Kthehu   Kreu > Ateistėt > Absurditete fetare
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.6.2007, 11:35   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Kurani - kontradikta dhe absurditete


Karakteristikė e librave fetare janė kundėrthėniet e brendshme dhe absurditetet antishkencore qė pėrmbajnė. Ėshtė ai ēasti kur botuesi pasi e kalon njė herė nė dorė librin qė sapo ka dalė nga shtypi, brengoset qė e botoi pa redaktor...

Duke nisur me absurditetet "27.Suretu En Neml" p.sh. ėshtė njė nga pjesėt mė hyjnore tė Kuranit. Nga ato qė tė zgjatin jetėn...


Ushtria e shpendėve, pa Pupėzėn nė krye, kundėr ushtrisė sė buburrecave

Njė ditė me diell.

Nė rreshtim sulmi ushtria, e shumėllojshme me plot kuptimin e fjalės, e Sulejmanit (Solomonit) pėrbėrė, nga... xhinė, njerėz dhe... zogj policorė pėr mbajtjen e rendit, marshon pėrpara drejt luginės sė buburrecave...

Citim:
17. E Sulejmanit ishte tubuar ushtria e vet qė pėrbėhej nga xhinėt, nga njerėzit dhe nga shpendėt dhe ata mbanin rendin.

Ushtria e buburrecave me tė marrė kushtrimin e buburrojeve fshihet e tmerruar nga ushtria e aleancės sė pamposhtur njerėzo-xhin-shpendėrore...

Citim:
18. Deri atėherė kur ariitėn mbi luginėn e buburrecave, njė buburrec tha: “O ju buburreca, hyni nė vendet tuaja qė tė mos u coptojė Sulejmani dhe ushtria e tij duke mos ju vėrejtur”.

Nė kėto ēaste dramatike para pak luftės, Sulejmani i shqetėsuar inspekton rreshtat e ushtrisė, duke kėrkuar me ngulm Pupėzėn, qė mungonte atė ditė. Pėr kėtė dezertim posti dhe shkelje tė detyrės, me sa duket Pupėza rrezikon tė nxirret para gjyqit ushtarak pėr tė marrė dėnim me prerje koke.

Citim:
19. E ai (Sulejmani) buzėqeshi i gėzuar prej fjalės sė tij dhe tha: “Zoti im, mė mudnėso qė tė falėnderoj tė mirat Tuaja qė m’i dhurove mua dhe prindėrve tė mi dhe ėq tė bėj vepra tė mira qė Ti i pėlqen, e me mėshirėn tėnde mė shtie nė mesin e robėrve Tuaj tė mirė!”

20. Dhe vėshtroi shpendėt e tha: “ē’ėshtė kjo qė nuk e shoh pupėzėn? Jo, ajo nuk qenka kėtu!”

21. Unė do tė dėnoj atė mė njė dėnim tė ashpėr ose do ta therrė ose ka pėr tė mė sjellė ndonjė argument tė fortė (si arsyetim).


Qielli apo toka u krijua e para?


Toka

Citim:
2.Suretu Al-Bekare
29. Ai (All-llahu) ėshtė qė pėr juve krijoi gjithēka ka nė tokė, pastaj vullnetin e vet ia drejtoi qiellit dhe i bėri ata shtatė qiej. Ai ėshtė i Gjithėdijshmi pėr ēdo gjė.

Qielli

Citim:
79.Suretu En Nazi'at
27. A ėshtė mė i rėndė rėndė krijimi juaj apo ai i qiellit? E Ai e ngriti atė!
28. Ngriti kuoėn e tij dhe e pėrsosi atė.
29. Natėn ia errėsoi e ditėn ia ndriēoi.
30. E pastaj tokėn e sheshoi.
31. Dhe prej saj nxori ujin e saj dhe kullosat e saj.

Fragmenti i parė shquhet dhe pėr nga saktėsia shkencore: Toka u krijua para qiellit...


Nė vazhdim, allahu i sigurt pėr punėn e vet profesionale i sugjeron Muhamedit tė kontrollojė njėherė qiellin se mos gjen ndonjė... tė ēarė... (mos e ka fjalėn pėr vrimėn e ozonit).

Citim:
67.Suretu El Mulk
3. Ai ėshtė qė krijoi shtatė qiej palė mbi palė. Nė krijimin e Mėshiruesit nuk mund tė shohėsh ndonjė kontrast, andaj, drejto shikimin se a sheh ndonjė ēarje?
4. Mandej, herė pas here drejto shikimin, e shikimi do tė kthehet tė ti i pėrulur dhe i molisur.

Midis kėtyre shtatė qiejve, kėtė tė parin mu mbi tokė e ka mbushur me yje... tė cilėt janė krijuar jo vetėm pėr shkaqe dekoruese, por dhe pėr nevoja ushtarake, apo aristokratike, si gjuetia e djajve...

Citim:
67.Suretu El Mulk
5. Ne, qiellin mė tė afėrt e kemi zbukuruar me kandila (yje ndriquese) dhe ata ikemi bėrė gjuajtės kundėr djajve, tė cilėve u kemi pėrgatitur dėnim me zjarr shumė tė madh.

