Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 16.3.2007, 10:19   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Prodhimi i verės datohet deri nė 6500 vjet mė parė


Citim:
Ancient Mashed Grapes Found in Greece

Jennifer Viegas, Discovery News

March 16, 2007 — Either the ancient Greeks loved grape juice, or they were making wine nearly 6,500 years ago, according to a new study that describes what could be the world’s earliest evidence of crushed grapes.

If the charred 2,460 grape seeds and 300 empty grape skins were used to make wine, as the researchers suspect, the remains might have belonged to the second oldest known grape wine in the world, edged out only by a residue-covered Iranian wine jug dating to the sixth millennium B.C.

Since the Greeks influenced the Romans, who in turn influenced virtually all of Europe, it is possible that a drink made in a humble, post-framed house in eastern Macedonia influenced much of the world’s wine.

...

The scientists also found two-handled clay cups and jars, which they say suggest a use for decanting and consuming liquids. Charred figs were also found near the grape remnants. The presence of figs likely was not a coincidence, according to the researchers, who mentioned that juice from wild grapes often has a bitter taste.

"Figs could have been added to the grape juice prior to fermentation and the sugars contained in them would have entered the juice," explained Valamoti. "Or, they could have been added to the fermented product after completion of the fermentation process. Honey could be dealt with in the same way."

The world’s oldest wine, a 9,000-year old rice wine from China, also contained honey and fruits.

The ancient Greek grapes might change wine history, as experts previously theorized grape wine-making could have first spread throughout the Middle East.

Patrick McGovern, a senior research scientist at the University of Pennsylvania, and one of the world’s leading ancient wine experts, has pointed out that "the wild grape never grew in ancient Egypt," yet evidence for wine there dates back to at least 2,700 B.C. Red wine residue was even found in King Tut’s tomb.

He and his colleagues believe wine-making became established in Egypt due to "early Bronze Age trade between Egypt and Palestine, encompassing modern Israel, the West Bank and Gaza, and Jordan."

But since the Phoenicians and the Greeks largely controlled Egyptian trade during much of the Pharaonic period, because many such individuals had settled into the Delta, it is now possible that Greeks brought wine into Egypt and into numerous other places, through Greece’s extensive trade routes.

Valamoti and her colleagues hope further studies can be conducted on the Dikili Tash pottery, to determine whether tartaric acid, a component of grapes and wine, was present in the cups.

http://dsc.discovery.com/news/2007/0...19-502-ak-0000


Citim:

Tania Valamoti/Antiquity Publications Ltd

Ancient Grapes

Several charred grape remains which were excavated from homes at a Neolithic site called Dikili Tash in Greece. After discovering the grape remains, scientists determined the archaeological remains morphologically resemble wine pressings.


Tania Valamoti/Antiquity Publications Ltd

A crushed grape believed to be used some 6,500 years ago to make wine in Greece. Charred fig remains found near the grapes suggest the winemakers may have used figs to sweeten the bitter grape taste.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.3.2007, 10:23   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Kėto komentet nga fundi se si hyjnė ēdo herė ex machina me anė tė manisė sė prejardhjes meslindore tė gjithēkaje. Fut dhe pak Izrael, Palestinė, Egjypt dhe fenikas dhe quhesh specialist arkeologjie.

Gjithashtu nė artikuj tė tillė duhet tė lexohet me sy mė real se sa reporterėt, pasi 6500 vjet para, jo vetėm qė s'kishte "Greqi", por sipas vetė autorėve tė lashtė grekė "Greqia" banohej nga barbarėt iliro-trakė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.9.2008, 16:01   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Jon: Amforat nė anijet e lashta pėr transport vere


Citim:
Amforat korintike, analiza nga Instituti i Brukselit
12/09/2008 

Amforat e cilėsuara si korintike tė tipit A dhe B janė pjesė e dy anijeve tė zbuluara nė detin e Jonit dhe qė i pėrkasin shek. VI-IV p.e.s

Amforat korintike dhe objektet prej qeramike tė gjetura pas zbulimit tė dy anijeve antike nė detin e Jonit pak ditė mė parė i janė nėnshtruar restaurimit nė Laboratorin e Konservimit dhe Arkeometrisė nė Tiranė.

Katėr amfora tė tipit A dhe B (shek VI-IV p.e.s), prej tė cilave tri tė plota dhe njė e thyer, tri enė kuzhine, njė tjegull selene dhe njė spirancė prej plumbi janė nėn “vėzhgimin” dhe punėn analitike tė punonjėsve tė LKA-sė dhe shefit tė kėtij laboratorit Frederik Stamati.

