Kthehu   Kreu > Ateistėt > Shoqėri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.10.2009, 16:42   1
Anna Comnena
 

OJQ e ateistėve shqiptarė


Duke mbajtur nė mendje faktin se Shqipėria ka qenė shteti i parė ateist nė botė dhe shqiptarėt si popull janė relativisht indiferent ndaj religjionit, a nuk ka ardhur koha tė formohet njė organizatė e ateistėve tė bashkuar shqiptarė? A nuk do tė duhej qė vendi ynė tė jetė shembull dhe djep i ateizmit nė gjithė rajonin?

Rreth 60-70% e popullatės shqiptare janė nė fakt teistė agnostik (ose agnostikė myslimanė e tė krishterė), qė lehtėsisht do tė mund tė ktheheshin (pėrmes manipulimeve dhe propagandės) nė muslimanė dhe tė krishterė tė devotshėm. Sepse organizatat fetare kanė filluar tė fuqizohen gjithandej. Kurse ateizmi, qė nė njė mėnyrė ėshtė thelbi i tė qenit shqiptar, momentalisht ėshtė duke u demonizuar nga tė gjitha anėt. E gjithė kjo sepse nuk ka ndonjė epiqendėr tė fuqishme ateiste qė do tė mbante balancin.

Njė organizatė ateiste do tė duhej tė pėrkushtohej kundėr hegjemonisė fetare qė ngatėrron ateistėt me satanistė, qė ngatėrron arstyen me besim dhe qė mundohet tė bindė shqiptarėt se fenė e kemi tė rėndėsishme. E di qė mėnyra si po shkruaj tingėllon pak patetike, por e kam me gjithė mend, duhet bashkuar ateistėt kundėr feve qė nė fakt janė ideologji dhe mjete tė pushtetit!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.10.2009, 03:40   2
DarkGoroTh
 
Mir e ki kete qe e thua, po te kishte ndonje Organizat qe mbledh Ateist me shume kish qen shum mir por une nuk e di qe ka ndonje? Nuk e di qe ka ndokush ide t'ketill qe ta bej nje Organizat per ate nuk ndermarrin kerkush asgje, dhe per kete gje eshte pak si anash Ateizmi megjithese jemi shtet laik.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.10.2009, 17:06   3
Anna Comnena
 
Mbase nuk do tė ishte e vėshtirė tė bėhej njė gjė e tillė. Fundja, baza pėr tė tashmė ėshtė - kjo uebfaqe. Por ēka do tė ishte interesant ėshtė: Sa veta do tė anėtarėsoheshin nė njė organizatė tė tillė ateiste? Duke u pėrgjigjur nė kėtė forum, do tė na ndihmonit shumė nė pėrafrimin e njė pėrgjigje sa mė tė saktė nė pyetjen.

Pyetja finale ėshtė: A do tė anėtarėsoheshit nė njė organizatė tė bashkuar ateiste tė shqiptarėve? (PO/JO)
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.10.2009, 14:47   4
DIELLI
 
Te krijohet sa me pare sa nuk eshte vone, celulat ekstremiste po perfitojne nga indiferenca e njerezve. Une jam i gatshem te kontribuoj per kete iniciative.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.11.2009, 01:07   5
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Pėr nga vetė natyra, nuk mė duket si organizim i vlefshėm, sepse ateizmi ėshtė mungesė besimi, nuk ėshtė ideologji dhe nuk ka synime qė ta mbajnė lidhur nė njė organizatė.

Antiteizmi nga ana tjetėr mund tė ngrihet nė nivel ideologjik pėr funksione tė ndryshme. Nėse del si domosdoshmėri duhet zyrtarizuar njė organizatė antiteiste (qė vetiu mbron dhe ateistėt).
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.1.2010, 08:07   6
kalimtar/e
 
Mendoj se krijimi i nje Shoqate Humaniste eshte me se i domosdoshem ne Shqiperi. Them "humaniste" sepse me duket si emertim me i pershtatshem se "ateiste" sepse nenkupton promovimin e nje besimi pozitiv, ne njeriun, jo thjesht kundershtim i besimit fetar, qe ka nuanca negativiste.