Meqė shpesh ato "palėt e qiellit" interpretohen si 7 shtresat e atmosferės sė Tokės, nga aspekti shkencor, mendoj se allahu (dmth arabėt e mesjetės) nuk e kishin aspak tė qartė se ēdo tė thotė pėr Tokėn tė ketė tėrė yjet e qiellit mu nė troposferė.

Pėr analogji megjithėse ka dhe yje tė vogla, vetėm Dielli ka diametėr 109 tokė dhe masė 332 tokė... e temperaturė sipėrfaqėsore rreth 6000° K... dhe ka dhe yje andej nga galaktikė e Orionit me diametėr 650 diej... e masė 14 diej. Bėjini vetė llogaritė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.6.2007, 21:38   2
darwin
anėtar/e
 
darwin
 
Anėtarėsuar: 7.2006
Legjion,

tek ēoroditjet kuranore mbi Sulejmanin, ke harruar qė allahu i kishte dhėnė dhe njė veti tė ēuditshme kėtij personazhi, njohur nė legjendat e tjera judaike - Besėlidhja e Vjetėr - edhe si murator pasionant qė ndėrtonte tempuj e mure rreth Jeruzalemit..

Sulejmani kuptonte dhe gjuhėn e tė gjithė insekteve, zogjve dhe zvarranikėve. Pak e vėshtirė tė pėrfytyrohet se si punonte proēesori i mendimit tė Sulės, kur ky proēesor ishte nėn njė bombardim tė pandalur, tė pėrditshėm, tė pėrsekondshėm, tė pėrmijtshėm, nga mizėria e ..mizave, mushkonjave, buburrecėve, pėllumbave, hardhucave, etj., etj..

Por, e ēuditshmja nuk ėshtė kjo.. Ajo qė tė shtang ėshtė sesi shkrimtari "allah" shkruan njė libėr, por nuk kujtohet qė herė-herė bėn hedhje akrobatike spektakolare nė gjolin e absurdit. Kėtu kemi tė bėjmė me insekte, zvarranikė dhe shpendė... MENDIMTARĖ!! (ekziston mundėsia tė njoftohet shoku Harun, aq i dashur pėr islamikėt, mbi ndėrgjegjen qė ekzistoka edhe tek gjallesat jo-njerėzore).

Lėmsh. Nejse, ėshtė nė temėn e duhur pėr njė zgjidhje tė.. arsyeshme.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.10.2007, 12:08   3
vampiro
 
I besuan magjistarėt zotit tė Musait apo jo?


Po

Citim:
7.Suretu El-A'raf

119. Aty u mundėn ata (magjistarėt dhe faraoni) dhe u kthyen tė poshtėruar.
120. E magjistarėt u hodhėn (u pėrulėn) nė sexhde),
121. Dhe thanė: “Ne i besuam Zotit tė gjithėsisė,

122. Zotit tė Musait dhe tė Harunit!”
123. E faraoni tha: “I besuat atij (Musait) para se t’ju lejoja unė? Kjo ėshtė njė dredhi qė ju e pėrgatitėt nė qytet (Misir) pėr t’i ėbuar prej tij banorėt e tij (kibtėt), po mė vonė do ta kuptoni (ēka do t’ju gjejė).


Jo

Citim:
10.Suretu Junus

80. E kur erdhėn magjistarėt, Musai u tha: “Hidhni ē’keni pėr tė hedhur”.
81. E kur i hodhėn ata, Musai u tha: “Kjo qė e sollėt ju tash, vėrtet ėshtė magji!” Po All-llahu do ta asgjėsojė kėtė, sepse All-llahu nuk e pėrkrahė veprėn e tė prishurve.
82. Dhe me argumentet e veta All-llahu e fuqizon tė vėrtetėn, ndonėse e urrejnė tė pabesėt.
83. Duke pasur frikė nga faraoni dhe nga rrethi i tij se do t’i turturojnė, Musait nuk i besoi kush pos njė pjese tė pasardhėsve tė popullit tė tij. Vėrtet, faraoni ishte mbizotėrues nė tokė dhe ai ishte prej shkatėrrimtarėve.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.10.2007, 12:13   4
vampiro
 
I pėrulen tė gjithė allahut?


Te gjithė i pėrulen allahut

Citim:
30. Rum 26. E Tij ėshtė ēka nė qiej e nė tokė dhe tė gjithė vetėm Atij i pėrulėn.

Jo tė gjithė i pėrulen allahut, se shejtani e ka si me pėrtesė

Citim:
2.Suretu Al-Bekare 34. E kur u thamė engjėjve: pėruluni (bini nė sexhde) Ademit, ata menjėherė iu pėrulėn, me pėrjashtim tė iblisit (djallit). Ai rrefuzoi dhe u mbajtė nė tė madh dhe u bė pabesimtar.

Pra kur refuzon t'i pėrulesh allahut bėhesh "pabesimtar", qė dmth qė as gjithė "pabesimtarėt" e tjerė s'i pėrulen allahut.

Atere Rumi 26...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.10.2007, 12:14   5
vampiro
 
Dielli perėndon nė llucė

Kurani i madh shkencor thotė se dielli kur perėndon, perėndon nė njė vendperėndim - nė njė burim me lym tė zi!...