Duke folur pėr rėndėsinė e tyre dhe duke pohuar rėndėsinė e zbulimit tė anijes antike me ngarkesė qeramike korintike, tepėr tė rrallė pėr t’u zbuluar nė Mesdhe, Stamati shprehet pėr funksionin e mundshėm tė kėtyre amforave dhe mėnyrėn e ruajtjes sė tyre. Duke bėrė njė lloj paralelizmi me amforat e trajtuara mė parė nė laborator, specialisti mendon se funksioni i tyre ishte ai i transportit tė verės ose i vajit. “Edhe vjet u trajtua njė amforė tjetėr, tek e cila rezultoi se kishte nė qafė apo shpatull njė vulė tė dėmtuar akoma tė paidentifikuar. U konstatua se jashtė dhe brenda ishte e lyer me njė lloj boje tė zezė, e cila duket tė jetė ndryshe jashtė e ndryshe brenda. Me sa duket, duke u bazuar tek tė dhėnat e autorėve tė asaj kohe janė amfora tė cilat pėrdoreshin pėr transportin e verės, tė cilat lyheshin brenda dhe jashtė me njė rrėshirė qė e bėnte qeramikėn tė padepėrtueshme nga vera, pasi nė tė kundėrt, kur tė zbrazej e mbushej sėrish vera do tė fermentohej e kthehej nė uthull”, - rrėfen Stamati, duke shpjeguar se e njėjta situatė ėshtė edhe pėr amforat e gjetura nė Jug tė Shqipėrisė. Tė mbushura me baltė ende nuk dihet se ē’kanė brenda amforat, ndaj paraprakisht mendohet qė nėpėrmjet radiografive tė shikohet brendėsia e tyre e pastaj tė zbrazen.

“Mė vonė dherat qė ndodhen brenda do tė dėrgohen pėr analizim dhe do tė fillojė puna pėr shkripėzimin e amforave, se ndryshe ato thyhen menjėherė. Tani ato po mbahen nė ujė ēezme e mė vonė do tė futen nė ujė tė demineralizuar derisa kripėrat tė dalin.

Sipėrfaqja e tyre ėshtė e mbuluar nga guaska dhe organizma tė tjerė detarė, por vende-vende kanė edhe gjurmė ndryshku. Nė fund do tė bėhen disa analiza tė pėrbėrjes mineralogjike dhe kimike pėr tė parė origjinėn e tyre”, - thotė Stamati, qė e vlerėson tė vėshtirė punėn me kėto objekte. “Ky ėshtė njė bashkėpunim ndėrkombėtar, pasi vetė nuk kemi eksperiencė. Pėr kėtė i jemi drejtuar Institutit Mbretėror pėr Pasurinė Kombėtare nė Bruksel.”

Pjesė e kėtyre analizave ėshtė edhe pjesa e mbrapme e spirancės prej plumbi. Tepėr e rėndė dhe disi bosh nga brenda, nė tė dy krahėt dhe nė mes tė spirancės dallohet vendi ku futej druri, por tani asnjė pjesė prej druri e spirancės nuk ekziston, pasi janė kalbur. Spiranca, ashtu si dhe amforat, ėshtė e veshur nga organizma detarė, megjithėse ruhet mirė.

Dy anijet antike janė zbuluar nė ekspeditėn e dytė tė arkeologjisė nėnujore shqiptaro-amerikane "Exspedition-Albania 2008". Tė fundosura shumė shekuj mė parė nė brigjet e detit Jon, anijet ruajnė ende tė paprekur strukturėn e tyre prej druri.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=53793
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.6.2013, 15:04   4
kalimtar/e
 

500 p.e.s. prodhimi i verės nė Francė


Citim:
Antenati vini francesi erano etruschi
Importati intorno al 500 a.C.

(ANSA) - ROMA, 4 GIU - I vini francesi hanno i loro antenati nei vini etruschi importati intorno al 500 avanti Cristo: e' quanto mostra la prima ricerca che ricostruisce l'origine della viticoltura in Francia. Lo studio, coordinato da Patrick McGovern dell'universita' americana della Pennsylvania, e' pubblicato sulla Pnas. Basato su analisi biomolecolari combinate con l'archeologia, il lavoro mostra che la produzione di vino in Francia potrebbe essere stata alimentata dall'importazione del vino degli etruschi.

http://ansa.it/web/notizie/rubriche/...i_8814732.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:13.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.