Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.3.2007, 16:30   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Lėndė burimore Ligji Nr.9048, dt. 7.4.2003 pėr trashėgiminė kulturore (ShP)


LIGJ Nr.9048, datė 07.04.2003 PĖR TRASHĖGIMINĖ KULTURORE

Nė mbėshtetje tė neneve 59, pika 1 shkronja “g”, 78 dhe 83, pika 1 tė Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave,

KUVENDI I REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ

VENDOSI
:
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.3.2007, 16:31   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
KREU I

DISPOZITA TĖ PĖRGJITHSHMENeni 1

Ky ligj ka pėr qėllim shpalljen dhe mbrojtjen e trashėgimisė kulturore nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė.


Neni 2

Objekti i kėtij ligji janė vlerat e trashėgimisė kulturore, parashikimi i rregullave pėr mbrojtjen e saj dhe detyrat e pėrgjegjėsitė e organeve qė veprojnė nė kėtė fushė.


Neni 3

Nė kėtė ligj, termat e mėposhtėm kanė kėto kuptime:

1.”Ansambėl arkitekturor” ėshtė tėrėsia e njė numri ndėrtesash, tė cilat i lidh njė koncept i njėjtė krijues.

2.”Ansambėl historik” ėshtė bashkėsia e vlerave urbanistiko-arkitektonike me vlera historike.

3.”Ansambėl muzeal” ėshtė bashkėsia e vlerave urbanistiko-arkitektonike qė mbrohet nga shteti.

4.”Ansambėl urban” ėshtė bashkėsia e vlerave urbanistiko-arkitektonike me njė qendėr qytetare, e cila mund tė formohet prej njė ose disa pjesėve tė njė zone banimi.

5.”Ansambėl urbanistik, arkitektonik, tradicional” ėshtė tėrėsia urbanistiko-arkitektonike e njė qendre tė banuar, e formuluar sipas kritereve kompozicionale tė sė kaluarės.

6.”Arkitekturė tradicionale” ėshtė arkitektura e sė kaluarės me zbatim kohor relativisht tė gjerė.

7.”Dėmtim” ėshtė ndėrhyrja nė dėm tė pasurisė kulturore, materiale ose jomateriale, qė cėnon funksionin ose pamjen origjinale tė kėtyre pasurive.

8.”Folklor gojor” ėshtė teksti i krijimit popullor, i pashoqėruar me muzikė, i cili lexohet ose tregohet.

9.”Folklor instrumental” ėshtė krijimi muzikor popullor i interpretuar me vegla muzikore popullore.

10.”Folklor koreografik” janė vallet dhe krijimet qė kėrcehen me ose pa shoqėrim muzikor.

11.”Folklor vokal” janė krijimet muzikore tė kėnduara ose tė interpretuara me tekst dhe muzikė.

12.”Institucione shtetėrore tė specializuara” janė Instituti i Monumenteve tė Kulturės, Instituti i Arkeologjisė, Instituti i Kulturės Popullore, Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave tė Shtetit, Qendra Kombėtare e Inventarizimit tė Pasurisė Kulturore, Arkivi i Filmit dhe Qendra Kombėtare e Veprimtarive Folklorike Kulturore.

13.”Inventarizim” ėshtė regjistrimi dhe identifikimi i objekteve tė trashėgimisė kulturore.

14.”Katalogim informatik” ėshtė regjistrimi i tė dhėnave, sipas kritereve tė caktuara shkencore, pėr identifikimin dhe administrimin e shpejtė tė pasurive kulturore.

15.”Mbrojtje” ėshtė mėnyra dhe forma e natyrės juridike ose jo tė ruajtjes, mirėmbajtjes, rindėrtimit, restaurimit ose konservimit tė pasurisė sė trashėgimisė kulturore.

16.”Monument kulture” ėshtė objekti ose ndėrtimi me vlera historiko-kulturore qė mbrohet nga shteti.

17.”Objekt nė mbrojtje paraprake” ėshtė pasuria kulturore, materiale, nė pritje pėr t’u shpallur monument kulture nga organi pėrgjegjės.

18.”Objekt nėn vrojtim” ėshtė pasuria kulturore e pashpallur monument kulture, nė shqyrtim pėr t’u pėrfshirė nė mbrojtje nga shteti.

19.Objekt unikal” ėshtė vepra arkitektonike me pėrdorim tė zakonshėm ose me funksione artistike a zbukuruese dhe qė, deri nė ēastin e dhėnė, ėshtė identifikuar si e vetme nė trashėgiminė kulturore e materiale.

20.”Park arkeologjik” ėshtė hapėsira me vlera mjedisore, nė tė cilėn ruhen rrėnoja ndėrtimore, tė zbuluara prej gėrmimeve arkeologjike qė mbrohen nga shteti.

21.”Pasaporta e objektit” ėshtė kartela e identifikimit tė njė objekti tė trashėgimisė kulturore, ku vendosen fotografia e objektit, filmimet, skicat, vendndodhja, pėrmasat, pesha, materiali, kodi komjuterik, autori, vendi i ruajtjes, pėrshkrimi dhe historiku.

22.”Qendėr arkeologjike” ėshtė hapėsira ku ruhen mbi e nėn tokė monumente dhe objekte arkeologjike.

23.”Qendėr historike” ėshtė ansambli qytetar ose fshatar me vlera historiko-kulturore qė mbrohet nga shteti.

24.”Qytet muze” ėshtė qendra qytetare qė mbrohet nga shteti pėr vlerat historiko-kulturore.