Citim:
18.Suretu El-Kehf

85. Ai iu rrek njė aso mundėsie (dhe mori rrugėn nga perėndimi).
86. Deri kur vendperėndimin e diellit, e gjeti se po perėndon nė njėfarė burimii me lym tė zi dhe aty e gjeti njė popull. E Nei thamė: “O Dhulkarnejn, ose do t’i dėnosh, ose do t-i marrėsh me tė mirė e t’i udhėzosh!”
Me sa duket ishte pak si e sheshtė toka dhe dielli shkonte nga lindja nė perėndim nė anėn tjetėr tė tokės dhe zhytej te burimi i kėtij popullit... mm
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.10.2007, 18:46   6
vampiro
 
Ēfarė do hanė mėkatarėt nė xhehenem?

...pėr tė kaluar kohėn


vetėm barishte helmuese

Citim:
88.Suretu El Gashije
6. Ata nuk kanė ushqim tjetėr pos njė barishte me ferra helmuese.

apo


vetėm tė shplarat e plagėve

Citim:
69.Suretu El Hakka
36. As ushqim tjetėr pėrveē tė tė shplarave.
37. Qė atė nuk e ha kush, pos mėkatarėve.

apo


nga pema e Zekumit?

Citim:
44.Suretu Ed Duhan
42. Pėrjashtim bėn ai qė e mėshiron All-llahu, se Ai ėshtė ngadhnjyesi, i mėshirshmi.
43. Ėshtė e vėrtetė se pema e Zekumit,
44. Do tė jetė ushqim i mėkatarėve.
45. vlon si katran (si pezhgeja) nė barqet.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.12.2007, 02:47   7
dhemetra
anėtar/e
 
dhemetra
 
Anėtarėsuar: 7.2007
Ndryshimi i ajeteve ėshtė i ndaluar

Citim:
6:115. Fjalėt e Zotit tėnd janė plot tė vėrteta (ēka lajmėrojnė) dhe plot tė drejta (ēka gjykojnė). S'ka kush qė tė ndryshoj fjalėt (vendimet) e Tij. Ai ėshtė qė dėgjon e di.
Citim:
18:27. Lexo ēka tė ėshtė shpallur ty nga libri i Zotit tėnd! Nuk ka kush qė mund t'i ndryshojė fjalėt e Tij dhe pos Tij, nuk mund tė gjesh st[r]ehim.
Citim:
6:34. Janė pėrgėnjeshtruar tė dėrguar para teje, duruan atė gėnjeshtėr, dhe u torturuan pėrderisa u erdhi ndihma Jonė, prandaj s'ka kush qė ndryshon fjalėt (premtimet) e All-llahut. E ti je i njohur me disa nga ngjarjet e tė dėrguarve (edhe ti do tė ndihmohesh sikurse ata).
shkruesit shpesh na pėrkujtojnė qė fjalėt e allahut janė tė pandryshueshme dhe tė vėrteta nė ēdo sferė tė jetės, nė fakt pėrsėritja bėhet aq e shpeshtė saqė robit i hyn nė subkoshiencė dhe merr pėr tė qenė vėrtetėsinė e plotė tė fjalėve.Por ėshtė bėrė:

Citim:
2:106. Ne nuk abrogojmė (pezullojmė) asnjė nga argumentet tona, apo ta hedhim nė harresė e tė mos sjellim edhe mė tė dobishėm se ai, ose tė ngjashėm me te. A nuk e ke ditur se All-llahu ėshtė i plotfuqishėm pėr ēdo send?
Citim:
16:101. Kur njė ajet e zavendėsojmė me njė tjetėr - e All-llahu di mė sė miri se ēka shpall - ata thonė: "Ti (Muhammed) je vetėm trillues" Jo, por shumica e tyre nuk dinė.
mes tė tjerash, nė momentet e lėkundjės sė vetbesimit, shkruesit janė munduar tė jenė plotėsisht tė sinqertė me lexuesit pa dashur tė lėndojnė allahun qė i shikon nga lart
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.2.2008, 00:56   8
art
 
Nuk e di se asht e paraqitun kėtu kjo qė sapo e gjeta. Prej se e dėshmova... kam fillu me besu... me besu se islamizmi asht edhe ma i pavėrtetė sesa kam mendu.

Toka asht e rrafshėt sipas Kuranit. E zbulova nė videon e mposhtme. Mandej e vėrtetova se tė njėjtat fjalė ishin edhe nė Kuran.

http://www.youtube.com/watch?v=dAwNl470sQk

Citim:
(27:61) A ėshtė Ai qė tokėn e bėri vendqėndrim e nėpėr tė rrjedhin lumenj, dhe asaj (tokės) i bėri (male) pėrforcuese, dhe nė mes dy deteve bėri ndarje. A ka pėrveē All-llahu zot tjetėr? Jo, por shumica e tyre nuk e dinė.

(71:19): All-llahu juve ua bėri tokėn tė sheshtė.

(13:3): Dhe ai ėshtė, i cili tokėn e shtriu, dhe nė tė krijoi kodra e lumenj dhe prej secilit frut bėri dy lloj (ēift), bėri qė nata ta mbulojė ditėn. Vėrtet, nė gjithė kėtė ka fakte pėr njerėzit qė thellė mendojnė.

(15:19): E tokėn e kemi shtruar dhe nė tė kemi vuar kodra dhe kemi bėrė qė nė tė tė mbijnė bimė tė caktuara tė tė gjitha llojeve.

