Kthehu   Kreu > Ateistėt > Absurditete fetare
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 10.4.2008, 20:02   1
kalimtar/e
 

Jobesimtarėt nė Kuran


Allahu ua shuan dritėn atyre dhe i lė nė errėsira:

Citim:
Bekare 2.17. Shembulli i tyre ėshtė si shembulli i atij qė ndezė njė zjarr dhe posa ai ndriēon vendin pėrreth tij, All-llahu ua shuan dritėn atyre dhe i lė nė errėsira, (dhe aty) nuk shohin.

Bekare 2.18. (Janė) Tė shurdhėr, memecė dhe tė verbėr, ata nuk kthehen (nga rruga e shtrembėr).

Bekare 2.20. Vetėtima gati ua merrė tė pamurit dhe, saherė qė ajo u bėnė dritė atyre, ata ecin nė te, e kur u errėsohet mbesin aty. E sikur tė donte All-llahu, do t’ua merrte tė dėgjuarit (me krismėn e bubullimės) dhe tė pamurit (me shkėndijėn e vetėtimės). Vėrtetė, All-llahu ėshtė i plotėfuqishėm pėr ēdo gjė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.4.2008, 23:25   2
art
 
Allahu na urren tė gjithėve

Disa shembuj nga faqja http://skepticsannotatedbible.com/qu...elty/long.html

Pėrcjelljani qėndrimet e tij plot mllef e urrejtje ndaj jobesimtarėve. Numėrojani kėrcėnimet. Ato shprehje tė dhunshme kaq morbide qė klartėsojn njė karakter psikopati. Ēdo njeri qė nuk pranon me e perceptu veten si rob tė Allahut ka me u dėbu nė xhehnem (ferr), pavarėsisht nga bamirėsia e tij! Zbulojeni a mjafton vetėm mos me besu nė Allah edhe me u pėrjashtu nga ai? Sa mizor po ju duket? A mos e vrejtėt ndonjė pikė arsyje nė citime tė tilla?


Goxha fjalė rrėnqethėse. Pi pėrmendi disa qė mė shumė mė lanė pėrshtypje nė mes 514 citimesh tė tilla tė zbulume nga kjo faqe.


Si Allahu i pershkruan Xhenetlite (te pranuarit ne parajse)

Citim:
Suretu El A`rafė 4:47.

E kur u shkon shikimi i tyre nga ata tė Xhehennemit, Thonė: “Zoti ynė mos na bė neve me mizorėt!”

Allahu kėrcėnon pasuesit e vet me xhehnem nėse tėrhiqen nė betejė kundėr jobesimtarėve. Strategji e logjikshme a? Dhe prapė Allahu i kryen vrasjet.

Citim:
Suretu El A`rafė 7:15-16

15. O ju qė besuat! Kur tė ndesheni nė turmėn (qė lėviz ngadalė) e atyre qė mohuan,mos ua ktheni shpinėn.

16. Kush ua kthen atyre shpinėn, nė atė moment veē atij qė kthehet pėr tė luftuar ose pėrt’iu bashkėngjitur njė grupi tjetėr, ai ka tėrhequr kundėr vetes hidhėrimin e All-llahut dhe vendi i tij ėshtė Xhehennemi. E ai ėshtė pėrfundim i kq.

17. Ju nuk i mbytėt (nė tė vėrtetė) ata, por All-llahu (me ndihmėn qė ua dha) i mbyti ata, dhe ti nuk i gjuajte ata, por All-llahu (tė ndihmoi) i gjuajti, e (bėri kėtė) pėr t’i shpėrblyer besimtarėt me njė dhunti tė mirė nga ana e Tij. All-llahu gjithēka dėgjon dhe di.

Edhe njė shprehje urrejtjeje ndaj jobesimtarėve. Shprehje tė tilla kundėr jobesimtareve nuk duhet tė befasojnė, sepse me pėrjashtimin e tyre Kurani do bėhej vetėm 5-6 faqe A4.

Citim:
Suretu El Enfalė 8:50

50. Sikur t’i kishe parė engjėjt kur ua marrė shpirtin atyre qė mohuan (do tė shihje tmerr), u binin fytyrave dhe shpinave tė tyre (para, prapa): “Shijoni dėnimin e djegjes!”

Vritni idhujtarėt kudo qė i gjeni!