25.”Restaurim” ėshtė vlerėsimi i thelbit origjinal tė monumenteve nėpėrmjet ndėrhyrjeve pėr ndalimin e degradimeve tė mėtejshme dhe nxjerrjes nė pah tė vlerave tė tyre.

26.”Status i objektit” ėshtė gjendja juridike e njė objekti.

27.”Trashėgimi me vlera kombėtare” ėshtė pasuria kulturore, materiale ose shpirtėrore me vlera historiko-kulturore pėr kombin.

28.”Trashėgimi me vlera muzeale” ėshtė pasuria kulturore, materiale, e cila pėr vlerat e veta historiko-kulturore ose artistike, meriton tė ruhet nė muze tė profileve tė ndryshme.

29.”Trashėgimi me vlera tė veēanta” ėshtė pasuria kulturore, materiale ose shpirtėrore me vlera tė spikatura.

30.”Trashėgimi me vlera unikale” ėshtė pasuria kulturore, materiale ose shpirtėrore e vetme nė llojin e vet.

31.”Vlerė arkeologjike” janė monumente, vendbanime historike tė llojeve tė ndryshme, objekte ose pjesė veprash ndėrtimore apo vendbanimesh, tė dala prej gėrmimeve arkeologjike, me vlera historiko-kulturore.

32.”Vlerė etnologjike” janė vlerat e kulturės, materiale ose shpirtėrore, tė cilat lidhen me tiparet thelbėsore tė njė kombi.

33.”Zeje tradicionale” ėshtė pjesa materiale dhe pėrvoja e pėrqendruar e mjeshtrave tanė popullorė nė shekuj.

34. “Zonė arkeologjike” ėshtė sipėrfaqja nė tė cilėn gjenden monumente tė zbuluara nga gėrmimet arkeologjike ose ėshtė dėshmuar qenia e shtresave me pėrmbajtje arkeologjike.

Neni 4

Trashėgimia kulturore pėrbėhet nga vlera materiale dhe jomateriale, tė cilat janė pjesė e pasurisė kombėtare.

I.Vlerat materiale tė trashėgimisė kulturore janė:

1.Objekte tė trashėgimisė kulturore tė paluajtshme, ku pėrfshihen :
a) qendra, zona dhe rajone, tė banuara ose tė pabanuara, me vlerė arkeologjike, historike, etnologjike, arkitektonike dhe inxhinierike. Tė tilla vlerėsohen edhe objektet e kėsaj natyre nė gjendje rrėnoje, me vjetėrsi mbi 100-vjeēare ;
b) ansamble urbane, arkitekturore dhe historike, ndėrtime ose konstruksione ndėrtimore me vlera tė veēanta. Tė tilla janė objektet e kėsaj natyre nė gjendje rrėnoje, me vjetėrsi mbi 100-vjeēare.
2. Objekte tė trashėgimisė kulturore tė luajtshme, ku pėrfshihen:
a) objekte, pjesė ose elementė tė objekteve, tė pėrfshira nė shkronjėn “b” tė pikės 1 tė kėtij neni, si mozaikė, kolana, kapitele, skulptura, piktura murale, ikona, ikonostase, tavane karakteristike, mbishkrime, gurė varresh, me vjetėrsi mbi 100-vjeēare;
b) materiali i lėvizshėm arkeologjik, qė del nga gėrmimet arkeologjike, grumbullohen nga gjurmimet arkeologjike, ose vjen si gjetje rastėsore apo qė ruhet nė koleksione ose fonde tė tjera tė ndryshme;
c) krijimet artistike tė tė gjitha llojeve dhe gjinive. Kėtu nuk pėrfshihen krijimet e autorėve tė gjallė;
ē) dokumente arkivore me rėndėsi historike kombėtare;
d) dorėshkrime dhe botime, libra dhe periodikė me vlera tė veēanta, historike dhe bibliografike;
dh) koleksionet e ndryshme filatelike, numizmatike tė artit, me vjetėrsi mbi 25 vjeēare;
e) pajisje tradicionale pune, mjeshtėrie dhe jetese. Mekanizmat, makineritė ose objekte tė pėrdorimit tė pėrditshėm ose ceremonial, me vlera artizanale, etnografike ose historike, objektet e prodhuara nė mėnyrė artizanale, me
vjetėrsi mbi 50-vjeēare dhe objektet e fabrikuara me vjetėrsi mbi 75-vjeēare;
ė) teknologji tė prodhimit tė produkteve tė traditės;
f) armėt e ftohta dhe tė zjarrit, tė prodhimit artizanal ose tė fabrikuara pėrpara fillimit tė Luftės sė Dytė Botėrore;
g) objekte personale tė figurave tė shquara historike;
gj) objektet e pėrfshira nė inventarėt e pasurive, tė shpallura nė ruajtje ose nė mbrojtje, tė rrjetit muzeal e tė galerive tė artit dhe tė institucioneve shtetėrore tė vendit deri nė vitin 1991.
II. Vlerat jomateriale tė trashėgimisė kulturore janė:
1. Pėrdorimi i gjuhės shqipe nė veprat letrare.
2. Folklori gojor i ruajtur nė kujtesė, i shkruar ose i regjistruar.
3. Folklori vokal, koreografik dhe instrumental.
4. Zakone dhe doke tradicionale.
5. Besime dhe bestytni tė traditės.
6. Zejet e ndryshme tradicionale.

Neni 5

1.Vlerat materiale dhe jomateriale tė trashėgimisė kulturore, qė zbulohen ose krijohen, pavarėsisht nga pronėsia, mbrohen nga shteti.
2. Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve shpall Ditėn Kombėtare tė Trashėgimisė Kulturore.


