Kthehu   Kreu > Ateistėt > Pyetje-pėrgjigje
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 7.12.2009, 02:09   1
antiteisti
 

Pse vetėm shqiptarėt u islamizuan e jo edhe grekėt, bullgarėt, serbėt?


a mund te me tregoj dikush: pse vetem shqiptaret u islamizuan e jo edhe greket qe ishin edhe me pran perandorise osmane, poashtu edhe bullgaret e serbet.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.12.2009, 15:54   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Shqiptarėt kanė ndėrruar fenė shumė herė. Na nuk kena traditė ortodokse as katolike, as muslimane.

Faltoret e ndryshme nėpėr troje tona janė tė gjithė tempuj ilirė tė kristianizuar.

Kurse shqiptarėt dhe boshnjakėt ishin tė vetmit qė u islamizuan sepse nuk kishin ndonjė lidhje tė fortė me ortodoksinė e cila mbėshtetej nga Kisha serbe dhe nga Kisha greke, e kėto tė fundit mbėshteteshin nga Sulltani.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.12.2009, 21:35   3
antiteisti
 
mendoj se kjo teme kerkon elaborim me te thuket. nuk me mbushet mendja me pergjigjen qe dhat. dihet se arberit apo iliret (pellazget) ishin baues kryesor te gadishullit dhe siq duket ishin edhe transmetuesit e pare te krishterimit nga azia per ne europe. Ateher si ka mundesi qe po ata te krishter te hershem te konvertohen ne musliman me teper se fqinjet e tyre qe ne shumicen e rasteve fene e krishter e muaren nga arberit.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.12.2009, 00:03   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
1. Transmetuesit e Krishterimit nga Azia nė Evropė, asesi nuk kanė qenė ilirėt. Madje ilirėt as qė kanė ardhur nė kontakt me krishterimin deri vonė.

2. Ata qė sollėn krishterimin nė Evropė ishin komunitetet hebraike qė kishin greqishten si gjuhė amtare. Prandaj me plot arsye krishterimi u konsiderua dhe ende sot duhet tė konsiderohet si njė sekt i judaizmit.

3. "Shėn Pali" asnjėherė nuk shkeli tokat e sotme ku jetojnė shqiptarėt.

4. Shqiptarėt janė konvertuar mė tepėr pėr arsyen qė t'a thashė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.12.2009, 03:19   5
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Shqiptarėt s'kemi qenė fetarė nė masė, por dhe kur jemi deklaruar si tė tillė jemi deklaruar sa pėr sy e faqe qė tė mos kishim pasoja ekonomike-politike. Psh. Gjon dhe Gjergj Kastrioti i ndėrronin fetė sipas drejtimit tė erės... Kjo dmth qė nuk i hante palla pėr asnjė fe, po e shfrytėzonin atė si vegėl politike pėr tė marrė mbėshtetje nė mbrojtjen e vendit. E njėjta gjė dhe me shqiptarėt e tjerė.

Pra kur thuhet qė "tė gjithė" u bėmė kristianė, nuk ėshtė e vėrtetė, ashtu si nuk ėshtė e vėrtetė qė "tė gjithė" u bėmė myslimanė. Sepse ndryshe nuk do t'i kishim ruajtur festimet pagane qė kemi ruajtur deri sot.

Kurse i ashtuquajturi "Shėn Pali" nuk ka ekzistuar nė histori, nuk e pėrmend askund HISTORIA. Ka dhe temė kėtu se si ka lindur pėrralla, Mosekzistenca historike e Krishtit dhe Pavlit.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.12.2009, 03:55   6
antiteisti
 
Si shpjegohen kto fakte qe sjellet ktu,

Citim:
"Shqiptarėt s'kemi qenė fetarė nė masė",

"Madje ilirėt as qė kanė ardhur nė kontakt me krishterimin deri vonė"
Shqiptaret (iliret) ose duhet ta kene pas te zhvilluar shum paganiznim dhe kultin ne zotrat e tyre ose te kene jetuar neper vise te pashkelura se perndryshe spo kuptoj pse te mos kene qene te dhene pas krishterimit te hershem.

