Kthehu   Kreu

Instalimi


1. Ēfarė ėshtė "Prektora"?

Nė sistemet operative Windows dhe Mac OS ēdo gjuhė mes tė tjerash ka dhe njė skedar tė vetin ku pėrmbahen tė dhėnat qė udhėzojnė sistemin se ēfarė shkronje pėrkon me cilin tast tė tastierės. Kėto udhėzime pėrbėjnė dhe atė qė quhet pėrshtatje shkronjore (keyboard layout) pėr shkrimin nė gjuhėt e ndryshme.

"Prektora" ėshtė njė skedar i tillė i posaēėm pėr gjuhėn shqipe, qė ofron pėrshtatje shkronjore mė tė lehtė pėr tregun shqiptar se ajo qė vjen me Windows-in, ose qė nuk ofrohet fare nė Mac OS. Kjo pėrshtatje ėshtė pjesė integrale e sistemit, sipas mėnyrės qė ka parashikuar prodhuesi, me komunikim tė drejtpėrdrejtė midis tastierės dhe sistemit operativ - dhe nuk ėshtė "program" qė i mbivendoset sistemit.

"Prektorėn" e japim pėr shkarkim sė bashku me njė instalues pėr Windows dhe tė paketuar pėr vendosje manuale nė Mac OS.

Nė rastin e sistemit Windows pėrshtatja jonė ėshtė alternativė (sipas nesh mė praktike) ndaj asaj qė ofron sistemi pėr shqipen, ndėrsa nė Mac OS ėshtė varianti i vetėm qė ekziston pėr shqipen, pasi sistemi nuk e ofron ende.

Pas instalimit/vendosjes ka dhe dy-tri hapa qė duhen ndjekur pėr caktimin e gjuhės, pasi sistemet operative nuk ofrojnė mėnyra zgjedhjeje automatike tė gjuhės dhe tė pėrshtatjes sė saj shkronjore.


2. Ku ta shkarkoj?

Pėr tė shkarkuar instaluesin, mund tė pėrdoret hapėsira me ikonat e shkarkimit nė tė djathtė.


3. Udhėzime instalimi

Pas shkarkimit, mund tė ndiqen prej aty udhėzimet shqip qė shfaqen nė ekran pėr Windows 7 dhe pėr Windows XP ose udhėzimet mė poshtė pėr Mac OS.


3.1. Udhėzimet pėr Windows 7

1. Shkojmė te "Start -> All Programs -> Prektora -> Pėrshtatja".
2. Shtypim mbi "Add" pėr tė shtuar gjuhėn e re bashkė me pėrshtatjen qė instaluam.
3. Nė dritaren qė hapet shpalosim "Albanian (Albania)", nėn tė shpalosim "Keyboard" dhe zgjedhim "Prektora 1", e cila ėshtė pėrshtatja qė instaluam. Shtypim "OK" pėr ta pranuar.
4. Verifikojmė qė shqipja shfaqet nė listėn e gjuhėve. (Nėse duam ta vendosim si gjuhėn kryesore tė shkrimit shkojmė nė listėn mė sipėr "Default input language"dhe zgjedhim "Albanian (Albania) - Prektora 1".) Shtypim "OK" pėr tė pėrfunduar me pėrzgjedhjen.
5. Prej kėtu e tutje mund tė kėmbehet mes gjuhėve me anė tė tasteve "ALT + SHIFT" ose nė treguesit qė shfaqen nė shiritin e fushėpunės.
3.2. Udhėzimet pėr Windows XP

1. Shkojmė te "Start -> All Programs -> Prektora -> Pėrshtatja".
2. Nė dritaren qė hapet shtypim mbi "Add" pėr tė shtuar gjuhėn e re bashkė me pėrshtatjen qė instaluam.
3. Nė dritaren qė hapet klikojmė mbi listėn e parė pėr tė zgjedhur gjuhėn shqipe, "Albanian".


4. Nė listėn e dytė zgjedhim diku mė poshtė pėrshtatjen "Prektora1".


5. Shtypim "OK" pėr tė pėrfunduar me pėrzgjedhjen.
6. Shtypim dhe kėtu mbi "OK" pėr tė pranuar shqipen me pėrshtatjen e re nė listėn e gjuhėve tė sistemit.
7. Nėse dėshirojmė qė shqipja tė pėrdoret vetiu nė ēdo program tė Windows-it, nė fushėn "Default Input Language" (sipas fotos mė lart) zgjedhim "Albanian - Prektora1" dhe nė fund shtypim OK.


3.3. Udhėzimet pėr Mac OS X

1. Shpaketojmė skedarin e shkarkuar .zip dhe kopjojmė "prktr1.bundle" nė "Macintosh\Library\Keyboard Layouts\" (nė varėsi tė konfigurimit tė sigurisė, mund tė na kėrkohet fjalėkalimi, sepse po kopjojmė nė dosje sistemi).

2. Shkojmė tek ikona e mollės "-> System Preferences -> Language Text -> Input Sources" dhe zgjedhim "Albanian - Prektora 1" bashkė me gjuhė tė tjera qė mund tė kemi nė pėrdorim pėr tastierėn.

3. Nė vijim do tė shfaqet ikona e gjuhės aktive (me gjasė flamuri amerikan) nė shiritin e punės nė pjesėn e sipėrme tė ekranit. Shtypim ikonėn dhe te menyja qė del zgjedhim shqipen (Albanian).

4. Shkruajmė shqip dhe nė Mac OS.

Shkarkoje pėr:

Windows


ndr
prktr117.exe
v1.17 (720 kb)

MD5:
d94a1de2ab02ac4cecb6b7dc22ea2cde


Mac OS


ndr
prktr1.zip
v1 (13 kb)

MD5:
6d43b073bae3b1cdcff7308123e26603

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:28.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.