Neni 6

Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Akademia e Shkencave, Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave tė Shtetit, universitetet, si dhe organet e qeverisjes vendore, sipas fushave pėrkatėse, bėjnė gjurmimin. Mbrojtjen, konservimin, restaurimin, trajtimin, studimin, inventarizimin dhe katalogimin informatik tė objekteve tė trashėgimisė kulturore.


Neni 7

1.Instituti i Monumenteve tė Kulturės, Qendra Kombėtare e Inventarizimit tė Pasurive Kulturore, Instituti i Arkeologjisė, Instituti i Kulturės Popullore dhe Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave tė Shtetit, sipas kritereve shkencore, bėjnė pėrcaktimin e vlerave tė objekteve tė trashėgimisė kulturore tė luajtshme e tė paluajtshme, tė shpallura tė tilla, pronė e ēdo personi fizik ose juridik, si dhe dokumentimin e tyre.
2.Kėto objekte, nė mėnyrė tė detyrueshme, duhet tė regjistrohen nė Qendrėn Kombėtare tė Inventarizimit tė Pasurive Kulturore, e cila lėshon pasaportėn e objektit nė bazė tė kėtyre tė dhėnave.
3.Ēdo ndryshim i pronėsisė sė objektit duhet tė regjistrohet nė Qendrėn Kombėtare tė Inventarizimit tė Pasurive Kulturore.


Neni 8

Ēdo person fizik ose juridik ėshtė i detyruar tė ruajė, sipas kritereve tė caktuara nė kėtė ligj dhe tė akteve nėnligjore, tė nxjerra nė zbatim tė tij, tėrėsinė e vlerave tė trashėgimisė kulturore e historike qė zotėron ose merr nė pėrdorim.

Neni 9

1.Objektet e trashėgimisė kulturore me vlera tė veēanta kombėtare dhe unikale, qė nuk janė nė pronėsi shtetėrore, mund tė koleksionohen, shiten, blihen, lihen trashėgim ose dhurohen ndėrmjet shtetasve shqiptarė qė jetojnė brenda vendit.
2.Shteti shqiptar gėzon tė drejtėn e parablerjes sė objekteve me vlera tė veēanta kombėtare dhe unikale tė trashėgimisė kulturore, qė ndodhen nė pronėsi private.
3.Ēdo pronar qė dėshiron tė shesė njė objekt tė trashėgimisė kulturore, ėshtė i detyruar tė paraqesė nė Ministrinė e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve pasaportėn e objektit. Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, pas kėshillimit me organet e specializuara sipas fushave pėrkatėse, i kthen pėrgjigje pronarit tė objektit brenda 30 ditėve nga paraqitja e kėrkesės. Nėse Ministria ėshtė e interresuar pėr blerjen e kėtij objekti, fillon proēedurėn e vlerėsimit. Nė rast tė kundėrt, pronari ka tė drejtė tė bėjė shitjen, duke i bashkėlidhur dokumentacionit tė objektit mendimin me shkrim tė institucionit qė ka bėrė vlerėsimin e tij.
4.Pėr vlerėsimin e objekteve nė pronėsi private tė trashėgimisė kulturore tė luajtshme, qė nxirren jashtė territorit tė Republikės sė Shqipėrisė, ngrihet njė komision i pėrhershėm me ekspertė nga institucionet e specializuara shkencore, i cili nė pėrfundim tė vlerėsimit tė objekteve, i rekomandon Ministrit tė Kulturės, Rinisė dhe Sporteve lėshimin ose jo tė autorizimit pėr nxjerrjen e kėtyre objekteve jashtė territorit tė vendit.
5.Funksionimi i komisionit, proēedurat e vlerėsimit dhe kriteret shkencore, pėrzgjedhja e anėtarėve dhe shpėrblimi i tyre pėrcaktohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.


Neni 10

1.Zhvendosja e vlerave tė trashėgimisė kulturore, pėr ruajtjen e vlerave tė tyre nė mjedise tė pėrshtatėshme, nga pikėpamja e sigurisė ose mikroklimės, nė varėsi tė natyrės sė objektit, bėhet nga Instituti i Monumenteve tė Kulturės, Instituti i Arkeologjisė, Instituti i kulturės Popullore ose Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave tė Shtetit.
2.Zhvendosja realizohet pasi kėto institucione tė kenė pėrgatitur dokumentacionin dhe studimet pėrkatėse dhe tė kenė bėrė regjistrimin e zhvendosjes nė Qendrėn Kombėtare tė Inventarizimit tė Pasurive Kulturore.


Neni 11

Shumėfishimi dhe riprodhimi i ēertifikuar i objekteve tė trashėgimisė kulturore bėhet nė pėrputhje me dispozitat e legjislacionit nė fuqi pėr tė drejtėn e autorit, pasi ėshtė marrė leja e Qendrės Kombėtare tė Inventarizimit tė Pasurive Kulturore.


Neni 12

Objektet e trashėgimisė kulturore nė pronėsi private, me vlera tė veēanta kombėtare dhe unikale, kur e kėrkon interesi publik, mund tė shpronėsohen nė mbėshtetje tė dispozitave ligjore nė fuqi pėr shpronėsimet.


Neni 13

Personat fizikė ose juridikė qė kanė nė pronėsi objekte tė regjistruara me vlera tė trashėgimisė kulturore, tė luajtshme e tė paluajtshme, janė tė detyruar tė krijojnė kushte mirėmbajtjeje pėr kėto objekte. Pėr restaurimin e kėtyre objekteve ata janė tė detyruar t’i drejtohen Institutit tė Monumenteve tė Kulturės, Institutit tė Arkeologjisė, Institutit tė Kulturės Popullore ose subjekteve tė liēensuara sipas nenit 17 pika 3.