Verej me keqardhje se shume shqiptare ketu ne Amerike ku jetoj, jane perzier me lloj-lloj grupesh fondamentaliste kristiane nepremjet kontakteve qe kane pasur me te tille besimtare ne Evrope ose ne SHBA. Shume prej tyre jane bere me fondamentaliste se vete fondamentalistet. Ata mendojne se kane te verteten absolute dhe terheqin shqiptare te tjere hallexhinj te cilet frekuentojne grupe te tilla thjesht duke u nisur nga njohjet personale, ose me iluzionin se perendia do t'i ndihmoje te zgjidhin hallet e jetes se perditshme ne toke te huaj. Nga ana tjeter argumentet qe perdorin jane te nivelit te shkolles fillore, por qe zene vend nder persona te painformuar.

Nje Shoqate Humaniste Shqiptare eshte me se e nevojshme per t'u kundervene dukurive te tilla ne Shqiperi dhe ne Diaspore.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.6.2011, 08:18   7
Wakened
 
Me vjen shume keq qe ky bisedim paska stagnu.

Para se te gjej kete faqe, kerkoja organizte ateiste dhe ashtu erdha deri ketu. Eshte i pa pershkrueshem gezimin qe e perjetova kur pash kete faqe aktive me shqipetare ateist.

Une jam i gatshem per cdo lloj kontribimi.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.6.2011, 22:28   8
Urimi-Kukes
 
Patjeter qe duhet organizu dicka sepse po jemi za i humbun ne shkretine fetare. Por, si? Mendoj se duhen pa format e organizimit te ateisteve ne perendim. Une jam i gatshem te deklarohem dhe te kontribuoj me ato pak mundesi qe kam por jo deri aty sa te ndeshem fizikisht me te marret....
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.6.2011, 19:36   9
gurax
 
Nuk do te jete ndonjehere e nevojshme te kete konfrontim fizik me te marret. Zakonisht fillojne ta shkelin ligjin qe shume, shume me heret sesa te mberrije ceshtja ne konfrontim fizik. Po u shkel ligji, sic ne cdo raste qe ka shkelje te ligjit, nderhyjne organet perkatese shteterore (policia). Nje rast te tille e lexova po sot ne nje zone tjeter ketu qe pershkruante nje turme ne Prishtine qe qahej se nuk kishte se ku te praktikonte fene dhe prandaj bllokonin rruget.

Nuk ka menyre me te paster dhe elegante per tu marre me kete sub-specien njerezore "besimtar" kur dihet qe gjeja qe bejne me mire eshte te mos aplikojne racionalitet dhe logjike ne menyren se si jetojne.

Ne te tjereve thjesht na ngelet te jemi kreative...

Ndersa per sa i perket nje shoqate per kete gje, jam i mendimit qe duhet pare me me kujdes nje gje e tille. Jam dakord me ariani ne ate qe thote se ateizem eshte nje term ne rradhe te pare i atribuar nga ndjekesit e feve, te cilet ne menyre absurde e konsiderojne kete gje "normalitet". Ekziston filatelia dhe mbledhja e pullave, por eshte disi e pakuptimte te kete nje shoqate te afilatelisteve. Ose shoqata e jo-japonezeve ne Shqiperi.

Nganjehere emri eshte domethenes sepse behet shkaktar i pare qe te tjeret te kapen me cengela dhe te fillojne te bertasin "Ja si e ke vene ti definicionin". Nje emer qe ka sens ne kete rast mund te ishte "Shoqata e promovimit te vleres dhe rolit te njeriut", apo "Shoqata Humaniste" (sic eshte shprehur kalimtar/e) apo dicka qe te tregoje se eshte ne mbeshtetje te dickaje qe ka te beje me njeriun dhe qe ta sensibilizoje ate nga falsitetet dhe lajthitjet fetare ne te njejten menyre sic sensibilizohen dhe psh nga lajthitjet e racizmit.

Niveli tjeter me pas eshte perseri ajo qe ka permendur ariani per antiteizmin. Ne kete rast do te kishte nje funksion sensibilizimin perkundrejt te tera pretendimeve fallco te feve per sa i perket fuqive te mbinatyrshme, dhe jo vetem, por edhe kundrejt magjive, bestytnive, misticizmave, astrologjise, etj.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.6.2011, 22:56   10
antiteisti
 
Mendoj qe vertet na duhet nje shoqate qe do ti mbroj te drejtat dhe vlerat njerzore sepse ne ateistet diskriminohemi nga fetaret dhe qeverite e vendeve ku jetojm
Ne kosov u be regjistrimi i popullsise dhe zyrtaret qe ishin ne teren askend se pyesnin per perkatesin fetare por bazoheshin ne njohurit qe kishin mbi familjet e te regjistruarve.
Kur erdhi zyrtari per regjistrim ne familjen time i mbushi formularet nga pyetjet qe me bente dhe krejt ne fund kur deshi te largohej i thash: Po perkatesia fetare? dhe ai mu pergjigj se ate e kishte plotesuar pa me pyetur fare. Mu desht ta detyroj ti anuloj ato formular dhe ti rishkruaj pa perkatesi fetare. Ai mbeti i habitur nga deklarimi im si ateist,

Sikur te ekzistonte diqka si shoqat do intervenonte te komisioni i regjistrimit te popullsise dhe cdo qytetar te kishte te drejt te shpreh bindjen fetare ashtu si e ndjen vehten.

