Kthehu   Kreu > Ateistėt > Absurditete fetare
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.6.2007, 09:00   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Bibla - kontradikta dhe absurditete


Librat "e shenjtė" pohohet se duke qenė fjalė e "zotit" janė tė pėrsosura, janė e vėrteta absolute, nuk kanė asnjė lloj gabimi, etj. etj. e duhen besuar e mbajtur lart si burim drite dhe udhėheqje shpirtėrore. Diēka nuk shkon ama... vetė librat.


Kush ka vajtur nė qiell?

Sipas Gjonit 3:13, askush nuk ka shkuar nė qiell veē Jezusit. Por me parė tek 2 i Mbretėrve 2:11 Elia ka vajtur nė qiell. Gjithashtu tek Hebrenjtė 11:5 Enoku u zhvendos tek "perėndia"... qė rri nė qiell.

Citim:
Gjoni 3:13 Askush nuk u ngjit nė qiell, pėrveē atij qė zbriti nga qielli, pra, Birit tė njeriut qė ėshtė nė qiell.

2 i Mbretėrve 2:11 Ndėrsa ecnin duke folur, ata u ndanė nga njeri tjetri nga njė qerre e zjarrtė dhe nga kuaj tė zjarrtė, dhe Elia u ngjit nė qiell nė njė shakullinė.

Hebrenjtė 11:5 Me anė tė besimit Enoku u zhvendos qė tė mos shikonte vdekje dhe nuk u gjet mė, sepse Perėndia e kishte zhvendosur; sepse para se tė merrej, ai pati dėshmimin se i kishte pėlqyer Perėndisė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.6.2007, 14:02   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Kush e ka parė "zotin"?

Askush nuk e ka parė ndonjėherė "zotin" [1 e Gjonit 4:12]
Amosi e ka parė "zotin" [Amosi 7:7]
Isaia e ka parė zotin [Isaia 6:1]
Askush se ka parė "zotin" veē "zotit" [Gjoni 1:18]
Moisiu e ka parė "zotin" [Ligji i Pėrtėrirė 34:10] [Eksodi 33:11]
Moisiu e ka parė "zotin" dhe nga prapa... [Eksodi 33:22-23]
Askush s'e ka parė dhe s'mund ta shohė "zotin" [1 e Timoteut 6:16]
Abrahami e ka parė "zotin" [Zanafilla 18:1]
Jakobi e ka parė "zotin" dhe ėshtė ndeshur me tė [Zanafilla 32]
Moisiu, Aaroni, Nadabi, Abihu dhe 70 pleq e kane parė "zotin" dhe kanė ngrėnė e pirė me "zotin". [Eksodi 24]Citim:
1 e Gjonit 4:12 Askush s`e ka parė ndonjėherė Perėndinė; po ta duam njeri-tjetrin, Perėndia qėndron nė ne dhe dashuria e tij ėshtė e pėrsosur nė ne.

Amosi 7:7 Ja ē`mė bėri tė shoh: Zoti rrinte drejt mbi njė mur tė ndėrtuar me plumbēe dhe me njė plumbēe nė dorė.

Isaia 6:1 Nė vitin e vdekjes sė mbretit Uziah, unė pashė Zotin tė ulur mbi njė fron tė ngritur dhe tė lartė, dhe cepat e mantelit tė tij mbushnin tempullin.

Gjoni 1:18 Askush s`e pa Perėndinė kurrė; i vetėmlinduri Bir, qė ėshtė nė gjirin e t`Et, ėshtė ai qė e ka bėrė tė njohur.

Ligji i Pėrtėrirė 34:10 Nuk doli mė nė Izrael njė profet i ngjashėm me Moisiun, me tė cilin Zoti fliste sy pėr sy,

Eksodi 33:11 Kėshtu Zoti fliste me Moisiun ballė pėr ballė, ashtu si njė njeri flet me mikun e tij; pastaj Moisiu kthehej nė kamp.

Eksodi 33:22 dhe ndėrsa do tė kalojė lavdia ime, unė do tė tė vė nė njė tė ēarė tė shkėmbit dhe do tė tė mbuloj me dorėn time, deri sa tė kem kaluar; 23 pastaj do ta tėrheq dorėn dhe ti do tė mė shikosh nga kurrizi; por fytyra ime nuk mund tė shihet".