(91:5-6): 5. Pasha qiellin dhe Atė qė e ndėrtoi atė! 6. Pasha tokėn dhe Atė qė e shtriu atė (e sheshoi)!

(79:30): 30. E pastaj tokėn e sheshoi. 31. Dhe prej saj nxori ujin e saj dhe kullosat e saj.(31:29}: A nuk e di se All-llahu e fut (errėsirėn) natėn nė ditė dhe fut (dritėn) ditėn nė natė, dhe AI i nėnshtroi Diellin e Hėnėn (tė lindin e tė pėrendojnė) dhe secili rrjedh (noton) deri nė njė afat tė caktuar dhe se All-llahu hollėsisht ėshtė i njohur pėr atė qė veproni.

(36:38-40): 38. Edhe dielli udhėton pėr nė kufirin e vet (nė cakun pėrfundimtar). Ai ėshtė (udhėtim) pėrcaktim i ngadhnjyesit, tė dijshmit.
39. Edhe hėnės i kemi caktuar (pozicionet) derisa tė kthehet nė trajtėn e harku (rrem i hurmės sė tharė). 40. As dielli nuk mund ta arrijė hėnėn, e as nata para ditės po secili noton nė njė galaksion.

(39:5): Ai krijoi qiejt e tokėn me qėllim tė caktuar; Ai natėn mbėshtjell (vendi tė) ditės dhe ditės ia mbėshtjell natės; Ai nėnshtroi diellin dhe hėnėn, qė ssecili lėviz deri nė njė afat tė caktuar, pra Ai ėshtė ngadhėnjyesi, mėkatfalėsi.

(13:2): All-llahu ėshtė Ai qė ngriti qiejt pa ndonjė shtyllė. Ju i shihni ato. Ai u vendos mbi Arsh dhe nėnshtroi diellin e hėnėn qė ēdo njėri udhėton deri nė njė afat tė caktuar;

(21:33): Ai ėshtė qė krijoi natėn e ditėn, diellin e hėnėn dhe secili prej tyre noton nė orbitė.

(18:86): Deri kur vendperėndimin e diellit, e gjeti se po perėndon nė njėfarė burimii me lym tė zi dhe aty e gjeti njė popull.(21:32): Qiellin ua kemi bėrė kulm tė sigurt, por ata zbrapsen prej atyre argumenteve.

(31:10): Ai i krijoi qiejt pa shtylla, sikurse po i shihni e nė tokė vendosi kodra tė rėnda qė tė mos luajė vendi bashkė me ju e nėpėr tė shpėrndau nga tė gjitha gjallesat, dhe nga qielli Ne kemi lėshuar shi e kemi bėrė tė mbijnė nė tė nga tė gjitha llojet mė tė dobishme.

(2:22): Ai, i cili pėr ju bėri tokėn shtrat, (vendbanim) e qiellin kulm, e prej qiellit ju lėshoi shi me tė cilin ju siguroi lloje tė frutave si ushqim pėr ju, pra mos i pėrshkruani All-llahut shokė, duke qenė se ju e dini (qė Ai nuk ka shokė).

(67:5): Ne, qiellin mė tė afėrt e kemi zbukuruar me kandila (yje ndriquese) dhe ata ikemi bėrė gjuajtės kundėr djajve, tė cilėve u kemi pėrgatitur dėnim me zjarr shumė tė madh.

(78:19): Dhe qielli hapet e bėhet dyer-dyer.

(81: 1-2): 1. Kur dielli tė jetė mbėshtjellur (dhe errėsohet), 2. Dhe kur yjet tė kenė rėnė (e shkapėrderdhur),
Shkencė kuranore...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.4.2008, 19:58   9
kalimtar/e
 
Do tė fali allahu ēdo gjė ?


Po

Citim:
Nisa 4.110. Kush bėn ndonjė tė keqe apo ngarkon veten, pastaj kėrkon falje te All-llahu, ai e gjen All-llahun falės dhe mėshirues.

Zumer 39.53. Thuaj: "O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė All-llahut, pse All-llahu i falė tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė falė dhe ėshtė mėshirues!"

Jo

Citim:
Nisa 4.48. S’ka dyshim se All-llahu nuk falė (mėkatin) t’i pėrshkruhet Atij shok (idhujtarinė), e pėrpos kėtij (mėkati) i falė kujt tė do. Kush pėrshkruan All-llahut shok, ai ka trilluar njė mėkat tė madh.

Nisa 4.116. Ėshtė e vėrtetė se All-llahu nuk falė (mėkatin) t’i bėhet Atij shok, pos kėtij (mėkati), tė tjerat i falė atij qė dėshiron. Ai qė i pėrshkruan shok All-llahut, ai ka humbur dhe bėrė njė largim tė madh (prej tė vėrtetės).
Nisa 4.137. Vėrtet, ata qė besuan e pastaj tradhėtuan, pėrsėri besuane pastaj tradhtuan dhe e shtuan mosbesimin, All-llahu nuk u falė atyre as nuk i udhėzon nė rrugė tė drejtė.

Nisa 4.168. Ata qė nuk besuan dhe bėnė zullum, All-llahu as nuk ka pėr t’i falur as nuk ka pėr t’i drejtuar nė rrugė, pėrpos rrugės sė Xhehennemit, nė tė cilin do tė jenė pėrjetė tė pėrsosur. E pėr All-llahun kjo ėshtė lehtė.

