Kthehu   Kreu > Ateistėt > Absurditete fetare
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 21.1.2010, 19:08   1
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė

Islamizmi nxit pedofilinė (morali fetar)


Ajo qė s'kam kuptuar kurrė ėshtė se si e racionalizojnė myslimanėt faktin qė arketipi i tyre moral ngrihet mbi njė figurė pedofile. Pra pavarėsisht se ėshtė figurė imagjinare, por tė kesh pėr idhull njė figurė pedofile ka vetėm dy shpjegime: 1. Nivel blozė i intelektit (injorancė, hipokrizi) ose 2. Nivel blozė i moralit. (Ose tė dyja)

Nga aspekti juridik kėtu kemi tė bėjmė me njė komunitet potencial pedofilėsh, gjė qė mbase shpjegon dhe faktin se pse ky komunitet ėshtė nė tėrė botėn nėn vėzhgimin e shėrbimeve shtetėrore. Dhe atje ku ėshtė vetė shtet e ka legalizuar pedofilinė, siē shohim herė pas here nė lajme qė janė sjellė dhe kėtej.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.1.2010, 09:31   2
sindibad al bahri
 
smduket se e vrasin shume mendjen shqiptaret qe ashtuquhen myslimon. thon thjesht qe jane myslimane se e kan si aksesor. ata sdin ca eshte shehadeti, me shume dine ateistet per fete sesa pseudofetaret shqiptare. kshu qe s'eshte cudi qe kur thone qe jane myslimane, s'e dine se jane duke pranuar qe i binden nje figure pedofile arabe. injoranca eshte bekim, ne jemi perplot me injorante, keshtu qe jemi te bekuar fare
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.1.2010, 05:14   3
kalimtar/e
 
problemi me i madh eshte qe kta fetaret e shesin dhe si te moralshme me qen pedofil dhe poligam. se si mund te flasin per vlera familjeje keta me kesi antivlerash!!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.1.2010, 06:15   4
kalimtar/e
 
o All-llahu ju shkaaterroft ju qe luftoni islamin!!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.1.2010, 06:55   5
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Citim:
Thėnė nga kalimtar/e

o All-llahu ju shkaaterroft ju qe luftoni islamin!!
Kot me tė pyt i her, s'tbėn fare pėrshtypje qė ndjek fenė e njė pedofili?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.1.2010, 13:40   6
kalimtar/e
 
Citim:
Thėnė nga kalimtar/e

o All-llahu ju shkaaterroft ju qe luftoni islamin!!
Ky pranon mė mirė tė shkatėrrohen shqiptarėt se sa tė shpotitet "kultura" e pedofilave tė shkretėtirės.

Kaq shumė i ėshtė centrifuguar truri kėtyre njerėzve?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.1.2010, 02:03   7
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006
Citim:
Thėnė nga 231

Citim:
Thėnė nga kalimtar/e

o All-llahu ju shkaaterroft ju qe luftoni islamin!!
Kot me tė pyt i her, s'tbėn fare pėrshtypje qė ndjek fenė e njė pedofili?
Jo vetėm qė s'u bėn pėrshtypje, por pėrkundrazi e justifikojnė. Kemi pėrjashtuar vjet myslimanė qė e justifikonin haptas pedofilinė. Prej atėherė vendosėm dhe ndalim tė propagandės fetare pėr ata qė anėtarėsohen dhe shqyrtim tė komenteve nga anonimėt.

Kėtė koment e lejova si mė neutralin nga dhjetėra tė tilla qė i sjellin ēdo ditė islamikėt, pa pėrmendur gjuhėn e kėndshme tė sharjeve qė duket se ua mėson kultura abrahamike.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.2.2010, 00:57   8
klodi
 