1 e Timoteut 6:16 ai qė i vetmi e ka pavdekėsinė dhe rri nė dritė tė paafrueshme, tė cilėn asnjė njeri nuk e ka parė kurrė dhe as mund ta shohė; atij i qoftė nderi dhe pushteti i pėrjetshėm. Amen.

Zanafilla 18:1 Zoti iu shfaq Abrahamit nė lisat e Mamreut, ndėrsa ai ishte ulur nė hyrje tė ēadrės nė zheg tė ditės.

Zanafilla 32:24 Kėshtu Jakobi mbeti vetėm dhe njė burrė luftoi me tė deri nė agim. 25 Kur ky burrė e pa se nuk mund ta mundte, i preku zgavrėn e ijės; dhe zgavra e ijes sė Jakobit u pėrdrodh, ndėrsa ai luftonte kundėr tij. 26 Dhe ai tha: "Lėrmė tė shkoj, se po lind agimi". Por Jakobi iu pėrgjegj: "Nuk do tė tė lė tė shkosh, nė rast se nuk mė bekon mė parė!". 27 Tjetri i tha: "Cili ėshtė emri yt?". Ai u pėrgjegj: "Jakobi". 28 Atėherė ai i tha: "Emri yt nuk do tė jetė mė Jakobi, por Israel, sepse ti ke luftuar bashkė me Perėndinė dhe me njerėzit, dhe ke fituar". 29 Jakobi i tha: "Tė lutem, tregomė emrin tėnd". Por ai iu pėrgjegj: "Pse e do emrin tim?". 30 Dhe kėshtu ai e bekoi. Atėherė Jakobi e quajti kėtė vend Peniel, sepse tha: "E pashė Perėndinė ballė pėr ballė dhe jeta ime u fal".

Eksodi 24:9 Pastaj Moisiu dhe Aaroni, Nadabi dhe Abihu dhe shtatėdhjetė nga pleqtė e Izraelit u ngjitėn, 10 dhe panė Perėndinė e Izraelit. Nėn kėmbėt e tij ishte si njė dysheme e punuar me safir, e qartė si qielli vetė. 11 Por ai nuk e shtriu dorėn kundėr krerėve tė bijve tė Izraelit; dhe ata e panė Perėndinė, dhe hėngrėn dhe pinė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.6.2007, 14:20   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Nefilimėt e papėrmbytshėm

Bibla pėrmend herė pas here kėta gjigandėt nefilimė. Sipas Zanafillės 6:4 ata jetonin nė tokė pėrpara pėrmbytjes. Sipas Zanafillės 7:23 ēdo gjė nė tokė u zhduk (njerėzit, kafshėt, krijesat qė ecin nė tokė dhe zogjtė e ajrit). Vetėm Noa dhe ata qė qenė me tė nė arkė shpėtuan. Por sipas Numrave 13:33 nefilimėt vazhdonin tė jetonin dhe pas pėrmbytjes. Tani, si ėshtė e mundur kjo gjė, kur ēdo krijesė u zhduk dhe Noa mori nė arkė vetėm kafshėt, shpendėt dhe familjen e tij, por jo ndonjė nefilim? Hmm...Citim:
Zanafilla 6:4 Kishte gjigantė mbi tokė nė ato kohė, madje edhe mė vonė, kur bijtė e Perėndisė iu afruan bijave tė njerėzve dhe kėto u lindėn atyre fėmijė.

Zanafilla 7:23 Dhe tė gjitha gjallesat qė ishin mbi faqen e dheut u shfarosėn: duke filluar nga njeriu deri te bagėtia, te gjarpėrinjtė dhe zogjtė e qiellit; ato u shfarosėn nga toka dhe shpėtoi vetėm Noeu bashkė me ata qė ishin me tė nė arkė.

Numrat 13:33 Pėrveē kėsaj aty pamė gjigantė (pasardhėsit e Anakut rrjedhin nga gjigantėt), pėrballė tė cilėve na dukej se ishim karkaleca, dhe kėshtu duhet t`u dukeshim atyre".
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.6.2007, 14:37   4
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Duhet ta duam "zotin" apo ta kemi frikė?

Zoti nuk ėshtė zot trazirash, por i paqes [1 Korintasve 14:33]
Zoti ėshtė burrė lufte [sipas origjinalit Eksodi 15:3]
Zoti ėshtė ziliqar [Ligji i Pėrtėrriė 4:24].
Duhet ta duam zotin [LiP 6:5]
Duhet ta kemi frikė [LiP 6:13]
Duhet ta duam [Mateu 22:37]
Ta kemi frikė [1 e Pjetrit 2:17]
Dashuria s'mund tė pėrzihet me frikėn [1 e Gjonit 4:18]Citim:
1 Korintasve 14:33 sepse Perėndia nuk ėshtė Perėndi trazimi, por paqtimi si nė tė gjitha kishat e shenjtorėve.

