Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.2.2007, 14:35   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Gėrmime nė Bullgari


Citim:
Bulgarian archaeologists announce on Thursday they have made an incredible discovery in the Perperikon area, an ancient living region of Thracians.

The archaeologists said last summer they discovered the missing link in Thracian's history. They have found evidence for the transition from the late Bronze epoch to the early Iron epoch.

At the end of the Bronze epoch, as a result of cataclysms a global system is destroyed. Scientists call the system "East Mediterranean Civilization". After its end, there came the so called "dark ages" - a period, who until recent was a mystery for archaeologists.

According to Associate Professor of ancient history Krassimir Leshtakov, during the "dark ages" Thracian tribes have lived peacefully, thus creating a highly developed civilization. Finally, the world can see the "fruits" of this civilization at Perperikon.

The living area has been around 12 square kilometres, which is much more than the one of Troy for example,

Archaeologists found many objects, such as mould for casting axes, bellows used in smelting industry, arrows, melting pots and pivots. All these objects prove that Perperikon has been a metallurgical centre 13 centuries BC.

Specialists even talk about temple economy, which existed also in Crete and the Middle East. Thracians had games, typical of Egypt and Mesopotamia, which involved fortune telling and astronomy.

The earliest traces of human civilisation discovered so far at Perperikon were dated to the late Neolithic Period, 6th-5th millennium BC.

The ancient Thracian city of Perperikon is located in the Eastern Rhodopes, 15 km northeast of the present-day town of Kardzhali, on a 470 m high rocky hill. The city is called "The Sacred" because of te famous sanctuary and oracular shrine dedicated to Dionysus of the Bessi was situated there.

A legend tells that Alexander the Great himself had sacrificed upon the altar of Dionysus.

http://www.novinite.com/view_news.php?id=77114
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.2.2007, 14:50   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Temples that archaeologists have unearthed in the eastern Rhodope Mountains in Bulgaria are about a thousand years older than the pyramids in Egypt and the Mesopotamian civilization, experts claim.

Archaeologists Ana Raduncheva and Stefanka Ivanova said in an interview for BTA that the whole system of temples in the Rhodope region dated back to the Vth millenium B.C. This is almost 4,000 years before the Thracian people settled on these lands.

At the end of the Chalcolithic Age, the rock temples were abandoned for a large period of time. The Thracians rediscovered them about 2,500 years later, the archaeologists claim.

http://www.novinite.com/view_news.php?id=76855
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.4.2007, 13:47   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Koēi thrakase nė Bullgari


Mendohet tė jetė e shek. II pes. Kjo ka interes dhe pėr albanologjinė.

Citim:
Unique Ancient Thracian Chariot Unearthed in Bulgaria

21 April 2007, Saturday

A completely intact Thracian chariot was unearthed by the Bulgarian archaeologist Vesselin Ignatov on Friday, Darik News reported.

The chariot was found near a burial barrow close to the central Bulgarian town of Nova Zagora. Ignatov and his team have already dated the finding to 2 century BC. The chariot has two wheels with its roof made of heavy bronze in the form of eagle heads and a folding iron chair, where the driver sat. The chariot was aimed to be pulled by three horses.

The uniqueness of the finding is that it is completely intact, with all its parts on place except the wooden ones, and now we can calculate its precise size and how exactly it was placed in the tomb, Ignatov said. He believes a second chariot will be found as the excavations continue.

Luckily this time the archaeologists reached the incredible finding before the treasure hunters, because they usually look only for gold and coins and destroy all other valuable objects.

Another Thracian chariot was found near the Sadievo village and another one was found near Korten, so now that there is a third one the regional historical museum in Nova Zagora town plans to open a museum of the Thracian chariots.

http://www.novinite.com/view_news.php?id=79622
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.7.2008, 16:49   4

Shkrim i cituar Zbulohet njė varr trak nė Bullgari


Njė ekip arkeologėsh bullgari drejtuar nga Daniela Agre, zbuluan njė varr tė lasht trakas pranė fshatit Brodilovo dhe vargut tė maleve Stranzha. Sipas Agre, varri datohet nga shekulli i katėrt BC dhe ėshtė i pasur nė objekte. Ky ėshtė vetmi varr trakas nė kėtė zonė deri tani.