Tewbe 9.80. Kėrko falje pėr ta ose mos kėrko (ėshtė njejtė), e edhe nėse kėrkon falje shtatėdhjetė herė, All-llahu nuk do t’ua falė, sepse ata mohuan All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, e All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė (tė shpėtimit) ata qė nuk respektojnė.

Muhammed 47.34. Ata qė nuk besuan dhe penguan tė tjerėt nga rruga e All-llahut, e pastaj vdiqėn duke qenė jobesimtarė, All-llahu kurrsesi nuk do t’ju falė atyre.

Munafikun 63.3-6  Ngase ata besuan (me gojė) e pastaj mohuan, andaj zemrat e tyre u mbyllėn dhe ata nuk kuptojnė.
Sa u pėrket atyre, ėshtė krejt njėsoj: si kėrkove pėr ta falje, si nuk kėrkove pėr ta falje (nga Zoti), sepse All-llahu kurrsesi nuk do t’i falė dhe ėshtė e sigurt se All-llahu nuk ia ofron udhėzimin popullit arrogant.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.4.2008, 22:57   10
art
 
Njė faqe nė anglisht shumė interesante dhe e besueshme, ku mundeni me gjet padrejtėsi tė ndryshme, mizori e dhunė, absurditete, kundėrthėnie e shumė dukuri te tilla nė Kuran. Nuk mungojnė edhe tė dhėnat qė janė tė gjykume si tė mira. Aty njėkohėsisht mundeni me e lexu gjithė Kuranin dhe me dukuritė e pėrmenduna tė nėnvizuara:

http://skepticsannotatedbible.com/quran/index.htm


Nėse dikush ka vėshtirėsi me gjuhėn angleze, atėhere mundeni me e lexu Kuranin nė shqip tek nyja ma poshtė. Fjalėt e dėshiruara mundeni me i rikėrku aty tė pėrkthyme.

http://sq.wikibooks.org/wiki/Kurani

Nė faqen e parė mundeni me ba kėrkime edhe pėr Bibėl nga dy dhiatat. Ka mjaft tė dhėna qė e klartėsojnė shėmtimin e kėtyne feve.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.9.2008, 21:58   11
art
 
Thėnia ma e marrėzishme nė Kuran

Citim:
Suretu En Nisaė (4)
82. A nuk e pėrfillin ata (me vėmndje) Kur’anin? Sikur tė ishte prej dikut tjetėr, pėrvrē prej All-llahut, do tė gjenin nė te shumė kundėrthėnie.
Cka ėshtė nė tė vėrtet qesharake ėshtė se Kurani ėshtė plot gabime e mospėrputhje me botėn e vėrtetė e mendimet e arsyshme... dhe sė fundi nuk dha asgjė tė re meqė vetė rrjedh prej Biblės dhe po ashtu ka shumė ndikime prej Judaizmit, zoroastrizmit e besimeve pagane, sidomos nga ato nė Mekė (ku emni Allah ose mė shpesh El llah thirrej pėr ni zot tė lart pagan) e po ashtu u ndikua nga filozofia greke (sidomos prej Hipokratit, Aristotelit dhe Platonit).

Mjaft kontradikta pėrmenden edhe kėtu. Ti kem parasysh edhe gabimet tjera qė theksojnė njė mospėrputhje tė marrėzishme me vėrtetimet shkencore.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.8.2009, 02:28   12
DarkGoroTh
 
Deshta me i postu edhe une nja 3 Ajete cka thot ne Kuran s'po di ndoshta ndokush i ka postu ose jo, por une si pash kerkun kshtu qe po i postoj:

kqyrne se qysh bjen ne kundershtim me vetveten Kurani:

Citim:
O ju qė besuat! Mos zini miq as jehuditė, e as tė krishterėt. Ata janė miq tė njėri-tjetrit. E kush prej jush i miqėson ata, ai ėshtė prej tyre. Vėrtetė All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin zullumqarė.

Luftoni ata derisa tė mos mbetet idhujtari (besim i kotė), e i tėrė adhurimi tė bėhet vetėm pėr All-llahun
. Po nėse ata ndalen (i japin fund mosbesimit), All-llahu ėshtė mbikėqyrės pėr atė qė veprojnė.
Citim:
(2.256) Nė fe nuk ka dhunė. Ėshtė sqaruar e vėrteta nga e kota. E kush nuk i beson tagutėt , e i beson All-llahut, ai ėshtė kapur pėr lidhjen mė tė fortė, e cila nuk ka kėputje. All-llahu ėshtė dėgjues i dijshėm.

(109.6) Ju keni fenė tuaj (qė i pėrmbaheni), e unė kam fenė time (qė i pėrmbahem)!
Tash logjikisht me mendu njeri, po del qe ne kundershtim ka dal Kurani pse? Sepse nje her po thot vriti Krishtert dhe Cifutet dhe pastaj me nje Ajet tjeter thot ne Fe nuk ka dhun, qysh nuk ka dhun kur haptazi kunder Krishterizmit dhe Cifutve kan than Vritni? Kjo eshte nje gabim shum i madh i ktij Libri siq e quajn Muslimanet Liber i Zotit...por nejse per mendimin tem mendoj qe hiq mashum se sa vet i dores se Njeriut!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.9.2009, 13:58   13
DarkGoroTh
 
Nuk po mundem ta gjej nje Sure qe thote kan drejt te martohen vajzat ne moshen e Puberteti pra 13 Vjecare ne qoftese dikush e din Suren le ta poston sepse po me duhet...