Neni 14

Nė rastin e fatkeqėsive natyrore, tė shembjes ose tė djegies sė objekteve me vlera tė trashėgimisė kulturore, kur nuk vendoset kryerja e rikonstruksionit, mbi truallin e mbetur ose mbi pasurinė rrėnojė, lejohet ndėrtimi vetėm nė sipėrfaqen dhe vėllimin e mėparshėm, duke respektuar kategorinė dhe llojin e monumentit tė dėmtuar.


Neni 15

1.Instituti i Monumenteve tė Kulturės, Instituti i Arkeologjisė, Instituti i Kulturės Popullore ose Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave tė Shtetit, me leje tė pronarit dhe nė prani tė tij, kanė tė drejtė tė kontrollojnė gjendjen fizike tė objektit ose tė objekteve nė pronėsi private.
2.Pronarėt e ēdo objekti, pas kėrkesės sė bėrė nga institucionet e mėsipėrme, janė tė detyruar tė lejojnė kontrollin e gjendjes fizike tė objektit.


Neni 16

1.Institucionet e specializuara shtetėrore, nė marrėveshje me pronarėt dhe zotėruesit e objekteve tė trashėgimisė kulturore, krijojnė kushte pėr ekspozimin e kėtyre objekteve pėr publikun.
2.Fotografimi, filmimi ose regjistrimi kompjuterik dhe publikim i objekteve tė trashėgimisė kulturore, tė ekspozuara nė muzetė vendorė, bėhet pasi tė jetė marrė leje nga institucioni shtetėror, nė varėsi tė tė cilit ėshtė muzeu. Pėr objekte tė tilla, tė ekspozuara nė muzetė kombėtarė, leja miratohet nga Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve.


Neni 17

1.Restaurimi i objekteve tė trashėgimisė kulturore bėhet nga institucione shtetėrore tė specializuara dhe nga personat fizikė ose juridikė tė liēensuar pėr kėtė qėllim.
2.Personat fizikė ose juridikė, kandidatė pėr marrjen e liēencės sė ushtrimit tė profesionit tė restauratorit nė fushėn e trashėgimisė kulturore, testohen nga Kėshilli Kombėtar i Restaurimeve.
3.Kėshilli Kombėtar i Restaurimeve ngrihet me urdhėr tė Ministrit tė Kulturės, Rinisė dhe Sporteve dhe ka nė pėrbėrje pėrfaqėsues tė institucioneve tė specializuara dhe personalitete tė fushės pėrkatėse. Organizimi dhe funksionimi i kėtij Kėshilli pėrcaktohet nė rregulloren e miratuar nga Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve.
4.Leja e ushtrimit tė profesionit nė kėtė fushė miratohet nga Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve.
5.Punimet e restaurimit, tė cilat kryhen nga organizma jashtė sistemit tė institucioneve shtetėrore, tė ngarkuara pėr mbrojtjen, konservimin, restaurimin e studimin, mbikėqyren detyrimisht nga kėto institucione.
6.Projektet e restaurimit nė ēdo rast miratohen nga Kėshilli Kombėtar i Restaurimeve.


Neni 18

Fondet pėr mirėmbajtjen, restaurimin, zbulimin dhe studimin e vlerave tė trashėgimisė kulturore sigurohen nga buxheti i shtetit i miratuar pėr Ministrinė e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, nga tė ardhurat e pėrdorimit tė tyre, si dhe nga ēdo e ardhur tjetėr e ligjshme, qė sigurohet nga fondacione, organizata dhe institucione, vendase ose tė huaja, shtetėrore ose private apo nga persona fizikė ose juridikė.

Fondet e siguruara nga pėrdorimi i monumenteve tė kulturės vihen tėrėsisht nė dispozicion tė restaurimit e mirėmbajtjes sė tyre.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.3.2007, 16:33   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
KREU II

TRASHEGIMIA KULTURORE E LUAJTSHMENeni 19

1.Lėvizja nga vendet e caktuara tė objekteve tė trashėgimisė kulturore tė luajtshme, nė pronėsi shtetėrore, me vlera tė zakonshme ose tė veēanta, kombėtare dhe unikale, pėr ruajtjen, restaurimin, studimin ekspozimin brenda vendit ose tjetėrsimin e pronėsisė, bėhet me lejen e Ministrit tė Kulturės, Rinisė dhe Sporteve.
2.Lėvizja nga vendet e caktuara tė objekteve tė trashėgimisė kulturore tė luajtshme, me vlera tė zakonshme, pėr ruajtjen, restaurimin, studimin dhe ekspozimin jashtė territorit tė Republikės sė Shqipėrisė, bėhet me lejen e Ministrit tė Kulturės, Rinisė dhe Sporteve.
3.Lėvizja e objekteve tė trashėgimisė kulturore tė luajtshme, me vlera tė veēanta, kombėtare dhe unikale pėr ruajtjen, restaurimin, studimin dhe ekspozimin jashtė territorit tė Republikės sė Shqipėrisė, bėhet me vendim tė Kėshillit tė Ministrave. Proēedurat e kėtyre lėvizjeve pėrcaktohen me udhėzim tė Kėshillit tė Ministrave, sipas konventave ndėrkombėtare tė ratifikuara nga Republika e Shqipėrisė pėr kėtė qėllim.
4.Nė ēdo rast, leja e lėshuar regjistrohet nė Qendrėn Kombėtare tė Inventarizimit tė Pasurive Kulturore.


