Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.4.2007, 13:32   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Lindor: Zbulohet tumė para-2000-vjeēare


Kėto janė nga ato gjetjet qė zbėrthehen dhe rrallohen para se tė studiohen nė kontekst antropologjik. Jam i sigurt qė do i kėpusin ndonjė analizė nga Azia.


Citim:
2 000-year-old tombs unearthed

21/04/2007 14:35  - (SA)

Athens - Archaeologists in northeastern Greece have unearthed eight tombs containing the remains of men and women who lived over 2 000 years ago, along with an assortment of jewellery, weapons and agricultural tools, the Greek culture ministry said on Friday.

The tombs dating from the fifth to third centuries BC were dug into rock, likely covered with stone slabs and probably lay alongside an ancient road, the ministry said in a statement.

They were discovered near a freeway between the cities of Salonika and Edessa during road construction.

Prior excavation in the same area has already unearthed three farms dating from Roman to Hellenistic times, and a fourth from the Early Christian era.

Northern Greece was extremely rich in antiquities, being the seat of the Macedonian Empire that stretched from the Balkans to Egypt and India at its peak in the fourth century BC under Alexander the Great.

But many such sites are often found to have been looted.

http://www.news24.com/News24/Technol...102236,00.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.