Eksodi 15:3 Zoti ėshtė njė luftėtar, emri i tij ėshtė Zoti.

Ligji i pėrtėrirė 4:24 Sepse Zoti, Perėndia yt, ėshtė njė zjarr qė tė konsumon, njė Zot ziliqar.

Ligji i Pėrtėrirė 6:5 Ti do ta duash, pra, Zotin, Perėndinė tėnd, me gjithė zemėr, me gjithė shpirt dhe me tėrė forcėn tėnde.

Ligji i Pėrtėrirė 6:13 Do tė kesh frikė nga Zoti, Perėndia yt, do t`i shėrbesh dhe do tė betohesh pėr emrin e tij.

Mateu 22:37 Dhe Jezusi i tha: ``"Duaje Zotin, Perėndinė tėnde me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd dhe me gjithė mendjen tėnde".

1 e Pjetrit 2:17 Nderoni tė gjithė, doni vėllazėrinė, druani Perėndinė, nderoni mbretin.

1 e Gjonit 4:18 Nė dashuri nuk ka frikė, madje dashuria e pėrsosur e nxjerr jashtė frikėn, sepse frika ka tė bėjė me ndėshkimin, dhe ai qė ka frikė nuk ėshtė i pėrsosur nė dashuri.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.6.2007, 15:15   5
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Gėnjen "zoti", apo thotė tė vėrtetėn?


"Zoti nuk gėnjen, nuk e ndryshon mendjen" [1 i Samuelit 15:29] -
Zoti gėnjen Adamin se do vdesė ditėn qė do hajė frutin, por Adami jeton pas asaj, largohet nga Edeni dhe jeton 930 vjet [Zanafilla 2:17 -- 5:3-5]
"Pėr zotin ėshtė e pamundur tė gėnjejė" (Hebrenjve 6:18 - gjė qė tregon se nuk ėshtė as "i gjithėfuqishėm")
"Rruga e tij ėshtė e pėrsosur" [2 i Samuelit 22:31]
Zoti gėnjen [2 e Thesalonikasve 2:11]
Ndryshon mendje dhe nuk bėn atė qė thotė [Jona 3:10]
"Zoti e mban premtimin, nuk ndryshon mendje, atė qė thotė e bėn" [Num 23:19]
Nuk e mban premtimin dhe ndryshon mendje [1 i Samuelit 2:30]
Zoti profetizon se qyteti i Tyrit do shkatėrrohet, banorėt e tij do vriten, mallrat e tyre do plaēkiten dhe nė gėrmadhat e qytetit nuk do tė ringrihet mė qytet. [Ezekieli 26] Po pak mė poshtė [Ezekieli 29], Tyri jo vetėm qė nuk shkatėrrohet (dhe ekziston akoma dhe sot) por qėndresa e tij qe aq e fortė saqė ushtria babilone iku me bisht nė shalė e as vrau, preu, plaēikiti, a shkatėrroi! Kėshtu qė "zoti" e mendon dhe njė herė dhe qė mos ta lėrė duarthatė i premton kėsaj radhe Egjyptin...


Citim:
1 i Samuelit 15:29 Lavdia e Izraelit nuk do tė gėnjejė, dhe nuk do tė pendohet, sepse ai nuk ėshtė njeri qė tė pendohet.

Zanafilla 2:17 por mos ha nga pema e njohjes tė sė mirės dhe tė sė keqes, sepse ditėn qė do tė hash prej saj ke pėr tė vdekur me siguri". -- Zanafilla 5:3 Adami jetoi njėqind e tridhjetė vjet dhe i lindi njė djalė qė i pėrngjiste, njė lloj nė shėmbėlltyrė tė tij dhe e quajti Seth. 4 Mbas lindjes sė Sethit, Adami jetoi tetėqind vjet dhe pati bij dhe bija. 5 Kėshtu Adami jetoi gjithsej nėntėqind e tridhjetė vjet; pastaj vdiq.