Flm....
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.11.2009, 17:07   14
DarkGoroTh
 
Sa ditė iu desh Allahut pėr tė shkatėrruar popullin e Adi-t?

Kurani flet nė pasazhe tė ndryshme rreth shkatrimit tė njerzėve qė jetonin nė "Adi" Se si Allahu i dėrgoi erėra tė forta si ndėshkim pė mosbindjen e tyre. Megjithatė Kurani bie nė kontraditė pėrsa i pėrket numrit tė ditėve qė erėrat rezistuan.

Citim:
Sure 54:18-19

Adi pėrgėnjeshtroi, e ēfarė ishte ndėshkimi Im dhe kėrcėnimi?.
Atyre Ne njė ditė fatkeqe tė pėrjetshme u lėshuam njė erė tė fortė.

Sure 41:16

Andaj Ne kundėr tyre lėshuam njė erė shumė tė ftohtė gjatė disa ditėve fatzeza pėr t'u dhėnė tė pėjetojnė dėnimin nėnēmues nė jetėn e kėsaj bote, ndėrsa dėnimi nė botėn tjetėr do tė jetė edhe mė i shėmtuar dhe ata nuk do tė ndihmohen.

Sure 69:6-7

Ndėrsa Adi ėshtė shkatėrruar me njė erė tė fortė, tė pakufishme.
Atė Ai e lėshoi kundėr tyre shtatė net e tetė ditė rresht,
kur shihje njerėzit nė to tė rrėzuar si tė ishi trupa hurmash tė zgavėruara.
Sipas Sures 54:19, erėrat vazhduan pėr njė ditė tė vetme, por sipas 41:16 pėrdor formėn shumėse qė sygjeron tė disa ditėve, dhe 69:7 e specifikon me pikmėri 8 ditė rresht.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.2.2010, 02:08   15
vampiro
 
Citim:
Thėnė nga DarkGoroTh

Nuk po mundem ta gjej nje Sure qe thote kan drejt te martohen vajzat ne moshen e Puberteti pra 13 Vjecare ne qoftese dikush e din Suren le ta poston sepse po me duhet...

Flm....
ja e kam pėrmend te nji koment ke tema ku myftiu i madh nė Arabi Saudite thotė qė pedofilia ėshtė nė rregull me allahun (pėrderisa e thot dhe Kurani):

Citim:
1. O ti pejgamber, kur t’i lėshoni gratė, lėshoni ato nė vigjilje tė fillimit tė pritjes sė tyre (nė kohėn e pastėrtisė sė tyre) dhe kohėn e pritjes mbanie mend mirė e kini frikė All-llahut, Zotit tuaj, dhe mos i nxirrni ato prej shtėpive tė tyre, e edhe ato tė mos dalin ndryshe vetėm nėse bėjnė ndonjė vepėr tė keqe tė vėrtetuar. Kėto janė dispozitat e All-llahut, e kush del jashtė dispozitave tė All-llahut, ai e ka dėmtuar vetveten. Ti nuk e di, All-llahu pas asaj mund tė tė jap diēka rishtazi.
(...)
4. E ato nga gratė tuaja tė cilave u ėshtė ndėrprerė cikli mujor (menstruacioni) nėse nuk e keni ditur, koha e pritjes sė tyre ėshtė tre muaj, e ashtu edhe ato qė ende nuk kanė pasur menstruacion. Ndėrkaq, pėr shtatzėnat afati i pritjes sė tyre ėshtė derisa tė lindin. E kush i frikėsohet All-llahut, Ai atij ia lehtėson punėn.
5. Ky ėshtė vendim i All-llahut qė ua zbriti juve, e kush e ka frikė All-llahun, Ai atij ia shlyen tė kėqijat dhe ia shton shpėrblimin.

http://www.iiu.edu.my/deed/quran/albanian/a65.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.3.2010, 00:48   16
Ermedin
 
O TI ZOTERI, A KE SY TI? NESE KE, SHIKO MIRE FJALET QE LIDHEN DHE ARGUMENTOJNE:1. NE VIRGJILJE (NE PASTERTI E KA KUPTIMIN) TE FILLIMIT TE PRITJES SE TYRE (KUR I PRESIN CIKLET, PASTAJ VJEN (LIDHET)


2. (TE E PARA SQAROHET PARA SE TE ARRIJNE, E TASH NESE E KANE PERJETUAR CIKLIN) GRAVE TUAJA QE U ESHTE NDERPRERE CIKLI...
(DMTH. E KANE PERJETUAR, DHE TASH E KALOJNE CIKLIN, SE NUK ESHTE TEMA PER CIKLIN, POR PER NDARJEN SE KUR NUK LEJOHET, DMTH. ATO KUR JANE NE CIKLE DHE KUR JANE NE SHTATZENI NUK LEJOHET NDARJA MES CIFTIT)

2. - GRAVE QE U ESHTE NDERPRERE CIKLI (DMTH. JANE NE SHTATZENI) >> DUHET TI PRITNI (PER TA VEREJTUR SAKTE SHTATZENINE E TYRE) - (PASTAJ PER ATA QE E KANE VEREJTUR, DITUR VAZHDON - PLOTESOHET PER DY GRUPET E BURRAVE) ASHTU EDHE PER ATO QE NUK KANE PASUR MENSTRUACIONE (DMTH. JU E KENI DITUR SE NUK KANE CIKLE, TASH JANE SHTATZENA, KJO LIDHET PRAPE) >> E PER SHTATZENAT (DERISA TE LINDIN, DMTH. SE DUHET BURRI TE KUJDESET PER TE, EDHEPSE ATO E KANE NDERMEND TE NDAHEN, KJO ESHTE OBLIGIM, PSE KUSH DO TA MBIKQYRE GRUAN E SHKRETE)...!!


