Kthehu   Kreu > Ateistėt > Absurditete fetare
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 19.4.2008, 19:55   1
art
 

"Mrekullia" e xhamive tė mbijetuara nga cunami nė Indonezi


Le tė jet kjo si njė shembull qė kallxon pėr injorancėn e muslimanėve. Ndoshta keni mjaft pėrvojė me muslimanė tė ēuditun qė e gjykojnė si "mrekulli" apo edhe "fakt" tė pathyeshėm islamik njė (apo ma shumė) xhami qė qėndrojnė tė pashkatrume rreth rrėmujave tė shumta nga dukuria natyrore "cunami".

Qesharake asht se si e tregojnė vetėn tė palogjikshėm meqė xhamitė e mbijetume janė prej arkitekturės MODERNE tė parapara me pėrballė dukuri tė tilla. Dhe pėr dallim nga shtėpitė e drurit rrafsh me tokė pėreth tyre, xhamitė kanė shtylla.

Vazhdojmė e klartėsojmė mė konkretisht.


https://ateistėt.com/skd/1000015_01-indomosque3.jpeg

https://ateistėt.com/skd/1000016_02-tsunami8.jpg

https://ateistėt.com/skd/1000017_03-Tsunami Mosque.jpg


Kėto ishin disa foto qė mahnisin besimtarėt musliman. Tash le tė shohim disa tė cilat ata i injorojnė.

Nė foton mė poshtė vėrehen klartė shtėpi moderne tė mbijetume. Tė tilla ka kudo qė ka godit cunami.


https://ateistėt.com/skd/1000018_04-38537054.jpg

https://ateistėt.com/skd/1000019_05-Sumatra villages lay in ruin.jpeg

https://ateistėt.com/skd/1000020_06-aerial view of Banda Ache from Seahawk.jpeg
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.4.2008, 19:59   2
art
 
Vėrej se jo gjithēka pėreth Xhamisė asht nė rrėnoja. Dhe Allahu ma pėrpara i kursen Tempujt e tij sesa njerėzit?




Jam i sigurt se ndihma tė tilla nuk i ka dėrgu ai (Allahu).




Por Buda ēka bėn kėtu?



  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim





Ora nė Shqipėri ėshtė 13:09.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.