Kthehu   Kreu
Kushtet e anėtarėsimit
Anėtarėsimi kėtu vlen vetėm nėse synon tė ndihmosh dhe ti nė gjurmimin, mbledhjen apo pėrmirėsimin e lėndės sipas drejtimeve tė logut. Tė gjitha kushtet e mėposhtme teknike janė ultimative dhe mospajtimi me to sjell mbylljen e llogarisė pa paralajmėrim. Pėrndryshe leximi i lėndės ėshtė i lirė pėr tė gjithė kalimtarėt, nuk ka nevojė pėr anėtarėsim.

1. Shqipja shkruhet me alfabet shqip.
Nuk lejohet alfabet bastard.
2. Ruhen kudo disa marrėveshje drejtshkrimore dhe faqosėse tė logut.
Kapitalizimi, kryeradhėt etj.
3. Pėrdoret arsye.
Nuk lejohen shkrimet irracionale.
4. Ruhet integriteti i ēėshtjeve.
Nuk lejohen shkrimet jashtė teme, moraliste, qaravitėse, tymosėse.
5. Sillet burimi i shkrimeve tė tė tretėve.
Nuk lejohen shkrime tė tė tretėve qė nuk iu pėrmendet burimi (shkruesi, botimi, viti, nyja etj.).

Shkrimet e botuara nė log shprehin pikėpamjet e shkruesit, tė cilat nuk janė domosdoshmėrisht dhe pikėpamje tė logut apo tė mbarėvajtėsve. Logu apo mbarėvajtėsit nuk mbajnė pėrgjegjėsi pėr pėrmbajtjen qė nuk ėshtė sjellė prej tyre, nuk zotohen e as dorėzanojnė parimisht pėr saktėsinė, tėrėsinė apo dobishmėrinė e shkrimeve tė anėtarėve deri nė verifikimet pėrkatėse. Nė bazė tė kushteve tė mėsipėrme dhe tė strukturės sė logut, mbarėvajtėsit ruajnė tė drejtėn e zhvendosjes, ndryshimit, mbylljes, zhbotimit dhe shlyerjes sė cilitdo shkrimi apo llogarie anėtari pėr cilindo shkak kundėrvajtės apo rast sjelljeje abuzive.Ora nė Shqipėri ėshtė 01:39.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.