Kthehu   Kreu > Ateistėt > Absurditete fetare
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 26.1.2010, 02:05   1
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė

Kristianizmi nxit pėrdhunimin e grave (morali fetar)


Duke lexuar librat fetare tė Azisė shikoj moralin e tyre tė kulluar qė supozohet se shqiptarėt duhet ta marrim pėr bazė, sepse "pa fe e pa zot s'ka moral". Jahvehu kristian nxit poligaminė, pėrdhunimin e grave dhe vrasjen e fėmijėve:

Citim:
Ligji i Pėrtėrirė 20

13 Kur mė vonė Zoti, Perėndia yt, do tė ta japė nė dorė, do tė vrasėsh me shpatė tėrė meshkujt e tij;

14 por gratė, fėmijėt, bagėtinė dhe tė gjitha ato qė ndodhen nė qytetet, tėrė prenė e tij, do t`i marrėsh si plaēkėn tėnde; dhe do tė hash plaēkėn e armiqve tė tu qė Zoti, Perėndia yt, tė ka dhėnė.

15 Kėshtu do tė veprosh nė tė gjitha qytetet qė janė shumė larg nga ti dhe qė nuk janė qytete tė kėtyre kombeve.

16 Por nga qytetet e kėtyre popujve qė Zoti, Perėndia yt, tė jep si trashėgimi, nuk ke pėr tė lėnė asgjė qė merr frymė;

17 por do tė vendosėsh shfarosjen e plotė tė tyre, domethėnė tė Hitejve, tė Amorejve, tė Kananejve, tė Perezejve, tė Hivejve dhe tė Jebusejve, ashtu si tė ka urdhėruar Zoti, Perėndia yt,

http://www.albkristian.com/bibla_shqip/b05c020.htm
Citim:
Ligji i Pėrtėrirė 21

10 Kur tė shkosh nė luftė kundėr armiqve tė tu dhe Zoti, Perėndia yt, tė t`i japė nė dorė dhe ti t`i zėsh robėr,

11 nė rast se sheh midis robėrve njė grua tė pashme dhe tė pėlqen aq sa tė duash ta bėsh bashkėshorten tėnde,

12 do ta ēosh nė shtėpinė tėnde, dhe ajo do tė rruajė kokėn dhe do tė presė thonjtė,

13 do tė heqė rrobat e robinjės, do tė banojė nė shtėpinė tėnde dhe do tė mbajė zi njė muaj tė tėrė pėr tė atin dhe pėr tė ėmėn, pastaj ti do tė hysh te ajo dhe do tė jesh bashkėshorti i saj dhe ajo do tė jetė bashkėshortja jote.

14 Nė qoftė se mė vonė nuk tė pėlqen mė, do ta lėsh tė shkojė ku tė dojė, por nuk mund ta shesėsh pėr para as ta trajtosh si skllave, sepse ti e ke poshtėruar.

http://www.albkristian.com/bibla_shqip/b05c021.htm
Citim:
Ligji i Pėrtėrirė 22

25 Por nė rast se burri gjen njė vajzė tė fejuar, nė arė, e dhunon dhe shtrihet me tė, atėherė do tė vritet vetėm burri qė ėshtė shtrirė me tė;

26 por nuk do t`i bėsh asgjė vajzės; kjo nuk ka asnjė mėkat qė meriton vdekjen, sepse ky rast ėshtė si ai kur njė njeri ngrihet kundėr tė afėrmit tė tij dhe e vret;

27 nė fakt ai e gjeti nė arė; vajza e fejuar ka bėrtitur, por nuk kishte njeri qė ta shpėtonte.

28 Nė rast se njė burrė gjen njė vajzė tė virgjėr qė nuk ėshtė e fejuar, e merr dhe bie nė shtrat me tė, dhe kapen nė flagrancė,

29 burri qė ėshtė shtrirė me tė do t`i japė atit tė vajzės pesėdhjetė sikla argjendi dhe ajo do tė bėhet bashkėshortja e tij, sepse e ka ēnderuar dhe nuk mund ta pėrzėrė sa tė jetė gjallė.

http://www.albkristian.com/bibla_shqip/b05c022.htm
Citim:
Numrat 31

7 Dhe luftuan kundėr Madianit, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun, dhe vranė tėrė meshkujt.

8 Bashkė me viktimat qė ata bėnė, ata vranė edhe mbretėrit e Madianit: Evin, Rekemin, Tsurin, Hurin dhe Reban, pesė mbretėrit e Madianit; vranė gjithashtu me shpatė Balaamin, birin e Beorit.

9 Bijtė e Izraelit zunė robinja edhe tė gjitha gratė e Madianit dhe fėmijėt e tyre, rrėmbyen tėrė bagėtinė e tyre, tėrė kopetė e tyre dhe tėrė pasuritė e tyre;

10 pastaj u vunė zjarrin tė gjitha qyteteve ku ata banonin dhe tė gjitha kalave tė tyre,

11 dhe morėn gjithė plaēkėn e luftės dhe tėrė prenė, njerėz dhe kafshė:

12 pastaj i ēuan tė burgosurit, prenė dhe plaēkėn e luftės Moisiut, priftit Eleazar dhe asamblesė sė bijve tė Izraelit, qė ishin vendosur nė fushat e Moabit, pranė Jordanit, nė bregun pėrballė Jerikos.