Citim:
Suretu Et Tevvbe 9:5

5. kur tė kalojnė muajtė e shenjtė, luftoni idhujtarėt kudo qė t’i gjeni, robėroni dhe ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg. Nė qoftė se pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė ua lėshoni rrugėn, se vėrtet All-llahu falė ėshtė mėshrues.

Allahu i shtyn me dhunė besimtarėt me luftu, tu i kėrcėnu me dėbim nė xhehnem.

Citim:
Suretu Et Tevvbe 9:39

39. Nėse nuk dilni, Ai do t’ju dėnojė me njė dėnim tė dhembshėm, do t’ju zėvendėsojė me njė popull tjetėr dhe Atė nuk e dėmtoni aspak. All-llahu ka mundėsi pėr ēdo gjė.

Muslimanėt e rremė, qė shtiren se besojnė nė Allah, do tė dėbohen nė ferr.

Citim:
Suretu Et Tevvbe 9:95

95. Ata do t’ju betohen nė All-llahun, kur tė ktheheni te ata, pėr tė mos i qortuar, ju pra hiqnu tyre ata janė tė ndyrė, e vendi i tyre do tė jetė Xhehennemi, shpėrblim pėr atė qė fituan.

Pirje ekzotike pėr jobesimtarėt.

Citim:
Suretu Junus 10:4

4.kthimi i tė gjithė juve ėshtė te Ai, premtimi i All-llahut, ėshtė i vėrteė. Ai e filloi krijimin e pastaj e pėrsėrit atė pėr t’i shpėrblyer me tė drejtė ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira. E pėr ata qė mohuan, ka pije tė valė dhe dėnim tė dhembshėm, pėr shkak se ata mohonnin.
Marrėzia pėr ndėshkimi e vjedhėsve.

Citim:
Suretu El Maide (5)
38.

Vjedhėsit dhe vjedhėsit preniu duart, si shpagim i veprės qė bėn, (kjo masė ėshtė) dėnim nga All-llahu. All-llahu ėshtė i fuqishėm, ligjdhėnės i urtė.

Nuk ka me mbet zbrazti nė xhehnem.

Ēdo e dyta fjalė nė Kuran ngjan me tė tillė nė thelb. Pėr mohuesit asht pėrgatit njė botė e zjarrtė. Vėreje sa absurd e qesharak asht ky citim!

Citim:
Suretu Hudė 11:119

119. Pėrveē atij qė mėshiroi zoti yt. Po pėr kėtė edhe i krijoi ata. Fjala e Zotit tėnd: “Gjithsesi do ta bush Xhehennemin me tė gjithė exhinėt dhe njerėzit”, ka marrė fund (ėshtė plotėsuar).

Allahu shkatėroj shumė breza?

Citim:
Suretu Merjeme 19:98

98. Sa shumė brezni kemi shkatėrruar para tyre. A po vėreni ndonjė prej tyre, ose a po dėgjon zėrin e ulėt tė tyre (nuk u ndihet zėri)?

Tash po pushoj pakėz me Kuranin, meqė edhe pse i lexova tu i pėrzgjedh pothuajse 1 nė 20 citimet (tu lan anash shumė) e pe shoh se poshtė janė edhe mė shume se 400 tė tilla tė palexume. U lodha me kėsi shkrime tė neveritshme. Imagjino njė femi me lexu sende tė tilla!

Edhe mendo edhe njė herė sa i kuptueshėm asht Allahu! Mėshirues?! Tė duket normale kjo?!

Ēka mendojnė besimtarėt "a pe ke lirin e vendimmarrjes"? Far mazohisti pret me zgjedh ferrin nė vend tė parajsės? Meqė ka vetėm dy zgjedhje, a nuk tė duket njėjt si me ta lan mundėsinė e zgjedhjes tė ni prej dy sjelljeve si psh. "O ha mut, ose nėse nuk don, mos e bė nuk po tė detyroj. Por nėse s'e han mutin unė kam me tė vra!" Me ēfar diskutime logjike ish kundėrshtu kjo?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.7.2008, 22:36   3
art
 
Por pse kaq shumė rėndėsi paska besimi kėtu? Ose tė pyesim sė pari se ēka ėshtė besimi?