Hebrenjve 6:18 qė me anė tė dy gjėrave tė pandryshueshme, nė tė cilat ėshtė e pamundur tė Perėndia tė gėnjejė

2 i Samuelit 22:31 Rruga e Zotit ėshtė e pėrsosur; fjala e Zotit ėshtė purifikuar me zjarrin. Ai ėshtė mburoja e tė gjithė atyre qė kanė shpresė tek ai.

2 e Thesalonikasve 2:11 E prandaj Perėndia do t`u dėrgojė atyre njė gėnjim qė do t`i bėjė tė gabojnė, qė t`i besojnė gėnjeshtrės,

Jona 3:10 Kur Perėndia pa atė qė bėnin, domethėnė qė po ktheheshin nga rruga e tyre e keqe, Perėndia u pendua pėr tė keqen qė kishte thėnė se do t`u bėnte dhe nuk e bėri.

Numrat 23:19 Perėndia nuk ėshtė njė njeri, qė mund tė gėnjejė, as edhe bir njeriu qė mund tė pendohet. Kur ka thėnė njė gjė, nuk do ta bėjė? Ose kur ka shpallur njė gjė, nuk do ta kryejė?

1 i Samuelit 2:30 Prandaj kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: Unė kisha shpallur qė shtėpia jote dhe shtėpia e atit tėnd do tė kishin ecur gjithnjė para meje, por tani Zoti thotė: Qoftė larg meje kjo gjė; sepse unė nderoj ata qė mė nderojnė, por ata qė mė pėrēmojnė do tė pėrēmohen gjithashtu nga ana ime.

Ezekieli 26:7 Sepse kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ja, unė sjell nga veriu kundėr Tiros Nebukadnetsarin, mbretin e Babilonisė, mbretin e mbretėrve, me kuaj, me qerre, me kalorės dhe njė shumicė tė madhe njerėzish. 8 Ai do tė vrasė me shpatė bijat e tua qė janė nė fshat, do tė ngrejė kundėr teje kulla, do tė ndėrtojė kundėr teje njė ledh dhe do tė ngrejė kundėr teje njė ēati mburojash. 9 Do tė drejtojė kundėr mureve tė tua deshtė e tij dhe do tė rrėzojė kullat e tua me kazmat e tij. 10 Pėr shkak tė morisė sė kuajve tė tij do tė mbulohesh nga pluhuri i tyre; muret e tua do tė dridhen nga zhurma e kalorėsve, tė rrotave dhe tė qerreve, kur tė hyjė nėpėr portat e tua, ashtu siē hyhet nė njė qytet nėpėr tė cilin ėshtė hapur njė e ēarė. 11 Me kėmbėt e kuajve tė tij do tė shkelė tėrė rrugėt e tua, do tė vrasė popullin tėnd me shpatė dhe shtyllat e tua tė fuqishme do tė rrėzohen. 12 Do tė grabitin pasuritė e tua, do tė plaēkitin mallrat e tua, do tė rrėzojnė muret e tua, do tė shkatėrrojnė shtėpitė e tua tė bukura, do tė hedhin nė mes tė ujit gurėt e tua, drurin tėnd dhe tokėn tėnde. 13 Do tė bėj tė pushojė zhurma e kėngėve tė tua dhe zėri i harpave tė tua nuk do tė dėgjohet mė. 14 Do tė tė bėj si njė shkėmb tė zhveshur; do tė jesh njė vend pėr tė nderur rrjetat; nuk do tė rindėrtohesh mė, sepse unė, Zoti, fola, thotė Zoti, Zoti".

Ezekieli 29:18 "Bir njeriu, Nebukadnetsari, mbreti i Babilonisė, e vuri ushtrinė e tij nė njė shėrbim tė rėndė kundėr Tiros; ēdo kokė ėshtė bėrė e shogėt dhe ēdo shpatull e rrjepur; por as ai, as ushtria e tij nuk kanė nxjerrė nga Tiro ndonjė shpėrblim pėr mundin qė kanė bėrė kundėr tij". 19 Prandaj kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ja, unė i jap Nebukadnetsarit, mbretit tė Babilonisė, vendin e Egjiptit; ai do tė marrė pasuritė e tij; ai do tė marrė me vete robėr dhe do ta plaēkitė; dhe ky do tė jetė shpėrblimi pėr ushtrinė e tij. 20 Pėr mundin qė ke bėrė kundėr tij unė i jap vendin e Egjiptit, sepse kanė punuar pėr mua", thotė Zoti, Zoti.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.6.2007, 15:48   6
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
A numėron dot bibla?

