kjartė se Kurani na mėson pėr sistemin gjeocentrik sikur nė kohėn e Ptolemeut nė shek.II p.k.

A nuk ėshtė kjo prapambeturi?


Citim:
Suretu El Enbija (21)
32. Qiellin ua kemi bėrė kulm tė sigurt, por ata zbrapsen prej atyre argumenteve.
Citim:
Suretu Llukman (31)
10. Ai i krijoi qiejt pa shtylla, sikurse po i shihni e nė tokė vendosi kodra tė rėnda qė tė mos luajė vendi bashkė me ju e nėpėr tė shpėrndau nga tė gjitha gjallesat, dhe nga qielli Ne kemi lėshuar shi e kemi bėrė tė mbijnė nė tė nga tė gjitha llojet mė tė dobishme.
Citim:
Suretu El Bekare
22.Ai, i cili pėr ju bėri tokėn shtrat, (vendbanim) e qiellin kulm, e prej qiellit ju lėshoi shi me tė cilin ju siguroi lloje tė frutave si ushqim pėr ju, pra mos i pėrshkruani All-llahut shokė, duke qenė se ju e dini (qė Ai nuk ka shokė).
Citim:
Suretu El Mulk
5. Ne, qiellin mė tė afėrt e kemi zbukuruar me kandila (yje ndriquese) dhe ata ikemi bėrė gjuajtės kundėr djajve, tė cilėve u kemi pėrgatitur dėnim me zjarr shumė tė madh.
Citim:
Suretu En Nebe`ė
19. Dhe qielli hapet e bėhet dyer-dyer.
Citim:
Suretu Et Tekvir
1. Kur dielli tė jetė mbėshtjellur (dhe errėsohet),
2. Dhe kur yjet tė kenė rėnė (e shkapėrderdhur),
Cudi nuk paskan huazu argumente nga Egjiptianėt apo Grekėt qė njihnin mirė zodiakun (pozitat e yjeve) e kosmologjinė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.7.2008, 20:29   3
art
 
Toka u krijua PARA apo PAS qiellit?

Citim:
Suretu En Naziat (79)

27. A ėshtė mė i rėndė rėndė krijimi juaj apo ai i qiellit? E Ai e ngriti atė!

28. Ngriti kuoėn e tij dhe e pėrsosi atė.

29. Natėn ia errėsoi e ditėn ia ndriēoi.

30. E pastaj tokėn e sheshoi.

Kjo asht nė kundėrshtim me Suretu Fussilet (41) qė thotė:

Citim:
9. thuaj: “A ju jeni ata qė nuk i besoni Atij qė e krijoi tokėn pėr dy ditė dhe Atij i pėrshkruani shok, e Ai ėshtė Zoti i botėve!

10. Ai qė nė tė vuri kodra tė forta, ia shtoi tė mirat asaj dhe brenda katėr ditėve tė plota caktoi tė gjitha kushtet pėr tė jetuar nė tė. Pra, pėr ata qė pyesin (pėr kohėn e krijimit tė saj)”

11. Mandej e mėsyu qiellin (krijim e qiellit) e ai ishte tym (mmjegullinė qė ishte si materie e parė) dhe atij e edhe tokės i tha: “Qasuni urdhėrit Tim me dėshirė ose me dhunė!” Ato tė dyja thanė: “Po i qasmi me dėshirė!”

12. Dhe ata i krijoi shtatė qiej brenda dy ditėve dhe secilit qiell icaktoi atė qė i nvojitej. Qiellin mė tė afėrt (tė dynjasė) Ne e stolisė me yje ndriēuese dhe e bėmė tė mbrojtur. Ky ėshtė caktm i plotfuqishmit, i tė dijshmit.
Vėre edhe te fjalėt qė pėrshkruajnė shtatė qiejt! Besimtarėt shtatė qiejtė i interpretojnė si shtatė shtresat e atmosferės tė Tokės. Por vetėm ylli mė i afėrt gjendjet tejet larg saj (atmosfera e stolisun me yje?!).

