Kthehu   Kreu > Ateistėt > Pyetje-pėrgjigje
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 20.9.2009, 19:16   1
evola
 

Si u bėre ateist/e?


Pėrshėndetje tė gjithėve. Kam kohė qė lexoj qė me versionin e vjetėr tė sitit- po kjo ėshtė tema e parė qė shkruaj kėtu. Pyetja ėshtė e thjeshtė, pra si u bėre ateist/e apo kur e kuptove qė ishe ateist/e - meqė shume prej nesh kemi qėnė gjithmonė dhe vetėm mėsuam emėrtimin e asaj qė ishim

Unė vetė nuk kam shumė ēfarė tė tregoj se vij nga familje ateiste dhe nuk kam pasur asnjė ndikim fetar nga familja. klm
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.9.2009, 11:56   2
postieri
 
Unė s'kam qenė ndonjėherė fetar apo besimtar, po as kam pasur ndonjėherė ndonjė koncept tė qartė tė zotit. Deri kur isha 14 vjeē po tė mė pyesje a beson nė zot, s'do ia kisha idenė ē'qe. Kur e kam dėgjuar mė vonė mė vinte me qesh se si mund tė besohet nė idiotizma tė tilla. Mbase nga frika e vdekjes, mbase nga gjėra tė tjera, por s'e kuptoj pse njė njeri normal duhet tremb me gogola tamam si prindėt e njė fėmije qė pėrtojnė ta edukojnė e arsimojnė dhe ia kėpusin nga njė "do t'haj gogoli" duke i rėnė shkurt e duke i futur tė shkretit frikėn.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.9.2009, 16:25   3
kalimtar/e
 
Kam qene gjithmone ateiste nuk u bera. Por sic e thate dhe ju vjen nje cast kur e kupton si emertim dhe ke nje qendrim te shprehur me pas, por jo se behesh ateiste ne ate cast. ciao
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.9.2009, 10:45   4
kalimtar/e
 
Kam lindur nė njė shtet ateist, jam edukuar nė shkollė laike, prindėrit nuk e kanė marė asnjėherė seriozisht fenė... ēfarė mund tė prisje tjetėr. Pas viteve 90, kur u mbushėm me sėmundje fetare, jam futur njė herė nė xhami dhe jam neveritur, e njėjta gjė mė ka ndodhur edhe nė kishė. Ndjesia qė mė jepnin ishte ajo e kontrollit, nuk e ndieje veten tė lirė aty brenda, imagjino t'i kushtoje jetėn asaj gjėje, ėshtė njėsoj sikur tė burgosėsh veten pėr njė krim imagjinar, tė cilin as nuk e ke kryer.

Pastaj unė jam rritur me "Quark-un" e Piero Anxhelės, si mund tė pranoja idiotlliqe fetare.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.9.2009, 14:35   5
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Kam qenė gjithnjė, po mėsova qė quhesha ateist kur isha nja 15 vjeē. Nga studimi i historisė dhe pasojave tė fesė mbi kombin shqiptar jam zhvillu nė antiteist. Pėr mu, ēdo fe e huj ėshtė nė thelb antishqiptare dhe ēdo funksionar i feve tė huja nė Shqipėri sot ėshtė element antishqiptar.

Pastaj ndaj feve kam ndier gjithnjė njė neveri, qė mė vjen si nga ana racionale ashtu dhe nga ajo emocionale. Mė duken si vendi i plehrave ku hidhet gjithēka qė ėshtė e dobėt te njeriu.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.2.2010, 01:48   6
kalimtar/e
 
Gjithashtu edhe unė qė fėmi jam edukuar me kėtė ide.Prindėrit dhe gjyshėrit tim kanė qėnė ateist,kėshtu dola edhe unė
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.2.2010, 01:50   7
kalimtar/e
 
Une jam nga familje ateiste ,prandaj nuke kam pas ndikim fetar edhe asgje nuke mu mungone ! Klm.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.2.2010, 23:51   8
antiteisti
 
si femije nuk me kujtohet por ne adoloshence fillova te mos e njoh zotin zeshem. Shkak ishin vuajtjet e njerezve e sidomos te femijeve. Fetaret thonin se zoti i provon te dashurit e vet sa jane te denje duke ua veshtiresuar jeten. por per mua ishte e pa kapshme si ka mundesi qe zoti qe na krijoj te bente te vuajn krijesat e tije e sidomos femijet qe nuk kishin mekatuar ende.