SE Times
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.3.2010, 16:23   5
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Bullgari: Mblidhen monedha peone tė mbretėrve Lika dhe Patra


Citim:
Njė thesar antik mbėrriti nė Muzeun Historik Kombėtar
Veneta Pavlova

Monedhat u groposėn nė dhe nė kohėn e Lizimahut, njė nga komandantėt e Aleksandrit tė Madh. Nga viti 306 p.e.s. Lizimahu u titullua mbret i trakėve.

Para disa ditėsh me masa tė forcuara sigurimi nė Muzeun Historik Kombėtar (MHK) u pranua njė pjesė e Thesarit tė Rezhancit. Monedhat e para prej tij u gjetėn nė vitin 1931 afėr fshatit Rezhanci tė Bullgarisė Perėndimore. 30 vjet mė pas gjatė njė lėrimi me traktor rastėsisht u gjetėn 6 mijė monedha tė arta dhe tė argjendta.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	monedha-peone01.jpg
Shikimet:	506
Madhėsia:	78,8 KB
NNJ:	2333

Ato ishin groposur nė dhe nė njė enė tė madhe, kurse pesha e tyre ishte mbi 82 kg. Nė atė kohė ato u ndanė midis zbuluesve tė tyre. Qindra iu shitėn koleksionistėve privatė, tė tjera, pėr shkak tė injorancės, u shkrinė nė uzinėn “Industria e arit”.

Nė dy ankande nė Londėr dhe Nju Jork gjatė vitit 1969 u shitėn pjesa tė tjera tė thesarit antik. Sot disa pjesa prej tij janė pronė e MHK, Muzeut Arkeologjik Kombėtar pranė Akademisė Bullgare tė Shkencave dhe muzeve nė qytetet Pernik, Vraca dhe Kjustendil tė Bullgarisė Perėndimore. Pikėrisht nga Perniku, pas njė prove tė pasuksesshme pėr vjedhje, mbėrritėn 300 monedha qė ruheshin nė muzeun vendės.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	monedha-peone02.jpg
Shikimet:	505
Madhėsia:	47,5 KB
NNJ:	2334

Nė MHK, i cili ofron mbrojtjen mė tė mirė nga vjedhjet, ato do tė mbeten tre vjet. Reliktet tashmė mund tė shihen nė ekspozitėn e tij. Sipas d-r Ivan Hristovit, zėvendės drejtor i muzeut, vlera e Thesarit tė Rezhencit pėr numizmatikėn antike mund tė krahasohet me rėndėsinė qė ka pėr kulturėn trake Thesari i Panagjurishtes, i cili pėrmban ena tė shkėlqyera prej ari.

“Pėr ne, historianėt, nuk ėshtė e rėndėsishme nė se janė gjetur 40 ose 80 kg monedha tė arta dhe tė argjendta – tha d-r Hristov. – Mė e rėndėsishmja ėshtė se si numėr dhe informatė pėr shkencėtarėt nuk ka njė zbulim tė tillė nga koha e Aleksandrit tė Maqedonisė nė Ballkan.

Ai ėshtė gjetur nė njė rajon kufitar pėr kohėt e lashta, ku fqinjė ishin trakėt dhe peonėt. Fisi i peonėve nuk ėshtė aq i njohur, i njohin mirė vetėm specialistėt, por ata kanė njė histori interesante.

Territoret e tyre ndodheshin pranė tokave tė trakėve, maqedonasve dhe ilirėve – fiset e mėdha ballkanike, tė cilat pėrmenden shpesh nė histori. Peonėt kishin kontakte tė ngushta me mbretėrit trakė, madje nė kohėn e Filipit tė Maqedonisė ata formuan njė bashkim pėr tė luftuar kundėr tij.

Nė kėtė zbulim gjejmė monedha me fytyrat e mbretėrve tė peonėve Likej dhe Patraj. Jo rastėsisht mbi monedhat nga koha e mbretit tė fundit dhe shumė interesant tė peonėve, Patraj, i cili ishte nė fron deri nė vitin 315 p.e.s., e shohim si njė kalorės madhėshtor.

Nė kėmbėt e kalit ka njė ushtar tė rėnė, i cili mban njė mburojė maqedonase. Pra, monedhat, pėrveē se ishin njė mjet pagimi, shėrbenin dhe si njėlloj propagande nė kohėn e luftėrave tė vazhdueshme qė peonėt zhvillonin kundėr maqedonasve.”

Monedhat nga koha e mbretėrve Likej dhe Patraj janė shumė tė bukura, tė punuara prej argjendi, gjė qė dėshmon pėr fuqinė ekonomike tė kėtyre mbretėrve tė peonėve.

