Kthehu   Kreu > Ateistėt > Shoqėri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 18.6.2007, 10:33   1
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006

Stereotipet rreth ateistėve


Pėrveē klasikes se ateistėt "i kanė shitur shpirtin Shejtanit", janė tė humbur, tė verbėr, tė depresionuar, me probleme tė shumėllojshme psikologjike si dhe kanibalė etj., etj., ēfarė stereotipesh tė tjera keni vėnė re rreth ateistėve? Diskutoni.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.7.2007, 23:31   2
dhemetra
anėtar/e
 
dhemetra
 
Anėtarėsuar: 7.2007
Derra komunist, spiritualisht tė vdekur, tė friguar nga vdekja (...). Kėto nuk paraqesin mendimin tim pėr ateistėt, por 'mė kanė lėnė plagė tė thella nė shpirtin tim' kur mė janė adresu kėshtu.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.7.2007, 18:33   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Derra komunist, spiritualisht tė vdekur, tė friguar nga vdekja (...).
Po fjala vjen kristianizmi ėshtė hyjnizim i kanibalizmit, ku kristianėt "spiritualisht" hanė mishin e pinė gjakun e Krishtit. Kurse islamikėt nga cepi tjetėr i dhomės adhurojnė dhe ndjekin mėsimet e njė pedofili poligam, meqė bėmat e personazhit kėshtu pėrshkruhen nė letėrsinė arabe. Kėta tipa i bie tė jenė spiritualisht tė gjallėt d.m.th.

Dhe qė t'i thush njė ateisti se ka frikė nga vdekja, del thjesht si akuzė-mekanizėm mbrojtės qė vje nga frika qė ka vetė fetari nga vdekja dhe jo ateisti. N.q.s. ateistėt do kishim frikė nga vdekja nė atė sens do ishim dhe ne fetarė qė ta merrnim veten me tė mirė se bota rrotullohet rreth nesh dhe s'ka vdekje... se do rrojmė pėrgjithmonė nė Karaibet qiellore.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.7.2007, 18:43   4
dhemetra
anėtar/e
 
dhemetra
 
Anėtarėsuar: 7.2007
Mendimi im ishte se nė konsiderohemi tė friguar nga vdekja, ėshtė si pasojė e asaj qė nuk dimė ēfarė do tė ndodhė kur tė vdesim (meqė duket se fetarėt janė tė obsesionuar me atė se ēfarė do tė ndodhė pas vdekjės, ndaj dhe shpikin trillime mbi jetėn e amshueshme), pra mund tė kornizohet si mendim i njė individi qė fillimisht nuk e kupton ēka ėshtė ateizmi, rrjedhimisht duke pėrfunduar te fjalėt e tua.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.8.2007, 02:25   5
kalimtar/e
 
Ja ca tė freskėta:

Citim:
Nė fakt shumėkush e mbron ateizmin me mėnyra tė ndryshme. Kush bazohet nė ideologjinė, shpesh nė atė qė varrosėm nė fillim tė viteve '90, e kush tjetėr nė shkencėn duke e pėrdorur atė gabimisht. Feja Islame gjatė historisė ka bashkėjetuar edhe me politikėn, por nuk duhet tė harrojmė se nė thelb ajo ėshtė njė mėnyrė jetese. Po tė hapim Kur'anin, do tė pėrballemi me njė kushtetutė e cila nė mėnyrė tė detajuar sanksionon jetėn e njeriut
Citim:
Gjithkush qė do ta gjejė ngushėllimin te ateizmi, ka pėr ta patur shok vetminė, pijen, braktisjen,nikotinėn, mungesėn e shpresės, paqartėsinė e tė ardhmes, frikėn nga varri. E ndėrsa ata qė besojnė, dinė qė edhe hallin edhe gėzimin ta ndajnė me Zotin e tyre, duke falėnderuar, duke u nėnshtruar, duke bėrė tė mira e duke qėnė shpresėplotė. Ne nuk kemi frikė nga guri i varrit, se e dimė qė pas tij na pret njė tjetėr jetė, e dimė qė Zoti Mėshirplotė do tė na i falė mėkatet e pėrditshme, pasi Atij nuk i bėmė shok askėnd, pasi u munduam qė kėtė jetė tė vėshtirė ta ndėrtonim sipas Kur'anit dhe Traditės sė Profetit (a.s.).
Citim:
Shumėkush i veshur me petkun e dijetarit, shkencėtarit, filizofit, poetit , historianit etj., ka sulmuar si fenė Islame ashtu edhe fetė e tjera nė tėrėsi. Kėto sulme vazhdojnė edhe sot dhe do tė vazhdojnė deri ditėn e fundit, ditėn e Kijametit. Ndonėse kėta zotėrinj na paraqesin njė botė, madje njė gjithėsi ku zot ėshtė njeriu, nuk arrijnė tė mbushin zbrazėtinė e tmerrshme qė i lind ēdo njeriu tė thjeshtė nė jetėn e tij.
http://www.forum-islamik.com/forum/s...ead.php?t=3871