me poshte po sjelli nje shkrim qe mua me duket bindes:

Citim:
Feja nė trevat shqiptare
Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirė

Krishterimi ėshtė apostolik, d.m.th ai ėshtė pėrcjellė tek arbrit direkt nga goja e vetė apostujve tė Jezus Krishtit dhe filloi tė pėrhapej nė Iliri qė nė shek. I-rė tė e.s. si fe e ligjshme. Apostulli Pal rreth vitit 57 shkruan “Kėshtu prej Jeruzalemit e pėrqark e deri nė Iliri kam kryer shėrbimin e ngjalljes se Krishtit, duke u pėrpjekur tė ungjillėzoj atje ku nuk ishte i njohur emri i Krishtit”.. Pėrveē Palit nė trevat ilire kanė predikuar edhe shumė shenjtorė tė tjerė dhe prej kėtej kanė kaluar nė hapėsirėn ballkanike nėpėrmjet rrugės Egnatia duke hyrė nė Durrės (Dyrrachium) pėr tė kaluar nė lindje. Dokumentet tregojnė se nė Durrės, nė vitin 58 ka pasur 60 familje tė krishtera.

Nė Iliri nisin aktivitetin peshkopėt mė tė hershėm tė krishterė, duke filluar me peshkopin Qesar tė Durrėsit nė vitin 70 e mė pas, Shėn Astin nė vitin 98. Shėn Asti u dėnua me vdekje nė vitin 116, nga perandori Trajan dhe sundimtari vendas, Agrikoli, pasi nė kėtė kohė Krishterimi ishte i paligjshėm dhe dėnohej nga Roma.

Qendrat e para tė krishtera tė themeluara nga veprimtaria predikuese e apostujve dhe pėrkrahėsve tė tyre ilirė nga shekulli I deri nė shekullin e IV (kur krishterimi u bė fe zyrtare) vėrtetohen nėpėr qytete si Durrėsi, Butrinti, Onhezmi (Saranda), Jerikoja, Vlora, Apolonia, Amantia, Bylisi (Balshi), Antipatrea (Berati), Skampis (Elbasani), Scodra (Scutari, Shkodra), Albanopolis, Lyhnidi (Ohri) etj.

Ndėr mozaikė e nė ndėrtime tė vjetra kishash, si nė Shėn Kollin e Kurjanit nė Fier, nė bazilikėn e Ballshit, etj janė ruajtur simbole paleokristiane (tė krishterimit tė vjetėr) enigmatike siē janė ato tė bimėve me gjethe nė formė zemre (shiko mozaikėt e Butrintit e gjetkė), figura e kryqit nė mozaikėt e Sarandės, figura e peshkut nė gdhendjet e Ballshit apo nė mozaikė tė tillė si ai i Linit ne Pogradec e gjetkė.

Kėto dėshmojnė se Iliria u bė qė nė fillim njė nga trevat kryesore tė pėrhapjes sė fesė sė krishterė pėr vetė lashtėsinė dhe shtrirjen e madhe tė popullsisė sė saj, zhvillimin e madh qytetės me kryeqendra tė tilla si Durrėsi, Apolonia, Shkodra etj; dhe pozitėn gjeopolitike mjaft tė favorshme duke u qenė njė korridor natyral ndėrmjet lindjes dhe perėndimit si pėr tė pėrēuar vlerat morale tė krishterimit ashtu edhe pėr tė transportuar ushtri dhe beteja pa fund.

Nė shek. IV . Krishterimi u shpall fe shtetėrore nga perandori Konstantini i Madh , u kodifikua nė Bibėl dhe u krijuan institucionet e tij : kishat dhe manastiret dhe njėkohėsisht hierarkia (kryesia) e tij : peshkopėt, kryepeshkopėt, abatėt dhe dioqezat e tyre me qendėr nė Romė. Kthimi i plotė i nė Krishterim nė trojet ku sot banojnė shqiptarėt, u krye gjatė shekujve V-VI tė e.s.