Nė thesar ka dhe monedha tė prera nė epokėn e mbretėrve maqedonas Filip dhe Aleksandėr, tė cilėt udhėhiqnin shtetin e Maqedonisė me radhė nė periudhėn e viteve 359-315 p.e.s. Nė njė monedhė tė artė shohim imazhin e Aleksandrit tė Madh nė njė karrocė me dy kuaj – ky ėshtė imazhi i mbretit fitimtar.

http://www.bnr.bg/sites/sq/Culture/Pages/04_03_nim.aspx
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.10.2012, 20:04   6
Citim:
Zbulohet qyteti mė i vjetėr nė Europė

Emri:  54tg34f.jpg
Shikimet: 234
Madhėsia:  81,6 KBArkeologėt nė Bullgari zbuluan qytetin mė tė vjetėr parahistorik tė gjetur deri mė sot nė Europė.

Njė qytezė i fortifikuar me mure guri, i ndodhur pranė qytetit modern tė Provadias, besohet se qendra e zbuluar ishte shtėpi e rreth 350 personave, tė cilėt jetuan rreth 4 700 vjet p.e.s. ose rreth 6500-7000 vjet mė parė.

Qyteza ishte e specializuar nė prodhimin e kripės dhe kjo shpjegon edhe njė sasi tė madhe ari tė gjetur nėntokė disa kohė mė parė nė kėtė zonė.

Qyteti ėshtė rreth 1 500 vjet mė i vjetėr se shenjat e para tė qytetėrimit helen ose ilir nė Ballkan.

Arkeologėt kanė arritur tė besojnė se banorėt parahistorikė pėrdornin njė minierė kripe brenda qytetit pėr ta tregėtuar dhe pėr tė konservuar ushqimet e tyre.

Nė kohėn qė ata jetuan, kripa ishte njė material me shumė vlerė, i krahasueshėm me arin e kohėve moderne dhe kjo shpjegon arsyet e mureve tė larta mbrojtėse tė gjetura.

Gėrmimet e para nisėn nė vitin 2005 dhe deri mė sot janė gjetur disa shtėpi dy-katėshe, njė varrezė, njė seri objektesh shtėpiake, copėza tė mureve, tė strukturave tė tjera mbrojtėse dhe njė tempull i rrėnuar.

Megjithatė, eksperitazat e detuajuara dhe krahasimi i tė dhėnave historike ofruan njė datė tė saktė pėr periudhėn e ekzistencės sė qytezes sė groposur nėntokė vetėm gjatė kėsaj jave.

http://www.kosova-sot.info/kulture/z...eter-ne-europe
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.11.2012, 20:25   7
Citim:
Zbulohet thesari i thrakėve nė Bullgari

Emri:  thb.jpg
Shikimet: 670
Madhėsia:  18,5 KBBullgari, 12 nėntor 2012, NOA - Arkeologėt bullgarė kanė zbuluar objekte zbukurimi prej prej floriri, ndėr tė cilat ka bylyzykė me kokė gjarpėri dhe me motive tė tjera kafshėsh. Ky thesar ėshtė zbuluar nė vazhdėn e gėrmimeve nė varrezat e thrakėve nė Bullgarinė veriore.

Janė gjetur stoli prej ari, qė datojnė nga periudha e fundit tė shekullit tė katėrt dhe tė fillimit tė shekullit tė tretė para epokės sė Krishtit. Ndėr stolitė e gjetura janė edhe unaza prej ari, 44 figura femre, si dhe qindra monedha ari.

“Kėto janė ekzemplarė tė rinj nė artin e thrakėve, nga ato qė kemi zbuluar gjerė mė tani” ka thėnė Diana Gergova, udhėheqėse e ekipit tė arkeologėve nė vendin ku janė zbuluar kėto artefakte, nė afėrsi tė fshatit Sveshtar, 400 km nė verilindje tė kryeqytetit bullgar Sofjes. “Nuk kemi pritur befasi kaq tė madhe, por atėherė kemi zbuluar njė kuti prej druri me eshtra dhe artefaktet mahnitėse prej ari”, - ka thėnė Gergova.

Varreza thrakase nė Sveshtar, ėshtė nė listėn e pėrpiluar nga UNESCO, pėr shkak tė vetisė sė veēantė karakteristike tė dekorit arkeologjik.

