Kthehu   Kreu > Ateistėt > Absurditete fetare
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 14.12.2007, 23:06   1
kalimtar/e
 

Gratė me ferexhe, duan tė lindin nė kėmbė...


Citim:
Gratė me ferexhe, nuk pranojnė mjekė gjatė lindjes sė fėmijes

Besimtaret, jane te gatshme te vetesakrifikohen edhe kur jane tek mjeku, vetem per te ruajtur ritin e percaktuar nga feja se ciles i perkasin. Pas ferexhese qe mbajne ēdo dite, edhe ne nje moment te veshtire, siē eshte lindja, ato serish refuzojne asistimin e nje mjeku.

Nendrejtori i maternitetit “Mbreteresha Geraldine”, Maksim Gjoni, tregon per gazeten “Albania” se grate shtatzena ne momentin qe vijne per te lindur vendosin disa rregulla para se te hyjne ne sallen e lindjes. Nje nder to, eshte rasti i grave myslimane me ferexhe, te cilat nuk duan prezencen e mjekut ne salle. Ato kerkojne, qe ne lindjen e femijes, te jene ne salle vetem mjeket femra.

Mjeket jane te detyruar t’i plotesojne kushtet e vendosura nga pacientet. Sipas Gjonit, zgjedhja e tyre, duhet respektuar, por ne rastet kur nuk ndihen mire apo kane veshtiresi te medha ne lindje, ka nga ato gra qe detyrohen te thyejne kete tabu.

“Jo pak raste jemi perballur kur nenat kane qene besimtare myslimane dhe na eshte dashur qe te respektojne deshiren e tyre per te asistuar ne lindje vetem femra”, tha numri dy i maternitetit, Maksim Gjoni
budallalliku s`mbaron kėtu...

Citim:
Mjeket hasen edhe me raste me te veshtira se kaq. Nje nga rastet e tjera eshte per grate qe bejne pjese ne besimin e “Jehovait”, te cilat nuk pranojne te marrin apo japin gjak edhe ne rastet kur gjate lindjes mund te kene nderlikime te renda.

Per kete kategori, eshte e veshtire te pranohet edhe transplanti i veshkave qe shendetesia shqiptare e njeh prej pak kohesh. Ne keto raste, besimtaret e fese se “Jehovait” nuk pranojne t’ia dhurojne veshken dikujt dhe as ta pranojne si dhurate edhe ne rastet kur gjendja shendetesore e tyre eshte tejet e perkeqesuar.

Me pak fjale, nuk pranojne asgje organike te nje trupi tjeter, qe nuk eshte i tyre. Gjithēka shpjegohet se besimi i tyre eshte teper i thelle dhe asgje nuk mund ta kaperceje vendosmerine per t’iu perkushtuar me bindje te plote betimit te tyre.

Mjeket shpjegojne se ka pasur raste kur vete pacientet e “Jehovait” kane lene me shkrim qe ēfaredolloj gjeje qe te ndodh gjate lindjes, ka qene zgjedhja e tyre dhe askush tjeter nuk ka gisht ne te. Me veprimin e tyre kerkojne qe te mos behet nderhyrje organike, si marrja e gjakut dhe per te mos fajesuar mjeket.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.12.2007, 21:24   2
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Citim:
Sipas Gjonit, zgjedhja e tyre, duhet respektuar, por ne rastet kur nuk ndihen mire apo kane veshtiresi te medha ne lindje, ka nga ato gra qe detyrohen te thyejne kete tabu.
Pas kėsaj do shkojnė nė xhehenem, apo jo?
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim


Pėrdorimi i ēėshtjesOra nė Shqipėri ėshtė 23:26.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.