Shėn Jeronimi (Hieronymus) i Ilirisė bėri pėrkthimin e parė tė biblės latinisht ( La Vulgata) duke i dhėnė botės pėr herė tė parė librin e shenjtė nė mesin e shekullit IV. Kėshilli i Parė Ekumenik i Nikesė nė vitin 325, ishte i pari qė formuloi parimin bazė tė krishterimit: “Besoj nė njė Perėndi, Atin e tėrėfuqishėm, krijuesin e qiellit e tė dheut dhe tė gjithė tė dukurave e tė padukurave”. Shėn Niketa I Dardanisė (Remesianes) ėshtė krijuesi i kryelutjes (lutjes mė tė lartė) sė krishterimit TE DEUM LAUDAMUS (Ty zot tė lavdėrojmė) qė vazhdon tė jetė kryelutje edhe sot pas mė se 15 shekujsh. Konstantini i Madh nė luftė kundėr fiseve barbare urdhėroi ngritjen e disa bazilikave madhėshtore. Tipi i kėtyre bazilikave konstantiane ishte me dysheme drejtkėndėshe dhe nuk pėrjashtohej shtrimi i sipėrfaqes sė saj me mozaikė. Nė anėn e jashtme, ato kishin kolonada, ku sajohej hajati i kishės. Bazilika tė kėtij lloji janė hasur edhe nė Shqipėri, nė Butrint, Bylis, Antigonė, Tepe nė Elbasan e ndoshta edhe gjetkė.

http://sq.wikipedia.org/wiki/Feja_n%...evat_shqiptare
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.12.2009, 06:40   7
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kjo qė ke sjellė ti kėtu ėshtė thjesht propagandė kristiane pa ndonjė argument.

Dy fakte me rėndėsi mendoji:

- Paganizmi ishte aq i zhvilluar saqė monumentet pagane i takojnė kryesisht shekujve 3-4 pra edhe pas legalizimit tė krishterimit, ndėrsa ende nė shekullin 14 kemi arbėr qė nuk janė as katolikė as ortodoksė.

- Fakti tjetėr ėshtė nga Sonila Kora, "Krishterimi nė Epirus Nova". E vetmja bashkėsi kristiane e periudhės para Kostandinit dokumentohet tė ketė qenė ajo e Dyrrahut.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.12.2009, 16:46   8
antiteisti
 
kam edhe ca pyetje:

- ku jetojne arberit qe thua se nuk jan as katolik as aortodoks dhe qfar besimi kan ose si thirret besimi i tyre
- Predikimet e Palit neper Iliri jan pohime vetem te shqiptareve te krishter apo edhte te popujve tjer si dhe vatikanit.
- dhe te lutem a e din qfar besimi kishin arbereshet e Italis kur migruan, dhe qfar kan tash

flm per mirekuptim
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.12.2009, 21:35   9
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Citim:
- Predikimet e Palit neper Iliri jan pohime vetem te shqiptareve te krishter apo edhte te popujve tjer si dhe vatikanit.
Pėr Pa(v)lin nuk ka asnjė dokument historik qė tė pohojė se ka ekzistuar ndonjėherė. Krishterėt flasin me pėrralla biblike kur i pėrmendin emrin kėtij, por Bibla nuk ėshtė libėr historik. Nuk mund tė flasė kush pėr personazhet e Biblės sikur tė jenė personazhe historike, pėrndryshe do na dilnin dhe Batmani me Supermenin si personazhe historike...

Citim:
- ku jetojne arberit qe thua se nuk jan as katolik as aortodoks dhe qfar besimi kan ose si thirret besimi i tyre
Arbrit jetonin nė Arbėri dhe deri nė mesjetė rreth gjysma e popullsisė ishin konvertuar nga paganizmi ilir nė kristianizėm semit. Islamizmi nuk kishte ardhur ende. Pra ishin paganė, praktikonin ritet ilire. I ke tė dokumentuara dhe kėtu psh: Feja dhe arbrit, 1308 - Arbėria sipas pėrshkrimit tė njė udhėtari anonim.

Fetarėt kanė problem me kėtė realitet, sepse gjithnjė pėrpiqen ta ēojnė veten sa mė "lashtė" tė munden se i duket sikur i japin bazė pėrrallave qė shpikin.