Pram nuk paska mrekulli as kėtu meqė prania e yjeve nė atmosferė asht e palogjikshme dhe plotėsisht nė kundėrshtim me faktet shkencore. Nuk duhet tė jetė fjala pėr atmosferėn. Kėtė besimtarėt nuk p'e mendojnė.

Mendoj se mjafton me u mohu ky interpretim si mrekulli meqė nė atmosferė nuk ka yje.

Por fjala qė mė shpesh lidhet me kėtė interpretim ėshtė:

Citim:
Suretu El Bekare (2)
29. Ai (All-llahu) ėshtė qė pėr juve krijoi gjithēka ka nė tokė, pastaj vullnetin e vet ia drejtoi qiellit dhe i bėri ata shtatė qiej. Ai ėshtė i Gjithėdijshmi pėr ēdo gjė.
Por njė gjė mė habitė. Pse nuk pėrdoret fjala mbėshtjellės, por qiell? Nėse fjalėt QIEJ duhet tė interpretohen pėr "mbėshtjellėsit" e atmosferės, atėhere ēka pėr xhehnetin (parajsėn)? A nuk bėn pjesė ai vend nė shtatė qiejt?

Dhe, nė fakt, Toka ka pesė "mbėshtjellės" (jonosfera asht pjesė e termosferės):

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	atmosfera.jpg
Shikimet:	0
Madhėsia:	39,6 KB
NNJ:	7651

Ekzosfera
Termosfera
Mezosfera
Stratosfera
Troposfera


Shpjegimi fetar i historisė sė Tokės asht nė kundėrshtim tė plotė me teoritė shkencore.

Citim:
Suretu El Bekare (2)
29. Ai (All-llahu) ėshtė qė pėr juve krijoi gjithēka ka nė tokė, pastaj vullnetin e vet ia drejtoi qiellit dhe i bėri ata shtatė qiej. Ai ėshtė i Gjithėdijshmi pėr ēdo gjė.
Qysh mundėt me pas jetė nė tokė pa pas qiell?! Pa bombardimin qiellor prej meteorve, kishin me mungu shum materie qe e pėrcaktojnė planetin tonė, dhe qė janė thelbėsore pėr kushte jetėsore. E pa dritė as nuk kishim pas bimė dhe gjithcka qė varet prej tyre.

Shkenca na mėson se Toka asht formu pas qiellit, dhe se formimi i saj nuk ka zgjatė pėr 1-2 ditė, as disa javė e muaj, por pėr 4,5 miliard vite tu kalu nėpėr shumė ndryshime tė ndryshme. Dhe kurrė nuk asht ajo e pėrkryme.

Pra kjo e fundit (Suretu El Bekare 2:29) jo veē qė bie nė kontradiktė me shkencėn, por edhe me ni varg tjetėr kuranor (Suretu En Naziat 79:27;30).

Saktėsi hyjnore he? Mrekulli!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.7.2008, 17:04   4
art
 
Mė tepėr gabime shkencore nė Kuran: http://www.infidels.org/library/mode...ier/islam.html

Dhe pra sipas Kuranit, Toka asht e shesht, Dielli rrotullohet rreth saj dhe perendon nė njėfarė burimi me lym tė zi ku e gjeti njė popull, dhe Dielli mbėshtjellet e yjet bien e shkapėrderdhėn, janė gjuajtės tė djajve dhe stolisin troposferėn (sipar interpretimit tė shtatė qiejve si mbėshtjellės tė atmosferės), para se tė krijohet kishte vetėm tym e mjegull, do ishin njėmbėdhjetė planete nė sistemin tonė, qielli do thehet nė fundin e botės...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.5.2009, 00:13   5
Aleksandėr
anėtar/e
 
Aleksandėr
 
Anėtarėsuar: 5.2009
Allahu xh.sh tė shpėrbleft pėr infot art LOL

Le ti urojmė njė debilizim tė lehtė fetarve.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim





Ora nė Shqipėri ėshtė 01:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.