Tash e vras mendjen sa e sa ateist jan te shkruar si fetar vetem pse nuk eshte pyetur nga zyrtari.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.7.2011, 03:04   11
s/i
 
Citim:
Tash e vras mendjen sa e sa ateist jan te shkruar si fetar vetem pse nuk eshte pyetur nga zyrtari.
shumica.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.7.2011, 18:46   12
Urimi-Kukes
 
Mendoj qe shoqata te emertohet thjesht dhe qarte: "Ateiste". Ky emertim nuk le shteg per interpretime e devijime te mavoneshme, shpreh percaktim, permbajtje dhe kurajo. Si term (ateist), nuk mendoj se eshte i prejardhun nga besimtaret por nga filozofet. Emertimi i shoqates "Antiteiste" nuk shkon sepse jep pershtypje ne mos luftarake a agresive, te pakten kundervenese.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.9.2011, 15:30   13
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Nė Dardani janė infiltruar me shumicė njerėz nga radhėt e Bashkėsisė Islamike, nė regjistrimin e popullėsisė, dhe kanė plotėsuar formularė pa i pyetur njerėzit fare.

Madje kur erdhi zyrtari tek unė, jo vetėm deshi tė shkruajė pėrkatėsinė "musliman" pa mė pyetur por edhe filloi tė fliste pėr fe, tha pėrse nuk shkon nė xhami? Po thashė jam djalli vetė, po ti kryeje punėn tande e lėre fenė. Jo tha mirė e ke ti. E la nuk foli mė.

Njė organizatė ateiste, do tė ishte e mirė. Do tė kishte organizim, do tė kishte njė bazė materiale, dhe njė shoqėri tė gatshme pėr veprim. Do tė dinim numrin tonė, tė paktėn minimumin sa jemi.

Mendoj se njė organizatė ateiste, duhet tė ketė sa mė pak ide specifike, nė mėnyrė qė tė mos vijė deri te pėrēarja. Dikush do organizatė ateiste qė i bluan bananet i bėn qull, por njė pėrqindje e ateistėve do tė jenė kundėr dhe do tė kėrkojnė qė bananet t'i hamė ashtu pa i bluar. Dikush do tė kėrkojė, qė oxhakun ta pastrojmė me fshesė, por anėtarėt e tjerė do tė thonė se oxhakun duhet t'a pastrojmė me flakė duke djegur blozėn, por do tė ketė dhe njė fraksion tė tretė qė do tė thonė, se oxhakun duhet t'a bėjmė tė gjerė, qė kur tė bie shi ta pastrojė shiu.

Mendoj qė nuk na duhen ide specifike. Na duhen idetė kryesore:

1. Nėse ateizmi nuk mė shėrben pėr komb, atėherė tė dhifsha ateizmin.
2. Organizata t'i kundėrpėrgjigjet hapave negativė qė po i ndėrmarrin bashkėsitė fetare nė vend.
3. Ateizmi, apo qoftė edhe anti-teizmi, tė jetė thjesht antiteizėm kombėtar, njė ideologji kombėtare.
4. Tė ketė pėr qėllim zgjerimin, pėrhapjen deri nė kufijtė etnikė shqiptarė, pa pasur nevojė t'i qytetėrojmė dhe tė tjerėt. Tė tjerėt le tė mbesin shpellarė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.12.2015, 23:22   14
Fisnik
 
Ta kultivojmė ateizmin humanist sepse vetėm duke qenė humanist ateizmi mund tė jetė efikas kundėr ekstremizmit fetarė.
Tė pėrkthehen librat qė promovojnė ateizmin direkt dhe indirekt.
Nė mėnyrė tė vetėdijshme tė popullarizohen personalitetet e famshme qė kanė qenė ateistė dhe humanistė.
Gjithashtu tė popullarizohen patriotėt shqiptarė ateistė.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.