Kthehu   Kreu > Ateistėt > Absurditete fetare
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 20.8.2006, 16:14   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Zoti kundėr Satanit, krimineli mė i fortė


VINI RE! - SHKRIM I GJATĖ! KĖRKON BIRRĖ


Vrasjet e Zotit
(aka Jahvehut, aka Atit, Birit e Shpirtit tė Shenjtė, aka Krishtit)


Njė studim statistikor biblik me referenca.

Nga: Papė dom Legjioni i Pesėmbėdhjetė me Pahir


Zoti

Zanafilla 19
26 Por gruaja e Lotit solli kryet pėr tė shikuar prapa dhe u bė njė statujė prej kripe.
1

Zanafilla 38
7 Por Eri, i parėlinduri i Judės, ishte i keq nė sytė e Zotit dhe Zoti e bėri tė vdesė.
8 Atėherė Juda i tha Onanit: "Shko te gruaja e vėllait tėnd, martohu me tė dhe krijoi trashėgimtarė vėllait tėnd".
9 Por Onani, duke ditur se kėta pasardhės nuk kishin pėr tė qėnė tė vetėt, kur bashkohej me gruan e tė vėllait, e hidhte farėn e tij pėrtokė pėr tė mos i dhėnė pasardhės vėllait tė tij.
10 Kjo nuk i pėlqeu Zotit, qė e bėri tė vdesė edhe atė.
2

Eksodi 32
35 Kėshtu Zoti goditi popullin, sepse kishte bėrė viēin qė Aaroni kishte modeluar.
3'000

Levitiku 10
2 Atėherė njė zjarr doli nga prania e Zotit dhe i pėrpiu ata; dhe ata vdiqėn pėrpara Zotit.
2

Levitiku 24
14 "Ēoje atė blasfemues jashtė kampit; tė gjithė ata qė e kanė dėgjuar tė vėnė duart e tyre mbi kokėn e tij dhe gjithė asambleja ta vrasė me gurė.
15 Pastaj folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: "Kushdo qė mallkon Perėndinė e tij, do tė mbajė fajin e mėkatit tė tij.
1

Numrat 15
32 Ndėrsa bijtė e Izraelit ishin nė shkretėtirė, gjetėn njė njeri qė mblidhte dru ditėn e shtunė.
33 Ata qė e gjetėn duke mbledhur dru, e ēuan te Moisiu, tek Aaroni dhe para tėrė asamblesė.
34 Dhe e futėn nė burg, sepse nuk ishte pėrcaktuar akoma se ē`duhet t`i bėnin.
35 Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Ky njeri duhet tė vritet; e tėrė asambleja do ta vrasė me gurė jashtė kampit".
36 Kėshtu tėrė asambleja e ēoi jashtė kampit dhe e vrau me gurė; dhe ai vdiq, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.
1

Numrat 16
27 Kėshtu ata u larguan nga afėrsia e banesės sė Koreut, tė Datanit dhe tė Abiramit. Datani dhe Abirami dolėn dhe u ndalėn nė hyrje tė ēadrave tė tyre bashkė me gratė e tyre, me bijtė e tyre dhe me tė vegjėlit e tyre.
28 Atėherė Moisiu tha: "Nga kjo do tė mėsoni qė Zoti mė ka dėrguar pėr tė bėrė tėrė kėto vepra dhe se nuk kam vepruar me kokėn time.
29 Nė qoftė se kėta njerėz vdesin si vdesin gjithė njerėzit, nė qoftė se fati i tyre ėshtė fati i pėrbashkėt i tė gjithė njerėzve, Zoti nuk mė ka dėrguar;
30 por nė qoftė se Zoti bėn diēka tė re, nė qoftė se toka hap gojėn e saj dhe gėlltit ata dhe ēdo gjė qė ata kanė, dhe ata zbresin tė gjallė nė Sheol, atėherė do tė pranoni qė kėta njerėz kanė pėrēmuar Zotin.
31 Por ndodhi qė, posa mbaroi shqiptimi i kėtyre fjalėve, dheu u ēa poshtė tyre,
32 toka hapi gojėn e saj dhe i gėlltiti me gjithė familjet e tyre, me tė gjithė njerėzit qė mbanin anėn e Koreut, me tė gjitha pasuritė e tyre. (mė pėlqen qė sqarojnė hollėsisht dhe ēėshtjen e pasurisė sė ktyne... ēifo ēifo o kėrnac vjedh me kuē edhe me maē)
3 dhe ca si shumė tė tjerė

