Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   1190-1478: Shtetet Arbėrore (https://vargmal.org/dan88n)
-   -   Gjergj Maniakes (https://vargmal.org/dan1779)

Kandhaon 29.2.2008 16:39

Gjergj Maniakes
 
Citim:

Nė shek. XI, dukėt e Durrėsit qenė nga aristokratėt mė tė fuqishėm tė Perandorisė. Njėri prej tyre, Gjergj Maniakes, qė njėkohėsisht njė nga gjeneralėt bizantinė mė tė shquar tė kohės. Ky kishte korrur suksese tė mėdha nė Azi tė Vogėl (1031) dhe nė Itali (1038-1040) kundėr arabėve. Mė 1042 ndodhej akoma duke luftuar nė Itali, kur nė Kostandinopojė, pas njė kryengritje, u kurorėzua perandor Kostandin Monomaku. Gjergj Maniakesi, i pakėnaqur nga ky ndryshim, filloi kryengritjen, duke u shpallur vehten perandor. Nė shkurt 1043, me trupat qė i qėndruan besnike, zbarkoi nė Durrės. Me Maniakesin e bashkuan arhondėt (dinatėt) dhe banorėt e themės tė cilėve u kishte premtuar uljen e taksave. Kronisti bizantin Mihail Ataliati na njofton se midis kryengritėsve kishte edhe arbėreshė.

Nė krye tė ushtrive kryengritėse, Maniakesi marshoi drejt Konstandinopojės. Rrugės, pėrpara se tė arrinte nė Selanik, u ndesh nė Ostrovo me ushtritė e perandorit. Nė pėrpjekjen e parė ushtritė kryengritėse e fituan betejėn por pak mė vonė ato u mundėn. Maniakesi vetė gjeti vdekjen nė kėtė pėrpjekje.
http://www.tiranachat.net/index.php?name=Content&pa=showpage&pid=103

A ishte arbėr ky Gjergj Maniakes?


Ora nė Shqipėri ėshtė 21:30.

Vargmal © 2001