Kthehu   Kreu > Ateistėt > Pyetje-pėrgjigje
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 19.7.2013, 05:32   1
Jemi Zota
 

Si tė denoncojmė prishjen e qetėsisė publike nga objektet fetare?


Pershendetje,

Dua ta hap kete teme lidhur me "thirrjen e hoxhes" ne minare gjate kohes se faljes ose gjate festave.
Ne qofte se mundet njeri dhe ne te njejten kohe ka njohuri te tregonte nese ne kushtetuten e shteti Shqiptar ekziston ndonje klauzole qe mund te kundershtoje "thirrjen e hoxhes" ju lutem mos hezitoni te shkruani. Kuptohet kaluzola nuk eshte e lidhur direkt me fenomenin, por ne menyre indirekte.
Ne mos kushtetuta, po kodi civil / penal ka ndonje paragraf me ane te te cilit te kundershtohet ky lloj fenomeni jo dhe aq i mirepritur ne 5 te mengjesit.

Njohurite e mia lidhen vetem me teorine e tezes se "Ndotjes se Mjedisit". Nuk e di cfare legjislacionesh ka Ministria e Mjedisit ne Shqiperi pasi nuk kam pasur shancin te me bjere ne dore. Por me njohurite qe kam ndotja e mjedisit perfshin:

Ndotjen e tokes (me substanca kontaminimi)
Ndotja e ujit (me patogjene - kolera etc)
Ndotja e ajrit (psh : gas ne hapsire)
Zhurma

Zhurma ben pjese te ndotja e mjedisit nqse ajo eshte e demshme per shendetin. Nqse nje zhurme cekulibrion mireqenien e nje individi atehere ajo konsiderohet si "ndotje mjedisi". Hoxha ne minare qe beretet ne autopolant ben qe zeri i tij ne hyj neper shpite e gjithe njerezve, edhe te atyreve qe nuk duan ta degjojne.
Po ka raste qe ne shtepi te ndodhet edhe ndonje njeri i semure, ose femi i vogel, ose i moshuar, ose dikush qe cohet heret per ne pune. Per mendimin tim keta persona do ta konsideronin thirrjen e hoxhes si dicka qe nuk ndikon pozitivisht tek ta per te qene individe 100 % funksional per shoqerise ne te cilen jetojne.

Kam pershtypjen se ne territoret e Shqiperise, xhamite me te medha jane te ndertuara neper qytet e medha (ose qytetet e rretheve te tjera). Dhe se frekuentusit me te medhenj te xhamive jane ata persona qe banojne larg qyteteve (neper zonat rurale) ku keto xhami jane te ndertuara, nderkohe qe kur kendon hoxha degjohet vetem prej atyreve qe banojne ne qytet.

A jam i sakte ne kete lloj perceptimi?

Nese po atehere, do te ishte shume e natyrshme qe nje nisme civile qytetare te niste neper cdo bashki ku te shqyrtohej ky lloj problemi.
Sa duan qytetaret e nje X bashkie qe te degjojne zerin e hoxhes ne 5 te mengjist perdite? SA nuk duan. E nqse ata qe nuk duan "thirrjen e hoxhes"do te jene me shume atehere KAPUT per hoxhen.

Pervec "Ndotjes se Mjedisit" ka njeri tjeter te me ndihmoje me ndonje argument tjeter?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.7.2013, 14:50   2
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006
Pėrcaktim tė mirėfilltė nuk ka pasi vuajmė nė pėrgjithėsi nga konceptimi i sjelljes si qytetarė nė qendra urbane. Mandej nė mentalitetin dhe nė sjelljen qytetare tė Shqipėrisė nuk ka ndonjė rregullim ligjor ku tė pėrcaktohen oraret e qetėsisė publike tė nevojshme pėr njė jetė normale. P.sh. njėsoj si ulėrimat nga minaretė, janė dhe punimet e ndryshme dhe bizneset e ndryshme me ndotje tė lartė akustike qė veprojnė pa ndonjė orar tė standardizuar (punishte, ofiēina, klube nate, lokale me muzikė tė lartė, gjeneratorė, automjete etj.) nė zona tė banuara.