Neni 20

1.Objektet e trashėgimisė kulturore tė veēantė, kombėtare dhe unikale, nuk dhurohen e nuk shkėmbehen nė asnjė rast.
2.Nė raste tė veēanta, objektet e trashėgimisė kulturore tė luajtshme mund tė dhurohen ose shkėmbehen ndėrmjet institucioneve simotra nė shtete tė tjera, kur u shėrbejnė interesave kombėtare dhe janė tė barazvlefshme. Dhurimi ose shkėmbimi bėhet me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.


Neni 21

1.Shteti shqiptar bėhet menjėherė pronar i ligjshėm i objekteve tė trashėgimisė kulturore, tė cilat nuk janė nė pronėsi shtetėrore, por qė janė tė vjedhura ose tė humbura, nėse pronari i tyre nuk identifikohet.
2.Shteti shqiptar bėhet menjėherė pronar i ligjshėm i objekteve tė trashėgimisė kulturore tė luajtshme, tė cilat nuk janė nė pronėsi shtetėrore, tė nxjerra nė mėnyrė tė jashtėligjshme jashtė vendit.


Neni 22

Objektet e trashėgimisė kulturore tė luajtshme, arkivat dhe koleksionet e institucioneve shtetėrore e joshtetėrore, si dhe ato tė ekspozuara nė muzetė kombėtarė ose vendorė, shtetėrorė ose joshtetėrorė, mbrohen dhe administrohen sipas rregulloreve tė vetė institucioneve, tė cilat hartohen nė pėrputhje me kėtė ligj, si dhe me legjislacionin pėr arkivat.


Neni 23

Nė rastet kur ndėrtesat, ku ruhen arkivat shtetėrore ose vlera tė tjera tė rėndėsishme tė trashėgimisė kulturore, u kthehen ish-pronarėve dhe shpronėsimi ėshtė i pamundur, Kėshilli i Ministrave bėn sistemimin nė mjedise tė tjera tė pėrshtatshme tė kėtyre institucioneve.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.3.2007, 16:35   4
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
KREU III

TRASHEGIMIA KULTURORE E PALUAJTSHMENeni 24

1.Objekti i trashėgimisė kulturore kulturore ka kėto shkallė mbrojtjeje:
a) nė vrojtim;
b) nė mbrojtje paraprake;
c) monument kulture tė kategorisė II
ē) monument kulture tė kategorisė I
2.Objektet nė grup emėrtohen sipas rastit : park arkeologjik, qytet-muze, zone-muze, qendėr historike, qendėr arkeologjike dhe ansambėl-muze.
3.Heqja e plotė ose e pjesshme e mbrojtjes nga shteti e njė objekti ose grupi objektesh tė trashėgimisė kulturore ėshtė e drejtė ekskluzive e organit qė e ka shpallur atė.


Neni 25

1.Objekte nėn vrojtim janė tė gjitha objektet nė gjendje rrėnoje, kėshtjella, objekte kulti, ndėrtime inxhinierike, ndėrtime publike ose tė luksit, tė ndėrtuara pėrpara vitit 1900 dhe ato nė shfrytėzim, tė ndėrtuara pėrpara vitit 1944. Ky status shpallet nga Instituti i Monumenteve tė Kulturės dhe ėshtė i pėrhershėm.
2.Ndryshimi ose heqja e kėtij statusi bėhet me kėrkesė tė pronarit tė objektit drejtuar Institutit tė Monumenteve tė Kulturės.
3.Objekti me kėtė status nuk mund tė prishet ose t’i bėhen ndryshime, pa miratimin me shkrim tė Institutit tė Monumenteve tė Kulturės.


Neni 26

1.Objekt nė mbrojtje paraprake shpallet nga Instituti i Monumenteve tė Kulturės ēdo objekt me vlera tė veēanta. Ky status ėshtė 6-mujor dhe brenda kėsaj periudhe ky institucion duhet tė kryejė proēedurat pėr pėrcaktimin e statusit tė mėtejshėm tė tij.
2.Gjatė kėsaj periudhe ndalohet ēdo lloj ndėrhyrje nė gjendjen fizike tė objektit.


Neni 27

Monumente kulture tė kategorisė II janė tė gjitha ndėrtimet nė zonat-muze dhe nė ato zona tė mbrojtura tė qyteteve-muze nė qendrat historike, tė pacilėsuara monumente tė kategorisė I. Ato ruhen nė vėllime dhe pėrbėrje arkitektonike tė pamjeve tė tyre tė jashtme. Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve i shpall ato monumente kulture tė kategorisė II.


Neni 28

1.Monumente Kulture tė kategorisė I janė ndėrtimet me vlera tė spikatura dhe me rėndėsi tė veēantė pėr trashėgiminė kulturore. Ato ruhen nė tėrėsinė e pėrbėrėsve tė tyre arkitektonikė dhe teknikė.
2.Kompozimi i vėllimeve, trajtimi arkitektonik i pamjeve tė jashtme dhe tė brendshme, si dhe zgjidhja planimetrike dhe funksionale e kėtyre monumenteve nuk mund tė ndryshohet.
3.Ndėrtimet e reja pranė tyre duhet tė respektojnė distancat e zonės sė mbrojtur.
4.Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve i shpall ato monumente kulture tė kategorisė I.