Mė poshtė janė ca shembuj mbledhjesh tė rėndomta qė tregojnė kapacitetin matematik tė "zotit"...1

Citim:
Jozeu 15
21 qytetet e vendosura nė skajin e fisit tė bijve tė Judės, nė drejtim tė kufirit tė Edomit, nė Negev ishin: Kabtseeli, Ederi dhe Jaguri,
22 Kinahu, Dimonahu, Adadahu,
23 Kadeshi, Hatsori, Ithnami,
24 Zifi, Telemi, Bealothi,
25 Hatsor-Hadattahu, Kerioth-Hetsroni (domethėnė nė Hatsori),
26 Amami, Shema, Moladahu,
27 Hatsar-Gadahu, Heshmoni, Beth-Peleti,
28 Hatsar-Shuali, Beer-Sheba, Bizjothjahu,
29 Baala, Ijimi, Etsemi,
30 Eltoladi, Kesili, Hormahu,
31 Tsiklagu, Madmanahu, Sansanahu,
32 Lebaothi, Shilhimi, Aini, Rimoni; gjithsej njėzet e nėntė qytete me fshatrat e tyre.
29 qytete thotė Bibla. Por merrni e numėroni pėr dy sekonda! Ato janė 36!
2

Po aty:

Citim:
Jozeu 15
33 Nė ultėsirė: Eshaoli, Tsoreahu, Ashnahu,
34 Zanoahu, En-Ganimi, Tapuahu, Enami;
35 Jarmuthi, Adulami, Sosohu, Azekahu,
36 Shaaraimi, Adithaimi, Gederahu dhe Gederothaimi: katėrmbėdhjetė qytete me gjithė fshatrat e tyre;
14 sipas Biblės, por fatkeqėsisht qenkan 15...
3

Tek Esdra 2 kapitulli flet pėr popullsinė e izraelitėve dhe pasi jepen tė gjithė numrat, nė fund sipas Biblės shuma ėsht 42'360 vetė. Fatkeqėsisht shuma del 29'818 vetė. Kjo quhet nė zhargon dhe "saktėsi zvicerane"...

Tek Nehemia 7 numėrohet e njėjta popullsi si mė lart e pas gjithė numrave, shuma sipas Biblės ėshtė 42,360. Kryeni mbledhjen reale. Shuma del 31'098.

Pėrveē gabimit nė mbledhje, kėto dy kapituj bien nė kundėrshtim pėrsa i pėrket dhe shumės reale tė popullsisė!
4

Citim:
Esdra 1
8 Kiri, mbret i Persisė, i nxorri jashtė me anė tė Mithredathit, pėrgjegjėsit tė thesarit, dhe i numėroi pėrpara Sheshbatsarit, princit tė Judės.
9 Ja numri i tyre: tridhjetė legena prej ari, njė mijė legena prej argjendi, njėzet e nėntė thika,
10 tridhjetė kupa ari, katėrqind e dhjetė kupa argjendi tė dorės sė dytė dhe njė mijė veglat tė tjera.
11 Tėrė sendet prej ari dhe argjendi ishin pesė mijė e katėrqind. Sheshbatsari i solli tė gjitha, bashkė me tė mėrguarit qė u kthyen nga Babilonia nė Jeruzalem.
Bibla thotė 5'400. Por nėse blasfemojmė dhe i mbledhim vetė, si mė lart S = 30 + 1000 + 29 + 30 + 410 + 1000 = 2499 ! Hmm...
5

Citim:
Numrat 3
21 Nga Gershoni rrjedhin familja e Libnitėve dhe familja e Shimetėve; kėto janė familjet e Gershonitėve.
22 Ata qė u regjistruan, duke numėruar tėrė meshkujt e moshės njė muajsh e lart, ishin shtatė mijė e pesėqind.
...
27 Nga Kehathi rrjedhin familja e Amramitėve, familja e Itseharit, familja e Hebronitėve dhe familja e Uzielitėve; kėto janė familjet e Kehathitėve.
28 Duke numėruar tėrė meshkujt qė ishin nė moshė njė muajsh e lart, kishte tetė mijė e gjashtėqind vetė, qė kujdeseshin pėr shenjtėroren.
...
33 Nga Merari rrjedhin familja e Mahlitėve dhe familja e Mushitėve; kėto janė familjet e Merarit.
34 Ata qė u regjistruan, duke numėruar tėrė meshkujt nga mosha njė muajsh e lart, ishin gjashtė mijė e dyqind.
...
39 Tėrė Levitėt e regjistruar nga Moisiu dhe Aaroni nė bazė tė familjeve tė tyre simbas urdhrit tė Zotit, tė gjithė meshkujt qė nga mosha njė muajsh e lart ishin njėzet mijė.
Bibla thotė 20'000. Mbledhim S = 7500 + 8600 + 6200 = 22,300 !
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.4.2009, 01:07   7
art
 
Zoti, i mire per te gjith apo disa prej tyre?

