Kthehu   Kreu > Ateistėt > Pyetje-pėrgjigje
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 3.9.2010, 20:05   1
evola
 

Literaturė ateiste


Nė pėrgjithėsi mungojnė temat ateiste, filozofike e shkencore nė Shqipėri, mungon dhe literatura e tillė nė shqip. Ēfarė librash tė tillė mendoni se ia vlejnė tė lexohen, qė pėrkojnė dhe me ateizmin d.m.th.?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.10.2010, 20:21   2
Antipatrea
 
Kjo lloj literature ne fakt mungon komplet ne shqip. Pervec Dawkins, a e di njeri nese jane perkethyer ne shqip librat e Hawking, Hitchens, Mlodinow, dhe mbi te gjitha bibla e ateizmit per mendimin tim, Antikrishti i Nices (Nietzsche).

Per te gjithe ata qe jane te interesuar, libri i Stephen Hawking qe doli ne treg muajin e kaluar, The Great Design, eshte shume interesant dhe i lezetshem per tu lexuar. Eshte ne fakt nje studim shkencor por i treguar mjeshterisht me gjuhen e perditshme duke i shtuar edhe nga nje doze humori te holle anglez, ne menyre qe te lexohet lehtesisht nga te gjithe... S'eshte e nevojshme te kuptosh shume nga fizika qe te lexosh librin dhe te te pelqeje....
Shpresoj qe te perkethehet ne shqip sa me shpejt dhe te kene mundesi ta lexojne te gjithe...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.10.2010, 16:22   3
evola
 
Nga Dawkins kam lexuar "The Blind Watchmaker", por as kjo nuk ėshtė e pėrkthyer nė shqip mė duket.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.10.2010, 18:23   4
GodDelusion
 
Po, evola, edhe ai ėshtė njėri ndėr librat e tij. Richard Dawkins nė fillim ėshtė popullarizuar me librin e tij tė parė "Selfish gene". Libri i tij i fundit poashtu shume i mire, eshte "The Greatest Show On Earth". Por bujė tė veēantė ka patur libri i tij "GOD DELUSION" qė i kushtohet religjioneve.

Pėr fat tė keq literaturė e kėtillė nė Kosovė mungon edhe mė shumė se sa nė Shqipėri.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.10.2010, 13:44   5
gurax
 
Citim:
Por bujė tė veēantė ka patur libri i tij "GOD DELUSION" qė i kushtohet religjioneve.
E kam lexuar kete liber. Si perhere, Dawkins nuk para i ha shume per te qene "Politically Correct" ne terminologji dhe e quan cdo gje me emrin e vertete.

Nga Dawkins kam lexuar dhe "The Selfish Gene" qe edhe ai eshte nje kryeveper. Dua te lexoj "The Blind Watchmaker" por qe akoma nuk kam mundur ta shtie ne dore.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.12.2010, 23:26   6
kalimtar/e
 
Mire ju qe lexoni e gezoni, po ne te shkretet qe s'dime dy fjale gjuhe te huaj si do na veje halli? Nese dikush merr persiper te perktheje, une jam gati per kontribut (modest, nga rroga). Mbase duhet testuar e levizur ne kete drejtim.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.3.2012, 14:51   7
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006
Ekziston nė shqip pėrkthimi i gatshėm i "Atheism the case against God" nga Xhorxh Smithi, por siē kanė deklaruar nė disa raste shtėpitė botuese "nuk ka interes pėr kėtė lloj literature" dhe nuk e marrin pėrsipėr botimin.

Por ēėshtja ėshtė shumė mė e gjerė dhe mė e rėndė se kaq, pėr sa i pėrket tematikės sė faqes. Te ne mungon tėrėsisht literatura shkencore dhe mungon interesi i popullatės dhe i botuesve pėr tė. Gjithashtu niveli i pėrkthimeve nė fusha tė tilla ėshtė skandaloz, sepse nuk ka specialistė tė fushave, nuk ka kontroll prej tyre dhe nuk ka standardizim nė bashkėpunim me gjuhėtarė e pėrkthyes tė gjuhėve tė origjinės, i cili standardizim me radhėn e vet mund tė kryhet vetėm nėse ka njė organizėm qė i vė palėt tė bashkėpunojnė pėr tė caktuar disa standarde.

Dhe nė fund shkenca kėtej shihet si thjesht kuriozitet i ēastit, i tillė ėshtė niveli, sido qė ta rrotullosh apo ta zbusėsh.

Njė lėvizje nė drejtim tė literature tė tillė, nėse mund tė pėrafrohet disi, ka qenė nga shtėpia botuese "Ideart" qė ka nxjerrė njė kolanė tė Oksfordit me libra hyrės nė filozofėt evropianė, por vetėm kaq. Vetė filozofėt nuk qarkullojnė... P.sh. jemi nė vitin 2012 por as literatura e plotė e Niēes nuk ekziston nė shqip, le mė Smithi e tė tjerė. Megjithatė ėshtė nė treg shkrimtari i pėrrallave pėr fėmijė, Dan Brauni p.sh..., qė del e mjafton pėr lexuesin...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.11.2013, 15:29   8
paridi
 
Besoj se para se te botohet Deluzioni I Zotit eshte I nevojshem botimi I disa librave te tjere te te njejtit autor qe jane pararendes te ketij libri dhe krijojne nje ide paraprake te evolucionit dhe njohurive racionale te kuptimit te jetes. Keto libra si Gjeni Egoist ose Fenotipi I Zgjeruar etj jane shkruar ne njejten menyre nga i njejti autor dhe ofrohen per lexim nga programi I PhD ne universitetet evrojiane dhe amerikane ne studimet e avancuara te economise dhe shkencave ne specialitete te ndryshme per te krijuar nje vision te ri ne kuptimin racional te njeriut dhe sjelljes se tij. Keto lexime paraprake plotesojne me shembuj dhe fakte te shumte Iluzionin e Zotit duke percuar me tej idete e reja iluminste mbi fakte shkencore te vrojtueshme dhe deduksioneve qe nuk lene shteg per gabime.
Leximi i Iluzionit te Zotit pa nje lexim ose studim te mirefillte te ketyre librave qofte edhe nga autore te tjere ne fushen e teorise se evolucionit do conte ne pamundesine e trajtimit te ceshtjes ne menyre te bindshme. Kerkohet gjithashtu edhe nje njohuri e mjaftueshme ne fushen e kimise dhe fizikes per te mos thene gjenetikes qe kompleton konceptet e pershkruara ne liber.
I kam kerkuar profesorit te me jape mundesine e perkthimit dhe botimit te ketyre librave dhe jam ne pritje.
Gjithsesi, ne jemi ne kohen e duhur qe ti bejme present publikut shqiptar keto libra qe do jene nje hap I madh ne hapjen e mendjes.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.12.2013, 02:31   9
Navigatori
 
Ketu botohen me shume materialet fetare.Ndonje shtepi botuese duhet ti sjelli ne shqip keto libra.Ketu ska vetem fetare biles ne shqiptaret jemi me shume afetare
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 02:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.