Me thrakėt ka sunduar njė aristokraci e fortė ushtarake, e pasur me flori. Ata kanė banuar rajonet nė tė cilat tani janė Rumunia e sotme, Bullgaria dhe Greqia veriore, si dhe pjesa europiane e Turqisė. Kanė jetuar nė ndėrmjet civilizimeve greke dhe romane, duke u pėrleshur shpesh me kulturat e tjera, deri nė momentin kur janė integruar me Perandorinė Romake, rreth vitit 45 p.e.s.

http://noa.al/news/artikull.php?id=250071
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.5.2014, 22:12   8
Citim:
Bulgarian Archaeologists Discover Early Neolithic Settlement in Highway Construction Rescue Excavations

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	mursalevo-excavations.jpg
Shikimet:	188
Madhėsia:	485,2 KB
NNJ:	7320Rescue excavations near Mursalevo in Southwest Bulgaria have led to the discovery of an Early Neolithic settlement. Photo: Bulgaria's Road Infrastructure Agency

Rescue excavations near Mursalevo in Southwest Bulgaria have led to the discovery of an Early Neolithic settlement. Photo: Bulgaria’s Road Infrastructure Agency

A unique Early Neothlithic settlement dating to about 5,800 BC has been discovered by a team of Bulgarian archaeologists led by Prof. Vasil Nikolov, who are conducting rescue excavations near the town of Mursalevo, Kocherinovo Municipality, in Southwest Bulgaria, along the route of the Struma Highway.

According to the archaeologists, the 8,000-year-old prehistoric settlement near Mursalevo in Bulgaria’s Blagoevgrad District looks as though it was constructed by modern-day planners and architects because of its perfect alignment, the Standart daily reports.

“There is no other [prehistoric] settlement with such precise planning in the Southeast Europe. What’s really unseen before is that the buildings were erected an incredibly straight way. There is not a single building that’s awry,” explains Nikolov, an archaeologist from the National Institute and Museum of Archaeology of the Bulgarian Academy of Sciences.

The walls of the buildings at the Early Neolithic settlement near Mursalevo are made of plant stalks and clay, and are about 20 cm in width each.

So far, the Bulgarian archaeologists have found about 20 prehistoric buildings but they believe there are probably twice as many.

They also believe that the entire Early Neolithic settlement near Mursalevo perished in arson.

“Back then people thought that houses have souls. They would even bury parts of them if their inhabitants have died in order to put “the evil” underground. The way [the houses] were charred shows that probably firewood was stocked inside them, and was then set on fire,” Nikolov says.

In addition to the prehistoric homes, his team has also excavated a Late Neolithic grave in which the corpse was laid in fetal position. A number of artifacts such as figurines, tools, and ceramic vessels have been discovered.

The Bulgarian archaeologists have also found Antiquity traces of Ancient Thracian life on the same spot near Mursalevo.

“It is curious that we have also discovered dozens of pits from the 5th-1st century BC, the time of Thracian Classic Antiquity. The Thracians built a sanctuary on top of the Neolithic settlement that they believed was sacred. In these pits, they carried out their rituals and sacrifices,” Prof. Vasil Nikolov elaborates.

His team of archaeologists is continuing its rescue excavations, which started in April 2014, along the route of the Struman Highway, a partially constructed road named after the Struma River, running through the Kresna Gorge, which will connect Bulgaria’s capital Sofia with the Kulata-Promachonas Border Corssing on Bulgaria’s border with Greece.

Background Infonotes:

The Early Neolithic settlement near Mursalevo, Blagoevgrad District, in Southwest Bulgaria was discovered in May 2015 (even though the spot has been known as an archaeological site since the 1930s) by a team of Bulgarian archaeologists led by Prof. Vasil Nikolov from the National Institute and Museum of Archaeology of the Bulgarian Academy of Sciences. It is dated to about 5,800 BC. The Bulgarian archaeologists found there at least 20 prehistoric buildings with perfect alignment whose walls are 20 cm wide and made of plant stalks and clay. They believe that the buildings were burned down deliberately in arson after firewood was stocked inside them. On the same spot near Mursalevo, the archaeologists have found a Late Neolithic grave with a skeleton in fetal position, artifacts such as tools, figurines, and ceramic vessels, as well as dozens of Ancient Thracian sanctuary pits for rituals and sacrifices from the 5th-1st century BC; it is thought that the Thracians deemed the spot of the former prehistoric settlement a sacred place.

http://archaeologyinbulgaria.com/201...e-excavations/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.5.2015, 22:07   9
Citim:
Neolithic village hidden beneath Bulgaria: 8,000-year-old streets and rows of two-storey houses unearthed

