Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   Tė reja (https://vargmal.org/dan67n)
-   -   Strugė: Zbulohet furrė e periudhės romake (https://vargmal.org/dan4009)

mesdimr 6.2.2009 23:51

Strugė: Zbulohet furrė e periudhės romake
 
Citim:

Strugė, 5 shkurt - Furrė e periudhės romake ėshtė zbuluar nė fshatin Oktis tė Strugės, nga ana e ekipit hulumtues tė Muzeut "Dr Nikolla Nezllobinski" nė Strugė. Furra e zbuluar, sipas fjalėve tė ekspertėve, ėshtė nė gjendje tė mirė, dhe nė tė ardhmen do tė mbrohet.

Ekspertėt vlerėsojnė se furra ėshtė shfrytėzuar nė periudhėn e mesme romake, ndėrsa zbulimi ka pasuar pas informacioneve tė ofruara nga ana e banorėve vendorė.

Rajoni i Strugės ėshtė i njohur pėr pasuritė e mėdha nėntokėsore, por mungojnė hulumtimet e lokaliteteve arkeologjike. Pėrvoja e deritashme ka qenė qė pas pėrfundimit tė hulumtimeve lokaliteti tė rikthehet nė gjendjen fillestare, por nė kėtė rast nuk do tė ndodhė ashtu.

Drejtori i muzeut nė Strugė ka informuar se aktualisht furra ėshtė e mbrojtur dhe planifikohet ndėrhyrje.

http://www.koha.com.mk/a20.html


Ora nė Shqipėri ėshtė 23:26.

Vargmal © 2001