Neni 29

1.Qytet-muze, zonat-muze, qendrat historike, ansamblet-muze, qendrat dhe parqet arkeologjike janė kategori objektesh nė grup, qė ruhen nė tėrėsinė e tyre si komplekse historiko-arkeologjike, monumentale, arkitektoniko-urbanistike dhe mjedisore dhe pėr kėtė ndalohen ndėrtimet e reja qė prekin objektet ekzistuese, me pėrjashtim tė rrjetit inxhinierik nėntokėsor.
2.Rregullorja e administrimit pėr kategoritė e objekteve tė mėsipėrme miratohet nga Kėshilli i Ministrave me propozimin e Ministrit tė Kulturės, Rinisė dhe Sporteve.
3.Monumentet e kulturės tė kategorisė I dhe II nė qendrat historike, qytetet-muze dhe ansamblet-muze mund tė shfrytėzohen edhe pėr funksione tė tjera, qė nuk cenojnė nė asnjė mėnyrė vlerat e tyre. Aty mund tė vendosen institucione shtetėrore ose private, si muze, biblioteka, atelie monumentesh, fototeka, galeri artesh dhe ekspozita tė ndryshme.


Neni 30

Institucionet e specializuara tė fushave tė trashėgimisė kulturore, organet e qeverisjes vendore dhe pronarėt ose poseduesit e objektit kanė tė drejtėn e propozimit pėr shpalljen e njė objekti monument kulture. Propozimi i drejtohet Ministrit tė Kulturės, Rinisė dhe Sporteve.


Neni 31

1.Qytet-muze, zonat-muze, zonat arkeologjike, qendrat historike, ansamblet-muze dhe parqet arkeologjike shpallen tė tilla me vendim tė Kėshillit tė Ministrave pas propozimit tė Ministrit tė Kulturės, Rinisė dhe Sporteve.
2.Heqja e plotė ose e pjesshme e shkallės sė mbrojtjes nė monumentet e kulturės bėhet me vendim tė po atij organi, qė e ka vendosur atė.


Neni 32

1.Pėr monumentet e kulturės pėrcaktohet njė sipėrfaqe toke ose trualli pėrreth, si zonė mbrojtėse, nė pėrputhje me vlerat e tyre arkitektonike, me pėrshtatshmėrinė e tyre urbanistiko-estetike, me rrethinėn dhe me rrethanat ekologjike.
2.Pėrmasat e zones sė mbrojtėse pėrcaktohen nga organi qė shpall monumentin, sipas studimit tė bėrė nga Instituti i Monumenteve tė Kulturės.


Neni 33

1.Gėrmimi, restaurimi, pėrdorimi dhe ēdo veprim tjetėr nė monumentet e kulturės, si dhe ēdo ndryshim nė truallin e vėnė nė mbrojtje rreth tyre, bėhet vetėm me autorizimin e Institutit tė Arkeologjisė ose Institutit tė Monumenteve tė Kulturės.
2.Ndalohet gėrmimi me karakter arkeologjik dhe pėrdorimi i aparaturave metalkėrkuese nga njerėz ose subjekte tė paautorizuara.

Neni 34

Njėsitė e qeverisjes vendore bashkėpunojnė me Institutin e Monumenteve tė Kulturės dhe Institutin e Arkeologjisė pėr ruajtjen dhe mbrojtjen e objekteve tė trashėgimisė kulturore, qė ndodhen nė territoret nė juridiksionin e tyre. Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve pėrcakton mėnyrat e bashkėpunimit.


Neni 35

Punimet e mirėmbajtjes, tė restaurimit dhe tė rigjallėrimit tė monumenteve tė kulturės kryhen me fondet e dhėna Ministrisė sė Kulturės, Rinisė dhe Sporteve nga Buxheti i Shtetit, pasi tė jetė miratuar plani i kėtyre punimeve nga Instituti i Monumenteve tė Kulturės.


Neni 36

1.Nė monumentet e kulturės tė kategorive I dhe II, pronė e subjekteve joshtetėrore, shteti pėrballon tė gjitha shpenzimet pėr ruajtjen e vlerave historiko-artistike, tė cilat nuk lidhen me qėndrueshmėrinė e objektit.
2.Punimet e tjera tė restaurimit pėr kėto monumente pėrballohen nė masėn :
a) 50 pėr qind nga shteti dhe 50 pėr qind nga pronari pėr monumentet e kulturės tė kategorisė I;
b) 30 pėr qind nga shteti dhe 70 pėr qind nga pronari pėr monumentet e kulturės tė kategorisė II.


Neni 37

1.Kur pronari joshtetėror i monumentit tė kulturės nuk ka fonde pėr kryerjen e punimeve tė restaurimit, pas planifikimit tė kėtyre punimeve, shteti ndėrmjetėson pranė bankave pėr pėrfitimin e kredive afatgjata me kushte lehtėsuese.
2.Kur pronari kundėrshton kredinė dhe kur monumenti ėshtė nė rrezik shembje, punimet e restaurimit bėhen edhe pa pėlqimin e tij nga Instituti i Monumenteve tė Kulturės ose edhe nga subjekte tė tjera tė licencuara pėr kėtė qėllim. Pas pėrfundimit tė punimeve, pronari detyrohet tė paguajė pjesėn e vet tė shpenzimeve, nė pėrputhje me nenin 36 tė kėtij ligji.


Neni 38

Ēdo vendim i marrė nga kėshillat e rregullimit tė territoreve pėr ndėrhyrje ose ndėrtim nė zonat e shpallura monument kulture ose zonė e mbrojtur pranė njė monumenti kulture, pavarėsisht nga pronėsia, ėshtė i pavlefshėm.