Citim:
- dhe te lutem a e din qfar besimi kishin arbereshet e Italis kur migruan, dhe qfar kan tash
Kanė qenė uniatė, ashtu si dhe sot njė pjesė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.12.2009, 01:48   10
antiteisti
 
Gjith biseden rreth kesaj teme qe po bej, qellimi im eshte per tu bindur se arberit para se te konvertoheshin ne islam kishin qene ne shumice ortodoks sidomos ne kosov.

Arsyen e pare e kam dhene ne fillim per rastin e manastireve

Arsyeja tjeter eshte:

- Ne ne Kosov "serbeve" (e vura ne thonjeza se te gjithe jan me prejardhje shqiptare) qe kan jetuar edhe para largimit te perandorise turke u themi SHKIJE RAJE. keta serb raje deri vone edhe pas pushtimit serb te Kosoves ne luftrat ballakanike mbanin veshje kombetare shqiptare, kishin doke ,zakone si te shqiptareve.I perkisnin ndonje fisi te shqiperise se veriut d.m.th. fiseve qe jetojne ne Kosov. Kur ka ndodh pushtimi i kosoves nga serbet, kam degjuar nga nje plak qe ka jetuar 114 vjet nga nje fshat i perzier me musliman dhe raje, komandanti serb i rrihte rajet pse nuk dinin serbisht. Pastaj ne nje fshat tjeter serbet dhe shqipater e besimit islam ishin te nje vellazerie.Bile tash pas luftes se fundit, pas ikjes se serbeve, shqiptaret i ndan pasurit e tyre sipas afersis se gjakut qe kishin me pronaret serb.
- tek ne, pleqt musliman thojne: Katoliku duhet te behet Shka (ortodoks) qe pastaj te mund te behet musliman. edhe kjo thenje me jep me kuptu se shumica e muslimaneve te sotem kishin qene me pare ortodoks. Pastaj kur i pyet per gjenealogjin e trungut familjar shumica nuk mund te permendin ndonje emer katolik as para 10 brezave. Ndersa katoliket e konvertuar vone, ndoshta ne kohen e tanzimatit pas 3-4 faqesh takohen me emra katolik. por te tillet jan te pakt

une po mendoj se pas ramjes se Konstantinopolit ne duart e osmanve, dhe pas konvertimit te tyre ne islam, ne te gjitha viset e pushtuara ka fillu konvertimi ne islam sidomos i ortodoksve e jo i katolikeve

si perfundim mendoj se pushtimi i Car Dushanit kosovaret i gjeti te besimit ortodoks ne shumice, andaj edhe ngriti manastire e patriarkana per te kryer sherbesat fetare popullata vendase.

Mua me brengos fakti pse shqiptaret e Kosoves nuk e pranojn se ishin ortodoks por gjithnji kembengulin qe ishin katolik. Se me kete mohim te historise fetare kan humbur te drejten trashegimore mbi keto monumente fetare qe jan te vjetra mbi 600 vjet. Dhe ateher popullsia shqipetare ne Kosov po del si e ardhur nga ndonje vend i Shqiperise se sotme.

Komenti juaj per kete?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.12.2009, 21:39   11
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Antiteist duhet me pas nifarė kategorizimi kohor, pėr kur po flasim? Kur ishin ortodoksė? Kur muslimanė? Kur katolikė?

Fetarizimi tek shqiptarėt gjithnjė ka qenė nominal. Kishat "serbe", nė fakt shqiptaro-ortodokse, janė qė tė gjitha tė ngritura nėpėr vendet e shenjta ilire. Popullsia shqiptare gjithnjė i ka ruajtur e adhuruar kėto vende sė bashku me kishat. Edhe nė ditėt e sotme, sepse janė vende tė kultit pagan ilir.