Pastaj edhe une si Skerdiledad me vone duke njohur historin e kombit tim dhe pasojat qe kan sjell besimet fetare jam bere antiteist. Tash edhe femijet e mije i edukoj ne fryme ateiste, por ne rrethin ku jetoj nuk e kam leht. Perkunder vullnetit tim me duhet te festoj festat fetare.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.8.2010, 09:20   9
Freestyler
 
Jam 16 vjec, kur kam qen me i vogel kam qene musliman, por asnjehere nuk kam besuar ne zot me gjithe shpirte, doja te besoja po sme bente dot zemra, dhe pastaj babai im ateist ka ndikuar shume ne mua, te cilin e falenderoj plotesisht,dhe tashme jam nje jofetar komplet...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.8.2010, 09:53   10
kalimtar/e
 
Lum si ne qė kemi ende tė tilla familje!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.8.2010, 15:51   11
EuroStar1
 
Si jam bere ateist ? Me beri Zoti
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.8.2010, 01:29   12
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Ngjashėm si ky mė lart, asiher sjam bo ateist, "edukimi" munet veē me tė largu prej ateizmit.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.9.2010, 20:01   13
evola
 
Citim:
Pastaj ndaj feve kam ndier gjithnjė njė neveri, qė mė vjen si nga ana racionale ashtu dhe nga ajo emocionale. Mė duken si vendi i plehrave ku hidhet gjithēka qė ėshtė e dobėt te njeriu.
E dobėt nė ēfarė kuptimi?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.9.2010, 11:54   14
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Jo nė kuptimin e pėrgjithshėm tė dobėsive, se tė gjithė kemi momente dobėsish se pjesė e natyrės jemi, por e kam fjalėn nė aspektin psikologjik/mendor. Gjendje tė tilla tė ēuara nė ekstrem si frika, injoranca, pėrulja, gjunjėzimi, lutja, lypja, mėshira - tė gjitha veēori tė neveritshme dhe tė gjitha karakteristike tė fesė.

Nuk e di, po kur shikoj njerėz tė kėrrusur para ikonave e gurėve tė zinj, duke lypur mėshirė deri dhe 5 herė nė ditė nga proceset e tyre abstrakte (hiēi), nuk ndihem mirė. Duket sikur vendi kundėrmon.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.9.2010, 22:49   15
kalimtar/e
 
Nuk jam bere ateist. I tille kam le.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.9.2010, 13:14   16
gurax
 
Dito!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.9.2010, 22:35   17
darwin
anėtar/e
 
darwin
 
Anėtarėsuar: 7.2006
Nuk kisha llogaritur kurrė besimin, kėshtu qė isha "pa status" derisa lexova vegimet e tmerrshme qė pa Gjoni te Zbulesa dhe suren e dytė tė Kuranit (Lopėn). Aty ishte momenti qė u bėra ateist.

Kurse antiteizmi u lind dhe u fuqizua, kur mbarova librat dhe pasi mėsova gjėrė e gjatė zanafillėn gjeografike tė kėtyre dy murtajave, islamit dhe krishtėrimit.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.10.2010, 11:37   18
godless
 
Meqense prinderit e mi ishin injorant dhe mendoni qe duhet te me etiketonin me etiket qe une ti perkas katolikizmit, dhe une duke mos diture asgje si foshnje nuk kundershtova, ata me pakezuan ne Kishe me uij dhe krype, por kur u rrita e kuptova qe ishte rren qe kerkonte te besohet ne menyr qe te jetoj!

Sikur te mos ekzistonte TEISMI NUK DO EKZISTONTE ATEIZMI! Ateizem don te thot qe neve refuzojme te BESOJM pyetjen me te madhe ne univers, por jemi te paret te PRANOJM KUR ESHTE VERIFIKUAR. (GENJESHTRA KERKON BESIM DHE FAKTI I VERIFIKUAR TE ZHDUKE DYSHIMIN DHE PRANOHET, jo te besohet)!

FAKTI PRANOHET, GENJESHTRA BESOHET!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.6.2011, 08:04   19
Wakened
 
Edhe pse isha i rritur ne familje muslimane, nuk kisha presion prej prindeve qe te jem fetar, por edhe ata nuk jane fetar. Me qenese nuk dija shume per fe, dhe nuk isha i njoftuar me krijimin e botes sipas fejes, biologjia ne shkollen fillore nuk kishte efekt qe te di se isha ateist. Ishte e logjikshme dhe nuk ekzistonte kontradikt ne trurin tim. Historia ne anen tjeter, duke ju falenderuar profesorit te shkolles se mesme me beri agnostic. Pas zhvendosjes te dhunshme nga serbet perfundova ne SHBA si refugjat ne moshen 17 vjecar, ku nje qender islamike me popullate te ndryshme por me dominacion pakistanez perkujdesej per neve deri sa te ishim te adaptuar ne nje kontinent te ri.

Ata deshironin qe ne te shkojme ne xhami dhe te falemi 5 here ne dite dhe qe ne te jem te njejt si ata. Aty kam kuptu se cfar manipulimi ka feja. Per fat te mire nuk kishte efekt me gjithse kam qene ne nje moshe te rrezikshme per te ndryshu mendjen. Ketu filloj idea e ateizmit.

Christopher Hitchens, Richard Dawkins dhe Sam Harris jane shkaketar qe une jam 100% ateist. Kur i ndegjoj fjalimet e tyre eshte nje clirim shpirteror qe kurr feja nuk ka mundur ta permbush.

Enderroj nje bote te cliruar nga feja.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.7.2012, 11:53   20
shkodra
 
Iluzionet dhe perrallat jane vetem kur je i vogel
Duke u rritur slexon dhe beson me perralla apo jo ?...
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.