Vargmal

Vargmal (https://vargmal.org)
-   Terrorizmi a/sh (https://vargmal.org/dan230n)
-   -   TMz/ 1999: Masakra sllavomalazeze e Andrijevicės (https://vargmal.org/dan5928)

VNf 21.7.2010 23:05

TMz/ 1999: Masakra sllavomalazeze e Andrijevicės
 
Citim:

Hetime pėr varrezė masive tė shqiptarėve tė Kosovės nė Andrijevicė

Mediat malazeze raportojnė se nė qendrėn e qytetit tė Andrijevicės kanė nisur kėrkimet pėr atė qė supozohet tė jetė varrezė masive e shqiptarėve tė Kosovės tė vrarė gjatė luftės sė viteve 1998-99.

Sipas mediave malazeze kėrkimet po mbikėqyren nga prokuroria malazeze dhe pėrfaqėsuesit e EULEX-it tė cilėt kanė udhėtuar pėr nė Mal tė Zi mu me kėtė qellim. Kėrkimet filluan pasi qė njė qytetar gjeti eshtra tė njerėzve tė varrosur pėrfundi njėrit prej drunjeve nė qendrėn e qytetėses.

Dihet se nė kazermėn e ushtrisė Jugosllave nė Andrijevicė, gjatė luftės nė Kosovė, ishin burgosur dhjetėra civilė kosovarė dhe besohet se eshtrat e zbuluar mund tė ju takojnė atyre.

Prokuroria Malazeze i ka ndaluar mediave t'i afrohen vendit ku po kryhen kėrkimet por, zyrtarėt e prokurorisė thonė se dyshimet qė aty me tė vėrtetė gjinden mbetjet mortore tė shqiptarėve tė Kosovės janė “gati 100% tė sakta”.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=40267


Ora nė Shqipėri ėshtė 01:00.

Vargmal © 2001