Kthehu   Kreu > Ateistėt > Shoqėri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.12.2009, 03:33   1
evola
 

Festat e fundvitit


I dėgjojmė shpesh fetarėt nė internet tė na thonė se ateistėt s'duhet t'i festojmė festat e fundvitit sepse ato janė me karakter fetar... Me sa di unė 25 dhjetori ėshtė festa ilire e Diellit, festė pagane e natyrės qė festohej qė nė lashtėsi. Dhe Viti i Ri ėshtė... vit i ri, njė arsye e thjeshtė pėr tė gėzuar ndėrrimin e viteve ashtu siē festohen ditėlindjet.

Gėzuar festat!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.12.2009, 17:39   2
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Normal, po fetarėt kanė probleme psikologjike se u bėnė 1500 vjet qė vjedhin nga tė katėr anėt. S'del hajduti tė thotė qė ėshtė hajdut.

Gėzuar e pėr shum vjet!


Citim:
Is Jesus the Reason for the Season?

Many conservative evangelical Christians at this time of year want to “put Christ back in Christmas” and insist that “Jesus is the Reason for the Season.” With these slogans, they hope to remind people that Christmas is a Christian holiday and that without Christ, there would be no Christmas in the first place. Such Christians are offended that so many people enjoy the holidays without any reference to Jesus or Christianity and want it to stop. Unfortunately, they don’t have much of a case.

(...)

Pre-Christian Reasons for the Season

Christians took over the Decemer 25th Roman holiday of Natalis Solis Invicti, festival of the birth of the invincible sun, as well as Saturnalia. Christians took over German mid-winter festival celebrations which used evergreen trees and holly as symbols of eternal life. Where is Christ in all of this? How is Jesus the reason for the season of mid-winter festivals that pre-date Christianity?

Pagan Christmas Trees

The most central and recognizable symbol of Christmas today is the Christmas tree — and it has nothing to do with Christianity, Christ, or Jesus. It’s a purely pagan symbol taken from ancient German mid-winter festivals. Even if people hang religious ornaments on the tree, the hanging of ornaments is originally pagan, not Christian. The practice of cutting down trees and taking them home to decorate them with gold and silver is even condemned by God in the book of Jeremiah.

http://atheism.about.com/od/christma...eason.htm?nl=1

http://atheism.about.com/od/christma...eason.htm?nl=1
Citim:
Early church leaders endeavored to attract pagans to Christianity by adding Christian meaning to existing winter solstice festivals.

"This gave rise to an interesting play on words," Yeide said. "In several languages, not just in English, people have traditionally compared the rebirth of the sun with the birth of the son of God."

http://news.nationalgeographic.com/n...ay-winter.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.1.2010, 19:06   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Festat e fundvitit duke qenė se janė traditė e hershme kombėtare, jo vetėm qė duhet tė festohen, por duhet tė sanksionohen me emrat burimorė shqiptarė si Benik / Buzm / Kėrshėndella, Mjedis Dimri (Mesdimėr) etj. veē Vitit tė Ri / Motmotit / Kryevitit.

Fetarėt mund t'i rregullojnė tė tyret sipas kalendarit tė shkretėtirės e me kalimin e kohės le tė zhvendosen atje qė t'i pėrshtaten mė mirė klimės, pėrndryshe le tė pranojnė qė janė paganė e mos tė na ēajnė shumė veshėt me pallavra abrahamike.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.1.2011, 22:12   4
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Kėta shqipfolėsit duket se i zika ēdo fund viti psikoza kundėr festave tė stėrlashta shqiptare se "janė haram".

Ca shembuj:


Citim:
Emri:  50235_128801743847849_3167944_n.jpg
Shikimet: 96
Madhėsia:  11,9 KB

Duke e pasur parasysh se nuk ėshtė festė e muslimanėve, na mjaftojnė festat tona, dy bajramat dhe pėr ēdo javė dita e xhuma.

Rinia Islame

http://facebook.com/event.php?eid=128801743847849
Citim:
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	163770_128753850520209_100001567833766_178204_5562543_n.jpg
Shikimet:	80
Madhėsia:	32,2 KB
NNJ:	7660

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	22333_1220734087168_1493412252_30758075_1574690_n.jpg
Shikimet:	81
Madhėsia:	29,6 KB
NNJ:	7659

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	22333_1218763957916_1493412252_30752424_3990083_n.jpg
Shikimet:	92
Madhėsia:	45,2 KB
NNJ:	7658

Name: MOS ME URO VITIN E RI
Description: ANTI PAGANISM
Location: Skopje, Macedonia

Ne jem Musliman dhe e kemi vetem dy festa e ato jane Kurban Bajrami,fiter Bajrami

http://www.facebook.com/group.php?gid=388591090367
Jo se s'kuptohet se janė fushata importi, po gjithsesi tė vjen keq pėr ēfarė qarkullon nėpėr hapėsirat shqiptare.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.1.2011, 10:58   5
kalimtar/e
 
Festat e huaja?! Po kėto festat e ktyre kur na u bėnė "tonat"? Sidoqoftė mė pėlqen qė hedhin nė rrjet tė tilla gomarllėqe, pasi mė shumė i largojnė se i afrojnė njerėzit.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.1.2011, 16:15   6
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Thėnė nga kalimtar/e

Festat e huaja?! Po kėto festat e ktyre kur na u bėnė "tonat"?
E ka fjalėn qė janė tė huaja pėr ata, arabėt... Si cilėsues i pėrkatėsisė sė tyre kombėtare.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.1.2011, 18:01   7
gurax
 
Nje kolegu pune, qe e shet veten per besimtar te flakte (me te cilin une tall edhe sumajken shpesh, me vjen dhe keq qe e them kete por qe s'kam ca bej se e kerkon vete, dhe nervozohet perhere se e kupton qe argumentat qe sjell perhere jane te pashprese) kete lajm qe lexova ketu ja thashe ne nje forme disi per ta peshkuar, i thashe: "Uee, organizatat islamike paskan bere thirrje per te mos festuar vitin e ri se eshte feste haram, lane nam".
Ai qe e hengri direkt karremin dhe tha menjehere "po, harram eshte ne islam ajo feste, nuk ben te festohet". Atje ju ktheva eger fare (duke evituar ti drejtohesha atij, i lashe vend te terhiqej me takt, qe e beri. Nje karrem ne hyrje dhe nje perkedhelje feminore ne dalje ) : "Por shqiptaret e kane festuar vitin e ri gjate tere historise se tyre. Ca jane keta plehra qe thone mos festoni festat tona! Ca jane keta b***ira qe nxjerrin parrulla antikombetare. Po keta klysha k***ash meritojne te digjen te gjalle se jane tradhtaret me te ulet te kombit dhe traditave tona. Ndonje dite do na bejne thirrje te mos flasim shqip se eshte harram".

E qepi s'u ndje me fare... I ngeli avokatia e islamit pergjysem...
Kurse une.. une mezi po mbaja te qeshuren dhe mendoja: "Urt... urt... brrrr.. urt!"
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.12.2013, 14:40   8
nora
 
urime Viti i Ri te gjitheve
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 12:10.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.