Cka ėshtė besimi? Njė pėrkufizim i mirėfillėt do ishte:

"Gjendje psikologjike nė tė cilėn njė individ mban disa premisa edhe propozicione (apo me njė fjalė, GJYKIME) si tė vėrteta."

A nuk po tingėllon si diēka e thjeshtė? Pėrderisa jemi tė vetėdishėm pėr ndryshimet kulturore e tė besimeve tė ndryshme e tė shumta rreth botės, kjo dukėt diēka e thjesht po. Pavarėsisht nga dallimet nė besime, gjithė besimtarėt e cilės do fe kanė njė ngjajshmėri tė madhe. Secili prej tyre pohon pėr fenė e vet si mė tė saktėn, mė tė drejtėn, mė tė vėrtetėn, mė tė pastėrtėn, mė tė pėrsosurėn, MĖ TĖ MIRĖN.

Dhuna e mizoritė nė fjalėt kuranore kundėr jobesimtarėve

Kėto kemi goxha kėrcėnime kuranore pėr ata tė cilėve kjo gjendje psiqike (besimi) nuk i pėrputhet me kėrkesat e saj. Bile shuma e fjalėve tė tilla pėrbėjnė shumicėn e Kuranit. Kėto kėrcėnime apo premtime kan qėllim qė tė n'gjallin frigė te lexuesi qė tė mos largohet, e tė parapėlqen me i pėrjashtu dyshimet. Dhe kjo ka ndikim tė madh meqė nėse kjo metod nuk ish pėrdor, islami nuk kish mbijetu.

Fjalė tė njejta apo sė paku me kuptim tė njejt nė thelb pėrsėriten tepėr shpesh nėpėr tė gjitha surret. Kjo ėshtė e barabartė me fuqinė e sugjestionit. Dhe unė pėr fjalėt qė dukėn mė tė pazakonshme kam vendos njė pėrshkrim subjektiv nė kllapa. Tė gjitha tė tjerat pėrmendin kundėrshtime ndaj JOBESIMTAREVE. Nėse ja hedh njė sy, e kupton se gati fare nuk pėrmendėt dėbimi i vrasėve apo vjedhėsve e mashtruesve a si do ti quajmė ata qė kanė bėrė sjellje tė dėmshme ndaj tė tjerėve. Kudo qė pėrmendet Ferri pėrmenden edhe jo besimtarėt.

Nėse nuk ke Kuran pranė, mundėsh me e gjet nė internet Kuranin shqip pėrmes tė cilit mundėsh me i gjet kėto fjalė. Numri i parė paraqet surėn, ndėrsa tjetri paraqet vargun.

Nėse ja hedh njė shikim gjitha kėtyre fjalėve, ke me e vėrejt se tė gjitha mundėn me u pėrmbledh nė pak rreshta. Jo besimtarėt kan me u pendu por vonė, njė botė e zjarrtė ėshtė pėrgatitur pėr ta, ata kan me pi ujė tė vluar e ka me ju djeg lėkura dhe prap ju mishėrohėt pėr me vazhdu vuajtjen pėr gjithmonė, vetėm rrobėrit e njėmend tė Allahut i shpėtojn kėsaj fatkeqėsie, Allahu i pėrmbyti tė gjithė pos Nuhit dhe familjėn e tij, Nė Sodom Allahu vriti tė gjithė pos Lotit dhe familės sė tij, Allahu mallkoi egjiptianėt e Faraonin(nuk pėrmendet as cilin), Allahu ėshtė mė i forti, Krishterėt dhe Hebrenjtė (prej tė cilėve rrjedh Islami) janė gabim dhe kan me u ndėshku, luftoi jobesimtarėt, Allahu shkatėrroi shumė qytete e farefisni (kjo qindra here pėrmendet), idhujtarėt janė tė padrejt, mos beso nė zot tjetėr se tė qoj nė Ferr... e kėsi fjalė.

Tė gjitha kėto pėrsėritėn vazhdimisht duke e mbush Kuranin. Dhe pikėrisht kėto fjalė e kan ndikimin kryesor tė nxitjes sė besimit. A nuk ėshtė kjo mėnyra mė e paarsyeshme dhe mė e shėmtume dhe e marrėzishme.