35 Dhe njė zjarr doli nga prania e Zotit dhe gėlltiti dyqind e pesėdhjetė veta qė ofronin temjanin.
250

49 Ata qė vdiqėn nga fatkeqėsia ishin katėrmbėdhjetė mijė e shtatėqind veta, pėrveē atyre qė kishin vdekur pėr ngjarjet e Koreut.
14'700


Numrat 25
4 Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Merr tė gjithė krerėt e popullit, vriti e vari para Zotit pėrjashta, nė diell me qėllim qė zemėrimi i zjarrtė i Zotit tė largohet nga Izraeli".
9 Nga kjo fatkeqėsi vdiqėn njėzet e katėr mijė veta.
24'000

Gjyqtarėt 3
28 Dhe u tha atyre: "Ejani pas meje, sepse Zoti ju ka dhėnė nė dorė Moabitėt, armiqtė tuaj". Ata zbritėn pas tij, zunė vatė e Jordanit qė ēojnė nė Moab, dhe nuk lanė tė kalojė asnjeri.
29 Nė atė kohė mundėn rreth dhjetė mijė Moabitė, tė gjithė tė fortė dhe trima; nuk shpėtoi as edhe njė.
10'000

Gjyqtarėt 14
19 Atėherė Fryma e Zotit erdhi mbi tė nė mėnyrė tė fuqishme, dhe ai zbriti deri nė Ashkelon, vrau tridhjetė njerėz nga ata, mori plaēkat e tyre dhe u dha ndėrresat e rrobave atyre qė e kishin shpjeguar gjėzėn. Kėshtu zemėrimi i tij u ndez; pastaj ai u ngjit pėrsėri nė shtėpinė e tė atit.
30

Gjyqtarėt 15
14 Kur arriti nė Lehi, Filistejtė i dolėn pėrpara me klithma gėzimi; por Fryma e Zotit erdhi fuqishėm mbi tė dhe litarėt qė kishte nė krahė u bėnė si fije liri qė digjen; dhe lidhjet i ranė nga duart.
15 Gjeti pastaj njė nofull gomari akoma tė freskėt, shtriu dorėn dhe e kapi; me tė vrau njė mijė njerėz.
1'000

Gjyqtarėt 16
27 qė tė mund tė mbėshtetem nė to". Shtėpia ishte pot me burra dhe gra; aty ndodheshin tėrė princat e Filistejve, dhe mbi ēati tre mijė veta, burra e gra, qė shikonin Sansonin ndėrsa ky bėnte palaēon.
28 Atėherė Sansoni kėrkoi ndihmėn e Zotit dhe tha: "O Zot, o Zot, tė lutem mos mė harro! Mė jep forcėn e nevojshme pėr kėtė herė vetėm, o Perėndi qė tė hakmerrem me Filistejtė me njė goditje tė vetme, pėr shkak tė humbjes sė dy syve tė mi".
29 Pastaj Sansoni kapi dy shtyllat qendrore, qė mbanin tempullin, dhe u mbėshtet tek ato, tek njera me dorėn e djathtė dhe tek tjetra me dorėn e majtė;
30 pastaj Sansoni tha: "Le tė vdes bashkė me Filistejtė!". U pėrkul pastaj me tė gjithė forcėn e tij, dhe shtėpia u shemb mbi princat dhe mbi gjithė popullin qė ndodhej brenda; dhe qenė mė shumė ata qė ai vrau duke vdekur se ata qė kishte vrarė kur qe gjallė.
3'000