Ndėrtesat e para duhet tė jenė nga koha ilirėve. Njė burim me ujė shėrues, mineral ose termal, njė dru i madh shekullor, njė shpellė, njė gur i madh, etj kanė qenė vende kulti, dhe kanė tėrhequr ilirėt pėr tė festuar nė kėto vende. Duke qenė se herė pas here ka pasur mot tė keq, erė, shi, borė etj, ėshtė dashur tė ndėrtohen tempujt. Kėta kanė qenė tė rrumbullakėt, ndėrsa altari ka qenė nė mes.

Pastaj Roma e vonshme i ka shėndrruar tempujt ilirė nė bazilika qė tani quhen paleokristiane. Pastaj Bizanti nė kisha ortodokse bizantine. Pastaj Serbia vetėm ua ka gėrvisht ca shkronja cirilike, dhe i ka uzurpuar, i ka bėrė tė vetat.

Konvertimi, jo vetėm nga katolik nė ortodoks, por edhe nga kristian nė musliman, nė sytė e fshatarit ka qenė ndryshim i pavėrejtshėm, sepse nė mendėsinė e shqiptarit feja ka qenė fe, ciladoqoftė.

Nga pikėpamja pronėsisė, kėto kisha sigurisht se janė tonat, sepse na kanė pėrcjellė gjatė gjithė historisė.

Citim:
- dhe te lutem a e din qfar besimi kishin arbereshet e Italis kur migruan, dhe qfar kan tash
Kur migruan: katolikė dhe ortodoksė

Sot: ortodoksė tė shėndrruar nė uniatė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.12.2009, 22:50   12
antiteisti
 
diqka me shum rreth kesaj qe that "uniat" se nuk e kuptoj dot
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.12.2009, 03:30   13
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Uniatė janė ortodoksėt qė mbajnė fenė ortodokse por pranojnė pushtetin fetar tė Papės sė Vatikanit.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.5.2011, 05:25   14
kalimtar/e
 
Citim:
a mund te me tregoj dikush: pse vetem shqiptaret u islamizuan e jo edhe greket qe ishin edhe me pran perandorise osmane, poashtu edhe bullgaret e serbet.

E vetmja menyre pse shqiptaret dhe boshnjaket jane te vetmit ballkanas ne shumice musliman eshte se Shqiprija eshte afer Italise dhe Bosnja ka qene afer imperise Austriake te asaj kohe, Turqit i islamizuan keto vende qe ishin kufitare ne menyre qe armiqte e Turqis si shtetet Italiane dhe Austria te mos kene interes ti ndihmojne keto vende dhe te japin imazhin se krejte ballkani eshte islamizuar.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.6.2011, 04:00   15
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Thėnė nga wikipedia

Krishterimi ėshtė apostolik, d.m.th ai ėshtė pėrcjellė tek arbrit direkt nga goja e vetė apostujve tė Jezus Krishtit dhe filloi tė pėrhapej nė Iliri qė nė shek. I-rė tė e.s. si fe e ligjshme.
Kėtu ka mė shumė gabime se fjalė. Sepse...

1. Nuk ėshtė apostolik, d..m.th ai nuk ėshtė pėrcjellė nga apostujt. Pali sipas literaturės fetare, jo historike, ka shkuar nėpėr Maqedoni e Greqi, por nė Shqipėri nuk ka shkelur.

2. Krishterimi nuk filloi tė pėrhapej nė Iliri nė shekullin I dhe nuk ka asnjė dokument historik qė tė mbėshtesė kėtė.

3. Krishterimi nė shekullin e parė nuk ka mundur tė pėrhapet si fe e ligjshme, por si njė sekt i judaizmit.


Citim:
Apostulli Pal rreth vitit 57 shkruan “Kėshtu prej Jeruzalemit e pėrqark e deri nė Iliri kam kryer shėrbimin e ngjalljes se Krishtit, duke u pėrpjekur tė ungjillėzoj atje ku nuk ishte i njohur emri i Krishtit”..
Kėshtu dhe unė erdha deri tek shtėpia jote, por brenda nuk hyra... Nuk mjafton kjo fjalė e Palit (nė literaturė fetare, jo historike) e cila keqinterpretohet sipas qejfit.

Bashkėsia e parė krishtere nė tokat shqiptare ėshtė formuar nė Durrės kah shek. 3, dhe kėta kanė qenė njė minoritet nė kėtė kohė.