2:62:24
2:39, 90
2:85
2:104
2:114
2:119
2:126
2:162
2:167
2:178
2:191-2
(kjo fjalė urdhėron vrasjen e jobesimtarėve)
2:206
2:217
2:221
(kjo fjalė kėrcėnon me dėbim nė Xhehnem ata qė martohen me jobesimtar)
2:257
3:4
3:10
3:12
3:19
3:21
3:24
3:77
3:85
3:86-88
3:91
3:105-6
3:116
3:131
3:151
3:162
3:176
3:177
3:178
3:188
(besimi i paraprinė bamirėsisė/ndihmės)
3:196
4:14 
4:18 
(pėr jobesimtarė dhe ata qė kthehen nė ēastin e fundit)
4:30
4:37
4:56
4:76
(luftoj jobesimtarėt se gjithnjė luftojnė pėr djallin?!!)
4:89 (ndalohet shoqėrimi me jobesimtarė dhe urdhėrohet vrasja e tyre)
4:91
4:115
4:119-121
4:137 
(kurrė nuk do falen ata qė u paraqitėn labil nė besim)
4:140
4:150-151
(duhesh tė besosh gjithēka qė tha Allahu dhe pengameri i ti, pėrndryshe do dėbohesh n'Ferr)
4:160-1 (kundėr hebrenjve)
4:168-169
5:5
5:10
5:33
(ndėshkimi i luftėtarėve qė kundėrshtuan Muhamedin)
5:36
5:37
5:41 
(Allahu i nxit disa njerėz tė mekatojnė e pastaj i ndėshkon?!!)
5:45
5:72
(kundėr krishterėve)
5:73 (kundėr krishterėve)
5:80 (Dėbohen muslimanėt qė shoqėrohen me jobesimtarė)
5:86
6:5
6:11
6:6
(Shumė gjenerata u shkatėrruan nga Allahu)
6:27-28 (gjithė jobesimtarėt janė gėnjeshtar?!!)
6:49
6:70
6:93
6:113
6:125
6:128
(pėrpos tė pėrzgjedhurve tė Allahut, tė gjithė kan me u dėrgu nė zjarr)
6:157 (Mosbesimi ėshtė mėkati mė madhi)
7:36
7:38
7:39
7:40-41
7:44
7:50
7:64
7:71
(Dėbohen ata qė nuk besuan sakt)
7:72
7:78
7:83-84
7:90-91
7:93
7:95-99
7:136
7:152
7:164
(Pse ti predikojmė farefisi qė Allahu do ta shkatėrron dhe ta ndėshkoj?)
7:167 (kundėr jobesimtarėve Hebrenj)
7:179
8:7
(shkatėroni jobesimtarėt)
8:12
8:14
8:15-16 
(Ata qė nė luftė tėrhiqen nga jobesimtarėt kan me u dėbu)
8:35


