Kthehu   Kreu > Ateistėt > Pyetje-pėrgjigje
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 23.9.2009, 09:40   1
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006

Libra fantastiko-shkencorė


Njė temė e lirė pėr libra fantastiko-shkencorė qė keni lexuar, mendoni tė lexoni apo qė ia vlejnė tė lexohen.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.9.2009, 12:14   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Fantashkencė tė arritur shqiptare mbaj mend vetėm "Drejt Epsilonit tė Eridanit" nga Arion Hysenbegasi, me peripeci udhėtimi hapėsinor dhe kontakt me civilizim nė planet tjetėr. Ka njė kopertinė me anijen "Kometa" dhe duhet tė kem qenė nė 8-vjeēare kur e kam lexuar..., dy herė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.9.2009, 13:39   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
U rigjet:

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	drejt_epsilonit_eridanit_arion_hysenbegas.jpg
Shikimet:	170
Madhėsia:	41,3 KB
NNJ:	7724
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.9.2009, 10:32   4
kalimtar/e
 
Citim:
Thėnė nga Legjion

Fantashkencė tė arritur shqiptare mbaj mend vetėm "Drejt Epsilonit tė Eridanit" nga Arion Hysenbegasi, me peripeci udhėtimi hapėsinor dhe kontakt me civilizim nė planet tjetėr. Ka njė kopertinė me anijen "Kometa" dhe duhet tė kem qenė nė 8-vjeēare kur e kam lexuar..., dy herė.
Jam habitur shumė kur e kam lexuar, prisja fantashkencėn tipike tė komunizmit, me Arbenin dhe Gonin qė dilnin nga shtėpia e pionierit dhe niseshin pėr ndonjė udhėtim. Ky libėr ja fuste edhe "Star Trek-ut". Tė them tė drejtėn e kam lexuar vonė, nga mosha 17 vjeēare, mė pėlqu aq shumė saqė fshehurazi vodha kartelėn e biblotekės dhe nuk e ktheva mė. Mė ka mbetur nė mendje planeti me "qenie me bazė silici" dhe si i shpėtojnė tėrheqjes gravitacionale tė atij planetit tė madh.

Po "Zemra trime" e Flamur Topit, ju kujtohet?
"Ekspedita e kaltėr" autorin nuk e mbaj mend.
"Udhėtimi im i parė"
"Shėtitje nė hapėsirė"

Pastaj tregime tė bukura gjeje edhe te revista "Horizonti", e cila ishte plotėsisht ateiste.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.9.2009, 02:03   5
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Kėto janė pak a shumė romanet tona fantastiko-shkencore, gati tė gjitha nė kuadėr tė "Bibliotekės sė pionierit" tė shtėpisė "Naim Frashėri":
Nėpėr korridoret e thella tė Jonit, 1978, Bedri Dedja
Ekspedita e kaltėr, 1980, Bardhyl Xhama
Dy rrugė drejt ylberit, 1984, Thanas Qerama
Drejt Epsilonit tė Eridanit, 1984, Arion Hysenbegas
Udhėtim i jashtėzakonshėm, 1987, Astrit Bishqemi
Takim me yjorėt e Adės, 1988, Vangjel Dilo
Alarmet e qytetit Sdikuisht, 1989, Bedri Dedja
Lundrimi im i parė, 1990, Arion Hysenbegas
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.9.2010, 19:11   6
gurax
 
Frank Herbert - "Dune" ; si dhe librat e tjere ne serine Dune. Une kam lexuar "Dune" dhe "Dune Mesiah"
David Brin - "Sundiver"; "The Uplift War" ; "Brightness Reef"

Nga dikur, me ka pas pelqyer shume nje liber me tregime/mini-novela, "Efekti Barnhauz". Ky ishte dhe titulli i nje nga mini-novelat.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.1.2012, 02:04   7
gurax
 
Kam lexuar se fundi tashti "Childhood's End" nga Arthur Clarke (autori i 2001: Space Odisey). Liber shume i bukur, i denje per serine e botimeve ku bente pjese, SF Masterworks.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.7.2014, 21:42   8
Laissez-Faire
 
Ayn Rand - Revolta e Atlasit. E kam lexuar ne origjinal, anglisht... liber voluminzo... mbi 1000 fq. Eshte nje liber themelor qe ne Amerike eshte akoma best-seller sado qe eshte botuar rreth viteve 50 te shekullit te kaluar, del akoma ne listen e librave me te shitur te NYTimes. Edhe pse tematika kryesore eshte ajo ekonomike, fantashkencen e ka brenda, pra e lidhur me shume me teknologjite industriale... Ne mos gaboj duhet te jete perkthyer se fundmi edhe ne shqip, nga Amik Kasoruho... Besoj qe eshte nje nga librat qe nje ateist duhet me patjeter te lexoj ne jeten e tij...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.7.2014, 15:16   9
gurax
 
Nuk munda t'i rezistoj tundimit per te sjelle ketu disa pamje, paketime te reja te nje ideje tashme te vjeter.

Nndonese keto jane marre nga "Elysium", ne menyre te padiskutueshme mua me kujton perhere "2001: A Space Odisey"Per kenaqesine time dhe te tereve ju:  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 07:30.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.