Citim:
Shqiptaret (iliret) ose duhet ta kene pas te zhvilluar shum paganiznim dhe kultin ne zotrat e tyre ose te kene jetuar neper vise te pashkelura se perndryshe spo kuptoj pse te mos kene qene te dhene pas krishterimit te hershem.
Mund tė na thuash ēka di ti pėr paganizmin ilir?!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.1.2013, 00:48   16
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
Edith Durham na thotė qė ka gjasa qė "kthimi nė islam" nė shumė raste tė ketė ndodhur direkt nga paganizmi. Dhe kur paganizmi shqiptar ruhej nė kohė tė Durhamit, dhe ende ruhet sot me gjithė vėshtirėsirat, mendo para 300, 500 apo 1300 vjetve...

Gjithashtu kur thotė qė kan kaluar nga ortodoksizmi nė islam, mendoj se kishin kaluar nė ortodoksizėm direkt nga paganizmi, pa kaluar nga katolicizmi. Gjithsesi nga pėrshkrimi i saj, dallohet qartė qė komvertimet kan qenė detyrime, dhe cilado prej feizmeve ka luftuar kundra qenėsisė tonė natyrore tė natyrshme.

Citim:
[...]
The people, said the priest, still hold many pagan beliefs of which they will not talk. They put a coin in the mouth of a corpse previous to burial, but seem unable to give any explanation beyond that it is adet (custom). There is also, he said, a lingering belief in lares. He had seen a vacant place for the spirits of the dead left at family feasts. And at Pulati he had found traces of a belief in two powers, one of light and one of darkness, and thought that the sun- and moon-like figures found as a tattoo pattern are concerned with this.

[...]
Very slowly does tribe usage yield to Church law. Some customs one cannot wish to preserve. Others, that are denounced as Pagan, one regrets. Some years ago it was the common custom to burn a Yule log at Christmas, and with it corn, maize, beans–samples of all the land yields–and to pour wine and rakia on the flames as offerings, doubtless to a half-forgotten God. The ashes were scattered on the fields to make them fertile. But an energetic Franciscan argued, "Why waste good food and imperil your souls by Pagan rites, when you might save both by behaving as Christians?" And the picturesque and harmless custom is fast dying out. (It is still practised in Montenegro.)

[...]
Of the origin of the Gusinje people I learnt only that they derive from many stocks; that before turning Moslem they were Orthodox, and had never been Catholic. Also that they can almost all speak Serb as well as Albanian.[...]
Of the even more remote and reserved folk of Plava, on the mountains above Gusinje–who have driven away more than one Turkish Governor and troops–it is said that part derive from the Catholic tribe of Hoti (I had this from a Hoti man), but that others, who are "very impudent and defiant," are "very, very old," and a long time ago were called Pagani. I asked what was the religion of these Pagani, but my informant knew only that now they are Moslem. The word had no meaning to him. It would be interesting to find if they passed straight from Paganism to Islam. It is not impossible.

They then led me eagerly to a greater marvel, in a hollow not far off. It was carefully covered with planks, and was merely an ordinary trough, roughly hewn from a block of stone. Beyond all doubt the work of human hands, it might have been made at any time, in any land that had stone. But it was believed to be supernatural, very precious, and also fraught with meaning. No man had made it. It had stood there for a thousand years–so their grandfathers and great-grandfathers had reported. It belonged to the days when the Jews ruled the land. I said decidedly that the Jews had never ruled the land, which gave very great satisfaction.