8:36
8:37
8:50
("shijoje ndėshkimin e djegies" i thonė engjujt jobesimtarėve)
8:59-60 (jobesimtarėt janė armiq)
9:3
9:5 (Vriti idhujtarėt kudo qė ti gjesh)
9:17 (kundėr paganėve)
9:34 (kundėr krishterve dhe hebrenjve)
9:49
9:60
9:63
9:68
9:73
(Luftoni jobesimtarėt ashpėr)
9:74
9:79
9:81-83
(ata qė nuk pranojn me ja dhan jetėt dhe pasurinė Allahut kan me u djeg nė Ferr)
9:90
9:95 
(Muslimanėt e rremė e tė pavrarė nga muslimanėt, kanė me u dėbu nė Ferr)
9:97-98
9:101
9:109
9:113
(mos u lut pėr idhujtarėt as pėr familje)
9:123 (Luftoi jobesimtarėt)
10:4
10:7-8
10:13
10:27
10:45
10:54
10:70
10:73
10:88
(Musa pyet Allahun tua vėshtirėson zemrat egjiptianėve qė tė mos besojnė derisa tė vie fatkeqėsia)
10:95-97
11:8
11:48
11:82-83
11:106-7
11:119
13:5
13:18 
(Ata qė nuk i pėrgjigjen Allahut dėbohen)
13:33-34
13:35
13:41
14:2
14:16-17
14:21
14:22
14:27-29
14:30
14:49-50
(lexoje kėtė!)
15:39-43
16:26
16:27-29
(jobesimtarėt janė tė lig dhe kan me u dėbu nė Ferr)
16:85
16:88
16:94
16:104
16:106
(Dėbohen ata qė humbėn besimin nė IslamIndinjada e Allahut ėshtė mbi ta)
17:8 (Ferri ėshtė burgu i jobesimtarėve)
17:10
17:16
17:17
17:18
17:39
17:63
17:97-98
18:29
18:52
(kundėr krishterėve)
8:53
18:55
18:59
18:100
18:102
(Allahu i mirėpret jobesimtarėt nė Ferr)
18:104-105 (punėt e mira tė jobesimtarėt janė tė kota, ata kan me u djeg)
18:106
19:35-37
19:69-70
19:74
19:75
19:77-79
19:83
(Allahu dėrgon djajtė te jobesimtarėt qė ti hutoj)
19:86
19:98
20:6
(Allahu shkatėrroi shumė qytete e popuj qė nuk besuan)
20:15 (populli qante pėr mėshirė por Allahu mėshiruesi mėshirbėrėsi vrau tė gjithė)
20:48
20:74
20:127
20:128
21:6
21:29
21:39-40
21:77
21:97-99
22:1-2
(Kur fatkeqėsia vie, gratė kan me vuajt abortime, ndėrsa burrat kan me u shtir si tė pitė)
22:15
22:18
22:19-22
22:25
22:45
22:47
22:51
22:55
22:57
22:72
23:27
23:74-77
23:103
23:104
24:57
25:19
25:26-27
25:34
25:36
25:37
25:42
25:65
25:68-69
(Dėbohen nė Ferr ata qė i qajnė tjetėr zoti)
26:124-139
26:201
26:213
(ata qė besojn nė tjetėr zot kan mbarru)
27:4-5
27:51
27:90
28:40-42
28:58
28:62-64
(kundėr krishterėve)
29:23 (nuk ka shpresė e as mėshirė pėr jobesimtarėt)
29:25 (kundėr paganėve)
29:29
29:53-55
29:68
30:59
31:6-7
(Dėbohen ata qė nuk i drejton tė tjerėt te Allahu)
31:23-24
32:13
32:14
32:20 
(Ata qė mohuan zjarrin kan me u djeg gjithmonė)
32:22 (Mė e keqja qė mundėsh me bėrė ėshtė ti mohosh zanafillat e Allahut)
33:8
33:25-26
33:60-61
(Ata qė Kundėrshtojnė Islamin kan me u therr)
33:64-65
33:66-68
34:5
34:8
34:12
34:33
34:38
34:41
34:46
34:51-52
35:6
35:7
35:36-7
36:8-10
(Allahu i ka VERBERU jobesimtarėt qė MOS TA SHOHIN TE VERTETEN, meqė kan me u djeg prapseprap)
36:31
36:43 
(nėse Allahu ėshtė nė disponim tė tillė, ai do i pėrmbyt tė gjithė)
36:63-4
37:22-23
(edhe gratė e jobesimtarėve kan me u dėbu nė Ferr pavarėsisht si u sillėn)
37:31-38
37:55
37:57
(Ke mbarrue po nuk i pėlqeve Allahut)
37:62-68
37:82
37:127-8
(Vetėm rrobėrit e njėmend tė Allahut kan me i shpėtu fatkeqėsisė)
37:136
37:162-3
37:176-9
38:3
38:8
(Dėbohen ata qė DYSHOJNE)
38:14
38:26
38:27
38:79-85
(Allahu lejoj Iblisin ti largon mashtron njerėzit qė ta mbushin Ferrin; pėrveē atyre rrobėrve tė njėmend)
39:8 (Thuaj jobesimtarėve tė kėnaqen TANI, se mandej kan me vuajt pėrgjithmon)