Neni 39

1.Monumentet e kulturės mund tė rijetėzohen pėr qėllime administrative dhe socialkulturore, me kusht qė funksioni i ri tė mos dėmtojė vlerėn e monumentit.
2.Nė ēdo rast, shfrytėzimi i monumenteve tė kulturės lejohet vetėm pasi tė jetė lidhur kontrata ndėrmjet pėrdoruesit dhe pronarit, i cili ėshtė i detyruar tė vėrė nė dijeni Institutin e Monumenteve tė Kulturės.


Neni 40

1.Vendosja e materialeve publicitare nė objektet monument kulture bėhet nė raste tė veēanta festivo-kulturore dhe ka karakter tė pėrkohshėm.
2.Veprimtaritė kulturore nė objektet monument kulture bėhen vetėm nė rastet kur ato nuk rrezikojnė ose cenojnė vlerat e tyre.
3.Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve jep lejen pėr organizimin e veprimtarive kulturore dhe vendosjen e materialeve publicitare.


Neni 41

Kėrkimet, sondazhet dhe gėrmimet arkeologjike nė tė gjithė territorin e Republikės sė Shqipėrisė janė monopol i shtetit shqiptar.


Neni 42

1.Veprimtaritė e pėrshkruara nė nenin 41 realizohen nga Instituti i Arkeologjisė.
2.Kėto veprimtari kryhen nė bazė tė bashkėrendimit tė punėve ndėrmjet Institutit tė Arkeologjisė dhe Institutit tė Monumenteve tė Kulturės.
3.Pėr realizimin e kėtyre veprimeve mund tė bashkėpunohet edhe me institucione tė tjera tė specializuara, shtetėrore ose private, vendase ose tė huaja. Kėto bashkėpunime bėhen nė bazė tė marrėveshjeve ose kontratave dy ose shumėpalėshe. Pėrjashtohet ekskluziviteti i institucioneve tė huaja. Pėr bashkėpunimin, nė ēdo rast, merret miratimi nga organi mė i
lartė.


Neni 43

1.Qendrat, zonat dhe parqet arkeologjike pėrcaktohen nga Instituti i Arkeologjisė dhe Instituti i Monumenteve tė Kulturės. Nė territoret, qė hyjnė nė kėtė grup, ėshtė e ndaluar ēdo lloj ndėrhurjeje me karakter ndėrtimor ose veprimtari tė tjera qė i dėmtojnė ato.
2.Zonat arkeologjike nė studim pėrcaktohen nga Instituti i Arkeologjisė dhe Instituti i Monumenteve tė Kulturės. Ēdo ndėrhyrje nė kėto zona kryhet nė prani tė specialistėve tė kėtyre institucioneve.


Neni 44

Objektet arkeologjike, tė gjetura gjatė gėrmimeve arkeologjike, janė prone e shtetit shqiptar.


Neni 45

Personat fizikė ose juridikė, qė zbulojnė ose gjejnė, nė mėnyrė tė rastėsishme, objekte tė trashėgimisė kulturore, janė tė detyruar qė brenda 20 ditėve tė njoftojnė organet vendore tė kulturės, Institutin e Arkeologjisė dhe Institutin e Monumenteve tė Kulturės, duke deklaruar mėnyrėn dhe vendin e gjetjes. Pas dokumentimit tė objektit, komisioni i ngritur pėr kėtė qėllim me specialistė tė kėtyre institucioneve pėrcakton vlerat dhe vendos pėr statusin e mėtejshėm tė objektit, si dhe shpėrblimin e kėtij personi.


Neni 46

Pėr ndjekjen e gjetjeve rastėsore arkeologjike, qė dalin gjatė punimeve bujqėsore, ndėrtimit tė veprave inxhinierike ose konstruksioneve ndėrtimore dhe marrjen e masave tė shpėtimit tė kėtyre vlerave, nė rastet kur ato nuk pėrballohen nga strukturat e Institutit tė Arkeologjisė ose tė Institutit tė Monumenteve tė Kulturės, organizohen struktura tė veēanta, tė pėrkohshme, me urdhėr tė Ministrit tė Kulturės, Rinisė dhe Sporteve.


Neni 47

Nė rastet e ndėrtimeve tė mėdha nė territore nė pronėsi shtetėrore ose private, si rrugė, autorruga, aeroporte, porte, vepra industriale, qendra tė reja banimi, investitorėt janė tė detyruar qė, gjatė procesit tė projektimit dhe zbatimit tė projektit, tė kėshillohen me specialistė tė Institutit tė Arkeologjisė dhe Institutit tė Monumenteve tė Kulturės.

Specialistėt kryejnė kontrollin e zonės dhe pėrgatisin dokumentacionin pėrkatės. Kur zona pėrmban vlera tė rėndėsishme arkeologjike, etnografike ose gjurmė tė arkitekturės sė lashtė ose tradicionale, projekti duhet tė ndryshojė. Propozimi pėr ndryshime bėhet nga institucionet qė kanė kryer kontrollin dhe shpenzimet pėr kėto ndryshime pėrballohen nga investitori.