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	01bul.jpg
Shikimet:	163
Madhėsia:	66,8 KB
NNJ:	7313

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	02bul.jpg
Shikimet:	161
Madhėsia:	104,7 KB
NNJ:	7314

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	03bul.jpg
Shikimet:	167
Madhėsia:	49,7 KB
NNJ:	7315

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	04bul.jpg
Shikimet:	148
Madhėsia:	101,1 KB
NNJ:	7316

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	05bul.jpg
Shikimet:	140
Madhėsia:	94,2 KB
NNJ:	7317

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	06bul.jpg
Shikimet:	149
Madhėsia:	78,7 KB
NNJ:	7318

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	07bul.jpg
Shikimet:	159
Madhėsia:	66,7 KB
NNJ:	7319
The stereotype of Stone Age men was cave dwelling brutes rather than sophisticated town planners who lived in two-storey houses.

But archaeologists have uncovered the remains of 60 large houses built 8,000 years ago as part of a Neolithic village, in south west Bulgaria.

Thought to be built by farmers, the town has three parallel streets with homes spread over five acres (215,278 square ft or 20,000 square metres).

The village also features a canal, a port for boats and an unusual cemetery.

Excavation of the site, located near the town of Mursalevo, is underway and has so far yielded pottery and jewellery as well as the fascinating buildings.

It came to light as work began on the construction of the Struma Highway – a main road intended to link the Bulgarian capital Sofia, with the Kulata Crossing on the border with Greece.

Archaeologists from the National Institute and Museum of Archaeology of the Bulgarian Academy of Sciences have unearthed prehistoric houses that would have stood 26 feet (eight metres) tall with two sloped roofs, Archaeology in Bulgaria reported.

Experts believe that the well-planned town, built between two gullies on the bank of the Struma River and consisting of 60 houses, was home to the earliest European civilisation.

The houses are made of wattle and clay with thin walls of eight inches (20cm) despite some of them being as large as 328 square feet (100 square metres), Professor Vasil Nikolov, lead archaeologist of the excavations told the Bulgarian daily newspaper, Standart.

Some of the 60 buildings had two storeys and stood 26 feet (eight metres) tall, 'which attests to high technological advancements at the time,' he said.

There are three main streets running parallel to each other, linking narrow streets with three to four houses on them, laid out to mirror the path of the sun.

The layout is thought to be unique and it's even believed that there was a canal running through the settlement that was used as a port for fishing boats.

In order to build such as well-ordered town, the ancient people living there must have had a strong societal structure and specialist builders and planners.

But there is an unusual and destructive feature to the town too.

The Bulgarian archaeologists have found evidence that some of the houses were deliberately burned down, confirming suspicions of this prehistoric practice, even if they can't explain why it was carried out.

According to Professor Krum Bachvarov, an expert in prehistoric history at the National Institute and Museum of Archaeology, individual homes were raised to the ground at different times.

The researchers found evidence that homes were filled with firewood – a scarce resource in the region – meaning that groups of people would have had to work together to fetch it.

This suggests the burning was possibly ritualistic and must have been deliberately planned in advance.

Interestingly, the practice has helped preserve some of the houses because the heat from fires baked and hardened the clay walls.

The well preserved remains have enabled the archaeologists to build up a detailed picture of what the houses looked like, including their size and placement of beams.

The village was probably built by farmers who worked the land, raised livestock and sometimes went hunting.

It is likely they followed a religion concerned with fertility and there are graves dating to the end of the sixth millennium BC.

In one grave archaeologists discovered a skeleton buried in a foetal position with tools, figurines and ceramic vessels.

An Ancient Thracian sanctuary consisting of 20 burial pits hold the remains of people including three skeletons of children who were victims of Thracian sacrifice between the 5th and 1st century BC.

It is thought the settlement was later home to Slavs in the Late Antiquity and Middle Ages.

Archaeologists intend to dismantle the homes in order to look deeper underground.

A team of more than 130 people – 30 of whom are experts – are working 10 hours a day and at weekends, because the highway has already been held up by the work.

There are plans to modify the route of the road so that an open air museum can be built on the important archaeological site.

The lead archaeologists have been asked by Bulgaria's Ministry of Culture to propose a plan for the site and the remains may be housed under a protective glass canopy.

Those leading the project have also said that they hope to reconstruct some of the homes to their original size.

http://www.dailymail.co.uk/sciencete...unearthed.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 08:24.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.