jam shume dakort me ju te keni bidjet tuaja, por nje gje me ben pershtypje ama, pse duhet te talleni apo te shani bindjet e te tjereve? Kaq shume ju cudit fakti i besimit ne nje Zot? Transmetimin i fese nga shekuj ne shekun eshte bere nga njerez jo injorante, po njerez te larte, inteligjet, njerez me dije. Jemi ne me te larte se ata, me te zgjuar se ata qe te hedhim poshte idete e tyre? Mundemi ti peshojme dot njohurite e tyre me tonat? Nje shembull, i madhi njuton ishte gjeni i shkences, njeri me inteligjenc te papare, ama besonte ne nje qenie mbinatyrore, ose me sakt ne Zot, po ashtu dhe i madhi ashtanj thoshte: shkenca pa fe eshte e cale, atehere si mund ti quajme keta shkencetare, njerez pa llogjik? E di qe keni plot argumenta kunder prifterinjeve dhe hoxhallareve, jam dakort, por nuk jane ata thelbi i fese, mund te jen maskarenj dhe cdo gje por nuk mund te fajesohet feja ama, shembull. (e zeme) Sali berisha eshte hajdut, mafioz, kriminel, atehere cdo te thote kjo, qe demokracia eshte e keqe, te dalim kunder demokracise? e njejta gje ndodh dhe me njerezit qe peqafojne fene, eshte keqinterpretimi i tyre por jo feja e tille, pra ka shume e shume gjera qe jane te ngaterruara te bera lemsh.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.2.2010, 04:05   9
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Citim:
jam shume dakort me ju te keni bidjet tuaja, por nje gje me ben pershtypje ama, pse duhet te talleni apo te shani bindjet e te tjereve?
Nuk e di kujt i drejtohesh nė shumės, por dhe mua mė bėn pėrshtypje qė flet me paternalizėm. Nqs. ke gjė pėr temėn, fol pėr temėn se ėshtė e formuluar dhe qartė, flet pėr pedofilinė myslimane. Lexoje dhe njė herė paragrafin e parė se mė duket se s'e ke kuptuar punėn mes intelektit e moralit nga njėra anė dhe pedofilisė nga ana tjetėr.

Citim:
Thėnė nga klodi

eshte keqinterpretimi i tyre por jo feja e tille, pra ka shume e shume gjera qe jane te ngaterruara te bera lemsh.
Kėtu ke njė si lidhje tangenciale me temėn. Po i pėrgjigjem kėsaj. Feja buron nga libri pėrkatės, apo jo? Se diku frymėzohen dhe ata priftėrinjtė e hoxhallarėt... Tek libri! Pra, nqs unė kam libra qė mė mėsojnė tė jem poligam, kodosh, pedofil, skllavopronar, kriminel, mizogjin dhe mbi tė gjitha antiateist qė kam pėr detyrė tė shfaros me mėnyra tė ndryshme sadiste tė pafetė dhe "mėkatarėt", pėr ēfarė interpretimesh flasim?

Bibla dhe Kurani sipas Kushtetutės shqiptare janė literaturė antikushtetuese nė disa kategori, duke bėrė thirrje, lejuar dhe/ose rregulluar veprime nga mė tė ndryshmet qė parashikohen dhe nė Kodin Penal shqiptar. Si atėherė ėshtė feja nė rregull, kur vetė libri qė ajo papagallon ėshtė perversion tėrėsor vlerash, pėrveē qė mua si shqiptar mė imponon dhe vlera arabe-ēifute qė s'janė as pjesė e traditės time kombėtare por dhe e kundėrshtojnė kėtė traditė.

Prej aty nuk mund tė dali dikush dhe tė thotė se meqenėse neofetarėt (ata qė zbuluan fenė pas 90-ės) nuk ndjekin pjesė tė tėra tė librit (sepse ndryshe do ishin nė burg tani) atėherė feja ėshtė nė rregull. Jo. Ėshtė e qartė se moralin dhe vlerat njerėzit, nė kėtė rast shqiptarėt, i kanė se janė qenie shoqėrore dhe bėjnė pjesė nė njė shoqėri tė caktuar (qė pa kėto rregulla themelore nuk do tė ekzistonte si shoqėri). Kėto vlera nuk vijnė fare nga feja e cila, pėrkundrazi, ka luajtur rol tė fortė nė dobėsimin e kėtyre vlerave dhe nė dobėsimin dhe tė kombit shqiptar duke asimiluar miliona shqiptarė nė Turqi, Greqi, Serbi, Bosnjė, Mal tė Zi, IRJM e Bullgari.

Nė Egjipt, Arabi Saudite, Jemen etj. pedofilia ėshtė e lejuar me ligj dhe pėr kėtė ata bazohen nė ligjet islamike. Atėherė si mund tė dalė dikush dhe tė thotė se feja ėshtė nė rregull dhe se vetėm e kemi "keqinterpretuar".

Karta islamike e tė drejtave tė njeriut qė i merr tė drejtat dhe liritė direkt nga Kurani, nuk e njeh tė drejtėn tė jesh ateist a i pafe. Atėherė normalisht qė unė do tė mbroj veten dhe do ta mbroj dhe me agresion, sepse ėshtė ēėshtje mbijetese. Dhe normalisht qė do ta paraqes fenė pėr atė qė ėshtė, perversion vlerash dhe industri frike qė pėrfiton nga njerėzit e dobėt dhe gjendja e tyre e dobėt psikologjike, ose dhe ekonomike siē po i shohim prej sa kohėsh tė shfrytėzojnė tė varfrit nėn petkun e ndihmės.