Neni 48

1.Kur, pas fillimit tė punimeve, zbulohen rastėsisht gjurmė ose objekte me vlera arkeologjike-etnologjike, punimet ndėrpriten menjėherė. Drejtuesit dhe investitorėt e punimeve njoftojnė, brenda tri ditėve, organet e qeverisjes vendore, Institutin e Arkeologjisė dhe Institutin e Monumenteve tė Kulturės, tė cilėt bėjnė kontrollin pėrkatės, relatojnė pėr vlerat e gjetura dhe bėjnė propozimet pėrkatėse pėr vazhdimėsinė ose jo tė punimeve.
2.Nėse gjetjet janė me vlera tė rėndėsishme, punimet e filluara mund tė pėsojnė ndryshime ose tė ndėrpriten pėrfundimisht. Vendimi nė kėtė rast merret nga organi qė ka autorizuar fillimin e punimeve.
3.Nė rastin kur punimet pėsojnė ndryshime, tė gjitha shpenzimet pėr to, si dhe shpenzimet pėr kėrkimet shkencore, veprimtaritė e nevojshme restauruese ose konservuese, mbulohen 100 pėr qind nga investitori.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.3.2007, 16:39   5
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
KREU IV

KUNDĖRVAJTJET ADMINISTRATIVENeni 49

1.Janė kundėrvajtje administrative dhe dėnohen me gjobė, kur nuk pėrbėjnė vepėr penale, shkeljet e mėposhtme :
a) shkeljet sipas nenit 7 dėnohen me gjobė nga 10 000-20 000 lekė;
b) shkeljet sipas nenit 8 dėnohen me gjobė nga 30 000-50 000 lekė;
c) shkeljet sipas neneve 11 dhe 19 dėnohen me gjobė nga 20 000-50 000 lekė;
ē) shkeljet sipas nenit 14 dėnohen me gjobė nga 100 000-500 000 lekė;
d) shkeljet sipas nenit 16 pika 2 dėnohet me gjobė 20 000 lekė;
dh) shkeljet sipas neneve 25 pika 3 dhe 26 pika 2 dėnohen me gjobė nga 100 000-300 000 lekė;
e) shkeljet sipas nenit 28 pika 2 dėnohen me gjobė nga 100 000-500 000 lekė
ė) shkeljet sipas nenit 33 pika 1 dėnohen me gjobė nga 50 000-500 000 lekė;
f) shkeljet sipas nenit 45 dėnohen me gjobė nga 10 000-50 000 lekė;
g) shkeljet sipas nenit 33 pika 2 dėnohen me gjobė 100 000 lekė dhe konfiskim tė aparaturės;
gj) shkeljet sipas neneve 47 dhe 48 pika 1 dėnohen me gjobė nga 1 000 000-5 000 000 lekė.
2.Dėmi i shkaktuar nė objektet unikale tė trashėgimisė kulturore pėrbėn nė ēdo rast vepėr penale dhe dėnohet sipas legjislacionit penal.


Neni 50

1.Tė drejtėn e vėnies sė gjobės e kanė inspektorėt e Institutit tė Arkeologjisė, Institutit tė Monumenteve tė Kulturės dhe Qendrės Kombėtare tė Inventarizimit tė Pasurive Kulturore, sipas fushave qė mbulojnė.
2.Shqyrtimi i kundėrvajtjeve administrative, ankimi dhe ekzekutimi i vendimeve bėhet sipas procedurave dhe afateve tė pėrcaktuara nė Kodin e Procedurave Administrative.
3.Shuma e arkėtuar nga vjelja e gjobave derdhet 50 pėr qind nė favor tė Buxhetit tė Shtetit dhe 50 pėr qind nė favor tė institucioneve qė e ka objektin nėn juridiksion.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.3.2007, 16:40   6
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
KREU V

DISPOZITA KALIMTARE DHE TĖ FUNDITNeni 51

Ēdo person fizik ose juridik, qė zotėron objekte, tė cilat janė vlera tė trashėgimisė kulturore tė luajtshme, duhet t’i deklarojė ato pranė organeve tė kulturės, tė qeverisjes vendore dhe ta regjistrojė objektin nė Qendrėn Kombėtare tė Inventarizimit tė Pasurive Kulturore, sipas mėnyrės qė ofron kjo qendėr, brenda dy vjetėve nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji.


Neni 52

Pėr objektet monument kulture tė dhėna me qira pėrpara hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji, kontrata e qiramarrjes, pėr periudhėn e mbetur, rregullohet nė pėrputhje me dispozitat e kėtij ligji.


Neni 53

1.Instituti i Monumenteve tė Kulturės dhe Instituti i Arkeologjisė, brenda gjashtė muajve nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji, i paraqesin pėr miratim Kėshillit tė Ministrave zonat arkeologjike brenda qendrave tė banuara nė Shkodėr, Lezhė, Krujė, Durrės, Elbasan, Berat, Vlorė dhe Sarandė.
2.Brenda njė viti nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji, Instituti i Monumenteve tė Kulturės dhe Instituti i Arkeologjisė i paraqesin pėr miratim Kėshillit tė Ministrave kufijtė dhe rregulloret e administrimit tė parqeve arkeologjike tė Shkodrės, Lezhės, Apolonisė, Bylisit, Amantias, Orikumit, Antigonesė, Finiqit dhe Butrintit.
3.Brenda 6 muajve nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji, institucionet e specializuara nė varėsi tė Ministrisė sė Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, statutet e tė cilave miratohen nga Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, bėjnė rishikimin e kėtyre statuteve, sipas dispozitave tė kėtij ligji.


Neni 54

Ngarkohet Kėshilli i Ministrave qė, nė zbatim tė neneve 9 pika 5, 19 pika 3, 20 pika 2, 23, 29 dhe 31 pika 1, tė nxjerrė aktet nėnligjore pėr zbatimin e kėtij ligji.


Neni 55

Ligji nr.7867, date 12.10.1994 “Pėr mbrojtjen e pasurisė kulturore tė luajtshme dhe tė paluajtshme”, shfuqizohet.


Neni 56


Ky ligj hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė Fletoren Zyrtare. Shpallur me dekret nr.3804, datė 5.5.2003 tė Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, Alfred Moisiu.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.