Nė kodin penal ėshtė nė njė formė tė thatė neni 274 qė prek ēėshtjet e qetėsisė publike. Nė bazė tė tij p.sh. janė mbyllur dhe janė gjobitur shpesh klube nate dhe lokale tė ndryshme qė prishin qetėsinė nė zonat e banuara, tė paktėn nė diapazonin 22:00-06:00 nė Tiranė dhe nė Durrės. Por qė shpesh ndėrhyrjet e kėsaj natyre janė sporadike dhe sipas humorit tė forcave tė rendit.

Citim:
Neni 274
Prishja e qetėsisė publike

Hedhja e gurėve apo sendeve tė tjera nė banesėn e shtetasit, krijimi i zhurmave shqetėsuese si, me anė tė shkrepjes sė armėve apo plasjeve tė ndryshme, tė pėrdorimit jashtė rregullave tė sirenave tė automjeteve, apo ēdo lloj tjetėr sjelljeje tė papėlqyeshme, nė rrugė, sheshe e vende publike, qė cenojnė dukshėm qetėsinė e moralin apo tregon mospėrfillje tė hapėt pėr mjedisin, pėrbėjnė kundėrvajtje penale dhe dėnohen me gjobė ose me burgim gjer nė dy vjet.

Neni 275
Pėrdorimi me keqdashje i thirrjeve telefonike

Thirrjet telefonike keqdashėse qė bėhen me qėllim pėr tė prishur qetėsinė e tjetrit, pėrbėjnė kundėrvajtje penale dhe dėnohen me gjobė ose me burgim gjer nė njė vit.

http://www.justice.gov.al/UserFiles/...KODI_PENAL.pdf
Kjo ėshtė njė ēėshtje qė kėrkon sė pari ndėrgjegjėsim qytetar dhe mė tej vullnet politik. Duke ditur dhe mentalitetin tonė tė babėzisė qė sapo gjendet njė mundėsi sado e vogėl pėr tė kryer diēka abuzohet me tė nė maksimum, nga ēasti qė te ne diēka nuk pėrcaktohet qartė me ligj dhe tė zbatohet pa "pėrjashtime", atėherė nuk ka zgjidhje tė mirėfilltė pėr problemin.

Sigurisht nė kuadėr tė faqes ne pėrqendrohemi nė problemin e ulėrimave e tė kambanave tė abrahamikėve tė cilėt pėrtej ēdo justifikimi qė nxjerrin, e kemi tė qartė tė gjithė qė i bėjnė kėto veprime nė formė agresive dhe imponuese qė ta detyrojnė tjetrin t'i dėgjojė me zor. Kjo vihet re mė sė miri si nė relievin urban ashtu dhe nė decibelėt qė lėshojnė - njė farė sjelljeje skizofrenike qė tė duken mbi ndėrtesat e tjera, dhe tė dėgjohen mbi tė tjerėt. Nėse abrahamikėt si mė lart kufizohen vetėm nė shfrytėzimin e mjeteve moderne tė komunikimit, nuk do tė arrijnė mė tė imponohen mbi pėrditshmėrinė urbane dhe kjo ėshtė "e papranueshme", sepse i nxjerr jashtė sferės sė dukshmėrisė dhe pėr pasojė dhe tė ndikueshmėrisė ndaj tė tjerėve.

Por problemi ėshtė mė i gjerė, pikėrisht sepse ēėshtja nuk ėshtė e mirėpėrcaktuar nė legjislacion qė tė mbyllen shtigjet e abuzimit tė cilitdo subjekti apo personi.

Njė mėnyrė reagimi sipas mendimit tim, ėshtė qė tė bėhet denoncim nė grup nga banorė tė lagjeve qė kanė probleme tė kėsaj natyre dhe tė ketė njė bashkėrendim me institucionet dhe mjetet e lehtėsitė pėrkatėse qė ofron sistemi i drejtėsisė nė Shqipėri. Pra tė ndiqen rrugėt pėrkatėse ligjore nga personat e cenuar.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.7.2013, 17:34   3
Jemi Zota
 
Matja e nivelit te zhurmes behet me ane te"decibel". Nje aparature e tille per te kryer kete lloj funksioni kushton rreth $100. http://www.processinstruments.ca/sto...FZBaMgod1EQAsg .

