Kthehu   Kreu > Ateistėt > Pyetje-pėrgjigje
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.12.2001, 11:06   1
123456
 

Pyetje Tregime fantastiko-shkencore


ju lutem kush mund te me bje nje udhetim fantastiko shkencore se me duhet nsr per pune me shkrim plssssssssss :(
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.12.2001, 00:01   2
ostro
 
kap nai episod nga startreku next generation dhe pėrshkruje
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.4.2012, 15:49   3
mima
 
po ku ka noj titull libri qe perdorin elemente fantastike se po na i kerkojne msuset
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.6.2012, 12:57   4
farmatech
 
shko te detyrashtepie.com
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.6.2012, 14:09   5
gurax
 
Nuk arrij te kuptoj, kalimtari farmatech, se cfare fiton nga pergjigje te llojit si ketu me lart, kur ne fakt pyetja e bere nga mima ka shume sens.

Mima, libra qe perdorin elemente fantastike ka shume. Kur flet per "elemente fantastike" ne fakt eshte nje game shume e gjere fantastike dhe perfshin cdo gje qe ka te beje me elemente qe lindin nga fantazia dhe qe nuk gjehen ne ate qe jemi mesuar ta quajme realitet.

Ketu mund te futen librat fantastiko-shkencore qe jane permendur edhe me perpara me kete teme, por edhe libra qe hyjne ne grupimin "fantazi", sic eshte psh "Lord of the Rings".

Sidoqofte, nese te duhen tituj librash, mund te shenosh te tere cfare jane permendur ketu, dhe edhe librat e Zhyl Vern (20000 lega nen det; Udhetim ne qender te Tokesl etj) si dhe librat e Isak Azimov (Foundation; Njeriu 200-vjecar; I-Robot) librat nga David Brin (Sundiver; Lufta per Uplift).

Ne fakt, ka shume, shume fare. Gjetja e nje liste eshte shume e thjeshte duke perdorur Google. Pjesa e veshtire eshte leximi i tyre.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.12.2012, 18:57   6
ai cuni
 
me jepni nje udhetim shkencor se me duhet neser per shkrim
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.12.2012, 18:34   7
franceska
 
me duhet nj pune me shkrim per udhetim mes shkencores dhe fantastikes
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.12.2012, 19:53   8
bla bla bla
 
ej, pershendetje me duhet nje tregim fantastiko shkencor por qe te ket ne lidhje me hapsiren ju lutem me ndihmoni!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.12.2012, 16:49   9
luli vocėrr
 
-.-

ObObo
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.12.2012, 23:59   10
lorena
 
kerkoj nje ese mbi nje udhetim mbi fantastiko shkencores
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.12.2012, 18:53   11
mali
 
ej, pershendetje me duhet nje tregim fantastiko shkencor por qe te ket ne lidhje me hapsiren ju lutem me ndihmoni!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.12.2012, 21:03   12
goc librazhdi
 
ju lutem me duhet patjeter nje tregim fantastiko shkencor me hapsiren qe permend vitin 7552 plzzzz...... :(
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.12.2012, 15:18   13
Yberkafsh
 
Urdhėro goc librazhdi

Citim:
Shpjegim pėr para-jasht'historikėt: kjo ėshtė njė prej atyre qė deri nė vitin 2140 janė quajtur fletushka udhėzuese.
  • Nė vitin 5403, tokėsorėt zbuluan pėrmjet njė largshikuesi thjerrė-ndjeshėm, tė ndėrtuar me xham organik tė pėrbėrė nga 10^987(n'fuqi) shkoptha tė syrit njerėzor, atė qė ata quajtėn Kufiiri i gjithėsisė. Botėn e tyre ata e quajtėn atėher e brendakufishmja
    Nė vitin 7548, ata patėn pėrfunduar hartimin e gjithė trupave qiellor dhe pėr herė tė parė nė historinė e tyre ata patėn vėrtetuar se ishin tė vetmit banor tė tė brendakufijshmes.
Nė vitin 7549, pas riprodhimit tė parė tė mos-lėndės, tokėsorėt parashtruan mundėsinė e depėrtimit matan Kufirit. Mos-lėnda ėshtė lloji mė parak i asaj qė do njihet mė vonė si ėndėrrealitetusi.
Nė vitin 7549, pas mbjelljes njėvjeēare tė moslėndės nė stėrfaqe(sipėrfaqe shumėpėrmasore"multidimesnionale") tė Kufirit, vihen re bulėzat e para tė matanlėndės: dėshmimi i parė se ka diēka matan Kufirit.
Viti 7550 shėnon pėrfundimin e punimeve parapėrgatitėse pėr shndėrrimin e lėndės organike tė tė gjith brendakufijshmes nė lėndėrgjegje. Pėrmjet kėti hapi synohej shumėzimi i mundėsive lėndėthurrėse, nė mėnyrė tė tillė qė Kufiri tė vetmatanizohej duke pėrthithur vetitė e lėkurės njerėzore.
Viti 7551, lėndėrgjegjėsimi pėrballet pėr herė tė parė me shfajen e lėndkujtesės.
Njerėzimi shkrin gjithė dallimin midis vetes dhe brendakufijshmes. Kufiri ndizet, sikur tė ishte njė ekran, dhe nė tė shfaqet nė rend mbrapavajtės e gjithė historia njerėzore.
Viti 7552: Kufiri shfaq ngjarjet e 2012ės.
Shikim tė kėnēėm
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.2.2014, 20:36   14
erijon
 