Gjyqtarėt 20
35 Kėshtu Zoti mundi Beniaminin para Izraelit; dhe bijtė e Izraelit vranė atė ditė njėzet e pesė mijė e njėqind burra tė Beniaminit, tė gjithė tė zotė tė pėrdornin shpatėn
25'100

44 Beniaminitėt humbėn tetėmbėdhjetė mijė njerėz, tė gjithė burra trima.
18'000

45 Ata qė mbetėn gjallė kthyen kurrizin dhe ua mbathėn nė drejtim tė shkretėtirės, tė shkėmbit tė Rimonit; dhe ata zunė rrugės pesė mijė prej tyre i ndoqėn deri nė Gidon dhe vranė dy mijė tė tjerė.
7'000

1 i Samuelit 6
19 Zoti goditi disa njerėz tė Beth-Shemeshit, sepse kishin shikuar brenda arkės sė Zotit; ai goditi shtatėdhjetė njerėz tė popullit. Populli mbajti zi pėr ta, sepse Zoti e kishte prekur me njė fatkeqėsi tė madhe.
70 dhe ca si shumė tė tjerė

1 i Samuelit 14
12 Pastaj njerėzit e garnizonit iu kthyen Jonathanit dhe shqyrtarit tė tij dhe thanė: "Ejani te ne se kemi diēka pėr t`ju thėnė". Atėherė Jonathani i tha shqyrtarit tė tij: "Eja pas meje, sepse Zoti i ka dhėnė nė duart e Izraelit".
13 Jonathani u ngjit duke u kacavarur me duar dhe me kėmbė, i ndjekur nga shqyrtari i tij. Filistejtė binin pėrpara Jonathanit, dhe shqyrtari pas tij i vriste.
14 Kjo qe masakra e parė e kryer nga Jonathani dhe nga shqyrtari i tij; nė tė humbėn jetėn rreth njėzet veta, nė njė sipėrfaqe prej rreth gjysmė jugeri tokė.
20

1 i Samuelit 15
31 Kėshtu Samueli u kthye me Saulin, dhe Sauli ra pėrmbys pėrpara Zotit.
1

1 i Samuelit 25
38 Rreth dhjetė ditė mė vonė Zoti e goditi Nabalin dhe ai vdiq.
1

2 i Samuelit 6
6 Kur arritėn te lėmi i Nakonit, Uzahu zgjati dorėn drejt arkės sė Perėndisė dhe e mbajti atė, sepse qetė u penguan.
7 Atėherė zemėrimi i Zotit u ndez kundėr Uzahut, dhe Perėndia e goditi pėr fajin e tij; ai vdiq nė atė vend pranė arkės sė Perėndisė.
1

2 i Samuelit 12
13 Atėherė Davidi i tha Nathanit: "Kam mėkatuar kundėr Zotit". Nathani iu pėrgjigj Davidit: "Zoti e ka hequr mėkatin tėnd; ti nuk ke pėr tė vdekur.
14 Megjithatė, duke qenė se mė kėto veprime u ke dhėnė rastin armiqve tė Zotit tė blasfemojnė, djali qė ka lindur duhet tė vdesė".
15 Pastaj Nathani u kthye nė shtėpinė e vet. Kėshtu Zoti goditi fėmijėn qė bashkėshortja e Uriahut i kishte lindur Davidit, dhe ai u sėmur.
16 Atėherė Davidi iu lut Perėndisė pėr fėmijėn dhe agjėroi; pastaj hyri nė shtėpi dhe e kaloi natėn i shtrirė pėr tokė.
17 Pleqtė e shtėpisė sė tij ngulėn kėmbė qė ai tė ngrihej nga toka, por ai nuk deshi dhe nuk pranoj tė hante me ta.
18 Ditėn e shtatė fėmija vdiq
(ky ėshtė kapitull i mirė pėr klasa psikologjie, shėnojeni dhe diskutojeni se ka plot material - http://www.albkristian.com/bibla_shqip/b10c012.htm)
1