Psh: nje punetor mund te punoje deri ne normen 85-90 dB per nje periudhe kohe 8-orareshe (kjo sipas standartave te nje vendi te zhvilluar): http://www.ccohs.ca/oshanswers/phys_...osure_can.html

Per mendimin tim, nuk eshte thjesht vetem ceshtja e magnitutes se decibel-eve, pasi valet e zerit te hoxhes perplasen me murin ose dritaren e shtepise. E ky fenomen ben qe magnituta e decibeleve te ulet. (perseri do te isha kurioz te dija se cfare vlerash dB mund te arrije zeri i hoxhes ne nje shtepi te lokalizuar jo shume larg xhamise) Eshte e verte se po te behet nje studim i mirfillte, do te konstatohej se niveli i decibel-eve do te ishte me i larte rreth asaj zone me nje rreze me te shkurter prej nga ku burimi i zhurmes do te vinte (ne kete rast prej autopolantit ne minarete)
Tabelat e faqes se internetit qe kam permendur me siper tregojne nivelin e dicibelit qe nje punetori i lejohet te punoje.
Per mendimin tim vlera e decibeleve brenda ne shtepi nuk duhet te jete e njejte me vleren e decibeleve qe nje punetor has gjate orarit te punes. Kjo pasi punetori zgjedh vete te punoje ne ato kushte, ndersa zhurma qe vjen vjen hoxhes vjen e imponuar. Eshte dicka e detyruar ku cdokush duhet ta pranoje edhe ne qofte se eshte kunder vullnetit te vet.
E di qe ndoshta eshte shume te pyes per kete pasi ne Shqiperi ka halle te tjera me te medhaja per tu zgjidhur por isha kurioz te dija nese ka ndonje organ ose institut ne Shqiperi qe te kete te caktuar normen e lejuar per vleren e decibeleve brenda shtepiave (ose per punetoret)?(kuptohet ketu do te mund te duhej edhe opinioni i nje mjeku)

Per sa i perket "thirrjes se hoxhes", nuk eshte problem i madh per tu bere nje studim i ketij lloji, magnituta e decibeleve mund te matet rreth nje siperfaqjeje te caktuar, prej nga ku mund te percaktohen nivelet e ndryshme ne dB per zona te vecanta.
Pyetja shtrohet: A konsideredohet e mjaftueshme magnituata e dB qe vjen nga hoxha per nje person qe te ngelet shurdh ose ta demtoje seriozisht shendetin e tij? (Ndoshta per nje dite te vetme jo, por per nje person qe e degjon perdite, le te themi gjate gjithe jetes se tij (80 –vjet rrjesht) cfare pasojash do te sillte ky fenomen? E nqse studime te ketij lloji nuk jane bere, eshte e llogjikshme dhe e shendtshme gjithashtu qe te vazhdojme ta neglizhojme si problem?

Sa duhet te jete vlera ne dB qe te ndikojne negativisht per persona te dobet fizikisht/psikologjikisht (sic e keni permendur edhe me siper: grua shtatzėne, njė familje me fėmijė tė vegjėl, persona tė cilėt vuajnė nga ankthi apo dhe persona tė cilėt vuajnė nga ērregullime tė gjumit – pse jo ketu mund te futen fare mire edhe personat me aftesi te kufizuara te cilet eksitohen kollaj kur degjojne zhurma te papritura pa e marre vesh se prej nga po vijne).

Nuk jam kunder faktit qe hoxha te kendoje, por ta mbaje yryshtin brenda murve te xhamise dhe jo pertej saj, deri brenda shtepive te njerezrve perreth. Nuk eshte nje zhurme qe ndodh si pasoje e nje veprimtarie te nje biznesi ku makinerite e ndryshme per nje periudhe te caktuar (le te themi 2-vjecare gjate veres me shume pasi ne dimer jane te kufizuar prej kohes)prodhojne zhurma te medha te cilat ashtu jane te ndertuara te punojne. Zhurma e biznseve eshte temporare dhe ndikon pozitivish ne shoqeri. "Thirrja e hoxhes" behet me autopolante te vena ne majen e minares kastile per ta krijuar ate zhurme. Per t'ua imponuar edhe atyre qytatareve qe nuk duan ta degjojne. Cfare ndikimi pozitiv ka ky lloj fenomeni?

Pra sic e that edhe ju me lart nuk eshte thjesht nje problem teknik. Por dicka me teper, ku nje shoqeri e tere preket prej ketij fenomeni.

