Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   Viruset (https://vargmal.org/dan84n)
-   -   Perėndimor: 1.5mln turistė nga janari (https://vargmal.org/dan5124)

VNf 19.8.2009 21:22

Perėndimor: 1.5mln turistė nga janari
 
Mbi 1.5 milion turistė kanė vizituar Shqipėrinė Perėndimore nga muaji janar deri sot, me njė rritje prej 36% kundrejt sė njėjtės periudhė njė vit mė parė, ndėrsa tė ardhurat nga fusha e turizmit llogariten nė 212 mln euro, bėjnė tė ditur burimet zyrtare tė Ministrisė sė Turizmit.

Sipas tė dhėnave statistikore, numri i pėrgjithshėm i vizitorėve nė shtetin Perėndimor pėr kėtė periudhė ėshtė rreth 1'580'495 persona. Nė kėtė fluks pėrfshihen 991'306 vizitorė tė huaj ditorė, 972'234 tė huaj me net-qėndrime dhe 589'189 shqiptarė banues nė vende tė ndryshme tė botės.

Pozitiv mbetet fakti se turizmi nė Shqipėri ėshtė i preferueshėm pėrgjatė gjithė vitit. Kėtė vit ėshtė vėnė re njė rritje 31% nė janar, 30% nė mars dhe 28% nė qershor, krahasuar me 2008-tėn.

Sipas tė dhėnave, nė kėtė fluks tė huajsh 89% kanė ardhur pėr pushime, 3% pėr biznes, 2% tė rastėsishėm. Mes turistėve tė huaj mbizotėrojnė evropianėt me 92% tė totalit. Pas tyre renditen amerikanėt me 5%, aziatikėt 2% dhe 1% tė tjerė.

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../13609/C5/C18/


Ora nė Shqipėri ėshtė 14:29.

Vargmal © 2001