Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   1757-2012: Shtetet Shqiptare (https://vargmal.org/dan89n)
-   -   Tabelat e shitoreve nė Shqipėri shek.19-20 (https://vargmal.org/dan1801)

mesdimr 2.3.2008 12:05

Tabelat e shitoreve nė Shqipėri shek.19-20
 
1 bashkėngjitje
Citim:

Tabelat e shitoreve

Bashkėngjitje 1176
Pėr tė parėn herė nė Shqipėri tabelat e shitoreve u lejuan tė shkruheshin
shqip mė 1908. Nė foto: Embėltorja “Manushaqe” nė Korēė, 1908.
Para sė gjithash duhet skjaruar se vetėm dyqanet e mėdha dhe firmat e rėndėsishme, bile vetėm nė qytetet kryesore tė vendit kishin aty-kėtu tabela me emrin e pronarit apo tė firmės. Kėto tabela ishin tė shkruara nė gjuhėt qė pėrdoreshin lirisht nė Perandorinė Otomane, kryesisht turqisht dhe nė disa raste si pėr shembull nė Shkodėr edhe italisht kur pronari ishte katolik ose nė jugė greqisht kur pronari ishte ortodoks. Gjuha shqipe nuk pėrdorej sepse ishte e ndaluar.

Tabelat e para nė gjuhėn shqipe dolėn mė 1908, menjėherė pas shpalljes sė hyrjetit, kur u fitua pėr disa kohė e drejta e pėrdorimit tė shqipes. Fotografia qė po botojmė kėtu tregon njė dyqan nė Korēė, nė vitin 1908 nė muajt e parė qė pasuan hyrjetin, pronari i tė cilit vuri menjėherė tabelėn shqip tė shkruar me alfabetin e Stambollit: ĖMBĖLTOREJA “MANUSHAQE” duke e mbajtur edhe pėr disa kohė titullin greqisht tė shkruar me gėrma mė tė vogla.

Tabela tė shkruara shqip u dukėn nė atė kohė edhe nė disa vise tė ndryshme tė Perandorisė Otomane, si nė Selanik, Manastir, bile edhe nė Stamboll, nė dyqanet e pronarėve shqiptarė. Mė 1910 kur shpėrtheu me egėrsi reaksioni xhonturk kundėr lėvizjes kombėtare shqiptare edhe nė veēanti kundėr shkrimit shqip, tabelat shqip pėrsėri u zhdukėn. Ato u vendosėn pėrfundimisht nė mbarė Shqipėrinė, pas shpalljes sė pavarėsisė kombėtare.

1966 - Kristo Frashėri


Ora nė Shqipėri ėshtė 17:54.

Vargmal © 2001