Rruget ligjore jane OK, por imagjinoni te hapet nje proces ligjor per kete ceshtje. Ajo dihet se edhe nqs problemi eshte i perbashket, cdo ceshtje ligjore do te gjykohet me vete sipas vecnatise se saj , edhe pse i njejti problem mund te haset neper vende te tjera.
Pra nqse, nje gjykate e ndalon veprimtarine e hoxhes ne nje ceshtje, ne tjetren e lejon pasi situatat mund te shfaqet e ndryshme (pa futur ketu aftesin e avokatit, kendevshtrimin e gjyqtarit etj etj)

Ndoshta ne rang kombetar do te me dukej si dicka e egazgjeruar, por desha te dija nese lejohet referendumi ne shkalle komune, rrethi, ose qarku. Nese po, cfare kushtesh duhet te plotesoje qe te behet. Pra ajo cka kerkoj te them eshte qe tu lihet ne dore qytetareve vet qe te vendosin nese duan ta degjone zene e hoxhes ose jo.

Nqse mungon ndergjegjesimi qytetar atehere ne si "ateista","agnosta",e kemi per detyre qe ta marrim persiper kete lloj nisme e cila eshte mese e drejte dhe njekohesisht ne favor te qytetarise e shoqerise sone.

Faleminderit per kohen dhe pergjigjet..
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.7.2013, 02:07   4
Jemi Zota
 
Citim:
Njė mėnyrė reagimi sipas mendimit tim, ėshtė qė tė bėhet denoncim nė grup nga banorė tė lagjeve qė kanė probleme tė kėsaj natyre dhe tė ketė njė bashkėrendim me institucionet dhe mjetet e lehtėsitė pėrkatėse qė ofron sistemi i drejtėsisė nė Shqipėri. Pra tė ndiqen rrugėt pėrkatėse ligjore nga personat e cenuar.
Edhe une vete personalisht e perkrah kete lloj ideje. Por personat qe do te ankohen, nuk mund te flasin te gjithe pernjeheresh, ndaj duhet nje person te flasi ne emer te tyre. Pra eshte me mire po te jete nje nisme e organizuar sesa po te ndiqet personalisht prej cdokujt.
Ky individ pra qe do te marri persiper kete lloj detyre do ti duhet te jete i informuar mire per kete c'eshtje, qe ti mbeshtesi mendimet e veta me fakte llogjike dhe shkencore njekohesisht.

Neve na bie per detyre qe ti nxjerrim dhe ti veme ne pah keto lloj burimesh qe mbeshtesoin idete tona dhe kundershtojne ato te Abrahameve.

Nje mendim qe me vjen ne mendje eshte te bejme "surveys" e une e kam pergatitur nje te atille.

http://www.surveymonkey.com/s/5BXPYG7

per ta derguar tek linku i websiteve: <a href="http://www.surveymonkey.com/s/5BXPYG7">Click here to take survey</a>

Ta dergojme dhe te marrim sa me shume feedback. Pastaj anketimet mund te behen edhe me ane te fletushkave. Ky lloj feedbacku mund te na tregonte edhe gjendjen aktuale ne terren dhe se sa te interesuar jane njerezit per tu ballafaquar me kete lloj fenomeni.

Une nuk e di se cfare profesionesh perfaqesojne anetaret e ketij forumi, por nje studim i mirfillte psikologjik per pasojat e personave qe jane nen ndikimin e perditshem te nje "zhurme" e cila i bezdis do te ishte shume ne favorin tone.

Disa fakte per kete teme:
Autopolantet jane shpikur ne 1900 ndersa xhamite filluan ti perdornin neper minare ne 1930.
Ne Evrope ka pasur raste qe ky lloj fenomeni eshte ndaluar (ka qene nisme qytetare)
Ne Egjypt e Indi jane bere ankesa per kete lloj fenomeni

http://en.wikipedia.org/wiki/Loudspeakers_in_mosques
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.7.2013, 18:44   5
klaudio
 
Ne shkoder kam pare nje xhami qe e kishte altopolantin 1 meter larg nje dritare shtepije.
Imagjino qe te kesh nje autopolant 1 meter larg dritares ku ti fle dhe te nise kenga ne 5 te mengjesit.
Ketu ne shkoder eshte nje problem shqetsues biles ka edhe vete muslimane qe shqetsohen nga zhurmat.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.8.2013, 00:47   6
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Ligji pėr zhurmat: http://www.mjedisi.gov.al/files/user...007,_fl128.doc
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 02:58.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.