Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   1757-2012: Shtetet Shqiptare (https://vargmal.org/dan89n)
-   -   Veshje kombėtare burrash, shek. 18-19 (https://vargmal.org/dan527)

mesdimr 12.1.2007 17:41

Veshje kombėtare burrash, shek. 18-19
 
Po e nis me tre piktura tė Xhozef Kartrajtit (Joseph Cartwright), piktor angėl, 1789-1829. Kartrajti ėshtė i ndryshėm nga disa piktorė tė tjerė evropianė, dhe i besueshėm pėr nga pėrmbajtja e pikturave pasi ka qenė i pranishėm me modele tė gjalla, dhe jo si disa tė tjerė qė punonin me hamendje apo me tė dėgjuar, ndaj dhe pėrgjithėsisht ēka paraqet mund tė merret si e pėrpiktė me realitetin e atyre viteve. Ai punoi si civil nė anijatėn angle duke qėndruar kryesisht nė Korfuz. Tematika e tij ishin anijet, por kėtu na interesojnė punimet qė ka bėrė tek paraqet veshjet shqiptare.

Pėr shkak tė tij janė frymėzuar dhe tė tjerė tė huaj tė merren me dokumentimin (pėr aq sa na intereson ne) tė veshjeve tė kohės e tė na sjellin nė tė gjallė kohėn nė fjalė, duke qenė se ne vetė, nėn dritėn e Azisė, kishim bėrė shumė pėrparime nė fushat e artit, a qoftė dhe tė dokumentimit dhe s'e shihnim tė nevojshme tė merreshim me tė tilla.

Nga "Shqipėria dhe shqiptarėt nė veprat e piktorėve tė huaj" tė Ferid Hudhrit, po sjell pėr ēdo rast dhe burimet e pėrmendura prej tij.

J. Cartwright, "Views of the Ionian Islands", London, 1821
J. Cartwright, "Selection of the costumes of Albania and Greece", London, 1822
"Storia della Letteratura del Sud-Est Europeo", Milano, 1970
A. Delivorrias, "Guide du Musée Benaki", Athénes, 1980
N. Kallmyer, "Of Suliots, Arnauts, Albanians and Eugéne Delacroix", "The Burlington Magazine", London, 1983
R. Robinson, "Tobaco pipes of Corinth and Athenian Agora", "Hesperia", 54.2, 1985

mesdimr 12.1.2007 17:49

1 bashkėngjitje
Bashkėngjitje 232

"Shqiptar me veshje kombėtare" - (akuarel), Muzeu Benaki, Athinė.

mesdimr 12.1.2007 17:55

1 bashkėngjitje
Bashkėngjitje 233

2 "Shqiptar me veshje kombėtare" - (akuarel), Muzeu Benaki, Athinė.

mesdimr 12.1.2007 19:34

1 bashkėngjitje
Bashkėngjitje 234

3 "Shqiptar me veshje kombėtare" - (akuarel), Muzeu Benaki, Athinė.


Ora nė Shqipėri ėshtė 17:59.

Vargmal © 2001