Kthehu   Kreu

Shpėrndarja


Edhe ti mund tė ndihmosh nė vetėdijėsimin e tė tjerėve se mund tė shkruajnė nė kompjuter me alfabet shqip lehtė, pastėr, shpejt e pa shumė kokėēarje. Shpėrnda adresėn tonė nė internet, ndihmo nė instalimin e tastierės tek tė njohurit e tu, pėrhap lajmin e mirė.


Mbi format e shpėrndarjes

  • Pėrshtatjet shkronjore mund dhe duhet tė shpėrndahen e tė pėrdoren falas, pėr sa kohė qė nuk u ndryshohen pėrmbajtjet, paketimi apo instaluesi siē ofrohen nė faqen vargmal.org.
  • Pėrshtatjet shkronjore tė ofruara nga vargmal.org punojnė nė sistemet e pėrcaktuara operative Windows dhe Mac OS.
  • Pėrshtatjet shkronjore janė provuar e zbatuar dhe u pėrmbahen procedurave tė caktimit tė gjuhės nė sistemet pėrkatėse, por ato ofrohen pa garanci se do tė funksionojnė nė sistemin e pėrdoruesit.
  • Gjatė instalimit/vendosjes, ndryshimet e vetme e tė domosdoshme qė kryhen nė sistem janė:
    • Vendosja e skedarit pėrkatės tė pėrshtatjes nė dosjet e pėrcaktuara nga sistemi.
    • Vendosja e fjalėkyēeve tė duhura nė regjistėr pėr njohjen e skedarit nga sistemi (nė rastin e sistemit Windows).
    • Vendosja e skedarėve tė nevojshėm pėr ēinstalim, ku pas ēinstalimit nuk lihen mbeturina nė sistem (nė rastin e sistemit Windows).
Shkarkoje pėr:

Windows


ndr
prktr117.exe
v1.17 (720 kb)

MD5:
d94a1de2ab02ac4cecb6b7dc22ea2cde


Mac OS


ndr
prktr1.zip
v1 (13 kb)

MD5:
6d43b073bae3b1cdcff7308123e26603

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:13.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.