Kthehu   Kreu

Pėrdorimi


Mė poshtė jepet njė ilustrim i simuluar i renditjes sė shkronjave mbi tastierė pas zgjedhjes sė gjuhės shqipe me pėrshtatjen Prektora1

Renditja shkronjore pas instalimit tė Prektorės 1
Renditja shkronjore pas instalimit tė Prektorės 1 - Pamja normale


Renditja shkronjore pas instalimit tė Prektorės 1
Renditja shkronjore pas instalimit tė Prektorės 1 - Pamja me [ SHIFT ] shtypur


Shkronja e shenja tė tjera shtesė mund tė pėrftohen me shtypjen e tastit [ ` ] dhe tė njė "tasti hyrės":


Nė secilėn shtyllė tė majtė tė ēdo ēifti mė poshtė renditen tastet hyrėse dhe djathtas shenja dalėse. Pra, [ ` ] + [ e ] = [ é ]. Ose [ ` ] + [ 4 ] = [ € ]. Ose [ ` ] + [ 8 ] = [ ° ] e kėshtu me radhė.

Pėr tė nxjerrė vetė shenjėn ` e shtypim atė dy herė.


Shkronjat qė pėrftohen me shtypjen e [ ` ] dhe hyrėses pėrkatėse.Shkarkoje pėr:

Windows


ndr
prktr117.exe
v1.17 (720 kb)

MD5:
d94a1de2ab02ac4cecb6b7dc22ea2cde


Mac OS


ndr
prktr1.zip
v1 (13 kb)

MD5:
6d43b073bae3b1cdcff7308123e26603

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:51.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.