2 i Samuelit 24
15 Kėshtu Zoti dėrgoi murtajėn nė Izrael, nga ai mėngjes deri nė kohėn e caktuar. Shtatėdhjetė mijė veta tė popullit vdiqėn nga Dani deri nė Beer-Sheba.
(Nė fakt Davidi ėshtė pėr t'u studiuar i gjithi jo nė klasė psikologjie, por nė spital tamom)
70'000

1 i Mbretėrve 20
28 Atėherė njė njeri i Perėndisė iu afrua mbretit tė Izraelit dhe i tha: "Kėshtu thotė Zoti: "Me qenė se Sirėt kanė thėnė: Zoti ėshtė Perėndia i maleve dhe nuk ėshtė Perėndia i luginave unė do tė jap nė duart e tua tėrė kėtė mizėri tė madhe; dhe ju do tė mėsoni qė unė jam Zoti"".
29 Shtatė ditė me radhė qėndruan nė kampet e tyre njeri pėrballė tjetrit, por ditėn e shtatė filloi beteja dhe bijtė e Izraelit vranė brenda njė dite tė vetme njėqind mijė kėmbėsorė sirė.
30 Ata qė shpėtuan ikėn nė qytetin e Afekut, ku muret ranė mbi njėzet e shtatė mijė prej tyre. Edhe Ben-Hadadi iku dhe shkoi nė qytet pėrt`u fshehur nė njė dhomė tė brendshme.
127'000

2 i Mbretėrve 1
9 Atėherė mbreti dėrgoi tek Elia njė kapiten pesėdhjetėsheje me pesėdhjetė njerėzit e tij; ai u ngjit tek ai dhe e gjeti Elian tė ulur nė majė tė malit. Kapiteni i tha: "O njeriu i Perėndisė, mbreti tė urdhėron tė zbresėsh".
10 Elia u pėrgjigj dhe i tha kapitenit tė pesėdhjetėshes: "Nė rast se jam njė njeri i Perėndisė, tė zbresė zjarr nga qielli dhe tė tė zhdukė ty dhe tė pesėdhjetė njerėzit qė janė me ty!". Dhe nga qielli zbriti njė zjarr, qė zhduku atė dhe tė pesėdhjetė njerėzit e tij.
11 Atėherė mbreti i dėrgoi njė kapiten tjetėr pesėdhjetėsheje me pesėdhjetė njerėzit e tij, qė iu drejtua Elias dhe i tha: "O njeriu i Perėndisė, mbreti tė urdhėron tė zbresėsh menjėherė".
12 Elia u pėrgjigj dhe u tha atyre: "Nė qoftė se jam njė njeri i Perėndisė, le tė zbresė zjarr nga qielli dhe tė tė zhdukė ty dhe pesėdhjetė njerėzit e tu". Dhe nga qielli zbriti zjarri i Perėndisė qė zhduku atė dhe tė pesėdhjetė njerėzit e tij.
102

2 i Mbretėrve 2
23 Qė andej Eliseu u ngjit nė Bethel. Ndėrsa po ngjitej nėpėr rrugė dolėn nga qyteti disa tė rinj dhe filluan tė tallen me tė, duke thėnė: "Ngjitu, o kokė tullaci! Ngjitu, o kokė tullaci".
24 Ai u kthye, i pa dhe i mallkoi nė emėr tė Zotit, atėherė dolėn nga pylli dy arinj, qė i bėnė copė-copė dyzet e dy nga kėta tė rinj.
(wtf omg lol)
42