Citim:
Psalmet 145:9
Zoti ėshtė i mirė me tė gjithė dhe plot dhemshuri pėr tė gjitha veprat e tij.
kundėr

Citim:
Jeremia 13:14
Do t'i copėtoj njėrin kundėr tjetrit, etėrit dhe bijtė sė bashku"", thotė Zoti. "Nuk do tė kem mėshirė, nuk do t'i fal, nuk do tė kem asnjė dhembshuri qė tė mė pengojė t'i shkatėrroj".


Jezusi, me i lart apo me i ulet se...?

Citim:
Gjoni 10:30
Unė dhe Ati jemi njė''.
kundėr

Citim:
Gjoni 14:28
Ju keni dėgjuar qė ju thashė: "Unė po shkoj dhe do tė kthehem te ju". Po tė mė donit, do tė gėzoheshit sepse unė thashė: "Po shkoj tek Ati"; sepse Ati ėshtė mė i madh se unė.
Ciles ti besoj tash?Me vra apo jo?

Eksodi 20:13
Nuk do tė vrasėsh.

Citim:
Leviticus 24:17
Kush ia heq jetėn njė njeriu, do tė vritet.
kundėr

Citim:
Eksodi 32:27
Dhe ai u tha atyre: "Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: "Secili prej jush tė vėrė shpatėn nė krahun e tij; kaloni dhe rikaloni nga njė hyrje e kampit nė tjetrėn, secili tė vrasė vėllanė e tij, mikun e tij, fqinjin e tij!"".
Citim:
1 i Samuelit 6:19
Zoti goditi disa njerėz tė Beth-Shemeshit, sepse kishin shikuar brenda arkės sė Zotit; ai goditi shtatėdhjetė njerėz tė popullit. Populli mbajti zi pėr ta, sepse Zoti e kishte prekur me njė fatkeqėsi tė madhe.
1 i Samuelit 15:2
Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Unė do ta dėnoj Amalekun pėr atė qė i bėri Izraelit kur i preu rrugėn, ndėrsa po dilte nga Egjipti.
1 i Samuelit 15:3
Tani shko, godit Amalekun dhe cakto shfarosjen e tė gjitha gjėrave qė ai ka pa pasur fare mėshirė pėr tė, por vrit burra dhe gra, fėmijė dhe foshnja gjiri, lopė e dhen, deve dhe gomarė".
1 i Samuelit 15:7
Sauli i mundi Amalekitėt nga Havilahu deri nė Shur, qė ndodhet pėrballė Egjiptit.
1 i Samuelit 15:8
Ai e zuri tė gjallė Agagun, mbretin e Amalekitėve, dhe vendosi shfarosjen e tė gjithė popullit, duke i vrarė me shpatė.
Citim:
Numrat 15:36
Kėshtu tėrė asambleja e ēoi jashtė kampit dhe e vrau me gurė; dhe ai vdiq, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun. Qėllimi i thekėve nė rrobat
Citim:
Osea 13:16
Samaria do tė shkretohet, sepse ka ngritur krye kundėr Perėndisė tė saj. Do tė bien nga shpata; fėmijėt e tyre do tė bėhen copė-copė dhe grave tė tyre me barrė do t'u ēajnė barkun".
Pra edhe te pafajshmit... por kush ke i fajshem se?


A e nderron Zoti mendjen?

