Kthehu   Kreu > Ateistėt > Absurditete fetare
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.4.2011, 09:45   1
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė

Hipokrizia fetare


Fetarėt e feve abrahamike thonė qė po nuk besove nė fenė e tyre do shkosh nė ferr/xhehenem/gehena. D.m.th. ka dhe prindėr qė besojnė se fėmija e tyre do tė shkojė nė kėtė vendin e vuajtjeve tė tmerrshme tė pėrjetshme pse nuk ka besuar nė zotin e tyre.

Puna ėshtė se ndėrkohė qė thonė kėshtu (apo thonė qė besojnė kėshtu) nuk duken se e vrasin dhe shumė mendjen pėr "pasojat" qė vetė predikojnė e me tė cilat kėrcėnojnė. D.m.th. fėmija e tyre vazhdon tė jetė ateist, i pafe, qafir etj. dhe megjithėse sipas tyre do tė pėrfundojė nė ferr, nuk duket se ėshtė ēėshtje aq e rėndėsishme sa t'i detyrojė tė bėjnė ndonjė veprim pėr tė penguar vajtjen nė ferr tė fėmijės... apo tė motrės, vėllait, kushėririt, nėnės, babės, gjyshit, gjyshes etj.

Pyetja pra ėshtė a i besojnė dhe vetė fetarėt idiotėsitė ku thonė se besojnė? Apo janė thjesht hipokritė qė vishen me ca rrecka pseudomorale pėr t'i shit kopalla tė tjerėve? Qė dhe kjo e dyta s'ka kokėrr kuptimi, se nuk ėshtė se duhet ndonjė pėrpjekje pėr tė qenė fetar, mjafton tė heqėsh trurin nga priza.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.4.2011, 13:15   2
gurax
 
"Shkaku me me peshe per ateizmin ne boten e sotme jane te krishteret, te cilet e njohin Jezusin me buze, pastaj sapo dalin jashte e hedhin poshte me stilin e jeteses. Ky eshte elementi te cilin nje bote qe nuk beson, thjesht e konsideron te pabesueshem." - Brennan Manning
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.4.2011, 19:44   3
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Kjo qe mė shumė si reagim ndaj prepotencės qė kanė kur vetėshpallen si besimtarė, thu ti sikur ėshtė ndonjė arritje, dhe le pastaj qė kėtu mė jobesimtarėt e tė gjithėve janė pikėrisht kėta qė hiqen pėr fetarė. Puna ėshtė qė pse vazhdojnė tė na ēajnė veshėt, ēfarė fitimi po nxjerrin (pėrveē n.q.s. varen direkt nga fondet e "shoqatave bamirėse", qė d.m.th. se s'kanė parim tjetėr veē parasė, pikėrisht ajo pėr tė cilėn akuzojnė "qafirėt").

Se ku thuhet nė njė temė tjetėr qė po t'i kėrkonin rrethanat kėtyre tė deklaroheshin si homo, do deklaroheshin dhe si homo, pavarėsisht se s'do ishin, po do ta mbanin emrin me qejf qė tė gėzonin privilegjet e perceptuara. Dhe tėrė kėtė hipokrizi ta shesin dhe si vlerė... Kjo ėshtė qė i nxjerr dhe mė tė degraduar si njerėz, megjithėse kėtė e quajnė gjoja pragmatizėm.

Dhe ka dhe nga ata qė tė kėrkojnė me paturpėsinė mė tė madhe dhe respekt pėr kėto antivlera.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:59.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.