The tale that the Jews once ruled Albania is fairly widely spread. It refers, most probably, to the tradition that there was another religion in the land before Christianity; and as it was neither Christian nor Moslem, the people have decided it was Jewish, as they know of no other. It is highly probable that in the remote mountains Paganism flourished to a fairly late date.
Marrė nga:
HIGH ALBANIA, M. EDITH DURHAM, 1909
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.3.2013, 16:11   17
almira b.
 
shum te bukura
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.7.2014, 17:21   18
Akilis
 
Vete fjala Ortho-Dhoksia eshte Greke tregon per mosmarreveshjet te Krishterreve que do te thote Besim i drejte.
Besim do te thote qe edhe te veprosh drejte.Qe kur ra Roma tek Barbaret nga Greqishtja Varvraros varao d.m.th vret nje kopji si gjithe gjuha e formuar Skipe nga Shqiponja e Bizantit.
Dihet qe Konstandini dhe Eleni jo Helen pa kuptim pas Romes krijoi Perandorine e Lindjes se Romes me qender ne qytetin e lashte Bizantios dhe me vone Kostantin-Polis dhe pas rreth 700 vjet pushtim vendosi gjuhen Greke zyrtare ne Kostantinopol.Pse?
Se ishte dhe e ndjente veten Greke dhe nuk kishte as edhe nje aresye te ishte ndryshe dhe te mos e bente.Ju thoni qe ishte Ilyr,Shqipetar e ku ta di une.
Gjuha shqipe ne ketye kohe nuk mund te krijohej sr idhte Bizant por pas arrdhjes se Turqve gjuha e folur per mijera vjet ne Ballkan nga te gjithe Orthodokset ishte Greqishtja dhe gjuha shqipe me rreth 80% fjale Latine u krijua ne shekujt 18-19.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.7.2014, 00:30   19
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
Janė greqishtja perėndimore (latinishtja) dhe latinishtja lindore (greqishtja) me rreth 79% rrėnjėfjalė ilirShqipe, jo e kundėrta. Nėse flasim pėr latinishte dhe greqishte popullike.

Nėse flasim pėr "latinishten" e "greqishten" katėr-murike, atėherė hymė tek pėrpunimet algoritmike tė mendėsisė trashanike tė pispillosur si praktike, sado qė pėrpjekja kozmetike, e bėn edhe mė komike.

Pa kuptuar se ē'domethėnė grek zanafilltas, mund tė bėhen thirrje pėr t'i vėnė kėmborė edhe gjelit, siē ke bėrė ti me ato qė ke shruarepsur.
Citim:
Greek
Old English Grecas, Crecas (plural), early Germanic borrowing from Latin Graeci "the Hellenes," from Greek Grakoi. Aristotle, who was the first to use Graikhos as equivalent to Hellenes ("Meteorologica" I.xiv), wrote that it was the name originally used by Illyrians for the Dorians in Epirus, from Graii, native name of the people of Epirus.
etymonline.com/index.php?term=Greek&allowed_in_frame=0
Pra ishte emėr nėn-kombėtar krahinor i pėrdorur nga iliroveriorėt pėr tė thirrur ilirėt e tjerė Dorianė nė Epir. (janė ilirė themeluesit e Trojės, Athinės e Romės, si mos tė jenė ilirė themeluesit e Spartės. Dorianėt nuk "pushtuan "Heladėn"", por ēliruan Herkulianinėn, tokėn katragjyshore tė jugut tė Siujdhesės Ilire)

Historia ka shumė njerėz me maska, por s'ėshtė karnavale.

Citim:
Of the inhabitants of Albania—the Arnaouts or Albanese—Lord Byron says, they reminded him strongly of the Highlanders of Scotland, whom they undoubtedly resemble in dress, figure, and manner of living. "The very mountains seemed Caledonian with a kinder climate. The kilt though white, the spare active form, their dialect Celtic in its sound, and their hardy habits, all carried me back to Morven. No nation are so detested and dreaded by their neighbours as the Albanese: the Greeks hardly regard them as Christians or the Turks as Mosiemsc and in fact they are a mixture of both, and sometimes neither.

i58.tinypic.com/205f7kw.jpg
books.google.al/books?id=0sIrAAAAYAAJ&pg=PA94&lpg=PA94&dq=sometime s+neither#v=onepage&q=sometimes%20neither&f=false
Pėrshkrimi i Bajronit ėshtė i gjithi i bukur por, nė lidhje (tė tėrthortė) me ēėshtjen, tejet tė rėndėsishme janė tė dhėnat qė ai na jep pėr abrahamizmat.
Ai na tregon dhe na bėnė tė kuptojmė se:
  • * Shqiptarėsķa jonė mbizotėronte ndaj besėtytnive, sjelljeve, ideologjive dhe doktrinave tė huaja shkombėtarizuese, duke ia bėrė tė vėshtirė grekėrve qė tė na quanin kristianė e turqve qė tė na quanin muslimanė -
    dhe sidomos qė
    * kishte edhe nga ata shqiptarė qė nuk ishin as emnorisht (nominalisht) kristiano-muhamedanė!

