Kthehu   Kreu

Prektora


Pėrshtatje shkronjore e tastierės pėr sistemet operative Windows (10, 8, 7, Vista, XP, 2000 Pro) dhe Mac OS, me anė tė sė cilės gjuha shqipe shkruhet me alfabet tė plotė (ė, ē) sipas standardit QWERTY, lehtė e thjesht, pa ngatėrrim tastesh dhe pa kokėēarje.Dy fjalėVitet e fundit pėrdorimi i zgjeruar i kompjuterit si vegėl kryesore e gjuhės sė shkruar ka bėrė qė nga mosdija dhe mosinteresimi shqiptarėt tė shpėrfillin nė mėnyrė tejet agresive alfabetin shqip nė dobi tė njė alfabeti tė huaj, me problem kryesor zhdukjen nga gjuha e shkruar tė ė-sė dhe ē-sė nėpėr shkresa zyrtare e jozyrtare, shtyp, media, rrjet etj.

Kėtu dallojmė nė thelb dy ēėshtje:

1. Pjesa dėrrmuese e shqiptarėve qė kur mėsojnė tė pėrdorin kompjuterin mėsojnė ta shkruajnė shqipen me alfabetin e huaj tė rastit, megjithėse sistemet operative Windows e pėrmbajnė gjuhėn shqipe sė bashku me pėrshtatjen shkronjore pėrkatėse (nė standard QWERTZ).

2. Ata pak qė zgjedhin pėrshtatjen shkronjore shqip tė Windows-it shohin se renditja e shkronjave shqipe nė tė nuk pėrkon me shkronjat e tastierės qė pėrdorin dhe kanė problem tė madh me shkronjėn z qė del y dhe anasjelltas, si dhe me shenjat e pikėsimit qė duken tė pagjetshme. Kjo ndodh sepse pėrshtatja shkronjore e shqipes sė Windows-it ėshtė QWERTZ ndėrsa tastiera e tyre ėshtė QWERTY (gjashtė shkronjat e para nga e majta nė tė djathtė). Kėsisoj nė mungesė kohe, diturie, dėshire apo dhe nė hutim e sipėr edhe kjo pjesė zgjedh ta shkruajė shqipen me alfabet tė huaj.

Pėr tė thjeshtuar punėt pėrshtatja e ofruar kėtu, me emrin "Prektora" (risi pėr tastierė), e sjell alfabetin e shqipes mbi standardin mė tė gjerė QWERTY, me kėto ndryshime lehtėsuese:

  • Shkronjat ė dhe ē caktohen pėrkatėsisht aty ku mė parė ishin ; dhe [ - tė cilat me radhėn e vet rivendosen atypari (shiko pamjet)
  • Shtohet theksimi i zanoreve é, į, ś, ķ, ż, ó.
  • Shtohen zanoret hundore ā dhe ō si dhe shkronjat gjermane ü, ä, ö, ß.
  • Shtohen shenjat e pėrdorimit tė pėrgjithshėm nė shkresa si p.sh. €,™, ©, ®, ±, ÷, ‰, µ etj.


Shprehia e tė shkruarit shqip me alfabet tė plotė fitohet brenda pak minutash dhe i jepet fund dhe dukurisė sė shėmtuar tė tė mbushurit tė shkrimeve me w e sajesa tė tjera tė ēuditshme. Mbetet veē tė urojmė tė pėrdoret pėrshtatja shkronjore qė mund tė shkarkohet nga kjo faqe e t'i jepet fund kėtij pėrēudnimi.

Shkarkoje pėr:

Windows


ndr
prktr117.exe
v1.17 (720 kb)

MD5:
d94a1de2ab02ac4cecb6b7dc22ea2cde


Mac OS


ndr
prktr1.zip
v1 (13 kb)

MD5:
6d43b073bae3b1cdcff7308123e26603

Ora nė Shqipėri ėshtė 12:08.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.