Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   Tė reja (https://vargmal.org/dan67n)
-   -   Vienė: Digjitalizohet fondi zanor i IKP-sė (https://vargmal.org/dan5462)

VNf 12.12.2009 12:24

Vienė: Digjitalizohet fondi zanor i IKP-sė
 
Citim:

Dixhitalizimi shpėton trashėgiminė gojore

Mė nė fund trashėgimia kulturore shpirtėrore mund tė konsiderohet e shpėtuar. Mbi 1200 mijė orė regjistrime, pasuri e Institutit tė Kulturės Popullore u dixhitalizua, falė njė projekti tė nisur tre vjet mė parė nė Institutin e Antropologjisė Kulturore nė bashkėpunim me Arkivin audiovisual tė Vjenės, me njė fond prej 180 mijė eurosh.

I pranishėm nė mbylljen e projektit, pranė Qendrės Studimore Albanologjike, ishte drejtori i arkivave vjeneze, Dietrich Schuler.

"Duhet tė them se Arkivi i Institutit tė Kulturės popullore ishte njė nga mė tė mirėmbajturit e tė gjitha arkivave tė Evropės Juglindore. Pas pėrfundimit tė kėtij projekti, ne po lėmė nė Shqipėri njė studio tė pajisur mjaft mirė pėr dixhitalizimin. Do tė vijė edhe njė server dhe kėshtu krijohet njė bazė e mirė pėr punėn regjistruese tė 4-5 viteve tė ardhshme", tha dje Schuler, i cili ka vizituar Shqipėrinė nė vitet '73 dhe '78 kur ka ndjekur Festivalin Folklorik tė Gjirokastrės.

Nė fondin e shpėtuar llogaritet njė numėr i madh kėngėsh, rrėfenjash, proverbash, etj., material i pasur gojor, i mbledhur nga folkloristėt nga ekspeditat e zhvilluara nė tė gjitha trevat shqiptare, gjatė 50 viteve tė fundit.

I pranishėm gjatė prezantimit tė djeshėm ishte edhe Rudolf M. Brandl, drejtor i Fonogramarkivit tė Vjenės, i cili nė vitin '72 realizoi disa incizime nė zonėn e Korēės, tė cilat ia dhuroi drejtorit tė QSA-sė Ardian Marashit.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=36127


Ora nė Shqipėri ėshtė 20:00.

Vargmal © 2001