13 Moisiu, prifti Eleazar dhe tė gjithė prijėsit e asamblesė dolėn pėr t`i takuar jashtė kampit.

14 Por Moisiu u zemėrua me komandantėt e ushtrisė, me krerėt e mijėsheve dhe tė qindėsheve, qė po ktheheshin nga kjo fushatė lufte.

15 Moisiu u tha atyre: "Keni lėnė gjallė tė gjitha gratė?

16 Tė nxitura nga Balaami, ato i shtynė bijtė e Izraelit tė mėkatojnė kundėr Zotit, nė ngjarjen e Peorit, kur shpėrtheu fatkeqėsia nė asamblenė e Zotit.

17 Prandaj vrisni ēdo mashkull nga fėmijėt dhe vrisni ēdo grua qė ka marrėdhėnie seksuale me njė burrė,

18 por ruajini tė gjalla pėr vete tė gjitha vajzat qė nuk kanė pasur marrėdhėnie seksuale me burra.

...


31 Dhe Moisiu e prifti Eleazar vepruan ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

32 Dhe plaēka qė mbetej nga plaēkitja e kryer nga luftėtarėt pėrbėhej nga gjashtėqind e shtatėdhjetė e pesė mijė dele,

33 shtatėdhjetė e dy mijė lopė,

34 gjashtėdhjetė e njė mijė gomarė,

35 dhe tridhjetė e dy mijė persona gjithsej, domethėnė gra qė nuk kishin pasur marrėdhėnie seksuale me burra.

36 Gjysma, domethėnė pjesa pėr ata qė kishin shkuar nė luftė, ishte treqind e tridhjetė e shtatė mijė e pesėqind dele,

37 nga tė cilat gjashtėqind e shtatėdhjetė e pesė pėr haraēin e Zotit;

http://www.albkristian.com/bibla_shqip/b04c031.htm
Citim:
Gjyqtarėt 5

30 "Ata kanė gjetur plaēkė dhe janė duke e ndarė nė pjesė. Pėr ēdo burrė njė ose dy vajza; pėr Siseran njė plaēkė me rroba shumėngjyrėshe, njė plaēkė me rroba shumėngjyrėshe dhe tė qėndisura, me rroba shumėngjyrėshe dhe tė qėndisura nga tė dy anėt pėr shpatullat e atyre qė bartin tutje plaēkėn".

31 Kėshtu u zhdukshin tė gjithė armiqtė e tu, o Zot! Por ata qė tė duan qofshin si dielli, kur lind me gjithė forcėn e tij!". Pastaj vendi pati qetėsi pėr dyzet vjet me radhė.

http://www.albkristian.com/bibla_shqip/b07c005.htm
Citim:
Gjyqtarėt 21

8 Pastaj thanė: "Cili ėshtė midis fiseve tė Izraelit ai qė nuk ka dalė para Zotit nė Mitspah?". Dhe ja qė asnjeri nga Jabesi i Galaadit nuk kishte ardhur nė kamp pėr asamblenė;

9 nė fakt u kalua nė revistė populli, u vu re qė nė gjirin e tij nuk kishte asnjė nga banorėt e Jabesit tė Galaadit.

10 Atėherė asambleja dėrgoi atje dymbėdhjetė mijė burra nga mė trimat dhe u dha kėtė urdhėr, duke thėnė: "Shkoni dhe vrisni me shpatė banorėt e Jabesit tė Galasadit, duke pėrfshirė gratė dhe fėmijėt.

11 Do tė veproni kėshtu: do tė shfarosni ēdo mashkull dhe ēdo grua qė ka pasur marrėdhėnie seksuale me njė burrė".

12 Ata gjetėn midis banoėve tė Jabesit tė Galaadit katėrqind vajza qė nuk kishin pasur marrėdhėnie seksuale me burra, dhe i ēuan nė kamp, nė Shilon, qė ndodhet nė vendin e Kanaanit.

http://www.albkristian.com/bibla_shqip/b07c021.htm

Kėtu "zoti" personalisht lejon lirisht poligaminė, shkakton pėrdhunim tė grave dhe nė fund vret njė foshnje:

Citim:
2 i Samuelit 12

10 Kėshtu, pra, shpata nuk do tė largohet kurrė nga shtėpia jote, sepse ti mė ke pėrēmuar dhe ke marrė gruan e Hiteut Uriah si bashkėshorten tėnde".

11 Kėshtu thotė Zoti: "Ja, unė do tė sjell kundėr teje fatkeqėsinė nga vetė shtėpia jote, dhe do t`i marrė gratė e tua para syve tė tu pėr t`ia dhėnė njė tjetri, qė do tė bashkohet me to ditėn.

12 Sepse ti e ke bėrė kėtė gjė fshehurazi, kurse unė do ta bėj pėrpara tėrė Izraelit nė dritėn e diellit".

13 Atėherė Davidi i tha Nathanit: "Kam mėkatuar kundėr Zotit". Nathani iu pėrgjigj Davidit: "Zoti e ka hequr mėkatin tėnd; ti nuk ke pėr tė vdekur.