2 i Mbretėrve 19
31 Sepse nga Jeruzalemi ka pėr tė dalė njė pakicė dhe nga mali i Sionit ata qė kanė shpėtuar. Zelli i Zotit tė ushtrive do ta bėjė kėtė.
32 Prandaj kėshtu thotė Zoti pėr mbretin e Asirisė: "Ai nuk ka pėr tė hyrė nė kėtė qytet as ka pėr tė hedhur shigjeta, nuk ka pėr t`i dalė pėrpara me mburoja as ka pėr tė ndėrtuar ndonjė ledh kundėr tij.
33 Ai do tė kthehet nėpėr rrugėn qė ndoqi kur erdhi dhe nuk ka pėr tė hyrė nė kėtė qytet, thotė Zoti.
34 Unė do ta mbroj kėtė qytet pėr ta shpėtuar, pėr dashurinė qė kam ndaj vetes dhe pėr dashurinė e Davidit, shėrbėtorit tim".
35 Atė natė ndodhi qė engjėlli i Zotit doli dhe vrau nė kampin e Asirėve njėqind e tetėdhjetė e pesė mijė njerėz; kur njerėzit u ngritėn nė mėngjes, ja tė gjithė ishin bėrė kufoma.
185'000

2 i Kronikave 13
15 Pastaj njerėzit e Judės lėshuan njė britmė dhe, ndėrsa njerėzit e Judės ulėrinin, ndodhi qė Perėndia goditi Jeroboamin dhe tėrė Izraelin pėrpara Abijahut dhe Judės.
16 Kėshtu bijtė e Izraelit ikėn pėrpara Judės, dhe Perėndia i dorėzoi nė duart e tij.
17 Abijahu dhe njerėzit e tij i mundėn keq; nga radhėt e Izraelitėve ranė tė vdekur pesėqind mijė luftėtarė tė zgjedhur.
18 Kėshtu nė atė kohė bijtė e Izraelit u poshtėruan, ndėrsa bijtė e Judės u pėrforcuan sepse ishin mbėshtetur tek Zoti, Perėndia i etėrve tė tyre.
19 Abijahu e ndoqi Jeroboamin dhe i mori qytetet qė vijojnė: Bethelin me fshatrat pėrreth, Jeshanahun me fshatrat pėrreth dhe Efraimin me fshatrat pėrreth.
20 Kėshtu gjatė jetės sė Abijahut, Jeroboami nuk e mblodhi mė veten; pastaj Zoti e goditi dhe ai vdiq.
500'001

2 i Kronikave 14
9 Kundėr tyre doli Zerahu, Etiopasi, me njė ushtri prej njė milion burrash dhe me treqind qerre dhe arriti deri nė Mareshah.
10 Asa doli atėherė kundėr tij dhe u vendosėn nė rend beteje nė luginėn e Tsefathahut pranė Mareshahut.
11 Atėherė Asa i klithi Zotit, Perėndisė tė tij, dhe tha: "O Zot, nuk ka njeri veē teje qė mund tė ndihmojė nė luftimet midis njė tė fuqishmi dhe atij qė i mungon forca. Na ndihmo, o Zot, Perėndia ynė, sepse ne mbėshtetemi te ti dhe dalim kundėr kėsaj shumice nė emrin tėnd. O Zot, ti je Perėndia ynė; mos lejo qė njeriu tė ta kalojė ty!".
12 Kėshtu Zoti goditi Etiopasit pėrpara Asas dhe pėrpara Judės, dhe Etiopasit ua mbathėn kėmbėve.
13 Atėherė Asa dhe njerėzit qė ishin me tė i ndoqėn deri nė Gherar. Prandaj Etiopasit u mundėn, prej tyre nuk mbeti asnjė i gjallė, sepse ata u shkatėrruan pėrpara Zotit dhe ushtrisė sė tij. Dhe ata morėn njė plaēkė shumė tė madhe.
1'000'000