ka dhe plot tė tjera, po kto i nxorra me njė tė pame

kurse pas njė debati "konstruktiv" dhe "frytdhėnės" nė njė forum tjetėr vura re se njohuritė e mija ndaj epiteteve pėr ateistėt ishin tė vakėta dhe mėsova disa tė reja :

Citim:
Oj pjelle e Leninit

pjellat e felliqura te ideologjise suaj te eger ateiste, ne krye me baballaret tuaj Leninin, Stalinin, Marksin, Enverin, e Qenin, therrėn, vrane, masakruan miliona fėmijė ne Bote, e mijėra shqiptare.

farat e pista ateiste

vegel enveriste

Zuzare/tradhetar janė komunistet dhe bijat e tij te njė nene me emėr ateizėm!
pėr mė tepėr http://www.zeriyt.com/kendveshtrime-...;msg530261#new
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.8.2007, 04:52   6
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Me sa duket ka pak mangėsi repertori nga Herakliti, Epikuri, Demokriti, Anaksagora, Sokrati, Diagora, Protagora e njė qerre pjellash tė tjera tė fėlliqura si Shtrausi e Beethoveni a Paganini apo Darvini e Edisoni a Niēja, Fojerbahu, Raselli, etj. etj. deri dhe ai biri i shejtanit nė Tokė, ateisti Bill Gejts bashkė me Linus Torvaldsin, qė iu kanė mundėsu fetarėve tė shajnė dhe me kompjuter tani. Se ateistėt po hanė botėn me dhėmbė...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.10.2008, 13:15   7
ostro
 
Ja cfare lexova ne nje faqe tjeter:

Citim:
Shpjegoni Cila Gje Ju Ka Shtyre Te Beheni Ateist?

Tregoni nese kjo ka qene ndonje eksperience jete, pasi shume njerez behen Ateist nga eksperienca te hidhura te jetes, pra nga zhgenjimi i premtimeve te fese!

Apo gjate studimeve qe keni bere keni arritur te krijoni nje bindje e cila ju ka shtyre te beheni ateiste!

http://www.kavajaonline.com/forumi//...d&s how=&st=0
Megjithate me sa kom pa der me sot ne Shqipėri nuk me duket se eshte e perhapme ideja se njeriu u boka ateist per shkak te "zhgenjimeve" (pra "ndjenjave"), ky eshte rasti i pare qe e kam has ket trapllik ne shqip. Ata qe kane jetu ne SHBA gjithsesi e dine mire fare ket teze... sidomos ata qe shofin dhe shume filma .

Nuk ka ateist ne kinematografin amerikone psh qe te mos jete i tille se eshte "i nevrikos me zotin". Aq shume e dashurojn kte teze fetaret anej oqeanit saqe mu me ben pershtypje se pse gjithe "argumentat" e tyre jane gjithnje te tipit emocionalo-psikologjik te ketij lloji. Te pakten mu ky stereotipi me ka bo pershtypje per nga patetizmi qe permba, dhe keta tanet me siguri qe e kane mesu neper bashkesi nga perhapesit e huj te infeksioneve, se te vje me qesh kur e degjo.

Fronti ka thon i her me i ven tjeter per ket rast qe eshte i llojit "zoti la qe macja ime te ngordhi, kshu qe un u bona ateist". Dmth na metet vec me pa se me ca "argumentash" mjaftohen fetaret per t'i mush menjen vetes...
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.