Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 23.3.2007, 09:40   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Akustika e Epidaurit


Diēka pėr teknikėn e ndėrtimit tė amfiteatreve.


Citim:
Why the Greeks could hear plays from the back row
An ancient theatre filters out low-frequency background noise

Philip Ball, 23 March 2007


Modern actors can be heard clearly
60 metres away on a windless day.
Nico Declercq

The wonderful acoustics for which the ancient Greek theatre of Epidaurus is renowned may come from exploiting complex acoustic physics, new research shows.

The theatre, discovered under a layer of earth on the Peloponnese peninsula in 1881 and excavated, has the classic semicircular shape of a Greek amphitheatre, with 34 rows of stone seats (to which the Romans added a further 21).

Its acoustics are extraordinary: a performer standing on the open-air stage can be heard in the back rows almost 60 metres away. Architects and archaeologists have long speculated about what makes the sound transmit so well.

Now Nico Declercq and Cindy Dekeyser of the Georgia Institute of Technology in Atlanta say that the key is the arrangement of the stepped rows of seats. They calculate that this structure is perfectly shaped to act as an acoustic filter, suppressing low-frequency sound — the major component of background noise — while passing on the high frequencies of performers' voices1.

...

http://www.nature.com/news/2007/0703...070319-16.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 15:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.