Kthehu   Kreu > Ateistėt > Absurditete fetare
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 30.1.2010, 21:49   1
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė

Do tė pėrfundosh nė ferr nėse...


- mban varėse metalike me personazhin Jezus (Levitiku 19:4)
- ha fruta nga pemė nėn 5-vjeēare (Levitiku 19:23)
- bashkon lloje tė ndryshme kafshėsh (Levitiku 19:19)
- mbjell mė shumė se njė lloj fare nė arė (Levitiku 19:19)
- vesh bluza qė s'janė 100% nga i njėjti material (Levitiku 19:19)
- lexon horoskope (Levitiku 19:26)
- qeth flokėt rrumbullak (Levitiku 19:27)
- heq, rruan, shkurton mjekrėn (Levitiku 19:27)
- bėn tatuazh (Levitiku 19:28)
- e korr tokėn mbi 6 vjet radhaz (Levitiku 25:4, Eksodi 23:10-13)
- jep hua me kamatė (Eksodi 22:25)
- shan Enver Hoxhėn, Sali Berishėn, Fatos Nanon etj. (Eksodi 22:28)
- shqipton emra si Afėrditė, Mars, Redon, Thanė, Vidas, Premtė, Diell etj. (Eksodi 23:13)
- ngurron t'i japėsh Jahveut fėmijėn tėnd tė parė (Eksodi 22:29)
- pas 7 ditėsh kėlyshin e parė tė ēdo deleje e lope nuk ia jep Jahveut (Eksodi 22:30)
- ha mish kafshe qė ėshtė ushqyer me bar fushe (Eksodi 22:31)
- nuk vret shtrigat (Eksodi 22:18)
- i bėn flijime njė perėndie tjetėr dhe jo Jahveut (Eksodi 22:20)
- pranon dhurata (Eksodi 23:8)
- nuk i kremton Jahveut 3 festa nė vit (Eksodi 23:14)
- etj.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.1.2010, 04:52   2
DarkGoroTh
 
A mundesh me qart ti tregosh ketu simbas bibles se qenkan mjaft interesante keto kapituj, ne qoftese mundesh me gjeresi me kapitujt kish qen ide e mir...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.2.2010, 05:31   3
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Mund t'i lexosh nė ēdo Bibėl. I ke kapitujt e plotė dhe kėtu:

Levitiku 19 http://www.albkristian.com/bibla_shqip/b03c019.htm
Eksodi 22 http://www.albkristian.com/bibla_shqip/b02c022.htm
Eksodi 23 http://www.albkristian.com/bibla_shqip/b02c023.htm

Megjithėse mund tė duken si qesharake kėto mė sipėr, janė fjalė tė Biblės. Kuptohet qė shumė fetarė do hidhen pėrpjetė tė tregojnė se si "i kam nxjerrė jashtė konteksti", po ėshtė interesante se kur ata vetė na flasin pėr 10 urdhėresat e Jahveut, nuk e konsiderojnė veten jashtė konteksti. Kėshtu qė kto janė po aq tė vlefshme sa ēdo gjė tjetėr nė Bibėl.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.2.2010, 19:24   4
DarkGoroTh
 
Mir qe i postove dhe nje ashtu eshte me kjart per te gjithe sepse s'besoj qe jam veq une qe i shikoj keto por jan edhe antar te panjohur qe hyn ne kete Forum e te jen me te kuptueshme gjerat besoj qe jan me mire se cka ndohet ne Bibe nje ashtu edhe ne Kuran Faleminderit.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.2.2010, 21:58   5
kalimtar/e
 
Citim:
shan Enver Hoxhėn, Sali Berishėn, Fatos Nanon etj. (Eksodi 22:28)
se kuptoj qkan te bejne figurat kombetare me biblen
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.2.2010, 22:36   6
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Thėnė nga kalimtar/e

se kuptoj qkan te bejne figurat kombetare me biblen
Ja llokumet te goja:

Versioni katolik (http://www.bibla.net/?cid=1,106):
Dalja 22:27 Mos e shaj Hyjin e mos fol keq pėr prijėsin e popullit tėnd.

Versioni ortodoks (http://www.shqiptarortodoks.com/teks...sodi.html#22):
Eksodi 22:28 Mos blasfemo Perėndinė dhe mos mallko princin e popullit tėnd.


Pėr ateistėt dhe antiteistėt s'kanė tė bėjnė se s'na hyjnė nė punė librat fetare (pėrveē nqs duhen pėr zjarr, lyerje shtėpie etj.). Por nga pikėpamja e njė fetari kanė tė bėjnė, sepse fetari e rregullon jetėn sipas librave semite, vetėm se ēuditėrisht se si ndodh qė nuk i shikon kėto urdhrat sipėr.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 21:36.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.