Kthehu   Kreu > Ateistėt > Pyetje-pėrgjigje
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.8.2012, 19:48   21
Non-religious
 
Nuk jam ateist por agnistik theist. Besoj ne zot, por religjionet nuk me pelqejne aspak. Eshte si lloj burgu per mua. Jam 18 vjec dhe kete vendim kam marre koheve te fundit, thjesht duke medituar dhe duke pare perreth, te shtohet gjithnje e me shume neveria per fete, si dhe keqperdorimi i tyre. Gjithmone religjioni eshte perdorur per te manipuluar dhe propaganduar, shqiptaret e kane pesuar me keq kete!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.8.2012, 16:47   22
Cjapi Zi
anėtar/e
 
Cjapi Zi
 
Anėtarėsuar: 6.2009
Vendndodhja: Tiranė, ShP
Unė nuk besova mė nė zot kur isha nja 10vjeē, dhe fillova ta shaja me vete zotin, nuk e mbaj mėnd arsyen pse, ndoshta se kisha mar noj notė tė keqe nė shkollė... nuk ndodhi asgjė. Mendova se nuk mund t i pėrulesh njė krijuesi pa sedėr dhe qė nuk mėrzitet e nuk bėn asgjė kur e shajn nga ropt... pastaj kur pyta babin edhe m tha qė ai nuk besonte se kishte noj gjė mė tė madhe se mendimi i njėriut, mu mbush menja top.

Pastaj urrejtja vazhdon e mė shtohet pėrdit pėr fenė dhe fetarėt kur shoh qė i pėrulen atyre qė mė shkatrruan gjith kulturėn, historinė dhe bėn qė kjo tokė tė pinte mė shumė gjak tė rinjsh sesa uj nga shiu pėr shekuj me rradhė...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.9.2012, 22:53   23
Armando Saliaj
 
Une mendoja se ekzistone zoti pasi shifja filmat kur isha i vogel. Per fat familja ime s'eshte besimtare keshtu qe s'me kane mbushur koken me dokrra. Kur u nera 11-12 vjeē dhe erdha ne torino, fillova ti bej pyetje vetes mbi ekzistencen ton dhe ne shkoll e kuptova gjithcka mbi teorine e big bang. Ketu ne itali ska besimtar fare. Vetem pleqt. Ne shqiperi nuk ka shum por edhe ata qe jan bejne sikur jan qe te duken si interesant.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.9.2012, 13:36   24
Neutronstar
 
Pytja se si u bera ateist eshte shume e thjeshte.

Per tu bere ateist nuk eshte e nevojme te mundohesh shume , por thjesht te vesh llogjiken ne pune dhe te ndash konceptin e perrallave fetare nga koncepti i llogjikes dhe inteligjences.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.12.2012, 17:27   25
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
Citim:
Si u bėre ateist/e?
apo si nuk u bėre ndjekės i traditave tė lindjes sė mesme?

Si me e pyet leopardin pse nuk ecėn si kangur, apo balenėn pse nuk fluturon si lakuriqi natės.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.2.2013, 04:31   26
george carlin
 
lexova kuranin , tevratin dhe biblen dhe u bera jo religjioz.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.3.2013, 15:27   27
Mr. Pseudo
 
Meqė jam i ri kėtu, po shkuraj edhe unė nja dy rreshta:

Pėrgjigjia ndaj pyetjes ėshtė: Nuk e di! Nuk mendoj se ka patur ndonjė moment tė veēantė. Ka ndodhur gradualisht.
Veēse shtysė mund tė mė kenė dhėn nja dy-tre eksperienca. Kur kam qenė i vogėl, shokja nė ca mbledhje tė organizuara nga prindėrit e njė shokut tė klasės time. Ishin mblejdhje tė tė krishterėve a katolikėve, I organizmonin disa murgesha italiane. Se si ishin lidhur me njėri-tjetrin dhe pėr ē'arsye e ē'interesa ėshtė punė mėnjanė. Atje flisnin pėr gjėra nga mė tė ndryshmet, e dini se si funksionojnė, me kėngė, me momente lutjeje, lojra ku Krishti ai ajo, dishepulli ishin flajėt kyēe etjetj. Kishte edhe momente diskutimi, ku jepnim mendimin tonė. Aty spikasja unė. Pse? Sepse unė italishten e njihja qė i vogėl (besoj kuptohet qė flas pėr pas '90?) dhe Tv tė huaj, shihja me bollėk e dija tek tuk tė kundėrshtoja. Nuk them dot se mė "morėn intat", por di se nuk mė lajmėronin mė personalisht siē bėnin mė parė. Mbase patėn frikė se u fusja edhe tė tjerėve sensin kritik. Pėr sens kritik mirėfilli perj tė rituri nuk them, por kam patur s karakteristikė timen qė nuk kėnaqesha asnjėherė me pohimet e thata, pa shpjegim, Gjithnjė pyesja, Pėrse? Mbase, siē e pėrmend edhe R. D tek letra pėr tė bijėn e vet, "Pėrseja" ėshtė arma e vėrtetė ndaj dogmave!

Pra pyesni gjithnjė, pėrse? Pa kaluar nė komplotomani, ju lutem.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.3.2013, 03:37   28
Krenar
 
Unė do e thosha "si u ktheve ateist?", dhe jo si u bėre.

