Kthehu   Kreu > Ateistėt > Shoqėri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 1.9.2009, 12:58   1
evola
 

2007: Ateistėt nė botė 1.1 miliardė


Nė vitet 1990 bėhej fjalė pėr miliona ateistė nė botė, por nė vitin 2007 nga pėrmbledhja e tė dhėnave numri i ateistėve nė botė ka vajtur nė 1.1 miliardė (http://www.adherents.com/Religions_By_Adherents.html). Shtete me pėrqindje dėrrmuese ateiste janė p.sh. Japonia, Norvegjia, Ēekia, Koreja e Jugut, Suedia etj. qė janė dhe tė zhvilluara teknologjikisht dhe me standard tė lartė jetese.

Ēfarė faktorėsh mendoni se ndikojnė nė kėtė rritje kaq tė shpejtė tė numrit tė ateistėve?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.9.2009, 13:09   2
kalimtar/e
 
truri i njeriut po evoluon, dhe po rritet IQ kolektive e popullsive
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.9.2009, 13:52   3
sami
 
Ka disa gjera qe duhen marre parasysh ketu, gabueshmeria e perqindjeve ne Lindje te Mesme dhe ne Kine, ku regjimet i detyrojne njerezit te deklarohen cfare s'jane. Psh. mund te kete shume ateiste ne Iran dhe shume fetare ne Kine por qe nuk mund ta shprehin per shkak te regjimit politik ku jetojne.

megjithate kam pershtypjen se shkaku kryesor per kete rritje te numrit te ateisteve, sepse ka nje prirje te pergjithshme per rritjen e ketij numri, pavaresisht se fetaret vazhdojne te mos e pranojne se i krijon probleme vetbesimi, eshte fakti se shkenca ne shekullin 21 le shume pak vend per besetytnite fetare.

Arsimi dhe perhapja e informacionit e ka bere njeriun me te shkathet me te zhdervjellet. Mos te harrojme dhe vete internetin, permes te cilit shkembejme mendime info etj. Ne nje kohe tjeter ne mbase nuk do te komunikonim fare bashke. Pra gjerat sjellin njera tjetren, por zhvillimet shkencore duken se jane faktori kryesor i rritjes se numrit te ateisteve.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.9.2009, 14:12   4
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Citim:
Thėnė nga evola

Ēfarė faktorėsh mendoni se ndikojnė nė kėtė rritje kaq tė shpejtė tė numrit tė ateistėve?
Pėrshtatja ndaj mjedisit.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.9.2009, 15:22   5
Aleksandėr
anėtar/e
 
Aleksandėr
 
Anėtarėsuar: 5.2009
Ateistėt e konsiderojnė tė ardhmen produkt tė veprimtarisė sė tyre. Pėrdorin trurin dhe nė kohė tė lirė lexojnė ndonjė pėrrallė ēlodhėse me Piter Panin ose me Nastradinin. Prandaj dhe numri i tyre po rritet.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.9.2009, 11:56   6
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Ateistėt nė Irak:

Citim:
Iraqis Shocked as Atheism Creeps in

BAGHDAD – Although their number remains insignificant and most of them hid their identity, the fact that some people are leaving Islam and becoming atheists is a troubling news in conservative Iraq.

“I was surprised a couple of weeks ago when my son told me that his colleague at college told him that his father had become an atheist,” Sheik Abdul-Rassoul al-Rabia’a, a religion teacher at Baghdad University, told IslamOnline.net.

Not only did the father abandon his Muslim faith, he wanted his son to follow in his footsteps.

http://www.islamonline.net/servlet/S...News/NWELayout
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.8.2010, 16:30   7
EuroStar1
 
Duke u rritur femijet , e kuptuan qe babagjyshi i vitit te ri ishte vetem nje imagjinate feminore e diktuar nga me te medhenjte
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.7.2013, 00:53   8
Jemi Zota
 
Domozdo qe numri i ateisteve ne bote sa vjen edhe duke u rritur. Kjo pasi edhe shkenca po evoluon dhe se njerezit (europianet perendimor ne pergjithesi) e kane kuptuar se feja erdhi me kerbac ne Evrope dhe jo me konsesus.

Nejse perseri sido qe te jete, sipas mendimit tim, edhe nese numri i atesisteve rritet perseri nuk eshte se ka ndonje ndryshim te madh ne vlere me raportin e njerezve qe besojne ne fe. Feja lulezon aty ku injoranca ben kerdine. Mqse pjesa me e madhe e botes jeton nen petkun varrhimes te injorances, atehere edhe numrin e besimtareve do ta kemi me te larte ne krahasim me ateistet/agnostet. Te mos harrojme qe kemi besimtare edhe neper vendet e zhvilluara, e kjo shton numrin e te "vobekteve"(besimtareve).

Me pak fjale rritja e numrit te atesisteve me numrin e besimtareve eshe njelloj si rritja e rroges e cila shoqerohet me taksa te larta dhe ngritje cmimesh ne market.

Personalisht nuk dua t'ja di se sa ateist eshte nje afrikan, kinez, japonez, indian, ose semit. Ajo cfare me shqeteson mua eshte verbimi i europianeve pas krishterimit. Ajo cfare me shqetson eshte situata aktuale e shqiptareve ne shtetin aktual te "sllavo-Maqedonasve", rritja e prezences Vahabiste ne Kosove jo vetem ne jeten sociale, por edhe brenda ne parlament. Rikthimi i ndergjegjes se Arbanitesave te Morese, e ta dine se jane vellezer me Arbanitet myslimane dhe jo me Turqit e sllavet ortodoks.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:58.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.