E QARTE, SE FJALA E ZOTIT NUK ESHTE PER TE VEGJLIT, NUK SHIHET ME SY, POR ME ARSYE...
DIN TI GRAMATIKE... S'KAM KOHE EDHE KETE TE TA MESOJ... SA PER ATA PRIJESIT E ARABISE, ATA LE TE MARTOHEN VET SIPAS EPSHIT TE TYRE...
ALL-LLAHU NUK I KA URDHERUAR... EDHE MENDJA NUK E NGERTHEN KETE, SE ATO (VIRGJERESHAT) S'MUIND TE LINDIN, O ZOTNI E KE AJETIN...!!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.3.2010, 04:03   17
vampiro
 
mos ulėrit mėr ti, ēa ke qė shkru me kapitale? dhe lexoje prapė atė qė kam sjellė se ka kuptimin qė kur i ėshtė ndėrprerė menstruacioni se janė plakur dhe kur nuk i ka ardhur akoma menstruacioni se janė fėmijė. ti ske kuptuar as kontekstin aty, as shqipen. se ēa bėn lėmsh me fjalėt dhe thua gjėra qė s'i ka thėn teksti

ja ku i ke dhe shpjegimet nga arabėt vetė

Citim:
مصنف و لم يتم تدقيقه بعد Tanwīr al-Miqbās min Tafsīr Ibn ‘Abbās * تفسير

{ وَٱللاَّئِي يَئِسْنَ مِنَ ٱلْمَحِيضِ مِن نِّسَآئِكُمْ إِنِ ٱرْتَبْتُمْ فَعِدَّتُهُنَّ ثَلاَثَةُ أَشْهُرٍ وَٱللاَّئِي لَمْ يَحِضْنَ
وَأُوْلاَتُ ٱلأَحْمَالِ أَجَلُهُنَّ أَن يَضَعْنَ حَمْلَهُنَّ وَمَن يَتَّقِ ٱللَّهَ يَجْعَل لَّهُ مِنْ أَمْرِهِ يُسْراً }

(And for such of your women as despair of menstruation) because of old age, (if ye doubt) about their waiting period, (their period (of waiting) shall be three months) upon which another man asked: “O Messenger of Allah! What about the waiting period of those who do not have menstruation because they are too young?” (along with those who have it not) because of young age, their waiting period is three months. Another man asked: “what is the waiting period for those women who are pregnant?” (And for those with child) i.e. those who are pregnant, (their period) their waiting period (shall be till they bring forth their burden) their child. (And whosoever keepeth his duty to Allah) and whoever fears Allah regarding what he commands him, (He maketh his course easy for him) He makes his matter easy; and it is also said this means: He will help him to worship Him well.

http://altafsir.com/Tafasir.asp?tMad...&UserProfile=0
Citim:
مصنف و لم يتم تدقيقه بعد Tafsir al-Jalalayn * تفسير

{ وَٱللاَّئِي يَئِسْنَ مِنَ ٱلْمَحِيضِ مِن نِّسَآئِكُمْ إِنِ ٱرْتَبْتُمْ فَعِدَّتُهُنَّ ثَلاَثَةُ أَشْهُرٍ وَٱللاَّئِي لَمْ يَحِضْنَ
وَأُوْلاَتُ ٱلأَحْمَالِ أَجَلُهُنَّ أَن يَضَعْنَ حَمْلَهُنَّ وَمَن يَتَّقِ ٱللَّهَ يَجْعَل لَّهُ مِنْ أَمْرِهِ يُسْراً }

And [as for] those of your women who (read allā’ī or allā’i in both instances) no longer expect to menstruate, if you have any doubts, about their waiting period, their prescribed [waiting] period shall be three months, and [also for] those who have not yet menstruated, because of their young age, their period shall [also] be three months — both cases apply to other than those whose spouses have died; for these [latter] their period is prescribed in the verse: they shall wait by themselves for four months and ten [days] [Q. 2:234]. And those who are pregnant, their term, the conclusion of their prescribed [waiting] period if divorced or if their spouses be dead, shall be when they deliver. And whoever fears God, He will make matters ease for him, in this world and in the Hereafter.

http://altafsir.com/Tafasir.asp?tMad...&UserProfile=0
e thonė qartė qė ka tė bėjė me moshėn, pra kur femra s'ka mens. se ka kaluar moshėn dhe se s'ka mbushur moshėn. ju myslot ngelėt duke mėsuar pėr fenė tuaj nė faqe ateiste, u botė tė bezdisshėm. se sje i pari qė vjen me shpatė nė dorė sikur ēa ka ndodhur. s'keni faqe myslimane ku tė mėsoni?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.3.2010, 04:06   18
DarkGoroTh
 
Ermedin ne qoftese nuk tu shkruhet atehere mos shkruj hiq, se s'na han neve fort a hin ti ktu a cka bon fundi i fundit o Forum Ateist dhe jo Islamik kshtu qe mundesh edhe mos me postu fare ne kete Forum por ne qoftese don te flasesh me mire atehere copoja vetit do shapulla dhe rri urt qysh duhet...