Kur isha 7 vjeē, rastisi qė erdhi nė shtėpinė time njė shok qė e kisha edhe gjiton bashkė me motrėn 4 vjeēe. Kur shoku mė pyeti ēa libri kisha mbi komodinė, i thashė qė po stėrvitesha nė lexim me "librin e zotit". Nė atė ēast ndėrhyri vogėlushja me pyetjen: "ēa ėshtė zoti?"
Fal kėsaj pyetjeje u riktheva vetvetiu ateist, sepse kuptova, me arsyetimin tim tė atėhershėm, qė pėrderisa zoti nuk ndodhej nė mendjen e vogėlushes, nuk ishte aspak e vėrtetė qė ai ndodhej gjithkah, edhe m'u kujtua qė as unė nuk e njihja, para se tė lexoja tregimet nė bibėl dhe kuran, qė i kishim nė shtėpi krejt rastėsishėm, sepse i shpėrndanė shoqatat e shkretėtirave qė u turrėn nė Shqipėri Perėndimore pas '90-ave.
Pra, ai nė ateizėm, ėshtė rikthim. Asnjė feist nuk lind i tillė, por ashtu detyrohet tė bėhet nga trysnia e shoqėrisė ku jeton. Nė rastin tim pėr shembull, ku trysnia shoqėrore pėr feizėm qe pothuajse 0, pasi prindėrit, si gjithė prindėrit e shokėve tė mi, as kanė dash ndonjėherė t'ia dinė pėr gjepurat e feizmit, mjaftoj njė pyetje e thjeshtė, dhe "libri i zotit" u rikthye tė ishte ajo qė ėshtė nė tė vėrtetė: njė libėr tregimesh(qė kthehen vetvetiu nė gjepura nėse dikush mėton qė tė merren pėr tė vėrteta).
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.5.2013, 18:52   29
Petriti
 
Unė nuk jam ateist! Si mund tė mohohet diqka qė sėsht?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.6.2013, 23:38   30
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Ja se si: "S'ka asgjė". Pėrndryshe i bie tė pohosh diēka qė s'ėshtė, siē ndodh nė disa gjuhė tė prapambetura.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.6.2013, 05:44   31
Jemi Zota
 
Jam tejet i kenaqur qe gjeta kete faqe ne internet. Po ajo cka me ben akoma me te lumtur eshte fakti se ketu gjeta persona me te cilet nuk ndaj vetem te njejtin gjak, gen, gjuhe dhe kulture, por njekohesiht ndaj edhe ide te perbashketa.

Biografia ime (e cunguar):

Ne klase fillore (fillimet e 1990-s) fillova te marr mesime islami/arabishtje prej hoxhes se lagjes ne qytezen ku jetoja.(pun muajsh e si perfundim atij ju molestua vajza).

Rreth moshes 11 vjecare shkova te marr mesime prej te krishtereve Amerikan te ardhur me mision ne Shqiperi.

Kam shkuar disa here ne moshen e adoleshences ne Xhami. Me pas, stili i jetes qe beja ne Shqiperi ishte komplet ndryshe prej atij qe nje besimtar i mire bente.

97 dhe lufta ne Kosove ishin ngjarje qe ndikuan tek besimi im. Ekstremizmi fetar (islam) dhe ngjarjet e 9/11 me distancuan akoma me shume.

Irritohesha sa here degjoja hoxhen qe kendonte ne minare 5 here ne dite. Shaja kudo qe isha se me jepte bezdi dhe me dukeshe tejet imponues. Ne te njejten kohe dhe aspak rrespektues i te drejave te njerezve (kush ishte semure, kush kishte femi te vegjel, kush duhej te cohej heret ne mengjes - hoxhes nuk i prishte pune asgje. Mjaftonte qe ai te kendonte si gomar ne 5 te megjesit perdite)

Kur emigrova u rregjistrova ne shkolle Katolike (vetem per 1 semester). Me shume beja mungesa sesa shkoja ne shkolle.

Qenia e te qendruarit larg Shqiperise me dha hapesire qe te lexoja mjaft literature dhe njekohesisht te "dashurohesha" me filozofine.

Jam fansi numer 1 i filozofeve klasike Grek (pre-christian) dhe i atyreve Europrian ne pergjithesi. Besoj me shume ne kryqezimin e 6000 Trakeve sesa ne ate te nje Cifuti (Semiti).

Ngjarjet qe me kane shtyre te jem agnost jane ato te popullit Shqiptar. Popullsia e besimit islam eshte maltratuar prej atyreve te krishtera dhe njekohesiht te krishteret shqiptar jane maktratuar prej atyreve musliman.

Jam tejet i bindur se fete jane te bazuara ne filozofi dhe se Islami dhe Krishterimi jane fe te bazuara ne filozofi Semite. Filozofia shqiptare nuk ka asnje lidhe me filozofine Semite pasi ajo Shqiptare e ka prejardhjen prej Dodones, Pellazgeve dhe bazohet ne Bese.

Une si pasardhes i ilireve kam mesuar ta gjej Zotin brenda vetes dhe ta dua ate. Nuk kam zgjedhur ti perulem, ta kem frike ose ti druhem.

Ndaj dhe jam agnost. Besoj ne Darwinism, ne natyre, por edhe ne forca te mbinatyrshme. Jam nje nga anti fetaret me te medhenj. I urrej fete e huaja pasi jane burimi i rrenojes sone.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 02:59.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.