2 i Kronikave 21
18 Mbas tėrė kėsaj Zoti e goditi nė zorrėt me njė sėmundje tė pashėrueshme.
19 Kėshtu, me kalimin e kohės, nė fund tė vitit tė dytė, nga shkaku i sėmundjes, zorrėt i dolėn jashtė dhe vdiq duke hequr mundime tė tmerrshme. Populli i tij nuk dogji parfume pėr nder tė tij, ashtu si kishte bėrė pėr etėrit e tij.
1

Ezekieli 24
15 Fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:
16 "Bir njeriu, ja, unė do tė tė heq me njė goditje tė vetme kėnaqėsinė e syve tė tu; por ti mos u trishto, mos vajto dhe mos derdh asnjė lot.
17 Vajto nė heshtje, mos mbaj zi pėr tė vdekurit, lidhe kokėn me ēallmė, mbath sandalet, mos e mbulo mjekrėn dhe mos ha bukėn e njerėzve qė mbajnė zi".
18 Nė mėngjes i fola popullit dhe nė mbrėmje mė vdiq gruaja; tė nesėrmen nė mėngjes veprova ashtu si mė kishin urdhėruar.
1

Veprat e Apostujve 12
23 Nė atė ēast njė engjėll i Zotit e goditi, sepse nuk i kishte dhėnė lavdi Perėndisė; dhe, i brejtur nga krimbat, vdiq.
1
Satani

Lexojmė Jobin 1 http://www.albkristian.com/bibla_shqip/b18c001.htm , ku shikojmė qė Jahvehu nė bashkėpunim me Satanin duke lujt bixhoz me familjen e kėtij i vrasin 10 anėtarė tė familjes.
10


Kaq nga Satanai i qelbur.
Pėrmbledhje:

Citim:
Zoti

1 + 2 + 3'000 + 2 + 1 + 1 + 3 e ca tė tjerė + 250 + 14'700 + 24'000 + 10'000 + 30 + 1'000 + 3'000 + 25'100 + 18'000 + 7'000 + 70 e ca tė tjerė + 20 + 1 + 1 + 1 + 70'000 + 127'000 + 102 + 42 + 185'000 + 500'001 + 1'000'000 + 1 + 1 + 1
---------------------------
1'988'331 + ca tė tjerė x 2

(pa llogarit Sodomėn, Gomorran, pėrmbytjen botėrore nė kohė tė Noes, mmm... foshnjet e Egjyptit, etj. - meqė janė nė numra ekstravagantė dhe tė papėrcaktum)

Citim:
Satani

10
----------------------------
10

(me pėrgjegjėsi tė pėrbashkėt, kėshtu qė mund tė thush dhe 5)Vrasje gjithsej:

Zoti = 1'988'331 + shumė

Satani = 10

_____________
Burimi absolut: Bibla, fjala e Zotit (ribotim dikur nė shkretėtirė)
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.9.2007, 08:27   2
dhemetra
anėtar/e
 
dhemetra
 
Anėtarėsuar: 7.2007
Ncnc sa i pa mėshirė ky zoti.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.9.2007, 00:26   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Versioni kuranor ėshtė mė i mirė (sikur gjithmonė):

Shejtani = 0 (asnjė vrasje)

Allahu = qė tė gjithė (ēdo njeri vdes se ashtu e ka shkrue zoti)
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.10.2007, 15:33   4
I Zgjedhuri
 
Citim:
Thėnė nga Legjion

Satani

Lexojmė Jobin 1 http://www.albkristian.com/bibla_shqip/b18c001.htm , ku shikojmė qė Jahvehu nė bashkėpunim me Satanin duke lujt bixhoz me familjen e kėtij i vrasin 10 anėtarė tė familjes.
10

Kaq nga Satanai i qelbur.
hahaha, po lejen ja dha zoti ama, pa lejen e zotit asnjė nuk vriste dot satani, kėshtu qė janė tė zotit tė 10, satani ėshtė thjesht ekzekutor i krimit...
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim


Pėrdorimi i ēėshtjesOra nė Shqipėri ėshtė 07:22.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.