Kshtu Suret po e tregojn nje kotradite qe po i tregon 3 menyra te Allahut se si e ka shkaterruar popullin e Adit, e tash une po du me dit cila o e vertet prej tyre? Sepse me i besu te tri Suret qe i kam parashtru atehere nuk jan te verteta se te triat s'mujn me u kan po dalin ne kotradite ndermjet veti atehere!

Por ajt po i lejme me nje ane keto Sure se nuk behet problemi i Allahut me keto se s'jon vetem keto Sure qe jan ne kontradite por jan shum shum Sure sa qe mundesh me i pa ne faqen e pare cka permban Kurani Arab.

Kshtu deshta te them si mundet Allahu ta denoj nje Popull ne kete bote? A nuk ja ka dhan Allahu lirin njeriut qe te bej cka dush ne kete bote per me ba njeriu cka te doj? Tash simbas ketyre gjerave ne nuk paskemi liri se Allahu po na pengojka neve ne zgjedhje apo?

Zoti kete bote e ka ba per me u provu njeri atehere nuk ka drejt per me ju perzi nje njeriu ne jete sepse kjo bote eshte e rrejshme simbas juve a kurse bota e perjetshme eshte ajo Xhenneti e ktu po du me than qe Zoti e ka ba nje gabim shum te madh qe e ka shkaterru popullin e Adit se Zoti s'ka drejt me shkaterru asnje Popull ose asnje njeriu t'ja marr jeten sepse Zoti e ka lan prov kete jete per tjetren...e ky Zoti i jot ka gabu shum, e kur gabon Zoti atehere nuk quhet Zot sepse aii po gabojka s'koka perfekt por te koka i gabueshem, per kete gje ai nuk quhet: ZOT.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.8.2010, 16:14   19
EuroStar1
 
1.

Citim:
2:30. (Pėrkujto Muhammed) Kur Zoti yt u tha engjėjve: “Unė po krijoj (po pėrcaktoj) nė tokė njė zėvendės!” Ata thanė: “A do tė vėshė nė te atė qė bėnė ērregullime dhe qė derdh gjaqet, e ne tė madhėrojmė Ty me lavdėrimin Tėnd dhe plotėsisht tė adhurojmė!” Ai tha: “Unė di atė qė ju nuk e dini!”
Pra engjejt e dinin se njerzit do benin rremuja dhe qe do derdhnin gjak...! Si duket kur ka krijuar Zoti njeriun paska ber ortakri me engjujt, sepse nga do ta dinin engjujt qe njeriu do derdhte gjak dhe do bente rremuja ? Sepse Zoti sapo ju prezantoi modelin e fundit "njeriun"

Citim:
2:31. E Ai (Zoti) ia mėsoi Ademit tė gjithė emrat (e sendeve), pastaj ato ua prezentoi engjėjve dhe u tha: “Mė tregoni pėr emrat e kėtyre (sendeve tė emėrtuara), nėse jeni tė drejtė (ēka mendoni)?”
Jo engjujt nuk e dinin emrin e kastravecit dhe specit etj sepse nuk jua kishte treguar Allahu, ndersa qe njeriu do derdhi gjak dhe do bej rremuj se nga e moren vesh dreqi e di, me duket se e paskan spiunuar

Citim:
2:32. (Engjėjt) Thanė: “Ti je i pa tė meta, ne nuk kemi dije tjetėr pėrveē atė qė na e mėsove Ti. Vėrtetė, Ti je i Gjithėdijshmi, i Urti!”
Po qe njeriu do bente gjakderdhje dhe rremuja nga e dinin?


2.

Citim:
2:28. Si e mohoni All-llahun, e dihet se ju ishit tė vdekur e Ai ju ngjalli, mandej ju bėn tė vdisni e pastaj ju ringjall, e mandej tek Ai do tė ktheheni?
...

Dmth sipas kuranit ne paskemi qene te vdekur dhe na ngjalli, pra ne paskemi jetuar njehere pastaj paskemi vdekur dhe pastaj u ngjallem dhe pastaj do vdesim dhe pastaj do na ngjalli ohuuuuu vdis e ngjallu po parajsa ku eshte


3.

Citim:
2:47. O bijtė e israilit, pėrkujtojeni dhuntinė Time, tė cilėn ua dhurova, dhe Unė ju pata (tė parėt tuaj) dalluar ndaj njerėzve tė tjerė (tė asaj kohe).
Zoti benka dallime mes njerzve

Citim:
21:109. E nėse ata refuzojnė, ti thuaju: "Unė ju njoftova juve nė mėnyrė tė barabartė, dhe se unė nuk e di se ėshtė afėr ose larg ajo qė po premtoheni?"
Edhe ka guxim me rrejt tani
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:39.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.