Fetarėt islamikė mė hedhin pėrpara njė libėr qė mė thotė se qafirėt duhen vrarė dhe pedofilėt poligamė janė nė rregull me diēka tė panjohur qė nė arabisht quhet "allah", dhe se ky "allahu" arab mė do mua t'i bindem librit tė tij, ideologjisė sė tij dhe arabėve tė tij... Pyetja ime pas kėsaj s'ka tė bėjė me "interpretimin", ėshtė e thjeshtė fare. Kush i nxori kėta pacientė nga ēmendina?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.2.2010, 06:45   10
ostro
 
mos e quni pedofilinė pedofili mėr ju, se bėn pėrshtypje. pedofili quhet kur e bėn jashtė kornizės sė fesė. nqs e bėn brenda kornizės sė fesė quhet "hallall", "obligim", "adet"...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.2.2010, 10:19   11
kalimtar/e
 
Ngaterresa qe ndodh qe s'e ka kuptuar as klodi, megjithese e paska thene sindibadi ne fillim, eshte se ca kuptojme me fjalen mysliman dhe islamik. Skerdilaidi dhe me duket shumica e ateisteve kuptojne personin qe zbaton ato qe thote Kurani. Keshtu qe tema eshte per ata persona.

Po ka disa njerez qe me fjalen mysliman apo islamik kuptojne ata qe hiqen sikur jane myslimane apo islamik, prandaj dhe ngaterrohen. Po keta qe hiqen sikur jane myslimane, quhen pseudomyslimane ose hipokrite dhe do shkojne ne xhehenem bashke me qafiret, keshtu qe spo merret njeri me keta, se ne fakt sjane myslimane fare. 90% e atyre qe vetquhen mysliman jan pseudo ne Shqiperi, pra sjane fare, E thone mekanikisht dhe nga injoranca, po po t'i pyesesh nuk dine te pergjigjen a jane suni apo sufi (shia), edhe Kuranin po e kane pare ndonjehere, kapakun i kane pare vetem.

Myslimanet (joshqiptare) qe kam njofur un ne Angli i quajne myslimanet (e ahtuquajtur) te Shqiperise "kufar".
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.3.2010, 20:43   12
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Direkt nga goja ujkut:Arabi nė video e pranon vetė qė janė pedofilė, por nuk e vė ujin nė zjarr, pėrkundrazi fillon dhe e justifikon. Atėherė si mund tė flasin pėr moral myslimanėt me njė degjenerim tė tillė moral? Se tė dalėsh tė bėsh strucin qė "jo po s'thotė kėshtu, po thotė ashtu", janė hajt tė tjerrim lesh dhe normal qė s'ke ē'diskuton me njė fetar qė nuk pranon as vetė librin e vet.

Gjė qė tregon dhe njė herė se dhe ai shqiptar qė e quan veten fetar, vlerat morale i ka ngaqė ėshtė shqiptar dhe jo ngaqė ėshtė fetar. Pra se janė vlerat morale shqiptare qė ai ruan, dhe nė tėrė injorancėn e vet kujton se ia ka dhėnė feja, ndėrkohė qė vlerat e fesė nė realitet nuk i ndjek se i duken "tė shpifura", "tė neveritshme", "tė magjupve" etj.

Atėherė nqs feja e librit ia shpif se ka vlera magjupėsh, pėr ēfarė dreqin del shqiptari dhe e quan veten fetar? Cili sllav ia ka mbush mendjen tė vetėdeklarohet me vlera magjupėsh, ndėrkohė qė as i ndjek ato vlera?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.4.2010, 23:56   13
dhemetra
anėtar/e
 
dhemetra
 
Anėtarėsuar: 7.2007
Citim:
Thėnė nga klodi

jam shume dakort me ju te keni bidjet tuaja, por nje gje me ben pershtypje ama, pse duhet te talleni apo te shani bindjet e te tjereve? Kaq shume ju cudit fakti i besimit ne nje Zot? Transmetimin i fese nga shekuj ne shekun eshte bere nga njerez jo injorante, po njerez te larte, inteligjet, njerez me dije. Jemi ne me te larte se ata, me te zgjuar se ata qe te hedhim poshte idete e tyre? Mundemi ti peshojme dot njohurite e tyre me tonat? Nje shembull, i madhi njuton ishte gjeni i shkences, njeri me inteligjenc te papare, ama besonte ne nje qenie mbinatyrore, ose me sakt ne Zot, po ashtu dhe i madhi ashtanj thoshte: shkenca pa fe eshte e cale, atehere si mund ti quajme keta shkencetare, njerez pa llogjik? E di qe keni plot argumenta kunder prifterinjeve dhe hoxhallareve, jam dakort, por nuk jane ata thelbi i fese, mund te jen maskarenj dhe cdo gje por nuk mund te fajesohet feja ama, shembull. (e zeme) Sali berisha eshte hajdut, mafioz, kriminel, atehere cdo te thote kjo, qe demokracia eshte e keqe, te dalim kunder demokracise? e njejta gje ndodh dhe me njerezit qe peqafojne fene, eshte keqinterpretimi i tyre por jo feja e tille, pra ka shume e shume gjera qe jane te ngaterruara te bera lemsh.
Pra, osht e arsyshme me besu n'qenie mbinatyrore tuj u nisė prej premisės qė njerėz t'ditun (? shprehje me kuptim relativ) kanė besu n'zot? Bile jo veē e arsyshme, po e nėnkuptushme?! Me kqyr hollė, pėrpos logjikės tipike t'ni besimtari (ose kriptoateisti pa kurriz, dmth botėkupimi modern i agnostikut) s'po shihet diēka tjetėr.

