Kthehu   Kreu > Ateistėt > Shkencė dhe teknologji
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 7.10.2009, 14:28   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Hapėsirė: Raketa me plazmė, nė Mars pėr 39 ditė


Citim:
Plasma Rocket Could Travel to Mars in 39 Days

Emri:  adastravasimr.jpg
Shikimet: 60
Madhėsia:  7,6 KB

A 10- to 20-megawatt VASIMR engine could propel human missions to Mars in just 39 days, whereas conventional rockets would take six months or more.

http://www.physorg.com/news174031552.html

Citim:
A Rocket for the 21st Century

VASIMR stands for “Variable Specific Impulse Magnetoplasma Rocket.” It’s a plasma-based electric rocket engine, so it’s different from conventional chemical rockets, which are propelled by the combustion of rocket fuel. VASIMR isn’t based on chemical reactions. Instead, it uses plasma, which is a gas that’s been heated to extremely high temperatures, temperatures approaching that of the Sun.

Because it’s so hot, the plasma can’t be handled with any conventional materials. We have to use superconductors to generate electromagnetic fields to contain the plasma, form it into a jet, and guide it out the back of the rocket engine.

VASIMR is meant for use in outer space—it won’t replace chemical rockets for launching payloads into orbit.

http://seedmagazine.com/content/arti..._21st_century/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 02:59.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.