Citim:
Malakia 3:6 

"Unė jam Zoti, nuk ndryshoj; prandaj ju, o bij tė Jakobit, nuk jeni konsumuar.
Citim:
Numrat 23:19
Perėndia nuk ėshtė njė njeri, qė mund tė gėnjejė, as edhe bir njeriu qė mund tė pendohet. Kur ka thėnė njė gjė, nuk do ta bėjė? Ose kur ka shpallur njė gjė, nuk do ta kryejė?
Citim:
Ezekieli 24:14
Unė, Zoti, fola; kjo gjė do tė ndodhė, unė do ta kryej; nuk do tė prapsem, nuk do tė kem mėshirė, nuk do tė pendohem. Ti do tė gjykohesh sipas sjelljes tėnde dhe sipas veprimeve e tua, thotė Zoti, Zoti".
kundėr

Citim:
Eksodi 32:14
Kėshtu Zoti ndryshoi mendim lidhur me tė keqen qė kishte thėnė se do t'i bėnte popullit tė tij.
Citim:
Zanafilla 6:6
Dhe Zoti u pendua qė kishte krijuar njeriun mbi tokė dhe u brengos pėr kėtė nė zemėr tė vet.
Zanafilla 6:7
Kėshtu Zoti tha: "Unė do tė shfaros nga faqja e dheut njeriun qė kam krijuar, duke filluar nga njeriu deri te kafshėt, te rrėshqanorėt, te zogjtė e qiellit, sepse pendohem qė i kam krijuar".
Po cka kane faj kafshet tash?

Citim:
Jona 3:10
Kur Perėndia pa atė qė bėnin, domethėnė qė po ktheheshin nga rruga e tyre e keqe, Perėndia u pendua pėr tė keqen qė kishte thėnė se do t'u bėnte dhe nuk e bėri.
(+ edhe - = -)

Pra Zoti i gjithedishmi e ndryshon mendjen. Por cka vlejne ato fjale (+) ne Bibel meqe prap rezultoj relativ?!


Zoti, i mire ke?

Citim:
Isaia 45:7
Unė formoj dritėn dhe krijoj terrin, sjell mirėqėnien dhe krijoj fatkeqėsinė. Unė, Zoti, i bėj tė gjitha kėto gjėra".
Citim:
Vajtimet 3:38
E keqja dhe e mira a nuk vijnė vallė nga goja e Mė tė Lartit?
Citim:
Ezekieli 20:25
Prandaj u dhashė statute jo tė mira dhe dekrete me tė cilat nuk mund tė jetonin;
Ezekieli 20:26
dhe i molepsa me vetė dhuratat e tyre, me qenė se ata kalonin nėpėr zjarr ēdo tė parėlindur tė tyre, pėr t'i katandisur nė shkretim tė plotė me qėllim qė tė pranonin qė unė jam Zoti.
Dhe njeriu gjykohet per shkaqet e Zotit?


Zoti asht paqesor?

Citim:
Romakėve 15:33
Edhe Perėndia e paqes qoftė me ju tė gjithė. Amen.
Citim:
Isaia 2:4 
Ai do tė sigurojė drejtėsi midis kombeve dhe do tė qortojė shumė popuj. Do t'i farkėtojnė shpatat e tyre duke i kthyer nė plugje dhe heshtat e tyre nė drapinj; njė komb nuk ka pėr tė ngritur shpatėn kundėr njė kombi tjetėr dhe nuk do tė mėsojnė mė luftėn.
kundėr

Citim:
Eksodi 15:3
Zoti ėshtė njė luftėtar, emri i tij ėshtė Zoti.
Citim:
Joeli 3:9-10
Shpallni kėtė midis kombeve: "Pregatitni luftėn, zgjoni njerėzit trima, le tė afrohen, le tė dalin gjithė luftėtarėt!
Farkėtoni shpata me ploret tuaj dhe ushta me drapėrinjtė tuaj. I dobėti le tė thotė: "Jam i Fortė!"".
Kundershtime te tilla gjejme edhe te Jezusi. Me sa e kujtoi ato jane te paraqituna ma nalt.

Citim:
Mateu 19:26
Dhe Jezusi duke pėrqėndruar shikimin mbi ata tha: ''Pėr njerėzit kjo ėshtė e pamundur, por pėr Perėndinė ēdo gjė ėshtė e mundur''.
Pra edhe nje Bibel e perkryer pa qindra kundershtimesh mes fjaleve te veta? Apo... a eshte e mundun Zoti me vullnetin e tij me e zhduk ekzistencen e dukurive qe e zhgenjejn para se me u pendu per krijimet e veta?

Se paku kjo do ishte e mundun nga Zoti qe krijoi gjith universin per 6 dite!

Citim:
Gjyqtarėt 1:19
Kėshtu Zoti mbajti anėn e Judės, qė dėboi banorėt e krahinės malore, por nuk mundi tė dėbojė banorėt e fushės, sepse kishin qerre tė hekurta.
...Pra nuk kishte mundesi me i shmang qerret e hekurta?