kėrkoj njė tregim fantastiko-shkencor si vishen,si ushqehen,si argėtohen fėmijėt
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.2.2014, 23:06   15
yllka
 
ju lutem me duhet nje tregim fantastiko-shkencor
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.2.2014, 12:48   16
granit
 
pershendetje tregimet fantastiko-shkencore me pelqejn shum
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.2.2014, 13:41   17
aab
 
ju luten um duhet nje tregim fantastiko shkencor
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.3.2014, 21:31   18
gurax
 
Universi mbi Tavoline - Michael Swanwick

"Afrohu edhe pak. E sheh tashti? Mire."
"Cfare eshte ajo?"
"Nje atom hidrogjeni. Deshiron qe te krijoj edhe nje tjeter?"
"Si e bere?"
"Tashti, kjo hapesira sferike ketu mbi tavoline eshte nje fllucke vakumi te forte qe e krijova me ane te... sa familjar je me analizen matematike te vektoreve n-dimensionale?"
"Mmmm..."
"Ok, do e thjeshtojme. Ajo qe po sheh eshte nje univers portabel artificial."
"Vertet? Me yje dhe bote dhe cdo gje brenda?"
"Ne fakt deri tani ka vetem nja 20 atome hidrogjeni."
"Ahhh.."
"Prit pak. Vetem nje sekonde. Shihe prape tashti."
"Uuu. Po cfare bere?"
"Ftoha pak fluksin subatomik. Kjo krijon shume atome hidrogjeni."
"Po ato si shkendija cfare jane?"
"Po kombinohen. Tashti eshte plot me molekula hidrogjeni. Prit ta perziej pak."
"Yje, yje! Sa shume yje. Miliarda."
"Vazhdo shih akoma."
"Atje, ai atje shpertheu. Edhe ai tjetri. U bene shume qe po shperthejne."
"Supernova. Ky eshte nje moment i rendesishem ne jeten e cdo universi. Sic e pame ne fillim yjet ishin te perbere vetem nga hidrogjen. Por ne qender te yjeve ka gravitet te larte, nxehtesi dhe rrezatim, i cili e transformon hidrogjenin ne hekur, kalcium, plutonium - ne fakt te tere elementet e tabeles periodike."
"Interesante."
"Po, dhe tashti po clirohen neper te tere universin. Gjenerata tjeter e yejeve tashti do te jete me shume elemente dhe mund te formojne planete qe tashti e tutje."
"Cfare kane te vecante planetet? Ata as edhe drite nuk mund te prodhojne."
"Jeta bir, jeta. Oqeane me uje, hidrokarburet me zinxhir te gjate, komplet te tera cfare te jene. Sistemet veteorganizues. Strukturat komplekse. Evolucioni. Fiton disa kafshe te mahnitshme."
"Sa zgjat dicka e tille?"
"Nuk mund ta them me siguri. Zakonisht ne kete moment pak a shume, e fik universin."
"Si? Pse?"
"Po e le te ndezur per shume kohe, lind inteligjenca. Anije te vogla kozmike qe levizin kudo ne te tera drejtimet. Dhe menjehere pa u kuptuar vec kur i tere universi infektohet ne cdo cep. Nuk kane fund me ligesite. Levizin yje, ndryshojne dhe rindertojne galaktika, lloj lloj gjerash."
"Shume te keqinj me duken."
"Ashtu eshte. Sapo inteligjenca shperthen e lire, universi behet komplet i pavlere. Gjeja me e mire qe mund te besh ne kete rast eshte te ndryshosh konstantet perseri dhe rri e shih se si yjet shperthejne e behen pluhur nje e nga nje."
"Shume interesante. Nuk i dija te tera keto. Sidoqofte po mendoj te iki te pi dicka. A vjen edhe ti me mua?"
"Nisu perpara, vij menjehere dhe te arrij rruges."
"Ka ndonje gje?"
"Tek ai planeti atje bardh e blu eshte duke lindur nje civilizim. Para se ta fik universin dua te pres derisa te krijojne versionin e tyre te universit portabel artificial."
"Po pse?"
"E di qe duket budallallek, por fundi i universit eshte shume me i bukur kur bastardet e vegjel mund ta shohin qe po vjen."

-- perkthyer nga gurax
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.4.2014, 16:13   19
Jeta
 
pershendetje me duhet nje tregim fantastiko shkencor ^_^ mund ta shkruaniii ??
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.5.2014, 15:28   20
Elona
 
ju lutem me krijoni nje tregim ne veten e pare....... tema deshiroj edhe un te shkoj ne hapesire ne qofte se mundeni te luem me coni tani se me duhet patjeter :(
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 16:08.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.