(nqs s'beson, ma poshtė e ilustrume)

Citim:
Thėnė nga postimi real i klodit

1) individi osht shumė "i vogėl" pėr me i thy rregullat e shkrume t'universit (kadir - elhamdulilah);
2) nqs besimi n'qenie mbinatyrore o kon boll i mirė pėr tipin xyz qė ka msu fizikė pak ma mirė se une n'fillore, pse n'dreq mos mu kon pėr mu?
3)po pritoj me mendu
k'to jon tri pozicionet e tuja brenda ni postimi, qė mes tjerave osht i mbushun edhe me opinione plotsisht t'parandsishme pėr politikėn e sotsotit n'Shqypni.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.6.2010, 18:45   14
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Pedofilia ėshtė e ligjėruar nė vendet islamike (euf. arabe) dhe mbrohet shprehimisht nga krerėt fetarė tė kėtyre vendeve qė dalin herė pas here dhe nė media pėr kėt punė. Racat e shkretėtirės kanė vlera morale tė ndryshme nga tė tonat dhe nuk i bėn pėrshtypje qė janė pedofilė. Ja njė pėrmbledhje nga materialet nė faqe deri tani:

Artikuj

Jemen: Njė grua 8-vjeēare kėrkon divorcin
https://ateistėt.com/lajme/fd0672

Arabi: Njė grua 12-vjeēare kėrkon divorcin
https://ateistėt.com/lajme/fd0671

Arabi: Njė gruaje 8-vjeēare i refuzohet divorci
https://ateistėt.com/lajme/fd0673

Arabi: Myftiu i Madh lejon martesat e vajzave 10-vjeēare
https://ateistėt.com/lajme/fd0359

Bosnjė: Hoxha dėnohet pėr pedofili
https://ateistėt.com/lajme/fd0753

Tetovė: Hoxha akuzohet pėr pedofili
https://ateistėt.com/lajme/fd0729


Kurani

1. O ti pejgamber, kur t’i lėshoni gratė, lėshoni ato nė vigjilje tė fillimit tė pritjes sė tyre (nė kohėn e pastėrtisė sė tyre) dhe kohėn e pritjes mbanie mend mirė e kini frikė All-llahut, Zotit tuaj, dhe mos i nxirrni ato prej shtėpive tė tyre, e edhe ato tė mos dalin ndryshe vetėm nėse bėjnė ndonjė vepėr tė keqe tė vėrtetuar. Kėto janė dispozitat e All-llahut, e kush del jashtė dispozitave tė All-llahut, ai e ka dėmtuar vetveten. Ti nuk e di, All-llahu pas asaj mund tė tė jap diēka rishtazi.
(...)
4. E ato nga gratė tuaja tė cilave u ėshtė ndėrprerė cikli mujor (menstruacioni) nėse nuk e keni ditur, koha e pritjes sė tyre ėshtė tre muaj, e ashtu edhe ato qė ende nuk kanė pasur menstruacion. Ndėrkaq, pėr shtatzėnat afati i pritjes sė tyre ėshtė derisa tė lindin. E kush i frikėsohet All-llahut, Ai atij ia lehtėson punėn.
5. Ky ėshtė vendim i All-llahut qė ua zbriti juve, e kush e ka frikė All-llahun, Ai atij ia shlyen tė kėqijat dhe ia shton shpėrblimin.

http://www.iiu.edu.my/deed/quran/albanian/a65.html
https://vargmal.org/dan8715-sh40676


Hadithet

I dini vetė historitė me Aishen.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.3.2011, 22:06   15
kalimtar/e
 
O Allahu ju vraft juve qe jeni kunder pedofillis dhe idiocis kuranore
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.2.2015, 20:05   16
Robertr
 
Profeti muhamed e shkroi kuranin nepermjet zerit imperativ(uredherues) te Allahut. Ne ne psykiatri i trajtojme me neuroleptika personat qe degjojne zera, perfundimi: Nqs Muhamedi do jetonte sot, do te trajtohet ne psikiatri me mjekim te detyruar per psykoze dhe pedofili.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 08:27.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.