39:13
39:15-16
39:19
39:24
39:25
39:26
39:32
39:47
39:54-55 
(Dorėzoju Allahut para se tė dėboj ai)
39:56-59
39:71-72
40:5
40:6
40:18
40:22
41:41-42
40:43
40:46
40:47
40:49-50 
(kot lutėn jobesimtarėt nė Ferr)
40:60
40:63 
(jobesimtarėt janė tė korruptuar)
40:70-72
40:73
(kundėr krishterėve)
40:74
40:76
40:84-85
41:15-16
41:19-20
41:24 
(jo-muslimanėt kanė me vuajt zjarrin dhe nuk ka mėshirė pėr ta)
41:27-28
41:40
41:50
42:7
42:16 
(MOS DISKUTO pėr Allahun pėrndryshe -FERRI)
42:21
42:26
42:34
42:42
42:44-46
42:45
43:37-39
(Dėbohen ata qė largojnė njerėz prej Islamit)
43:55 (Egjiptianėt e zemėruan Allahun, tė gjithė i fundosi)
43:65-66 (Dėbohėn ata qė DISKOTOJNE)
43:74-75
43:88-89
44:11-16
44:43-48
44:56 
[Muslimanėt u shpėtuan nga fatkeqėsia e Ferrit, tė tjerėt kan mbarru)
45:7-8 (jobesimtarėt janė gėnjeshtar mėkatues)
45:9-10 (Ata qė bėjnė shaka me zanafillet e Allahut kanė me u dėbu nė Xhehnem)
45:11
45:34
46:20
46:21
46:25
46:27
46:31
(Nėse i beson Muhamedit, atėhere ke me vuajt mė pak... hahahaha)
46:34
47:4
47:8-9
(Allahu ka me i mallku jobesimtarėt dhe ēvlerėsu veprat e tyre)
47:12
47:15
47:23
47:27
48:6
(Pason Ferri nga Allahu nėse ke mendu njė mendim tė keq pėr te)
48:13
48:17
48:25
48:29
(Kėta tė Muhamedit janė mizor ndaj jobesimtarėve dhe tė mėshirshėm ndaj vetės)
50:26 (Ata qė besuan zot tjetėr dėbohen nė njė fatkeqėsi tė shėmtume)
50:30
50:36
52:11-16
(Kan me u djeg ata qė e mohojnė ekzistencėn e Ferrit)
52:18
52:27
54:46-48
54:51
(Allahu shkatėrroi shumė popuj, por a ka kush qė i kujton mė?)
55:35
56:51-54
55:43-44
56:92-94
57:13-14
(Nė Ferr ata qė nuk besojnė apo dyshojnė!)
57:15
57:19
58:4
58:5
58:8
58:14-15
(kėrcėnim kundėr shoqėrimit me jobesimtarėt)
58:16-17 (pason fatkeqėsia e turpshme pėr ata qė largojn tė tjerėt nga Islami)
59:2-3
59:13
(jobesimtarėt i frikėsohen besimtarėve mė shumė se Allahut... hahaha)
59:16-17
61:10
(Ata qė besojnė do i shpėtojnė Ferrit)
64:5
64:10
66:6
66:9 
(tregohu i ashpėr ndaj jobesimtarėve, ata kan me shku nė Ferr gjithėsesi)
67:6-7
67:28
68:15-16
69:30-35
70:15
70:1-30 
27-28
70:36, 44
71:25
71:26
(Noah pyeti Allahut ti pėrmbyt gjithė jobesimtarėt)
72:15-17
72:23
73:11-13
74:9-10
74:16-17
74:27-29
74:31
75:20-29
(Ata qė i kushtojnė vėmendje kėsaj jete e jo pas vdekjes, kanė me u djeg nė Xhehnem pėr gjithmonė)
76:4
77:16
77:19, 77:24, 77:28, 77:34, 77:40, 77:45, 77:49
(atė ditė kur jobesimtarėt shkatėrrohen)
78:21-30
78:40
79:37-39
(Ata qė i japin kėsaj jete mė rėndėsi se tjetrės kan me u djeg nė Ferr pėrgjithmonė)
82:14-16
83:10-17
83:29-36
84:11-12
84:22-24
85:4-5
87:12-13
88:2-7
88:23-24
89:11-13
90:19-20
91:14
92:14-16
96:13-18
98:6 
(Jobesimtarėt janė KRIJESAT ME TE KEQIJAT)
101:1-11
102:5-7
(Allahu ka me i djeg njerėzit e mandej i pyet pėr knaqėsinė)
104:4-6 (disa tė pasur kan me u djeg nė Ferr)

Fjalė me kuptim tė njejt kemi edhe nė fe tjera. Cilės ti trembna e ti besoj pėrderisa as njėra nuk ka gjė mėshumė se tjetra? ...tė gjitha janė pran njė mundėsie shumė tė madhe qė tė jenė tė shkruara nga vet njeriu, e pse jo edhe me njė njeri me vėshtirėsi psiqike?
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 09:58.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.