Pse ne kete rast po?

Citim:
Gjyqtarėt 4:
13 Kėshtu Sisera rreshtoi tėrė qerret e tij, njėqind qerre tė hekurta, dhe tėrė njerėzit qė ishin me tė, nga Haroshethi i kombeve deri nė pėrruan e Kishonit.

14 Atėherė Debora i tha Barakut: "Ēohu, sepse kjo ėshtė dita qė Zoti e dorėzoi Siseran nė dorėn tėnde. A nuk ka dalė vallė, Zoti para teje?". Kėshtu Baraku zbriti nga mali Tabor, i pasuar nga dhjetė mijė burra.

15 Zoti e mundi Siseran, tė gjitha qerret dhe tėrė ushtrinė e tij, qė u shfaros me shpatė pėrpara Barakut; por Sisera zbriti nga qerrja dhe iku me kėmbė.

16 Por Baraku i ndoqi qerret dhe ushtrinė deri nė Harosheth tė kombeve; dhe tėrė ushtria e Siseras u shkatėrrua nga goditjet me shpatė; nuk shpėtoi as edhe njė njeri.
Te vazhdojme tutje me disa fjale qe e pershkruajne persoshmerine e Zotit.

Citim:
Zanafilla 18:14
A ka vallė diēka qė ėshtė shumė e vėshtirė pėr Zotin?
Citim:
Jobi 42
1 Atėherė Jobi iu pėrgjigj Zotit dhe tha:

2 "E pranoj qė mund tė bėsh gjithēka, dhe qė asnjė nga planet e tua nuk mund tė pengohet.
-Ndoshta pergjigja e Zotit duhet te ishte: "gabohesh se nuk jam aq i perkryer".
Por atehere prap ish ra ne kundershtim me

Citim:
Jeremiah 32:27
"Ja, unė jam Zoti, Perėndia i ēdo mishi; a ka vallė ndonjė gjė tepėr tė vėshtirė pėr mua?".
Citim:
Jeremia 32:17
"Ah, Zot, Zot! Ja, ti e sajove qiellin dhe tokėn me fuqinė tėnde tė madhe dhe me krahun tėnd tė shtrirė. Nuk ka asgjė tepėr tė vėshtirė pėr ty.
Citim:
Luka 1:37
sepse me Perėndinė asgjė s'ėshtė e pamundshme''.
Citim:
Luka 18:27
Por ai tha: ''Gjėra tė pamundshme pėr njerėzit janė tė mundshme pėr Perėndinė''.
Citim:
Zbulesa 19:6
Dhe dėgjova njė si zė i njė turme tė madhe, dhe si zė shumė ujėrash dhe si zė bubullimash tė forta, qė thoshte: ''Aleluja, sepse filloi tė mbretėrojė Zoti, Perėndia ynė, i Plotfuqishmi!.

Sa ka pushtet Jezusi?

Citim:
Mateu 28:18
Pastaj Jezusi u afrua Mateu 20:23dhe u foli atyre duke thėnė: ''Mua mė ėshtė dhėnė ēdo pushtet nė qiell e nė tokė.
kundėr

Citim:
Mateu 20:23
Atėherė ai u tha atyre: ''Ju me tė vėrtetė do ta pini kupėn time dhe do tė pagėzoheni me pagėzimin me tė cilin unė do tė pagėzohem; por nuk ėshtė nė dorėn time qė tė uleni nė tė djathtėn time ose nė tė majtėn time, por u ėshtė rezervuar atyre, tė cilėve u ėshtė pėrgatitur nga Ati im''.
Citim:
Marku 6:5
Dhe nuk mundi tė kryejė aty asnjė vepėr tė pushtetshme, pėrveēse shėroi disa tė lėngatė, duke vėnė mbi ta duart.

Mendoj se mjaftojne keto te dhena mjaftojne. Nese ka nevoj me ekzaminu me shume kundershtime, mundeni me i gjet 398 ketu:

http://skepticsannotatedbible.com/contra/by_name.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.4.2013, 17:25   8
Stiven
 
Feja e krishteret eshte e zhytyr ne kontradita te shumta me shkencen jo me kot prifterinjte mesjetar dogjen Xhordano Brunon apo Galileon,edhe pse sot mundohen ta manipulojne te verteten e shkuara i ndjek gjithmone ata.

Ja nje afresk kishtar qe tregon formen e tokes.

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:48.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.