Kjo dėshmon se, siē ėshtė thėnė edhe diku tjetėr nė faqe, Rilindasit as e shpikėn nga asgjėja dhe as e mbirrasėn (imponuan nga lartė) Fenė Shqiptare:Kombdhetarķnė, por e gjetėn dhe e mblodhėn atė nga vetė Kombi, dhe thjesht e bukur i bėnė jehonė!

Nuk ėshtė vėshtirė tė pėrfytyrohet e njėjta sjellje iliroshqiptare — ndaj doktrinave shkombėtarizuese tė huaja, nė ēdo shekull tė erės sė re a tė vjetėr — si ajo e pėrshkruar nga Bajroni dhe, njėqind vjet pas tij, nga Edith Durhami!

Tė paktėn pėrgjatė 700 vjetėve me radhė, kemi dėshmi tė drejta apo tė tėrthorta se si iliroShqiptarėsķa ka qenė gjithnjė mbizotėruese ndaj broēkullizmave tė huaja tė pushtuesve.

Pėr shembull kemi pėrshkrimin e njė udhėtari anonim mė 1308 i cili na tregon se si nė Shqipni, nė atė kohė, ka vende ku abrahamizmi kristianist nuk ka depėrtuar fare (pra janė iliroarbėrorė tė kulluar)!

Njė shekull e gjysėm mė vonė kemi Bardhecin i cili na tregon fjalėzjarrshėm se si Shqiptarėt janė mė tepėr njė komb luftėtar se sa fetar (i kristianizuar).
Pastaj, nė 1625 kemi njė tė dėrguar tė Vatikanit «qė raportonte pėr njė pėrleshje tė banorėve tė Progonatit, nė Labėri, me ushtrinė osmane,[dhe] shprehte habinė e tij, se si ishte e mundur qė nė kėtė vend “turqit luftonin kundėr turqve”!» (revistajava. al/kryesore-kulture/2012423/4000-dokumenta-per-shqiptaret), e kėshtu me radhė, duke kaluar pėr nga dėshmia e Hobhausit(ateistet. org/lende/thenie/xhon-hobhaus), bashkėkohės me Bajronin, e deri nė ditėt tona kur, njė i huaj i ardhur tek ne me njė nga "misionet" e mėrzitshme tė huaja hundėfutėse dhe shkombėtarizuese (ndonėse laike) me broēkullizmat internacionaliste mė tė fundit, na thotė troē se si ~misionarėt abrahamikė lodhen kot duke kėrkuar anėtarė tė rinj nė Kombin Shqiptar, i cili as do t'ia dijė fare pėr broēkullat e tyre~!

Citim:
As a foreigner living in Albania for two years now, some of the cultural points that the author notices still strikes me as relevant today, 100 years later. For example, Edith Durham writes about how Albanians are, first and foremost, Albanian, and that Albanian culture takes precedence over religion. As many have written, this remains true today and I feel sorry for those foreign missionaries who come to Albania seeking new members in a population that doesn’t “do” religion.»
dudewheresmygomar.wordpress. com/2014/04/01/why-you-should-read-high-albania-by-edith-durham/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.9.2014, 02:57   20
Mali
 
Shume shkrim dhe fakte interesante..edhe une besoj se shumuca e shqiptareve,para konvertimit be fene Islame,kane qeme ortodokse,por pse jo edhe nje pjese akoma pagane..Katolicizmit i meshihet per shkak te servilosjes karshi Europes..Jam kuriiz te di..Ka ne arkivat e Stambillit dokumente per perkatesite fetare te shqiptareve para konvertimit masiv me Islam!?!:
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 02:53.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.