Kthehu   Kreu > Ateistėt > Absurditete fetare
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 14.7.2011, 21:28   1
postieri
 

Magjia e zezė nga Afganistani i Podujevės


Kur po i hidhja njė sy shtypit dje mė bėri pėrshtypje ky farė "lajmi" nga "Koha ditore":

Citim:
“Magjia” prek nusen ditėn e divanit

Podujevė, 13 korrik – Pak para se t’i hiqej duvaku tė hėnėn pasdite, nusja mė e re e familjes Kastrati kishte rėnė pėrtokė.Violeta, rreth tė 20-ve, ditėn e dytė tė martesės ėshtė dėrguar te hoxha pėr t’i shkruar. Ajo sė bashku me rreth 50 gra e vajza shumica banorė tė lagjes sė quajtur “Kuvajti” nė Podujevė janė alivanosur brenda pak minutash.

Qėndrimi, 16 vjeē, po e shikonte kunatėn ditėn e divanit kur ishte rrėzuar. Pas saj ishte rrėzuar njė nuse tjetėr e veshur me dimi e jelek ari, e pak mė vonė edhe motra e dhėndrit. Brenda gjysmė ore numri i tė alivanosurave kishte arritur nė 50, ēka kishte shkaktuar panik e ulėrimė nė mesin e grave qė kishin shkuar nė kėtė familje pėr ta parė nusen ditėn qė njihet edhe si dita e grave.

“T’u ia hjek duvakun nuses, nuk di gja veē kur i ka ra tė fikėt, piskatke”, ka treguar Qėndrimi.

Por sipas tij nusja nuk po qante, por po qeshte teksa tė tjerėt po pėrpiqeshin t’i jepnin ndihmė. Ai nuk kishte pasur shumė mundėsi tė shihte se ēfarė po ndodhte me nusen e gratė tjera. Pa pritur edhe atij i kishte rėnė tė fikėt e tek nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės i kishte ardhur vetėdija. Ai beson se kjo gjendje i ėshtė shkaktuar nga njė grua e njohur nė anėn e Podujevės pėr “magji tė zeza”.

Banorėt e atyshėm tregojnė se janė mobilizuar pėr t’u dalė nė ndihmė pacientėve. Disa ishin dėrguar te mjeku e mė shumė te hoxhallarė e hoxhenica gjithandej nė Komunėn e Podujevės e deri nė Gjilan.

Mjeku Arben Beqiri, qė ka intervenuar nė rastin e sėmundjes sė dasmoreve, ka treguar se kur ka shkuar nė vendin e ngjarjes skaj njė kontejneri banimi ka parė njė numėr masiv tė pacienteve tė alivanosura, tė rrėzuara, tė gjitha pa ndjenja e me ērregullime nervore. Ai thotė se nga ajo qė ka parė njė pjesė e pacienteve kanė pasur nervozė, njė lloj stresi qė janė dėrguar pėr trajtim nė Shtėpinė e Shėndetit, ndėrsa njė pjesė tjetėr nė QKUK.

Reportazhin pėr kėtė ngjarje tė parėrndomtė tė plotė lexojeni sot nė “Kohėn Ditore”

http://www.koha.net/?page=1,13,62323
Pėr pak sekonda m'u duk se mė zuri dhe mua magjia e zezė dhe shikoja rreth e rrotull mos isha nė Afganistan.

Tani ballafaqoni "lajmin" sipėr me kėtė poshtė:

Citim:
Nė Podujevė, helmohen 50 gra nė dasmė

Podujevė, 12 korrik 2011 - Dhjetėra gra e fėmijė nga Podujeva janė helmuar gjatė pasdites sė djeshme nė njė dasmė. 40-50 gra janė helmuar nga ushqimi dhe shpejt janė transportuar drejt QKUK sė pasi gjendja e tyre ishte pėrkeqėsuar dukshėm.

Helmimin e grave dasmore e kanė konfirmuar edhe zyrtarė tė QKUK-sė, por nuk kanė dhėnė detaje mė shumė.

Sezoni i verės, pėr shkak tė nxehtėsisė dhe ahengjeve tė shumta familjare, mbetet kėrcėnues pėr shėndetin e shumė dasmorėve.

http://www.kosova.com/artikulli/73345
Nuk e di a hyn kjo te absurditetet fetare, po ajo qė s'mė besohet ėshtė se si mundet njė "lajm" si ai i "Kohės ditore" tė dalė nė njė gazetė tė tillė?!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.7.2011, 13:43   2
kalimtar/e
 
Hahaha...
Sepse cdo gje fetare ka nje license sociale qe eshte e vertete dhe duhet besuar.

Jetojme ne korrik te 2011 dhe injoranca masive flet me zerin e gazetave per magjistare dhe shtriga. Edhe idjotizmit i paska rene cmimi fare nga kriza ekonomike.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.7.2011, 07:33   3
postieri
 
Pėr kontrast nga njė incident i ngjashėm dje nė Shkodėr:

Citim:
Shkojnė pėr dasmė pėrfundojnė tė helmuar nga ushqimi

Shkodėr-Kanė shkuar pėr tė festuar nė dasmė, por se kanė pėrfunduar nė spital. Nė njė deklaratė pėr mediet bėhet e ditur se ngjarja ka ndodhur nė Shkodėr, ndėrsa dyshimet janė hedhur mbi helmimin pėr shkak tė ushqimit. Kjo bazuar dhe nga vizitat qė kanė kryer mjekėt e spitalit.

“Nė spitalin Rajonal Shkodėr, janė shtruar pėr trajtuar me ndihmė mjekėsore, disa persona me shenja tė dukshme helmimi nga ushqimet e konsumuara. Me tė marrė kėtė informacion, shėrbimet policore sė bashku me njė grup tė posaēėm hetimor, kanė mbėrritur nė Spitalin Rajonal Shkodėr, ku u konstatua se nė urgjencėn e spitalit janė shtruar 32 shtetas, tė cilat aktualisht po marrin ndihmėn e duhura mjekėsore dhe sipas deklarimeve tė stafit mjekėsor tė spitalit, shtetasit nė fjalė janė jashtė rreziku pėr jetėn.

Nga veprimet e para hetimore kryera rezultoi se kėtė shtetas mbrėmjen e datės 25.07.2011, kanė qenė tė mbledhur nė njė rast familjar (dasmė), tek njė lokal privat, nė lagjen “Liria”, tė qytetit Shkodėr, dhe pasi ka pėrfunduar festa, familjarėt kėna marrė me vete ushqimet e mbetura, si pasojė dyshohet se konsumimi i kėtyre ushqimeve, tė nesėrmen ka shkaktuar dhe helmimin e shtetasve tė lartpėrmendur.

Sa mė sipėr, po kryhen ekzaminimet e duhura mjekėsore, tė produkteve ushqimore tė konsumuara nė lokal gjatė mbrėmjes sė datės 25.07.2011 dhe nė bashkėpunim me Prokurorinė e Rrethit Gjyqėsor Shkodėr, po kryen veprimet e duhura hetimore e procedurale pėr zbardhjen e plotė tė shkaqeve dhe rrethanave tė ngjarjes”, thuhet nė deklaratėn e dhėnė pėr mediet.

http://www.gazetametropol.com/newsti...o.php?idn=3403
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.7.2011, 15:48   4
kalimtar/e
 
Citim:
Jetojme ne korrik te 2011...
kėtė e thua ti, se hoxhallarėt dhe tė gjitha mbetjet e shkretėtirės jetojnė nė Shaʿbān tė 1432
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.