Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 19.3.2007, 08:43   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Pyetje Fenikasit


Po e hap ēėshtjen si vend pėrmbledhės burimesh historike dhe mbėshtetjeje arkeologjike pėr tė sqaruar disa gjėra rreth fenikėve/fenikasve. Drejtimet janė tė lira, por pėrqendrimi le tė anojė drejt asaj se cilėt emėrtoheshin fenikas, ku dhe prej kujt janė quajtur tė tillė, veprimtaritė e tyre, etj. Me burime!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.4.2008, 21:43   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Janė njė varg vendesh qė ishin brenda hapėsirės pellazge e mė vonė me emrat e tyre u emėruan vende tė tjera. Libia ishte njė nimfė. Egjipti ishte njeri, babai i 50 djemve qė u martuan me danaidat. Ethiopia pėrmendet si njė vend qė ndihmonte trojanėt, ndėrkohė qė Ethiopia e vėrtetė ishte shumė larg, dhe nuk e kishte kėtė emėr. Edhe Fenikia e vėrtetė duhet tė jetė ai qyteti i Epirit, Foinike.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.4.2008, 22:54   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kėtė e thotė Herodoti nė fillim tė librit tė parė:

Citim:
According to the Persians best informed in history, the Phoenicians began to quarrel. This people, who had formerly dwelt on the shores of the Erythraean Sea, having migrated to the Mediterranean and settled in the parts which they now inhabit, began at once, they say, to adventure on long voyages, freighting their vessels with the wares of Egypt and Assyria. They landed at many places on the coast, and among the rest at Argos, which was then preeminent above all the states included now under the common name of Hellas. Here they exposed their merchandise, and traded with the natives for five or six days; at the end of which time, when almost everything was sold, there came down to the beach a number of women, and among them the daughter of the king, who was, they say, agreeing in this with the Greeks, Io, the child of Inachus. The women were standing by the stern of the ship intent upon their purchases, when the Phoenicians, with a general shout, rushed upon them. The greater part made their escape, but some were seized and carried off. Io herself was among the captives. The Phoenicians put the women on board their vessel, and set sail for Egypt. Thus did Io pass into Egypt, according to the Persian story, which differs widely from the Phoenician: and thus commenced, according to their authors, the series of outrages.

At a later period, certain Greeks, with whose name they are unacquainted, but who would probably be Cretans, made a landing at Tyre, on the Phoenician coast, and bore off the king's daughter, Europe. In this they only retaliated; but afterwards the Greeks, they say, were guilty of a second violence. They manned a ship of war, and sailed to Aea, a city of Colchis, on the river Phasis; from whence, after despatching the rest of the business on which they had come, they carried off Medea, the daughter of the king of the land. The monarch sent a herald into Greece to demand reparation of the wrong, and the restitution of his child; but the Greeks made answer that, having received no reparation of the wrong done them in the seizure of Io the Argive, they should give none in this instance.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.11.2008, 08:03   4
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Herodoti dmth na thotė se sipas pėrrallave perse, filan tregtarė tė filan rajoni (qė Herodoti iu vė emrin fenikė, por nuk e sqaron pse) kanė bredhur nėpėr Mesdhe me anije dhe ngrinin panaire pėr shitje malli.

Sot kishte njė shkrim nė shtypin shkencor, ku sipas njė studimi i bie qė 1/17 meshkuj nė Mesdhe tė kenė gjene "fenike". Do thoni ju, po si ėshtė pėrcaktuar se cilat janė "gjenet fenike", pikė sė pari? Po... nga libri shkencor-historik-biologjik-astronomik-etj, Bibla! Lexoni dhe "mėsoni":

Citim:
WASHINGTON (AP) — The ancient Phoenicians may be largely forgotten, but they're not gone. Rome destroyed the Phoenicians' greatest city — Carthage — centuries ago, but new genetic studies indicate that as many as one in 17 men living in communities around the Mediterranean may be descended from these ancient mariners.

Originating from what is now Lebanon, the Phoenicians were early seafarers and traders who spread their culture, including a love for the color purple, to North Africa, Spain and other countries around the region. But they seemed to fade from history after being defeated in a series of wars with Rome.

Genographic Research Project scientists led by Chris Tyler-Smith of the Wellcome Trust Sanger Institute in England were able to locate a genetic marker for the Phoenicians on the male-only Y chromosome.

First they studied references in the Bible and by Greek and Roman writers to determine where there had been Phoenician cities and colonies.

http://www.livescience.com/history/0...ian-genes.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.11.2008, 16:59   5
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Duhet shikuar e studiuar me imtėsi historia e Lindjes sė afėrme, pikėrisht rajoni Liban-Izrael-Palestinė-Jordan, sepse kėtu kemi ardhje pellazgėsh nė njėrėn anė dhe ardhje semitėsh nga ana tjetėr.

Fenikasit e kohės klasike janė semitė, ose tė paktėn gjuhėn e kanė semite. Por ata tė hershmit, duhet tė kenė qenė pellazgė. Siē thotė Herodoti kemi ardhje semitėsh nga Deti Eritrejan (Etiopik), nuk ėshtė larg mendsh. Kėta semitė semitizuan edhe pellazgėt qė jetonin aty mė herėt. Kėta pellazgėt qė ishin aty para semitėve, duhet tė jenė ata pasardhėsit e Feniksit, vėllaut tė Kadmit.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.5.2009, 03:28   6
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Nė kėtė faqen flet pėr "Fenikas Arianė", tė cilėt tė prirė nga prijėsi i tyre Bruti, pushtuan Britaninė. Pse i ka qujt Fenikas, nuk di. Me siguri ka lidhje me pėrkatėsinė "fenikase tė Kadmit".

Citim:
The first‑known invasion of Nordics (Aryans) was made by the great Aryan Phœnician Nation of the third Millenium B.C., and again in 1103 B.C. under the Phœnician Chief, Brutus, when the Aryan language and letters were established here together with Sunworship and Aryan culture. The Aryan Phœnicians lived at first apart from the Mediterranean natives, much as our fellow-countrymen now live in India. Then came the successive Roman, Saxon, Danish, Viking, and Norman onslaughts which, with the exception of alien elements from the Empire of Rome, were all invasions by people of the Aryan Race.
http://www.jrbooksonline.com/HTML-do...d_politics.htm
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.