14 Megjithatė, duke qenė se mė kėto veprime u ke dhėnė rastin armiqve tė Zotit tė blasfemojnė, djali qė ka lindur duhet tė vdesė".

http://www.albkristian.com/bibla_shqip/b10c012.htm
Citim:
Zakaria 14

1 Ja, po vjen dita e Zotit; plaēka jote e luftės do tė ndahet nė mes teje.

2 Unė do t`i mbledh tė gjitha kombet pėr tė luftuar kundėr Jeruzalemit; qyteti do tė pushtohet, shtėpitė do tė plaēkiten dhe gratė do tė dhunohen. Gjysma e qytetit do tė shkojė nė robėri, por ata qė do tė mbeten nga populli nuk do tė shfarosen nga qyteti.

3 Pastaj Zoti do tė dalė pėr tė luftuar kundėr atyre kombeve, ashtu si ka luftuar herė tė tjera nė ditėn e betejės.

http://www.albkristian.com/bibla_shqip/b38c014.htm
Ne si shqiptarė kemi dhe pėrvojat tona nga "morali kristian" me gratė e pėrdhunuara nga grekėt nė Ēamėri dhe nga serbėt nė Dardani qė kishin marrė bekimin dhe nxitjen e kishave pėrkatėse. Madje dhe Vatikani kėrkoi qė vajzat e gratė shqiptare qė u pėrdhunuan nga serbėt e "zotit" nuk duhet tė abortonin, se nuk ishte nė rregull me "zotin" aborti.

Duke lexuar Biblėn e shikojmė shumė mirė se ku e kanė mėsuar moralin... le qė s'mund ta mohojė kush se serbėt, grekėt e vatikanasit janė kristianė.

Ajo qė s'kam kuptuar unė ėshtė se si e racionalizojnė kristianėt faktin qė arketipat e tyre moralė janė kaq tė degjeneruar pėrderisa vijnė nga njė libėr i tillė, por megjithatė 24/7 rrinė duke predikuar e duke u vetėkėnaqur pėr "lartėsinė e tyre morale" dhe se si "ateistėt e ligj" janė pa moral kurse kristianėt e mirė kanė aq shumė moral sa po t'i prekėsh pa dashje iu derdhet morali nga vrimat e kokės.

Qė tė kesh njė "moral" tė tillė ka vetėm dy shpjegime: 1. Nivel blozė i intelektit (injorancė, hipokrizi) ose 2. Kriminel i lindur. (Ose tė dyja)

Se nėse ėshtė pika 2 nga aspekti juridik kemi tė bėjmė me njė komunitet potencial pėrdhunuesish. Qė ashtu si nė rastin e myslimanėve dhe nė rastin e kėtyre duhen mbajtur nėn vėzhgim nga policia, sepse dhe i propagandojnė haptas kėto vlera nė literaturėn e tyre, gjė qė supozohet se ndalohet me Kod Penal.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.1.2010, 02:28   2
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006
Sa fetarė mendon se e kanė lexuar librin e fesė sė tyre? Fetarit tė rėndomtė i mjafton tė dijė se ajo qė thuhet aty ėshtė e mirė dhe pikė. N.q.s. ato qė thuhen nė libėr bien ndesh me atė qė vetė kėta konsiderojnė tė mirė, atėherė bėjnė sikur nuk i shohin.

Pas kėtij procesi bajat kuptojmė se "e mira" dhe "e keqja" qenkan tė pavarura nga libri dhe feja; dhe se fetarėt nė fund e dinė vetė se ē'ėshtė e mirė dhe e keqe, kėshtu qė ėshtė injoranca e pėrzier me hipokrizi pėr tė pėrfituar shpėrblim dhe status ajo qė del si pėrkufizim i besimtarit. Qė tė mos shkojmė te pika 2.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.1.2010, 03:59   3
kalimtar/e
 
perderisa ka bageti fetare, pse mos ta shfrytezojne bagetine. ajo vetem be ben dhe "perulet". mendoni se eshte rastesi qe peruljen dhe nenshtrimin e kan per virtyt qe te dyja fete?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.1.2010, 06:06   4
evola
 
Fragmente tė neveritshme!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.2.2010, 15:00   5
DarkGoroTh
 
Si Bibla si Kurani te dyja jan qe i lejojn keto gjera te pista. Kto nuk mund ti quash libra te shenjta deri sa thuhet qe te vritet njeriut... Atehere nese Zoti i dashur e nxit nje njeri qe ta vrit nje njeri tjeter, a do t'kete per ate njeri ndonje Mekat ne boten tjeter apo do te futet menjeher ne Parajs? Sepse Zoti i ka thane qe te vrit!

Ky Zot jo qe eshte i poshter por eshte pertej te se keqes sa qe Djalli edhe pse thuhet ne Bibel e Kuran qe eshte i keqi po del me i mir se sa Zoti qe eshte sikur i mir...kjo gje eshte absurde per me besu :S

SHpresoj qe te mbushen mend ndonjehere...
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:37.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.